Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Rosja zaatakowała pociskami manewrującymi wystrzelonymi z dwóch okrętów podwodnych obiekty tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) w mieście Dajr az-Zaur w Syrii - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.

Prezydent Syrii Baszar el-Asad spotkał się we wtorek w Damaszku z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu. Podczas spotkania omówiono kwestię syryjsko-rosyjskiej współpracy militarnej oraz wspólne działania mające na celu zwalczenie tak zwanego Państwa Islamskiego.

Doniesienia zachodnich mediów, jakoby Rosja wspierała w Afganistanie talibów i dostarczała im broń, są bezpodstawne - oświadczył w środę rosyjski MSZ, nawiązując do nadanego w telewizji CNN reportażu o dostawach broni dla afgańskich talibów.

Wygląda na to, że obecna administracja USA nie ma planu dla Syrii po pokonaniu tak zwanego Państwa Islamskiego w przeciwieństwie do Rosji i Iranu, które dążą między innymi do wypchnięcia USA z Bliskiego Wschodu i kontroli nad syryjskimi złożami ropy - pisze "Washington Post".

Na Ukrainę wjechał 66. konwój z tak zwaną pomocą humanitarną z Rosji dla wspieranych przez Kreml separatystów w Donbasie. W drodze powrotnej ma zabrać ciała zabitych bojowników – oświadczył w czwartek przedstawiciel ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk.

Dotychczasowe decyzje NATO mogą być wystarczające w odniesieniu do konfliktów hybrydowych, ale jeśli Rosja będzie rozwijać potencjał wojskowy, trzeba będzie pomyśleć o nowych rozwiązaniach - powiedział Witold Waszczykowski. Wywiad z ministrem spraw zagranicznych ukazał się w sobotnim wydaniu francuskiego dziennika "Le Figaro".

Ponad 80 dżihadystów zgięło w wyniku ataków przeprowadzonych przez rosyjskie siły zbrojne na konwoje bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego uciekających z ar-Rakki, ich nieformalnej stolicy na północy Syrii - podało w komunikacie ministerstwo obrony Rosji. Resort poinformował, że siły rosyjskie systematycznie bombardują dżihadystów uciekających z Rakki.

Źródła wywiadowcze przypisały syryjskiemu reżimowi odpowiedzialność za "zbrodnię wojenną", jaką był atak chemiczny w prowincji Idlib - ocenia brytyjski dziennik "Telegraph", pisząc, że prezydent Władimir Putin mógł pójść o krok za daleko, wspierając prezydenta Baszara el-Asada.

W ciągu ostatnich 20 lat Rosjanie byli zaangażowani w wiele wojen, ale tym razem nie chodzi o regularne wojska. Szkolą się zwykli ludzie, a dzieje się to w ramach grup, które same siebie nazywają religijno-patriotycznymi. Właściwie także monarchistycznymi, bo marzą o powrocie cara. A w co wierzą poza potęgą prawosławia? W to, że zbliża się czas walki z Zachodem, największym wrogiem są Stany Zjednoczone, a wojna z nimi właściwie już trwa - na wschodzie Ukrainy. Ci ludzie tak właśnie rozumieją konflikt w Donbasie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Rosja destabilizuje Ukrainę, realizując w Donbasie scenariusz z Naddniestrza – oświadczył wiceszef administracji prezydenta Petra Poroszenki do spraw polityki zagranicznej Kostiantyn Jelisiejew. Wywiad z urzędnikiem ukazał się w ukraińskiej gazecie "Siegodnia".