Podsumowanie roku. Dziesięć wydarzeń w świecie nowych technologii

Technologiczne podsumowanie roku

Rok w rozwoju nowych technologii to bardzo długi okres. W tym czasie branża może zupełnie się zmienić, a na rynku pojawić dziesiątki "rewolucyjnych" produktów. Nie inaczej było w ostatnich 12 miesiącach, kiedy to byliśmy świadkami niezwykłych premier, rozwoju trendów i kluczowych wydarzeń.

Oto subiektywne podsumowanie najważniejszych wydarzeń i premier w 2015 roku:

1. Facebook kupuje WhatsApp

To wydarzenie nie było zaskoczeniem. Facebook przejął niezwykle szybko rozwijającą się konkurencję, ale to ile za nią zapłacił - 19 mld dolarów - to ogromna suma. nagrodą ma być niezwykły potencjał aplikacji, która miała w momencie przejęcia 450 mln aktywnych użytkowników miesięcznie i 320 mln dziennie. Szef Facebooka Mark Zuckerberg stwierdził po transakcji, że pod skrzydłami jego imperium WhatsApp niebawem będzie miała miliard użytkowników.

WhatsApp to aplikacja na urządzenia mobilne, która w łatwy sposób pozwala wysyłać krótkie wiadomości, zdjęcia i filmy. Można ją pobrać za darmo. Darmowy jest też pierwszy rok użytkowania. Później za korzystanie z aplikacji trzeba zapłacić 99 centów za każde kolejne 12 miesięcy.

Warto również odnotować, że ta transakcja - przypomnijmy, przejęcie za 19 mld dolarów - była największą operacją od fuzji Timer Warner z AOL z 2001 roku, której wartość wynosiła 124 mld dolarów.

2. Selfie robi karierę

O ile w zeszłym roku zdjęcie w lustrze, czy zrobione z ręki było passe, to w 2014 roku wszystko się zmieniło. Nazwa selfie zastąpiła inne, które nie brzmiały najlepiej. A wszystko za sprawą prowadzącej ostatnią galę Oscarów Ellen DeGeneres, która wrzuciła na Twittera zdjęcie z największymi gwiazdami kina.

Fotografię wykonał aktor Bradley Cooper. Uchwycił na niej m.in. Brada Pitta, Angelinę Jolie, Julię Roberts oraz Jennifer Lawrence. Kiedy zdjęcie trafiło na Twittera w kilka godzin udostępniło je ponad 3 mln osób. Ta liczba rosła z każdą minutą. O wydarzeniu poinformowała większość najważniejszych serwisów i telewizji na świecie. Później okazało się, że z pozoru spontaniczne zdjęcie było częścią zaplanowanej kampanii reklamowej Samsunga, producenta smartfonu, którym zrobiono słynne zdjęcie.

Zdjęcie Ellen DeGeneres zrobiło furorę w internecieTwitter.com

3. Świat poznaje twórcę bitcoina

W marcu tożsamość twórcy bitcoina odkryli dziennikarze amerykańskiego magazynu "Newsweek". Według nich to 64-letni fizyk Dorian Satoshi Nakamoto z Kalifornii. Ich zdaniem ojciec bitcoina już ponad trzy lata temu porzucił pracę przy wirutalnej walucie. Jednak zabezpieczył swoją przyszłość zachowując około miliona writualnych monet, które są warte obecnie grubo ponad 300 mln dolarów.

Bitcoin to wirtualna waluta, którą można płacić w coraz większej liczbie punktów, na całym świecie. Od początku wirtualna waluta budziła kontrowersje, a finansiści ostrzegali, że to sposób do wyciągania pieniędzy od naiwnych. Tymczasem po wzrostach i spadkach bitcoin nadal istnieje i ma się całkiem dobrze. Wprawdzie inwestowanie w cyfrowy pieniądz jest ryzykowne a wykres bitcoina przypomina rollercoaster, to nadal nie brakuje osób, które na handlu wirtualną walutą zarabiają. W ostatnich miesiącach wartość bitcoina spadła do około 350 dolarów. Warto przypomnieć, że pod koniec 2013 roku internetowi gracze płacili za jednego bitcoina około 800 dolarów.

4. Apple kupiło Beats

W maju zakończyła się opera mydlana pod tytułem "Apple kupuje Beats". Po wielu miesiącach spekulacji i plotek producent m.in. iPhone'a ogłosił, że wydał 3 mld dolarów na firmę, której jednym z udziałowców był raper Dr. Dre. Beats Electronics zajmuje się produkcją słuchawek i świadczeniem usług streamingowych.

Ta największa w historii transakcja Apple'a pokazała również, że Tim Cook, czyli następca Steve Jobs'a ma inny pomysł na rozwój firmy. Nowy prezes technologicznego giganta dał wyraźny sygnał, że Apple pod jego rządami nie będzie szczędziło pieniędzy na inwestycje z potencjałem.

5. Automatyczne samochody Google'a

Pod koniec maja Google zaprezentował prototypy samoprowadzących się samochodów i ogłosił ich produkcję. Auta bez kierowcy będą kontrolowane zaledwie przez jeden przycisk. Nie będzie w nich m.in. pedałów gazu czy hamulca ani kierownicy. Samochód z napędem elektrycznym mieści dwie osoby i rozwija prędkość do 40 km/h. Pasażerowie wyznaczają miejsce docelowe i mogą np. rozkoszować się widokami za oknem, czy grać w karty. Auto samo bezpiecznie dowiezie ich na miejsce.

Technologiczny gigant chce zbudować około 200 samochodów, które mają jeździć po ulicach Detroit, w pierwszej połowie 2015 roku. Google twierdzi, że po surowych testach i wprowadzeniu w życie odpowiednich regulacji prawnych w przyszłości będą mogły wozić ludzi.

Tak wygląda samoprowadzące się auto GoogleGoogle

6. Prawo do bycia zapomnianym

Pod koniec pierwszej połowy roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że internetowy gigant Google musi usuwać z wyników wyszukiwania linki dotyczące danych osób prywatnych. Firma musi to robić, jeśli użytkownik zechce tego sam, bo zamieszczone w sieci informacje są np. nieaktualne lub nieistotne. To decyzja została nazwana prawem do bycia zapomnianym. Google zmuszone decyzją Trybunału stworzyło internetowy formularz do zgłaszania wniosków o usunięcie wybranych wyników wyszukiwania. Powołało też specjalny zespół doradców, który ma pomagać rozstrzygać otrzymane prośby.

Od czerwca do końca listopada Google usunęło ponad 3,6 tys. linków zgłoszonych w formularzach z Polski. Wniosków rozpatrzonych negatywnie było dużo więcej, bo ponad 14,5 tys. Ogółem do Google trafiło 150 tys. wniosków o usunięcie blisko pół miliona linków. Koncern usunął ponad 170 tys. z nich.

7. Koniec Nokii

W tym roku zakończyła się epoka skandynawskich smartfonów. Microsoft przejmując fińską firmę zdecydował, że produkty, które wcześniej były produkowane pod marką Nokii będą miały nową nazwę - Microsoft Mobile (Oy)".

Wraz ze zmianą nazwy smartfonów fińskiego producenta Microsoft zamknął jedną z największych transakcji w historii branży technologicznej. Umowa zawarta we wrześniu ubiegłego roku pomiędzy Microsoftem a Nokią opiewała na 7,2 mld dolarów.

Nokia borykała się z problemami od kilku lat. Jedna z najpopularniejszych na świecie marek telefonów komórkowych - w latach 90. XX ubiegłego wieku i pierwszych latach nowego wieku - przegapiła smart rewolucję, a kiedy Nokia dołączyła do walki, było już zbyt późno.

8. Ogień Amazona

Fire - tak nazywa się zaprezentowany w tym roku smartfon 3D od Amazona. Jeff Bezos, szef giganta rynku sprzedaży internetowej nowym produktem chciał podbić serca miłośników elektroniki i wygryźć nieco zysków Apple'owi i Samsungowi. Szybko jednak okazało się, że nie jest to takie proste.

Smartfon wyposażony m.in. w 4,7 calowy ekran umożliwiający korzystanie z technologii 3D początkowo kosztował niecałe 200 dolarów. Jednak po kilku miesiącach cena spadła o połowę. Amazon nie zdradzał jak sprzedaje się nowy produkt, ale CNN Money podawał, że nie ma zbyt wielu chętnych na "Fire".

Tak wygląda smartfon Amazona Amazon

9. Hakerzy atakują

W drugiej połowie roku nasiliły się ataki hakerów. Cyberprzestępcy udowodnili, że potrafią przejąć informacje z najważniejszych instytucji na całym świecie i zablokować ich normalne funkcjonowanie. Najgłośniej było jednak po wycieku nagich zdjęć m.in. aktorki Jennifer Lawrence, czy modelki Kate Upton. Hakerzy wykryli lukę w internetowej chmurze iCloud firmy Apple. To z niej pochodziły setki fotografii, na których w prywatnych sytuacjach udokumentowano popularne aktorki modelki, gwiazdy kina i telewizji oraz świata mody.

Nagie "selfie" gwiazd. FBI wkracza do gry
Nagie "selfie" gwiazd. FBI wkracza do grytvn24

10. Premiera iPhone 6

We wrześniu koncern Apple zaprezentował nowego smartfona - iPhone 6 i iPhone 6 Plus. Pierwszy ma ekran o przekątnej 4,7, a drugi 5,5 cali. Oba mają szybsze procesory, większą pamięć i baterię. Cena mniejszego modelu zaczyna się od 199, a większego od 299 dolarów. Apple można kochać lub nienawidzić, więc nic dziwnego, że po kilku dniach internauci doszukiwali się wad najnowszego iPhone'a. Jedni mówili, że produkt jest za duży, a inni, że jest za miękki i się wygina. Aferę ochrzczono nawet #bendgate, ale nie wpłynęło to na wyniki sprzedaży. W zaledwie trzy dni klienci Apple kupili 10 mln sztuk nowych smartfonów.

Tak wyglądają iPhone 6 i iPhone 6 PlusEPA/PAP

Autor: Marek Szymaniak TT: @Marek_Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP