Ochrona obywatela "legła w gruzach". Ekspert o nowym unijnym prawie

Źródło:
PAP
Nowy instytut będzie pracował nad sztuczną inteligencją. Gawkowski: jestem fanem tego projektu
Nowy instytut będzie pracował nad sztuczną inteligencją. Gawkowski: jestem fanem tego projektuTVN24
wideo 2/7
Nowy instytut będzie pracował nad sztuczną inteligencją. Gawkowski: jestem fanem tego projektuTVN24

Ochrona obywatela, która jest jednym z celów aktu o AI, legła w gruzach po decyzji Komisji Europejskiej - ocenił dr Michał Nowakowski, komentując decyzję Komisji Europejskiej. Wskazał przy tym, że wiele rozwiązań, które mają bezpośredni wpływ na obywateli, nie będzie objętych prawem.

Od 2 lutego w Unii Europejskiej obowiązują przepisy dotyczące katalogu praktyk zakazanych Akt o sztucznej inteligencji (AI Act, rozporządzenie), czyli systemów sztucznej inteligencji, które generują tak duże ryzyko dla człowieka i dla praw podstawowych, że są w Unii Europejskiej nieakceptowalne - wskazał dr Michał Nowakowski, partner w kancelarii ZP Zackiewicz & Partners.

- Żeby dobrze zinterpretować, czy mamy do czynienia z praktyką zakazaną, musimy wiedzieć po pierwsze, czy mamy do czynienia z systemem sztucznej inteligencji, a po drugie, czy on wpada w tę kategorię - wyjaśnił.

Jak podkreślił, dla biznesu jest to bardzo ważne, ponieważ od 2 sierpnia tego roku będą obowiązywały "dość dotkliwe" kary za naruszenie katalogu, które mogą wynieść nawet do 35 milionów euro albo 7 procent globalnego obrotu firmy.

CZYTAJ TAKŻE: Wykorzystali sztuczną inteligencję, by wygrać na loterii

Akt "nie do końca przemyślany"

Aby zaradzić wątpliwościom, Komisja Europejska opublikowała na początku lutego wytyczne dotyczące praktyk zakazanych, które liczą 140 stron oraz wyjaśnienia dotyczące definicji systemów sztucznej inteligencji, które liczą kilkanaście stron - wskazał ekspert. Jak dodał, było to konieczne, ponieważ w samym akcie jest wiele pojęć niedookreślonych, niejasnych, które budzą wątpliwości ze strony biznesu oraz prawników.

Wynika to z faktu, że akt z założenia jest neutralny technologicznie, czyli nie narzuca kwestii technicznych, nie definiuje ich oraz ma być future proof, czyli aktualny nawet jeśli technologie w przyszłości znacznie się zmienią - zauważył dr Nowakowski.

- Oczywiście nie sposób nie zauważyć też, że w niektórych miejscach akt nie był też po prostu do końca przemyślany, co spowodowało, że dzisiaj przed biznesem stoi prawdziwe wyzwanie - dodał.

Wytyczne, które "zasiewają wątpliwości"

Zdaniem dr. Nowakowskiego dokumenty Komisji Europejskiej zasiewają jednak jeszcze więcej wątpliwości niż sam akt. Według rozporządzenia, aby uznać dane rozwiązanie za system AI, musi być spełnione 7 przesłanek, m.in. autonomiczności, czyli pewnego stopnia niezależności od człowieka, a także adaptacyjności, która została wyjaśniona w akcie jako zdolność do samotrenowania.

- Nie było jednak jasne, czy przesłanka ta jest obligatoryjna, czy jednak fakultatywna - podkreślił. Nowakowski wskazał, że wątpliwości dotyczyły też przesłanki stosowania metod statystycznych, takie jak regresja liniowa lub logistyczna. - W uproszczeniu są to sposoby wyciągania wniosków z danych - wyjaśnił ekspert.

Komisja Europejska zadecydowała, że nawet jeśli w danym rozwiązaniu wykorzystane są autonomiczność lub regresja, rozwiązanie nie musi być uznane za system AI. Jak podkreślił ekspert, decyzja Komisja ma o tyle znaczenie, że według szacunków, około 80 procent rozwiązań AI stosuje te metody, ale nie będzie podlegać dodatkowym obostrzeniom wynikającym z aktu.

- Z punktu widzenia biznesu jest to bardzo dobra informacja, przedsiębiorcy się cieszą. Jednak moim zdaniem jeden z celów aktu o sztucznej inteligencji, czyli ochrona obywatela, legł w gruzach, ponieważ wiele rozwiązań, które mają na nas bezpośredni wpływ, będzie pozostawała poza aktem, np. systemy do oceny zdolności kredytowej - ocenił ekspert.

>> Powstanie nowy instytut. Rząd przyjął rozporządzenie

"Diabeł tkwi w szczegółach"

Zgodnie z aktem o sztucznej inteligencji zakazane są m.in. systemy AI wykorzystywane do tego, żeby zmanipulować kogoś do podjęcia niekorzystnej dla niego decyzji.

- W tym przypadku pojawiło się wiele uzasadnionych wątpliwości, np. czy systemy rekomendujące określone produkty na platformach e-commerce podlegają zakazowi - wskazał dr Nowakowski.

Podczas zakupów w sieci mogą na nas wpływać systemy AIAdobe Stock

Jak dodaje ekspert "teoretycznie" mogłoby tak być: część z nich wykorzystuje nasze słabości i "manipuluje" nami tak, żebyśmy np. kupili dany produkt, mimo że jest nam niepotrzebny. Jeśli weźmiemy na niego kredyt, który później będziemy mieli problem spłacić, może to być działanie na naszą szkodę.

Według Nowakowskiego wyjaśnienia Komisji Europejskiej nie rozwiały tych wątpliwości.

- Dużo w takich przypadkach zależy od prawnika, który będzie interpretował przepisy oraz od organów, takich jak polska Komisja Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji, które będą odpowiedzialne za egzekwowanie regulacji. Diabeł tkwi w szczegółach i po spełnieniu pewnych warunków systemy rekomendacyjne mogą zostać uznane za zakazane, np. jeśli manipulacja była celowa, a zniekształcenie poznawcze i szkoda "istotna" - powiedział Nowakowski.

Sprawy będzie trzeba analizować przypadek po przypadku

AI Act zakazuje też wykorzystywania w centrach handlowych systemów AI, które subtelnie wpływają na decyzje zakupowe klientów przez techniki podprogowe, np. dźwięki i obrazy w reklamach - wskazał. Jak dodał, jeśli takie zabiegi będą stosowane bez użycia systemu AI, np. w postaci ładnych zapachów czy przyjemnej muzyki, jest to dozwolone.

- Tego typu sprawy będzie trzeba analizować "case by case" ("przypadek po przypadku" - przyp. red.), ponieważ nie da się jednoznacznie stwierdzić, że wszystkie praktyki manipulacyjne są zakazane, bądź, że nie są - z punktu widzenia AI Actu - podkreślił.

Wśród systemów zakazanych AI, znalazły się też te, które wykorzystują określone słabości, np. wiek, niepełnosprawność, czego efektem jest podjęcie niekorzystnej decyzji. Do tego także systemy wykorzystywane do rozpoznawania emocji w miejscu pracy i w placówkach edukacyjnych - wskazał ekspert.

- Takie systemy są stosowane np. w chińskich salach wykładowych, gdzie służą do weryfikacji emocji studentów, żeby sprawdzić, czy ktoś ściągał, ale i w Europie w niektórych miejscach pracy - podkreślił Nowakowski.

Wyjaśnił, że zakazane są również systemy, które na przykład weryfikują konsultantów pod kątem ich emocji, tego czy w odpowiedni sposób się zachowują; zakazane są też systemy służące do tak zwanej zdalnej identyfikacji biometrycznej w przestrzeni publicznej, czyli kamery, które rozpoznają konkretne osoby - opisał.

- Są wyjątki od tej zasady, na przykład niektóre kategorie przestępstw, czy poszukiwanie zaginionych dzieci. Żeby użyć takich systemów, trzeba jednak spełnić dodatkowe przesłanki, obowiązuje też kontrola sądowo-administracyjna. Muszą być również spełnione obowiązki w zakresie tak zwanej przejrzystości, czyli informowania o nagrywaniu, co wynika z RODO - wytłumaczył prawnik.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Działają "jak zorganizowana przestępczość", "zarabiają miliardy". Ekspert ostrzega

Profilowanie ludzi zakazane nie będzie

Wskazał, że scoring społeczny, czyli dokonywanie oceny i profilowania człowieka pod kątem jego zachowań społecznych, "jako taki" nie będzie zakazany, ale z pewnymi wyjątkami.

- Jeżeli prywatna firma lub państwo zbierze informacje o zachowaniach ludzi uczestniczących w protestach i ma w tym prawnie uzasadniony interes, na przykład w kontekście bezpieczeństwa i wykorzysta je w tym konkretnym celu, będzie to legalne. Natomiast jeśli podmiot na tej podstawie stworzy profile tych osób i zastosuje wobec nich ocenę punktową, której konsekwencją będzie przydzielanie lub odbieranie czegoś w zupełnie innych kontekstach, np. benefitów społecznych - takie działania będą zakazane - podkreślił.

Jak zauważył dr Nowakowski, zakazaną praktyką jest też wyciągnie wniosków z danych biometrycznych, na przykład na temat seksualności, poglądów politycznych czy religijnych, choć znowu - jak powtórzył - "tutaj trzeba dokładnie przeanalizować każdy przypadek".

Podkreślił, że z AI Actu wyłączone są wojskowe zastosowania systemów sztucznej inteligencji oraz - z pewnymi zastrzeżeniami - z zakresu badań i rozwoju.

- Akt jest bardzo ograniczony w swoim zasięgu w kontekście praktyk zakazanych, więc nie będzie istotnie wpływał na przedsiębiorców. Nie jest "kagańcem na biznes" - ocenił.

Dodał, że jeśli firma korzystająca z AI ma wątpliwości, czy wszystko jest zgodnie z prawem, powinna dokonać weryfikacji, czy ma do czynienia z systemem sztucznej inteligencji oraz z praktyką zakazaną. Z kolei tam, gdzie ryzyko jest nieakceptowalne, powinno dojść do "interwencji", na przykład organu nadzoru w formie kar.

Autorka/Autor:jw/akw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Jesteśmy w tej chwili dwudziestą największą gospodarką na świecie, ale oczywiście chcemy więcej. Musimy wzmocnić kluczowe branże polskiego przemysłu, chociażby przemysł kosmiczny, który ma potencjał do tego, aby w polskiej gospodarce mieć rosnące znaczenie - powiedział w "Faktach po Faktach" minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Pytany o plany podniesienia kwoty wolnej od podatku minister nie podał konkretnej daty.

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

Źródło:
TVN24

Elektryki, hybrydy, auta o napędzie wodorowym i alternatywnym - o takie pojazdy ma się wydłużyć lista samochodów, którym przysługiwałby zwrot kosztów użytkowania - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury dla tvn24.pl. Stawki za tak zwane kilometrówki mają być obliczane na podstawie mocy silnika, a nie pojemności, jak było do tej pory.

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Źródło:
tvn24.pl

W piątek w Eurojackpot do wygrania było 480 milionów złotych. Oto wyniki losowania z 25 lipca 2025 roku. Do godziny 22 brak informacji, ile wygranych padło i jaką mają wysokość.

Wyniki Eurojackpot. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Eurojackpot. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Bezpieczna podróż to nie tylko przestrzeganie przepisów, ale także świadome decyzje, które pozwolą uratować życie - przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w drogowym dekalogu bezpiecznego kierowcy. Jak podkreślono, kluczowe znaczenie mają między innymi odpowiednie przygotowanie pojazdu, zabezpieczenie bagażu i pełna koncentracja za kierownicą.

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ceny na stacjach paliw pozostaną względnie stabilne - przewidują analitycy e-petrol. Z kolei według Biura Maklerskiego Reflex, możliwe są delikatne spadki. Za litr benzyny Pb95 kierowcy płacą obecnie o 52 gr mniej niż przed rokiem. Diesel w skali roku staniał o 37 gr na litrze - wskazali analitycy Refleksu.

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Źródło:
PAP

Meta, właściciel Facebooka i Instagrama, poinformowała, że z początkiem października przestanie wyświetlać reklamy związane z polityką, wyborami i kwestiami społecznymi dla użytkowników w Unii Europejskiej. Decyzja amerykańskiego koncernu wynika "z powodu niepewności prawnej wynikającej z przepisów Unii Europejskiej dotyczących reklam politycznych".

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Źródło:
Reuters

Właściciel koncernu LVMH Bernard Arnault powiedział w czwartek "Wall Street Journal", że naciska na europejskich przywódców, by zawarli porozumienie handlowe z USA. Według gazety najbogatszy Europejczyk zachęca do przyjęcia warunków podobnych do tych, które USA zawarły z Japonią.

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzegł w piątek przed talerzami z Chin, dystrybuowanymi przez Woolworth Polska. Powodem jest stwierdzona wysoka migracja ołowiu, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - poinformowano w komunikacie.

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
PAP

Komornicy będą mogli pracować do 70. roku życia. Tak wynika z nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Wcześniejsze regulacje pozwalały na pracę do 65. roku życia. Ta sama nowela znosi także maksymalny okres asesury komorniczej, wynoszący obecnie 6 lat.

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Źródło:
PAP

Spółka Pepco Germany planuje przeorganizować swoją sieć sklepów w Niemczech w ramach postępowania restrukturyzacyjnego i w związku z tym złożyła wniosek o upadłość - poinformowano w komunikacie prasowym.

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP

PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank BPH, Bank Pocztowy - w tych instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w nadchodzących dniach. Klienci niektórych z nich powinni zaopatrzyć się na wszelki wypadek w gotówkę. Sprawdziliśmy, jakie prace planują banki.

Prace serwisowe w bankach. Lepiej wypłacić gotówkę

Prace serwisowe w bankach. Lepiej wypłacić gotówkę

Źródło:
tvn24.pl

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wydała koncernowi Chevron nową licencję na wydobycie ropy w Wenezueli – podał w czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na anonimowe źródła. Oznacza to zwrot w polityce Waszyngtonu wobec reżimu w Caracas.

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykańska firma technologiczna Intel poinformowała w czwartek, że rezygnuje z realizacji zapowiadanych inwestycji w Polsce i w Niemczech. Intel planował otworzyć fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem.

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Źródło:
PAP

Nie chciałbym, by nie tylko takie decyzje jak mrożenie cen energii, ale też decyzje strategiczne dla polskiej energetyki były wetowane - powiedział w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 minister energii Miłosz Motyka. Zapowiedział, że złożenie ustawy mrożącej ceny energii, bez elementów dotyczących farm wiatrowych, "jest absolutnie na stole". Szef ME zabrał także głos w sprawie zmian w rozliczaniu fotowoltaiki.

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Źródło:
TVN24

Tablice alimentacyjne zniknęły ze stron Ministerstwa Sprawiedliwości. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje. Ponownie je przeanalizujemy" – napisała na platformie X wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Znikające tablice. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje"

Znikające tablice. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje"

Źródło:
tvn24.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny wstrzymał decyzję środowiskową Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) dla terminala kontenerowego w Świnoujściu. Stało się tak na wniosek stowarzyszenia Zielone Wyspy Świnoujście oraz organizacji Lebensraum Vorpommern z wyspy Uznam. Wiceminister infrastruktury zapewnia, że inwestycja zostanie zrealizowana.

Wielka inwestycja w Polsce wstrzymana

Wielka inwestycja w Polsce wstrzymana

Źródło:
PAP

Errol Musk chce utworzyć instytut badawczy zajmujący się grawitacją, czasoprzestrzenią i długowiecznością. Ojciec najbogatszego człowieka na świecie spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami Izby Handlowej Federacji Bośni i Hercegowiny.

Zaskakujący pomysł ojca Elona Muska

Zaskakujący pomysł ojca Elona Muska

Źródło:
PAP

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał w piątek umowę o udzieleniu Polsce gwarancji kredytowej w wysokości 4 miliardów dolarów na modernizację polskiej armii. - Potwierdziliśmy sojusz polsko-amerykański. Jesteśmy przykładem dla Europy w sprawie wydatkowania pieniędzy na bezpieczeństwo - powiedział szef MON.

Umowa z USA podpisana. "Jesteśmy gotowi zagospodarować te pieniądze jak najlepiej"

Umowa z USA podpisana. "Jesteśmy gotowi zagospodarować te pieniądze jak najlepiej"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump spotkał się z szefem banku centralnego Jerome'em Powellem w siedzibie Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie. Trump powtórzył, że chciałby, aby Powell obniżył stopy procentowe.

Trump spotkał się z szefem Fed. "Wierzę, że zrobi coś dobrego"

Trump spotkał się z szefem Fed. "Wierzę, że zrobi coś dobrego"

Źródło:
PAP

Reżim Baszara al-Asada w Syrii został obalony, jednak jak podaje Agencja Reutera wygląda na to, że "oligarchia zastępowana jest przez oligarchię". Nowa władza ma potajemnie przekształcać gospodarkę i przejmować aktywa kontrolowane poprzednio przez dyktatora i jego otoczenie.

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

Źródło:
PAP

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przestrzegła Chiny, że ich podejście do rosyjskiej agresji na Ukrainę zaważy na przyszłości stosunków z Unią Europejską. W trakcie 25. szczytu UE-Chiny uzgodniono "ulepszony mechanizm" eksportu strategicznych surowców.

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Źródło:
PAP

Grupa reprezentująca Wielką Trójkę amerykańskich producentów samochodów wyraziła sprzeciw wobec umowy handlowej USA z Japonią - podał portal stacji CNN. Zdaniem branży porozumienie uderza w krajowych producentów oraz dostawców części.

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Źródło:
CNN

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko 18 krajom członkowskim, w tym Polsce. Chodzi o niewdrożenie dyrektywy uznającej omijanie unijnych sankcji za przestępstwo. Celem przepisów jest skuteczniejsze egzekwowanie ograniczeń nałożonych na Rosję.

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła stopy procentowe bez zmian - podano w komunikacie po posiedzeniu. Stopa depozytowa została utrzymana na poziomie 2,00 procent.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wiceprezeska NBP Marta Kightley przekazała, że inflacja w lipcu powinna obniżyć się do około trzech procent, czyli poziomu zgodnego z celem Narodowego Banku Polskiego. Dodała, że czynniki jakie wpłyną na wskaźnik w średnim okresie to polityka fiskalna, sytuacja na rynku pracy, ceny energii i kształtowanie się koniunktury.

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Źródło:
PAP

Resort finansów dostrzega rosnącą liczbę wypłat z PPK, co zdaniem MF nie jest do końca zgodne z celem programu. PFR Portal PPK, który zarządza środkami, podkreśla, że "możliwość wypłaty przez uczestniczka PPK zgromadzonych środków w dowolnym momencie buduje zaufanie do programu".

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Źródło:
PAP