Giełdowy indeks WIG przebijając we wtorek barierę 67 772,91 punktów ustanowił nowy najwyższy poziom w historii. Tym samym przebił rekord ustanowiony tuż przed kryzysem.
We wtorek rano giełdowy indeks WIG przebił rekord z 9 lipca 2007 roku (67.772,91 punktu) i znalazł się na najwyższym poziomie w historii. Przed godziną 10.00 WIG sięgnął nawet 67 933 punktów.
W kolejnych godzinach optymizm inwestorów na warszawskiej giełdzie nieco opadł i poziom WIG wrócił do poziomu sprzed rekordu.
Tuż przed zamknięciem indeks znów zaczął rosnąć, osiągając ostatecznie 67 529,39 pkt., co oznacza 0,33-proc. dzienny wzrost. Indeks WIG obliczany jest od 16 kwietnia 1991 roku. Jego pierwsza wartość wynosiła 1000 pkt. Od tego czasu indeks urósł już o ponad 6,6 tysiąca procent.
Najstarszy indeks
Warszawski Indeks Giełdowy jest najstarszym i najszerszym indeksem publikowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW). Pozwala odwzorować najszerszy obraz rynku, bo obejmuje akcje spółek notowanych na rynku podstawowym, a to około 300 firm.
W indeksie WIG obowiązuje zasada dywersyfikacji, mająca na celu ograniczenie udziału pojedynczej spółki i sektora giełdowego. Jest indeksem dochodowym, przy jego obliczaniu uwzględnia się zarówno ceny zawartych w nim akcji, jak i dochody z dywidend i praw poboru.
Nowe kierunki
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Giełda rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych.
Od lutego 2012 r. częścią Grupy Kapitałowej GPW jest Towarowa Giełda Energii, na której dokonuje się obrót energią elektryczną, gazem ziemnym, prawami majątkowymi oraz gwarancjami pochodzenia i uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Autor: msz//dap / Źródło: tvn24bis.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24