Traktat NATO – jaką pełni rolę. O czym mówi artykuł 5. i inne artykuły

Źródło:
TVN24.pl

Czy w razie zagrożenia ze strony innego państwa Polska mogłaby liczyć na pomoc sojuszników? Od ponad 23 lat nie sposób mówić o sytuacji geopolitycznej naszego kraju bez wspominania o jednej z najważniejszych organizacjach, do których należy nasz kraj - NATO, czyli Sojuszu Północnoatlantyckiego.

●  NATO, czyli Sojusz Północnoatlantycki, a w pełnym brzmieniu Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego, powstał 24 sierpnia 1949 roku, na mocy Traktatu Północnoatlantyckiego podpisanego 4 kwietnia 1949.

●  NATO jest układem wojskowym, który powstał w celu militarnej obrony przed atakiem Związku Radzieckiego i jego krajów satelickich. Opiera się na zasadzie kolektywnej obrony. To oznacza, że napaść na jednego z członków uważana jest za atak na wszystkich członków sojuszu.

●  Obecnie Sojusz Północnoatlantycki pełni rolę stabilizacyjną, jednak jego znaczenie przedefiniowała sytuacja po ataku Rosji na Ukrainę. Stąd wniosek o akcesję do Sojuszu Północnoatlantyckiego takich krajów jak Szwecja i Finlandia.

Dlaczego powstało NATO?

Po II wojnie światowej świat podzielił się na dwa bloki – zachodni i wschodni. Ten drugi kierowany był przez Związek Radziecki, który żywił ambicję zdominowania całej Europy i narzucenia jej, z pomocą swoich państw satelickich, komunizmu. Stanowiło to oczywiste zagrożenie dla idei świata zachodniego. Dlatego też powstała potrzeba obrony.

Czym jest NATO?

Pod tym skrótem kryje się Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego. Nazwa wzięła się od traktatu, który w 1949 r. podpisano w Waszyngtonie. Cel organizacji najlepiej wyraża artykuł 5. Zgodnie z nim atak na choćby jednego z członków organizacji będzie potraktowany jako atak na wszystkich z nich. NATO nie jest paktem ofensywnym; zgodnie z postanowieniami pierwszego artykułu, jego członkowie powinni rozwiązywać swoje spory pokojowo, by w miarę możliwości unikać wojen. Artykuł 2 ma podobny wydźwięk, jednak odnosi się do współpracy gospodarczej. Strony paktu powinny unikać konfliktów gospodarczych.

Związek Radziecki upadł w roku 1991, jednak NATO nie przestało istnieć. Powstanie NATO miało na celu zapewnienie wzajemnego bezpieczeństwa jego członków. Dlatego na podstawie artykułu 3 paktu członkowie NATO wzajemnie szkolą swoje armie, by poprawiać ich jakość. Wspomniany już artykuł 5. został wykorzystany przez USA po ataku z 11 września (po raz pierwszy w historii). To dało początek wojnie z terroryzmem, w efekcie której Stany Zjednoczone wraz z innymi członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego wkroczyły do Iraku i Afganistanu.

„Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie, jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego.”

Warto wiedzieć, czym jest napaść według Organizacji. Artykuł 6 stanowi, że jest to każdy atak na terytorium któregokolwiek z członków. Za terytoria członków uznano także francuskie departamenty w Algierii (obecnie nieistniejące). Dotyczyło to również wszelkich ataków na wojska członków Paktu.

W którym roku Polska weszła do NATO?

Polska wstąpiła do NATO w 1999 roku, co było zwieńczeniem wieloletnich starań. Wojsko Polskie wielokrotnie brało udział w operacjach NATO. Należy tu wyróżnić przede wszystkim udział w operacjach w Afganistanie i Iraku. Państwo polskie jest strategiczną częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jest ono częścią jego wschodniej flanki, narażonej na agresję ze strony Rosji.

Podstawą przyjęcia Polski do NATO był artykuł 10. Zgodnie z nim członkowie mogą zaprosić do Organizacji każde państwo europejskie mogące wywiązywać się z traktatu. Zgodnie z artykułem 8 strony Paktu nie mogą zawierać innych zobowiązań z nim kolidujących. Zgodnie zaś z artykułem 11, Polska wstąpiła do NATO z chwilą złożenia dokumentów ratyfikacyjnych, o czym USA miały powiadomić innych sygnatariuszy.

ZOBACZ TEŻ: Powołanie do wojska. Kto podlega służbie wojskowej w przypadku powszechnej mobilizacji?

NATO – członkowie Sojuszu

Państwa NATO w 2022 roku to: Albania, Kanada, Belgia, Dania, Francja, Islandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Portugalia, USA, Grecja, Turcja, Niemcy, Hiszpania, Czechy, Węgry, Polska, Bułgaria, Estonia, Łotwa, Litwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Albania, Chorwacja, Czarnogóra i Macedonia Północna.

Już niebawem sojusz poszerzy się o nowe kraje. We wtorek 5 lipca 2022 ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

ZOBACZ WIĘCEJ: Polska poparła akcesję Szwecji i Finlandii do NATO

NATO w EuropieRozpoczął się proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim PAP

Poświadczenie bezpieczeństwa NATO

Poświadczenie bezpieczeństwa – jak uzyskać i co to takiego? Jest to dokument uprawniający posiadacza do dostępu do informacji niejawnych. Sojusz Północnoatlantycki nie może powierzać swoich tajemnic niepewnym osobom. Poświadczenie bezpieczeństwa NATO musi posiadać każdy, kto myśli o pracy w jego strukturach. Aby uzyskać poświadczenie bezpieczeństwa w NATO, należy złożyć o nie wniosek. Wydawaniem poświadczeń klasy poufne zajmuje się ABW. Zastrzeżone wydaje kierownik jednostki organizacyjnej na podstawie postępowania sprawdzającego prowadzonego przez pełnomocnika ochrony. Wypełniając ankietę należy zaznaczyć odpowiedni jego poziom w Polsce i odpowiadający mu poziom w NATO. Należy także uzasadnić, dlaczego chcemy dostępu do natowskich informacji. Bądźmy gotowi do podania danych swoich i ewentualnego współmałżonka. ABW będzie zainteresowana także naszą karalnością, rodziną, historią życia zawodowego, toczonymi wobec nas postępowaniami, współpracą z władzami PRL, pobytami za granicą, kontaktami z cudzoziemcami, stanem majątkowym. Następnie informacje te zostaną zweryfikowane. Pomyślna weryfikacja oznacza uzyskanie poświadczenia bezpieczeństwa.

ZOBACZ TEŻ: Prezydent Andrzej Duda o "szczególnie strzeżonym" przesmyku suwalskim

Źródła: Internetowy System Aktów Prawnych ABW.gov.pl Legalis.pl

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Borka Kiss/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat zakładają założenia projektu, które opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Dodano, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 roku.

System poboru opłat ma objąć autostrady i ekspresówki oddane po 2017 roku. Nowy plan rządu

System poboru opłat ma objąć autostrady i ekspresówki oddane po 2017 roku. Nowy plan rządu

Źródło:
PAP

Zyski Ryanaira obniżył się o prawie połowę w drugim kwartale 2024 roku, ponieważ ceny biletów spadły o 15 procent rok do roku. Zwiększa to obawy o słabe lato dla europejskich linii lotniczych w miarę wygasania boomu po pandemii COVID-19 - wskazał Reuters.

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Źródło:
Reuters, "Guardian"

W 2023 roku liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 129 819 osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Źródło:
PAP

Dodatkowe 20 milionów złotych przeznaczone na program "Podróże z klasą" wyczerpano w cztery minuty - przekazał resort edukacji. MEN podał także, że zarejestrowano 752 nowe wnioski, a łącznie na program w tej edycji zostanie przeznaczone 80 milionów złotych.

"Podróże z klasą". Dodatkowe środki wyczerpano w cztery minuty

"Podróże z klasą". Dodatkowe środki wyczerpano w cztery minuty

Źródło:
PAP

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu spadła o 8,9 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści oceniają, że spadek aktywności budownictwa to między innymi efekt cyklicznego przestoju w inwestycjach współfinansowanych przez Unię Europejską.

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Źródło:
PAP

"Oszuści na niebezpiecznych stronach wyłudzają dane logowania do bankowości elektronicznej oraz informacje o kartach płatniczych" - przestrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego na portalu X (dawniej Twitter).

Oszuści podszywają się pod bank

Oszuści podszywają się pod bank

Źródło:
PAP

Kilkunastu mieszkańców terenów pod lotnisko w Baranowie zgłosiło w ostatnich dniach chęć sprzedaży swoich nieruchomości - podała spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK).

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

Źródło:
PAP

Jednym z najlepiej opłacanych stanowisk jest specjalista pełniący funkcję chief information officera w sektorze IT. Taki pracownik może liczyć na miesięczną pensję w wysokości nawet 70 tysięcy złotych - wynika raportu płacowego firmy Antal. Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć również dyrektorzy finansowi, specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), czy kierownicy do spraw marketingu.

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Źródło:
PAP

W ciągu siedmiu godzin po niedzielnej rezygnacji prezydenta USA Joe Bidena z walki o reelekcję, drobni darczyńcy wpłacili niemal 47 milionów dolarów na konta zbierającej fundusze dla Partii Demokratycznej organizacji non-profit ActBlue.

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

Źródło:
PAP

Minister finansów Andrzej Domański poinformował na antenie TOK FM, że jego resort będzie prowadził rozmowy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Przemysłu na temat cen prądu w 2025 roku i ewentualnych dalszych rozwiązań osłonowych.

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła szóstka. Wartość głównej wygranej to dwa miliony złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie kupiono szczęśliwy los.

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Inwestorzy oceniają skutki rezygnacji Joe Bidena z kandydowania na urząd prezydenta USA. Na giełdach w Azji przeważają spadki. Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Dolar pozostaje stabilny. W ocenie ekonomistów decyzja Bidena zwiększa niepewność na rynkach, co nie sprzyja walutom rynków wschodzących.

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2024 roku wzrosła o 4,4 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Płace rosną, ale brakuje rąk do pracy. - Z pracownikami jest problem, szczególnie tymi sezonowymi - mówi właściciel sieci hoteli nad morzem. Specjaliści mówią o napiętej sytuacji, a problem może się jeszcze pogłębiać.

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Źródło:
tvn24.pl

Z ulgi dla samotnie wychowujących dzieci może skorzystać ten rodzic, który jest zaangażowany w wychowanie dzieci w większym stopniu - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na wyjaśnienia resortu finansów.

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Majorki demonstrowali w niedzielę swoje niezadowolenie z turystyfikacji wyspy. Kilkanaście tysięcy osób wzięła udział w proteście, podczas którego wykrzykiwano hasła wymierzone w turystów, np. "Wracajcie do domów!" czy "Oddajcie nam Majorkę!". Postulują między innymi ograniczenie miejsc noclegowych.

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Źródło:
PAP

Od 1 sierpnia 2024 roku Polskie Linie Lotnicze LOT tymczasowo zawieszają możliwość transportu psów na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym na rejsach do Stanów Zjednoczonych. Powodem są nowe przepisy wprowadzone w USA.

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Źródło:
tvn24.pl

W szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego wierzy zaledwie co czwarty tak zwany gniazdownik - wynika z raportu Otodom. Jednak, jak wynika z badania, 40 procent z nich patrzy w przyszłość pozytywnie, licząc na pomoc w sfinansowaniu lokum, a także na zmiany na rynku.

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Źródło:
PAP

Władze hiszpańskiego miasta Calpe zakazały turystom "rezerwowania" miejsc na plaży poprzez zostawianie tam krzeseł, parasoli czy leżaków. Plażowiczom, którzy nie zastosują się do nowych regulacji, grozi kara w wysokości 250 euro, czyli około 1070 złotych.

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Źródło:
CNN

Wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców tak zwanych taksówek na aplikację z jednej strony może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, ale z drugiej spowodować powstanie problemów społecznych - przekazał Maciej Mysona z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jak informuje Uber, po zmianie przepisów odeszło 30 procent kierowców, co wpłynęło na wzrost cen i dłuższy czas oczekiwania.

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Źródło:
PAP

Za opóźniony lub odwołany lot przysługuje rekompensata w wysokości od 250 do 600 euro, natomiast przy opóźnieniach pociągu kwota 25 lub 50 procent ceny biletu - wyjaśnia Renata Yanisiv, koordynator ECK Polska. W przypadku noclegów reklamować można każdą niezgodność z umową lub ofertą hotelu.

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Źródło:
PAP

Mieszkanka Żarowa w województwie dolnośląskim padła ofiarą oszustwa po wystawieniu na sprzedaż dziecięcej hulajnogi. 47-latka uwierzyła oszustom podszywającym się pod pracowników portalu ogłoszeniowego, w wyniku czego straciła spore oszczędności. Policja przypomina, by w trakcie transakcji internetowych zachować ostrożność oraz rozwagę.

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Źródło:
PAP, KPP w Świdnicy