Podsumowanie roku. Dziesięć wydarzeń w świecie nowych technologii

Technologiczne podsumowanie roku

Rok w rozwoju nowych technologii to bardzo długi okres. W tym czasie branża może zupełnie się zmienić, a na rynku pojawić dziesiątki "rewolucyjnych" produktów. Nie inaczej było w ostatnich 12 miesiącach, kiedy to byliśmy świadkami niezwykłych premier, rozwoju trendów i kluczowych wydarzeń.

Oto subiektywne podsumowanie najważniejszych wydarzeń i premier w 2015 roku:

1. Facebook kupuje WhatsApp

To wydarzenie nie było zaskoczeniem. Facebook przejął niezwykle szybko rozwijającą się konkurencję, ale to ile za nią zapłacił - 19 mld dolarów - to ogromna suma. nagrodą ma być niezwykły potencjał aplikacji, która miała w momencie przejęcia 450 mln aktywnych użytkowników miesięcznie i 320 mln dziennie. Szef Facebooka Mark Zuckerberg stwierdził po transakcji, że pod skrzydłami jego imperium WhatsApp niebawem będzie miała miliard użytkowników.

WhatsApp to aplikacja na urządzenia mobilne, która w łatwy sposób pozwala wysyłać krótkie wiadomości, zdjęcia i filmy. Można ją pobrać za darmo. Darmowy jest też pierwszy rok użytkowania. Później za korzystanie z aplikacji trzeba zapłacić 99 centów za każde kolejne 12 miesięcy.

Warto również odnotować, że ta transakcja - przypomnijmy, przejęcie za 19 mld dolarów - była największą operacją od fuzji Timer Warner z AOL z 2001 roku, której wartość wynosiła 124 mld dolarów.

2. Selfie robi karierę

O ile w zeszłym roku zdjęcie w lustrze, czy zrobione z ręki było passe, to w 2014 roku wszystko się zmieniło. Nazwa selfie zastąpiła inne, które nie brzmiały najlepiej. A wszystko za sprawą prowadzącej ostatnią galę Oscarów Ellen DeGeneres, która wrzuciła na Twittera zdjęcie z największymi gwiazdami kina.

Fotografię wykonał aktor Bradley Cooper. Uchwycił na niej m.in. Brada Pitta, Angelinę Jolie, Julię Roberts oraz Jennifer Lawrence. Kiedy zdjęcie trafiło na Twittera w kilka godzin udostępniło je ponad 3 mln osób. Ta liczba rosła z każdą minutą. O wydarzeniu poinformowała większość najważniejszych serwisów i telewizji na świecie. Później okazało się, że z pozoru spontaniczne zdjęcie było częścią zaplanowanej kampanii reklamowej Samsunga, producenta smartfonu, którym zrobiono słynne zdjęcie.

Zdjęcie Ellen DeGeneres zrobiło furorę w internecieTwitter.com

3. Świat poznaje twórcę bitcoina

W marcu tożsamość twórcy bitcoina odkryli dziennikarze amerykańskiego magazynu "Newsweek". Według nich to 64-letni fizyk Dorian Satoshi Nakamoto z Kalifornii. Ich zdaniem ojciec bitcoina już ponad trzy lata temu porzucił pracę przy wirutalnej walucie. Jednak zabezpieczył swoją przyszłość zachowując około miliona writualnych monet, które są warte obecnie grubo ponad 300 mln dolarów.

Bitcoin to wirtualna waluta, którą można płacić w coraz większej liczbie punktów, na całym świecie. Od początku wirtualna waluta budziła kontrowersje, a finansiści ostrzegali, że to sposób do wyciągania pieniędzy od naiwnych. Tymczasem po wzrostach i spadkach bitcoin nadal istnieje i ma się całkiem dobrze. Wprawdzie inwestowanie w cyfrowy pieniądz jest ryzykowne a wykres bitcoina przypomina rollercoaster, to nadal nie brakuje osób, które na handlu wirtualną walutą zarabiają. W ostatnich miesiącach wartość bitcoina spadła do około 350 dolarów. Warto przypomnieć, że pod koniec 2013 roku internetowi gracze płacili za jednego bitcoina około 800 dolarów.

4. Apple kupiło Beats

W maju zakończyła się opera mydlana pod tytułem "Apple kupuje Beats". Po wielu miesiącach spekulacji i plotek producent m.in. iPhone'a ogłosił, że wydał 3 mld dolarów na firmę, której jednym z udziałowców był raper Dr. Dre. Beats Electronics zajmuje się produkcją słuchawek i świadczeniem usług streamingowych.

Ta największa w historii transakcja Apple'a pokazała również, że Tim Cook, czyli następca Steve Jobs'a ma inny pomysł na rozwój firmy. Nowy prezes technologicznego giganta dał wyraźny sygnał, że Apple pod jego rządami nie będzie szczędziło pieniędzy na inwestycje z potencjałem.

5. Automatyczne samochody Google'a

Pod koniec maja Google zaprezentował prototypy samoprowadzących się samochodów i ogłosił ich produkcję. Auta bez kierowcy będą kontrolowane zaledwie przez jeden przycisk. Nie będzie w nich m.in. pedałów gazu czy hamulca ani kierownicy. Samochód z napędem elektrycznym mieści dwie osoby i rozwija prędkość do 40 km/h. Pasażerowie wyznaczają miejsce docelowe i mogą np. rozkoszować się widokami za oknem, czy grać w karty. Auto samo bezpiecznie dowiezie ich na miejsce.

Technologiczny gigant chce zbudować około 200 samochodów, które mają jeździć po ulicach Detroit, w pierwszej połowie 2015 roku. Google twierdzi, że po surowych testach i wprowadzeniu w życie odpowiednich regulacji prawnych w przyszłości będą mogły wozić ludzi.

Tak wygląda samoprowadzące się auto GoogleGoogle

6. Prawo do bycia zapomnianym

Pod koniec pierwszej połowy roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że internetowy gigant Google musi usuwać z wyników wyszukiwania linki dotyczące danych osób prywatnych. Firma musi to robić, jeśli użytkownik zechce tego sam, bo zamieszczone w sieci informacje są np. nieaktualne lub nieistotne. To decyzja została nazwana prawem do bycia zapomnianym. Google zmuszone decyzją Trybunału stworzyło internetowy formularz do zgłaszania wniosków o usunięcie wybranych wyników wyszukiwania. Powołało też specjalny zespół doradców, który ma pomagać rozstrzygać otrzymane prośby.

Od czerwca do końca listopada Google usunęło ponad 3,6 tys. linków zgłoszonych w formularzach z Polski. Wniosków rozpatrzonych negatywnie było dużo więcej, bo ponad 14,5 tys. Ogółem do Google trafiło 150 tys. wniosków o usunięcie blisko pół miliona linków. Koncern usunął ponad 170 tys. z nich.

7. Koniec Nokii

W tym roku zakończyła się epoka skandynawskich smartfonów. Microsoft przejmując fińską firmę zdecydował, że produkty, które wcześniej były produkowane pod marką Nokii będą miały nową nazwę - Microsoft Mobile (Oy)".

Wraz ze zmianą nazwy smartfonów fińskiego producenta Microsoft zamknął jedną z największych transakcji w historii branży technologicznej. Umowa zawarta we wrześniu ubiegłego roku pomiędzy Microsoftem a Nokią opiewała na 7,2 mld dolarów.

Nokia borykała się z problemami od kilku lat. Jedna z najpopularniejszych na świecie marek telefonów komórkowych - w latach 90. XX ubiegłego wieku i pierwszych latach nowego wieku - przegapiła smart rewolucję, a kiedy Nokia dołączyła do walki, było już zbyt późno.

8. Ogień Amazona

Fire - tak nazywa się zaprezentowany w tym roku smartfon 3D od Amazona. Jeff Bezos, szef giganta rynku sprzedaży internetowej nowym produktem chciał podbić serca miłośników elektroniki i wygryźć nieco zysków Apple'owi i Samsungowi. Szybko jednak okazało się, że nie jest to takie proste.

Smartfon wyposażony m.in. w 4,7 calowy ekran umożliwiający korzystanie z technologii 3D początkowo kosztował niecałe 200 dolarów. Jednak po kilku miesiącach cena spadła o połowę. Amazon nie zdradzał jak sprzedaje się nowy produkt, ale CNN Money podawał, że nie ma zbyt wielu chętnych na "Fire".

Tak wygląda smartfon Amazona Amazon

9. Hakerzy atakują

W drugiej połowie roku nasiliły się ataki hakerów. Cyberprzestępcy udowodnili, że potrafią przejąć informacje z najważniejszych instytucji na całym świecie i zablokować ich normalne funkcjonowanie. Najgłośniej było jednak po wycieku nagich zdjęć m.in. aktorki Jennifer Lawrence, czy modelki Kate Upton. Hakerzy wykryli lukę w internetowej chmurze iCloud firmy Apple. To z niej pochodziły setki fotografii, na których w prywatnych sytuacjach udokumentowano popularne aktorki modelki, gwiazdy kina i telewizji oraz świata mody.

Nagie "selfie" gwiazd. FBI wkracza do gry
Nagie "selfie" gwiazd. FBI wkracza do grytvn24

10. Premiera iPhone 6

We wrześniu koncern Apple zaprezentował nowego smartfona - iPhone 6 i iPhone 6 Plus. Pierwszy ma ekran o przekątnej 4,7, a drugi 5,5 cali. Oba mają szybsze procesory, większą pamięć i baterię. Cena mniejszego modelu zaczyna się od 199, a większego od 299 dolarów. Apple można kochać lub nienawidzić, więc nic dziwnego, że po kilku dniach internauci doszukiwali się wad najnowszego iPhone'a. Jedni mówili, że produkt jest za duży, a inni, że jest za miękki i się wygina. Aferę ochrzczono nawet #bendgate, ale nie wpłynęło to na wyniki sprzedaży. W zaledwie trzy dni klienci Apple kupili 10 mln sztuk nowych smartfonów.

Tak wyglądają iPhone 6 i iPhone 6 PlusEPA/PAP

Autor: Marek Szymaniak TT: @Marek_Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Szef JPMorgan Chase Jamie Dimon ostrzegł, że wojna celna może mieć długotrwałe i negatywne konsekwencje - podał Reuters. "Czy cła wywołają recesję, czy nie - pozostaje kwestią sporną, ale spowolnią wzrost" - podkreślił jeden z najważniejszych ludzi na amerykańskim rynku finansowym.

Ostrzeżenie dla Trumpa i USA. List od jednego z najważniejszych ludzi na rynku

Ostrzeżenie dla Trumpa i USA. List od jednego z najważniejszych ludzi na rynku

Źródło:
Reuters

Chińska ambasada w USA opublikowała w mediach społecznościowych wideo z przemówienia Ronalda Reagana. Prezydent USA w 1987 roku wskazywał na zgubne skutki wojen handlowych. To jedna z reakcji na groźbę nałożenia kolejnych ceł na Chiny przez Donalda Trumpa.

Ambasada Chin przypomina przemówienie Ronalda Reagana

Ambasada Chin przypomina przemówienie Ronalda Reagana

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) zaproponowała cła odwetowe w wysokości 25 procent na szereg towarów z USA - wynika z dokumentu, do którego dotarł Reuters.

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Źródło:
Reuters, PAP

Doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw handlu Peter Navarro stwierdził, że Elon Musk nie rozumie mechanizmów, za pomocą których inne kraje "oszukują" USA w sprawach handlowych - przekazał portal Axios.

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Źródło:
PAP

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie zawiesiła w poniedziałek notowania na godzinę. W komunikacie wyjaśniła, że wynikało to "z rekordowej liczby zleceń maklerskich od początku sesji, co mogło doprowadzić do zachwiania stabilności systemu".

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Wszystkie wojny celne były przegrane przez tych, którzy je wywołali. Nie wiem, na co liczył prezydent USA Donald Trump - powiedział w "Tak jest" w TVN24 profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

Źródło:
TVN24, PAP

Donald Trump zagroził nałożeniem dodatkowych 50-procentowych ceł na Chiny, jeśli Pekin nie wycofa się z zapowiadanych ceł odwetowych. Prezydent USA dodał, że "wszystkie rozmowy z Chinami dotyczące ich żądanych spotkań z nami zostaną zakończone".

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cena rosyjskiej ropy Urals spadła do poziomu 52 dolarów za baryłkę - przekazał w poniedziałek Bloomberg. Tymczasem Kreml na 2025 rok zakładał cenę 69,7 dolara - podkreślił portal Moscow Times, dodając, że około 30 procent budżetu Rosji pochodzi z dochodów z ropy naftowej i gazu.

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Źródło:
PAP

- W USA nie produkuje się fety, oliwek czy oliwy, więc nałożenie na nie ceł przez Waszyngton nie ma sensu - ocenił w poniedziałek premier Grecji Kyriakos Micotakis, cytowany przez agencję ANA-MPA. Zadeklarował jednocześnie, że grecka gospodarka jest gotowa stawić czoło zmienionym przez USA "zasadom gry".

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unia Europejska zaproponowała USA całkowite wzajemne zwolnienie z ceł towarów przemysłowych - przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Z kolei ministrowie handlu z państw UE byli zgodni, że należy pracować nad cłami odwetowymi, jednocześnie próbując negocjować z USA obniżenie stawek celnych. 

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Źródło:
PAP

Ryzyko wystąpienia recesji w USA jest większe, niż wcześniej zakładano i wynosi 45 procent - ocenił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Wyjaśnił, że powodem jest wzrost niepewności co do polityki gospodarczej oraz zagraniczne bojkoty konsumenckie.

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Źródło:
PAP

Pracujemy nad utworzeniem bezpośredniego połączenia kolejowego do Chorwacji - ogłosił w mediach społecznościowych minister infrastruktury Dariusz Klimczak. W 2024 roku Polacy byli na czwartym miejscu, jeśli chodzi o przyjeżdżających do Chorwacji. Pierwsze trzy pozycje zajmowali Niemcy, Słoweńcy i Austriacy.

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Źródło:
tvn24.pl

"Reakcja na wojnę celną była do przewidzenia. Giełdowe trzęsienie ziemi od Japonii przez Europę do Ameryki trzeba przeżyć bez nerwowych decyzji" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Spokojnie wytrwamy!" - dodał.

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Ponad połowa ankietowanych internautek i internautów uważa, że spędza "raczej dużo" lub "bardzo dużo" czasu, korzystając z urządzeń z ekranami. Zdecydowana większość badanych (ponad 90 procent) przyznawała się do długiego używania telefonów lub tabletów w bezruchu, czyli siedząc lub leżąc. To wnioski z drugiego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej Dorosłych.

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Źródło:
tvn24.pl

Na giełdach w Azji odnotowano potężne spadki indeksów. Znaczące przeceny widać także na europejskich parkietach. Na GPW indeks WIG20 traci ponad 5 procent. Na świecie przyspiesza ucieczka inwestorów z globalnych rynków akcji, a gracze masowo gromadzą bezpieczne aktywa, zniechęceni polityką celną USA. Na rynku walutowym dolar amerykański jest słabszy w stosunku do innych walut.

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Źródło:
PAP

Prezydent Tajwanu Lai Ching-te zadeklarował w poniedziałek gotowość do rozmów z władzami USA w sprawie zniesienia ceł, proponując "zero ceł" jako punkt wyjścia do negocjacji. Reakcja ta następuje po wprowadzeniu przez USA dodatkowych taryf w wysokości 32 procent na część produktów z Tajwanu.

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w komunikacie prasowym, że Medicover otrzymał warunkową zgodę na przejęcie spółek prowadzących kluby fitness CityFit i CityFit Blue. Planowana transakcja zakłada przejęcie przez ABC Medicover Holdings kontroli nad 16 spółkami z grupy CityFit

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Amerykański inwestor i miliarder Bill Ackman ocenił, że w wyniku decyzji o nałożeniu ceł na kilkadziesiąt państw prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump traci zaufanie liderów biznesu na całym świecie. - Niszczymy też zaufanie do naszego kraju jako partnera handlowego - mówi, cytowany przez CNBC.

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

Źródło:
PAP

Maklerzy informują, że ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku gwałtownie spadają. Zaostrzająca się wojna handlowa na świecie budzi obawy o możliwą globalną recesję i spadek popytu.

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w marcu wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe wyniósł 33,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Z kolei liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe zwiększyła się o 24,6 procent. W marcu padł też historyczny rekord - średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 460 tysięcy złotych.

Historyczny rekord na rynku kredytów

Historyczny rekord na rynku kredytów

Źródło:
PAP

Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie są spójni w przekazie na temat przyszłości ceł. Doradca ekonomiczny prezydenta USA Kevin Hassett powiedział telewizji ABC, że ponad 50 państw zwróciło się do Białego Domu o negocjacje. Minister handlu Howard Lutnick sugerował, że mimo to cła pozostaną i zbywał ofertę obniżki ceł miedzy innymi od Wietnamu.

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Źródło:
PAP

Hotelarze i wynajmujący pokoje pod Giewontem nie wiedzą, czy mają nadal pobierać opłatę miejscową od turystów. Wszystko za sprawą wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Większość przedsiębiorców nadal pobiera opłatę miejscową - mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Osoba ubezpieczona, która na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania. Od 1 kwietnia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaca 1636 złotych. To o 205 złotych więcej niż do tej pory. 

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

Źródło:
tvn24.pl