Gospodarka USA

Gospodarka USA

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu zaaprobowała we wtorek budżet federalny na rok budżetowy 2020, w wysokości 1,4 biliona dolarów. Przewiduje on między innymi wyasygnowanie prawie 1,5 miliardów na budowę muru na granicy z Meksykiem oraz zniesienie programu opieki medycznej Obamacare. Do porozumienie między kongresmenami doszło mimo głębokich podziałów spowodowanych zaplanowanym na środę głosowaniem nad impeachmentem prezydenta Donalda Trumpa.

Donald Trump poinformował na Twitterze, że pod wpływem krytyki ze strony "szalonych demokratów" rezygnuje z planu organizacji przyszłorocznego szczytu G-7 w swoim klubie golfowym w Miami na Florydzie. Prezydent Stanów Zjednoczonych zasugerował we wpisie nowe miejsce, jedną z rezydencji prezydentów Stanów Zjednoczonych.

Jeden z klubów golfowych Donalda Trumpa niedaleko Miami na Florydzie będzie gościł szczyt grupy G7 w roku 2020 - poinformował w czwartek Biały Dom. Jak dodał szef prezydenckiej administracji, trwają także dyskusje, czy na spotkaniu powinien pojawić się prezydent Rosji Władimir Putin.

Od niedzieli Stany Zjednoczone wprowadziły nowe cła na chińskie towary o wartości ponad 125 miliardów dolarów. Taryfy w wysokości 15 procent objęły między innymi inteligentne głośniki, bezprzewodowe słuchawki i wiele rodzajów obuwia i sprzętu sportowego. Od niedzieli cła odwetowe na amerykańskie towary wprowadził również Pekin. Wciąż są jednak nadzieje na wznowienie we wrześniu negocjacji między oboma krajami.

Prezydent USA Donald Trump podpisał w poniedziałek czasu miejscowego rozporządzenie wykonawcze zamrażające wszystkie aktywa rządu prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro. Decyzja Trumpa zakazuje też Amerykanom prowadzenia interesów z władzami w Caracas. Media zwracają uwagę, że całkowite zamrożenie aktywów to sankcje, jakich Stany Zjednoczone nie stosowały od ponad 30 lat, a Caracas nazywa działania Waszyngtonu "terroryzmem gospodarczym".

Szef rosyjskiego koncernu zbrojeniowego Rostiech (Rostec) Siergiej Czemiezow zapewnił w czwartek, że firma jest gotowa dostarczyć myśliwce Su-35 Turcji, jeśli będzie ona tym zainteresowana. Wcześniej USA wyłączyły Turcję z programu zakupu amerykańskich F-35.

Technologie, które umożliwią dronom wykrywanie się nawzajem, komunikację i unikanie kolizji testują inżynierowie z USA przy udziale Polaków. Prezydent Andrzej Duda obejrzał manewry dronów w sobotę w Reno w stanie Nevada.

Chiny są poważnie zaniepokojone planami sprzedaży broni Tajwanowi przez USA – oświadczył rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang. Zamiar zakupu ponad 100 amerykańskich czołgów oraz setek pocisków potwierdził tego dnia tajwański resort obrony. Chiny wzywają USA do zaprzestania dostaw uzbrojenia na Tajwan – powiedział Geng na briefingu w Pekinie.

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem na szczycie G20, który odbędzie się 28-29 czerwca w Osace.