Podsumowanie roku. Dziesięć wydarzeń w świecie nowych technologii

Technologiczne podsumowanie roku

Rok w rozwoju nowych technologii to bardzo długi okres. W tym czasie branża może zupełnie się zmienić, a na rynku pojawić dziesiątki "rewolucyjnych" produktów. Nie inaczej było w ostatnich 12 miesiącach, kiedy to byliśmy świadkami niezwykłych premier, rozwoju trendów i kluczowych wydarzeń.

Oto subiektywne podsumowanie najważniejszych wydarzeń i premier w 2015 roku:

1. Facebook kupuje WhatsApp

To wydarzenie nie było zaskoczeniem. Facebook przejął niezwykle szybko rozwijającą się konkurencję, ale to ile za nią zapłacił - 19 mld dolarów - to ogromna suma. nagrodą ma być niezwykły potencjał aplikacji, która miała w momencie przejęcia 450 mln aktywnych użytkowników miesięcznie i 320 mln dziennie. Szef Facebooka Mark Zuckerberg stwierdził po transakcji, że pod skrzydłami jego imperium WhatsApp niebawem będzie miała miliard użytkowników.

WhatsApp to aplikacja na urządzenia mobilne, która w łatwy sposób pozwala wysyłać krótkie wiadomości, zdjęcia i filmy. Można ją pobrać za darmo. Darmowy jest też pierwszy rok użytkowania. Później za korzystanie z aplikacji trzeba zapłacić 99 centów za każde kolejne 12 miesięcy.

Warto również odnotować, że ta transakcja - przypomnijmy, przejęcie za 19 mld dolarów - była największą operacją od fuzji Timer Warner z AOL z 2001 roku, której wartość wynosiła 124 mld dolarów.

2. Selfie robi karierę

O ile w zeszłym roku zdjęcie w lustrze, czy zrobione z ręki było passe, to w 2014 roku wszystko się zmieniło. Nazwa selfie zastąpiła inne, które nie brzmiały najlepiej. A wszystko za sprawą prowadzącej ostatnią galę Oscarów Ellen DeGeneres, która wrzuciła na Twittera zdjęcie z największymi gwiazdami kina.

Fotografię wykonał aktor Bradley Cooper. Uchwycił na niej m.in. Brada Pitta, Angelinę Jolie, Julię Roberts oraz Jennifer Lawrence. Kiedy zdjęcie trafiło na Twittera w kilka godzin udostępniło je ponad 3 mln osób. Ta liczba rosła z każdą minutą. O wydarzeniu poinformowała większość najważniejszych serwisów i telewizji na świecie. Później okazało się, że z pozoru spontaniczne zdjęcie było częścią zaplanowanej kampanii reklamowej Samsunga, producenta smartfonu, którym zrobiono słynne zdjęcie.

Zdjęcie Ellen DeGeneres zrobiło furorę w internecieTwitter.com

3. Świat poznaje twórcę bitcoina

W marcu tożsamość twórcy bitcoina odkryli dziennikarze amerykańskiego magazynu "Newsweek". Według nich to 64-letni fizyk Dorian Satoshi Nakamoto z Kalifornii. Ich zdaniem ojciec bitcoina już ponad trzy lata temu porzucił pracę przy wirutalnej walucie. Jednak zabezpieczył swoją przyszłość zachowując około miliona writualnych monet, które są warte obecnie grubo ponad 300 mln dolarów.

Bitcoin to wirtualna waluta, którą można płacić w coraz większej liczbie punktów, na całym świecie. Od początku wirtualna waluta budziła kontrowersje, a finansiści ostrzegali, że to sposób do wyciągania pieniędzy od naiwnych. Tymczasem po wzrostach i spadkach bitcoin nadal istnieje i ma się całkiem dobrze. Wprawdzie inwestowanie w cyfrowy pieniądz jest ryzykowne a wykres bitcoina przypomina rollercoaster, to nadal nie brakuje osób, które na handlu wirtualną walutą zarabiają. W ostatnich miesiącach wartość bitcoina spadła do około 350 dolarów. Warto przypomnieć, że pod koniec 2013 roku internetowi gracze płacili za jednego bitcoina około 800 dolarów.

4. Apple kupiło Beats

W maju zakończyła się opera mydlana pod tytułem "Apple kupuje Beats". Po wielu miesiącach spekulacji i plotek producent m.in. iPhone'a ogłosił, że wydał 3 mld dolarów na firmę, której jednym z udziałowców był raper Dr. Dre. Beats Electronics zajmuje się produkcją słuchawek i świadczeniem usług streamingowych.

Ta największa w historii transakcja Apple'a pokazała również, że Tim Cook, czyli następca Steve Jobs'a ma inny pomysł na rozwój firmy. Nowy prezes technologicznego giganta dał wyraźny sygnał, że Apple pod jego rządami nie będzie szczędziło pieniędzy na inwestycje z potencjałem.

5. Automatyczne samochody Google'a

Pod koniec maja Google zaprezentował prototypy samoprowadzących się samochodów i ogłosił ich produkcję. Auta bez kierowcy będą kontrolowane zaledwie przez jeden przycisk. Nie będzie w nich m.in. pedałów gazu czy hamulca ani kierownicy. Samochód z napędem elektrycznym mieści dwie osoby i rozwija prędkość do 40 km/h. Pasażerowie wyznaczają miejsce docelowe i mogą np. rozkoszować się widokami za oknem, czy grać w karty. Auto samo bezpiecznie dowiezie ich na miejsce.

Technologiczny gigant chce zbudować około 200 samochodów, które mają jeździć po ulicach Detroit, w pierwszej połowie 2015 roku. Google twierdzi, że po surowych testach i wprowadzeniu w życie odpowiednich regulacji prawnych w przyszłości będą mogły wozić ludzi.

Tak wygląda samoprowadzące się auto GoogleGoogle

6. Prawo do bycia zapomnianym

Pod koniec pierwszej połowy roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że internetowy gigant Google musi usuwać z wyników wyszukiwania linki dotyczące danych osób prywatnych. Firma musi to robić, jeśli użytkownik zechce tego sam, bo zamieszczone w sieci informacje są np. nieaktualne lub nieistotne. To decyzja została nazwana prawem do bycia zapomnianym. Google zmuszone decyzją Trybunału stworzyło internetowy formularz do zgłaszania wniosków o usunięcie wybranych wyników wyszukiwania. Powołało też specjalny zespół doradców, który ma pomagać rozstrzygać otrzymane prośby.

Od czerwca do końca listopada Google usunęło ponad 3,6 tys. linków zgłoszonych w formularzach z Polski. Wniosków rozpatrzonych negatywnie było dużo więcej, bo ponad 14,5 tys. Ogółem do Google trafiło 150 tys. wniosków o usunięcie blisko pół miliona linków. Koncern usunął ponad 170 tys. z nich.

7. Koniec Nokii

W tym roku zakończyła się epoka skandynawskich smartfonów. Microsoft przejmując fińską firmę zdecydował, że produkty, które wcześniej były produkowane pod marką Nokii będą miały nową nazwę - Microsoft Mobile (Oy)".

Wraz ze zmianą nazwy smartfonów fińskiego producenta Microsoft zamknął jedną z największych transakcji w historii branży technologicznej. Umowa zawarta we wrześniu ubiegłego roku pomiędzy Microsoftem a Nokią opiewała na 7,2 mld dolarów.

Nokia borykała się z problemami od kilku lat. Jedna z najpopularniejszych na świecie marek telefonów komórkowych - w latach 90. XX ubiegłego wieku i pierwszych latach nowego wieku - przegapiła smart rewolucję, a kiedy Nokia dołączyła do walki, było już zbyt późno.

8. Ogień Amazona

Fire - tak nazywa się zaprezentowany w tym roku smartfon 3D od Amazona. Jeff Bezos, szef giganta rynku sprzedaży internetowej nowym produktem chciał podbić serca miłośników elektroniki i wygryźć nieco zysków Apple'owi i Samsungowi. Szybko jednak okazało się, że nie jest to takie proste.

Smartfon wyposażony m.in. w 4,7 calowy ekran umożliwiający korzystanie z technologii 3D początkowo kosztował niecałe 200 dolarów. Jednak po kilku miesiącach cena spadła o połowę. Amazon nie zdradzał jak sprzedaje się nowy produkt, ale CNN Money podawał, że nie ma zbyt wielu chętnych na "Fire".

Tak wygląda smartfon Amazona Amazon

9. Hakerzy atakują

W drugiej połowie roku nasiliły się ataki hakerów. Cyberprzestępcy udowodnili, że potrafią przejąć informacje z najważniejszych instytucji na całym świecie i zablokować ich normalne funkcjonowanie. Najgłośniej było jednak po wycieku nagich zdjęć m.in. aktorki Jennifer Lawrence, czy modelki Kate Upton. Hakerzy wykryli lukę w internetowej chmurze iCloud firmy Apple. To z niej pochodziły setki fotografii, na których w prywatnych sytuacjach udokumentowano popularne aktorki modelki, gwiazdy kina i telewizji oraz świata mody.

Nagie "selfie" gwiazd. FBI wkracza do gry
Nagie "selfie" gwiazd. FBI wkracza do grytvn24

10. Premiera iPhone 6

We wrześniu koncern Apple zaprezentował nowego smartfona - iPhone 6 i iPhone 6 Plus. Pierwszy ma ekran o przekątnej 4,7, a drugi 5,5 cali. Oba mają szybsze procesory, większą pamięć i baterię. Cena mniejszego modelu zaczyna się od 199, a większego od 299 dolarów. Apple można kochać lub nienawidzić, więc nic dziwnego, że po kilku dniach internauci doszukiwali się wad najnowszego iPhone'a. Jedni mówili, że produkt jest za duży, a inni, że jest za miękki i się wygina. Aferę ochrzczono nawet #bendgate, ale nie wpłynęło to na wyniki sprzedaży. W zaledwie trzy dni klienci Apple kupili 10 mln sztuk nowych smartfonów.

Tak wyglądają iPhone 6 i iPhone 6 PlusEPA/PAP

Autor: Marek Szymaniak TT: @Marek_Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

- Przyjechała grupa mężczyzn z pałkami, maczetami. To miało nas zmusić do tego, abyśmy w stresie podpisali nową umowę z wyższym czynszem - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Łukasz Małkiewicz, reprezentant kupców z warszawskiego centrum handlowego Modlińska 6D. Sebastian Bogusz, zarządca nieruchomości, ripostuje, że to działania kupców zmusiły spółkę do zwiększenia obsady ochrony obiektu. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu w tej sprawie postępowania.

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Źródło:
tvn24.pl

- Polska to w tej chwili niekwestionowany lider wzrostu w Unii Europejskiej - powiedział w rozmowie z TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Jak zaznaczył, nie należy bagatelizować zewnętrznych ryzyk, ale nasza gospodarka jest "silna i bardzo odporna na zewnętrzne szoki".

"To wszystko napędza i będzie napędzało gospodarkę"

"To wszystko napędza i będzie napędzało gospodarkę"

Źródło:
tvn24.pl

- Resort infrastruktury chce corocznie waloryzować opłaty za przeglądy techniczne pojazdów, a im dłużej zwlekać się będzie z obowiązkowym przeglądem, tym opłata ma być wyższa - poinformował w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec. Przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Kierowców czekają podwyżki

Kierowców czekają podwyżki

Źródło:
PAP

Operatorowi sieci Play - spółce P4 oraz Netii zostały przedstawione zarzuty - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczą one prezentowania cen w sposób, który może wprowadzać w błąd. UOKiK wyjaśnił, że firmy w reklamach pokazują ceny uwzględniające rabat, na przykład marketingowy, o czym konsument może nie wiedzieć.

Dwie duże firmy z zarzutami

Dwie duże firmy z zarzutami

Źródło:
PAP

W środę, 22 stycznia, euro spadło poniżej poziomu 4,23 złotego. Oznacza to, że kurs euro znalazł się na najniższym poziomie od pięciu lat. Jak wskazali analitycy, została przełamana pewna symboliczna bariera.

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Piotr Kubicki, członek zarządu pełniący jednocześnie stanowisko dyrektora do spraw transformacji cyfrowej PKP Polskich Linii Kolejowych, został w środę odwołany z pełnionych funkcji - poinformował w środę zarządca kolejowej infrastruktury. W ubiegłym miesiącu reporterki "Czarno na białym" ujawniły skalę opóźnienia we wdrażaniu w Polsce nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym.

Członek zarządu PKP PLK odwołany. Wcześniej był reportaż "Czarno na białym"

Członek zarządu PKP PLK odwołany. Wcześniej był reportaż "Czarno na białym"

Źródło:
PAP, TVN24

Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi w PIT, jeśli sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, a otrzymane środki przeznaczyli na zakup, remont i wyposażenie nowego. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w indywidualnej interpretacji o sprzęcie AGD, który może być zaliczony do wydatków objętych odliczeniem.

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Źródło:
tvn24.pl

TEDi wycofuje ze swoich sklepów poduszkę na szyję - poinformowała sieć w komunikacie. Jako powód wskazano stwierdzenie podwyższonej zawartości niebezpiecznych dla zdrowia substancji.

Znana sieć wycofuje produkt

Znana sieć wycofuje produkt

Źródło:
tvn24.pl

Francję odwiedziło w ubiegłym roku 100 milionów turystów - taki wynik plasuje ją na pierwszym miejscu najpopularniejszych kierunków turystycznych. Szefowa francuskiego resortu turystyki zauważa jednak, że jej kraj ma silną konkurencję.

Ten kraj odwiedziło w 2024 roku najwięcej turystów

Ten kraj odwiedziło w 2024 roku najwięcej turystów

Źródło:
France24, UNWTO

KIA, Opel i Honda poinformowały, że właściciele niektórych aut tych marek powinni zgłaszać się do autoryzowanych stacji obsługi w celu naprawy usterek. W pewnych modelach stwierdzono awarię poduszek powietrznych, a w innych - wyciek płynu hamulcowego. Naprawy mają dotyczyć ponad 33 tysięcy samochodów.

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który obowiązuje od 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Rozumiem niezadowolenie tych, którzy czekają na pieniądze, biorę to na klatę i przepraszam - mówi wiceministra Aleksandra Gajewska.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. Wiceministra przeprasza

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. Wiceministra przeprasza

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Czy polskie babcie korzystają z "babciowego"? Według danych na dodatek dla opiekunek i opiekunów małych dzieci, zostających z nimi w domu, wydano z budżetu już ponad 200 mln zł. Ale eksperci ostrzegają, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Nie każda babcia będzie chciała zostać z wnukiem. - Kobieta ma prawo do swojej aktywności, wolnego czasu, że już nie wspomnę, jak takie wcześniejsze przejście na emeryturę wpłynie na wysokość świadczeń - podkreśla psycholożka Aleksandra Piotrowska. O ocenę programu pytamy też wiceministrę Aleksandrę Gajewską.

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku artykuły codziennego użytku podrożały średnio o 4,3 procent rok do roku - wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Najbardziej wzrosły ceny słodyczy i deserów, napojów bezalkoholowych i warzyw.

Te produkty zdrożały najbardziej

Te produkty zdrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2024 roku wyniosło 8821,25 złotego, co oznacza wzrost o 9,8 procent rok do roku - przekazał Główny Urząd Statystyczny. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

Tyle zarabiają Polacy. "Dane nieco zaskoczyły"

Tyle zarabiają Polacy. "Dane nieco zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w grudniu 2024 roku wzrosła o 0,2 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 8,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). 

Nowe dane z przemysłu. "Produkcja rozczarowała"

Nowe dane z przemysłu. "Produkcja rozczarowała"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura przekazała Zjednoczonym Emiratom Arabskim (ZEA) przetłumaczony wniosek ekstradycyjny wobec Samera A. - poinformowała rzeczniczka Prokuratora Generalnego Anna Adamiak. Dodała, że wniosek trafi do ministerstwa sprawiedliwości ZEA, gdzie zostanie poddany ocenie.

Prokuratura: wniosek o ekstradycję Samera A. został przekazany

Prokuratura: wniosek o ekstradycję Samera A. został przekazany

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju jedną serię leku o nazwie Monover. Decyzja została podjęta ze względu na wykrycie obecności szkła w jednej fiolce produktu.

Szkło w fiolce. Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Szkło w fiolce. Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Źródło:
PAP

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

We wtorkowym losowaniu Lotto ponownie żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać aż 19 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 stycznia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Lotto

Potężna kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Włoski Sąd Najwyższy przyznał rację zdradzonemu mężczyźnie, który zażądał zwrotu luksusowego mieszkania, jakie podarował swojej ówczesnej narzeczonej. To była nie tylko zdrada, ale także niewdzięczność osoby obdarowanej - orzekł sąd w uzasadnieniu.

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Źródło:
PAP

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny