Tech

Chińczycy odcięci od Gmaila. Winny "Wielki Firewall"?

Tech


Serwis pocztowy Gmail nie działa w China - podaje Reuters. Eksperci wskazują, że winny może być chiński system kontroli internetu.

Jak pisze Reuters, powołując się na serwis GreatFire.org, duża liczba adresów gmailowych została zablokowana. - Sądzimy, że rząd stara się dalej redukować obecność Google’a w Chinach - ocenia GreatFire.org. Reuters podaje, że specjalny serwis Google zajmujący się przejrzystością w sieci zanotował w piątek spory spadek ruchu Gmaila w Chinach. Jednak rzecznik Google w Singapurze zaznaczył, że w miejscowej sieci Google nie zanotowano niczego niepokojącego.

Kolejne kłopoty

Od czerwca tego roku niemal wszystkie usługi Google zanotowały zakłócenia w działaniu na terenie Chin. Rozpoczęły się one w okresie przygotowań do 25. rocznicy tragicznych wydarzeń na placu Tiananmen. Reuters przypomina, że Pekin utrzymuje ścisłą kontrolę nad internetem, analizując wszelkie przejawy krytyki władz. Kraj ten ma najbardziej zaawansowany na świecie mechanizm cenzury sieci określany często mianem Great Firewall of China (to nawiązanie do Great Wall of China - czyli Wielkiego Muru Chińskiego). Rzecznik chińskiego MSZ Hua Chunying zapewnił, że nic nie wie na temat zablokowania Gmaila. Dodał, że rząd dąży do zapewnienia "przyjaznego środowiska dla inwestorów zagranicznych".

Autor: mn / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości