Traktat NATO – jaką pełni rolę. O czym mówi artykuł 5. i inne artykuły

Źródło:
TVN24.pl

Czy w razie zagrożenia ze strony innego państwa Polska mogłaby liczyć na pomoc sojuszników? Od ponad 23 lat nie sposób mówić o sytuacji geopolitycznej naszego kraju bez wspominania o jednej z najważniejszych organizacjach, do których należy nasz kraj - NATO, czyli Sojuszu Północnoatlantyckiego.

●  NATO, czyli Sojusz Północnoatlantycki, a w pełnym brzmieniu Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego, powstał 24 sierpnia 1949 roku, na mocy Traktatu Północnoatlantyckiego podpisanego 4 kwietnia 1949.

●  NATO jest układem wojskowym, który powstał w celu militarnej obrony przed atakiem Związku Radzieckiego i jego krajów satelickich. Opiera się na zasadzie kolektywnej obrony. To oznacza, że napaść na jednego z członków uważana jest za atak na wszystkich członków sojuszu.

●  Obecnie Sojusz Północnoatlantycki pełni rolę stabilizacyjną, jednak jego znaczenie przedefiniowała sytuacja po ataku Rosji na Ukrainę. Stąd wniosek o akcesję do Sojuszu Północnoatlantyckiego takich krajów jak Szwecja i Finlandia.

Dlaczego powstało NATO?

Po II wojnie światowej świat podzielił się na dwa bloki – zachodni i wschodni. Ten drugi kierowany był przez Związek Radziecki, który żywił ambicję zdominowania całej Europy i narzucenia jej, z pomocą swoich państw satelickich, komunizmu. Stanowiło to oczywiste zagrożenie dla idei świata zachodniego. Dlatego też powstała potrzeba obrony.

Czym jest NATO?

Pod tym skrótem kryje się Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego. Nazwa wzięła się od traktatu, który w 1949 r. podpisano w Waszyngtonie. Cel organizacji najlepiej wyraża artykuł 5. Zgodnie z nim atak na choćby jednego z członków organizacji będzie potraktowany jako atak na wszystkich z nich. NATO nie jest paktem ofensywnym; zgodnie z postanowieniami pierwszego artykułu, jego członkowie powinni rozwiązywać swoje spory pokojowo, by w miarę możliwości unikać wojen. Artykuł 2 ma podobny wydźwięk, jednak odnosi się do współpracy gospodarczej. Strony paktu powinny unikać konfliktów gospodarczych.

Związek Radziecki upadł w roku 1991, jednak NATO nie przestało istnieć. Powstanie NATO miało na celu zapewnienie wzajemnego bezpieczeństwa jego członków. Dlatego na podstawie artykułu 3 paktu członkowie NATO wzajemnie szkolą swoje armie, by poprawiać ich jakość. Wspomniany już artykuł 5. został wykorzystany przez USA po ataku z 11 września (po raz pierwszy w historii). To dało początek wojnie z terroryzmem, w efekcie której Stany Zjednoczone wraz z innymi członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego wkroczyły do Iraku i Afganistanu.

„Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie, jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego.”

Warto wiedzieć, czym jest napaść według Organizacji. Artykuł 6 stanowi, że jest to każdy atak na terytorium któregokolwiek z członków. Za terytoria członków uznano także francuskie departamenty w Algierii (obecnie nieistniejące). Dotyczyło to również wszelkich ataków na wojska członków Paktu.

W którym roku Polska weszła do NATO?

Polska wstąpiła do NATO w 1999 roku, co było zwieńczeniem wieloletnich starań. Wojsko Polskie wielokrotnie brało udział w operacjach NATO. Należy tu wyróżnić przede wszystkim udział w operacjach w Afganistanie i Iraku. Państwo polskie jest strategiczną częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jest ono częścią jego wschodniej flanki, narażonej na agresję ze strony Rosji.

Podstawą przyjęcia Polski do NATO był artykuł 10. Zgodnie z nim członkowie mogą zaprosić do Organizacji każde państwo europejskie mogące wywiązywać się z traktatu. Zgodnie z artykułem 8 strony Paktu nie mogą zawierać innych zobowiązań z nim kolidujących. Zgodnie zaś z artykułem 11, Polska wstąpiła do NATO z chwilą złożenia dokumentów ratyfikacyjnych, o czym USA miały powiadomić innych sygnatariuszy.

ZOBACZ TEŻ: Powołanie do wojska. Kto podlega służbie wojskowej w przypadku powszechnej mobilizacji?

NATO – członkowie Sojuszu

Państwa NATO w 2022 roku to: Albania, Kanada, Belgia, Dania, Francja, Islandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Portugalia, USA, Grecja, Turcja, Niemcy, Hiszpania, Czechy, Węgry, Polska, Bułgaria, Estonia, Łotwa, Litwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Albania, Chorwacja, Czarnogóra i Macedonia Północna.

Już niebawem sojusz poszerzy się o nowe kraje. We wtorek 5 lipca 2022 ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

ZOBACZ WIĘCEJ: Polska poparła akcesję Szwecji i Finlandii do NATO

NATO w EuropieRozpoczął się proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim PAP

Poświadczenie bezpieczeństwa NATO

Poświadczenie bezpieczeństwa – jak uzyskać i co to takiego? Jest to dokument uprawniający posiadacza do dostępu do informacji niejawnych. Sojusz Północnoatlantycki nie może powierzać swoich tajemnic niepewnym osobom. Poświadczenie bezpieczeństwa NATO musi posiadać każdy, kto myśli o pracy w jego strukturach. Aby uzyskać poświadczenie bezpieczeństwa w NATO, należy złożyć o nie wniosek. Wydawaniem poświadczeń klasy poufne zajmuje się ABW. Zastrzeżone wydaje kierownik jednostki organizacyjnej na podstawie postępowania sprawdzającego prowadzonego przez pełnomocnika ochrony. Wypełniając ankietę należy zaznaczyć odpowiedni jego poziom w Polsce i odpowiadający mu poziom w NATO. Należy także uzasadnić, dlaczego chcemy dostępu do natowskich informacji. Bądźmy gotowi do podania danych swoich i ewentualnego współmałżonka. ABW będzie zainteresowana także naszą karalnością, rodziną, historią życia zawodowego, toczonymi wobec nas postępowaniami, współpracą z władzami PRL, pobytami za granicą, kontaktami z cudzoziemcami, stanem majątkowym. Następnie informacje te zostaną zweryfikowane. Pomyślna weryfikacja oznacza uzyskanie poświadczenia bezpieczeństwa.

ZOBACZ TEŻ: Prezydent Andrzej Duda o "szczególnie strzeżonym" przesmyku suwalskim

Źródła: Internetowy System Aktów Prawnych ABW.gov.pl Legalis.pl

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Borka Kiss/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Spółka PKP Cargo nie ma prawa upaść i nie upadnie, jest zbyt ważna - zapewnił w środę dziennikarzy minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Firma ta może tylko wchodzić na dobre tory i każdy krok idzie w tym kierunku - dodał.

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

Źródło:
PAP

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę na decyzję Komisji Europejskiej uznającą TikToka za tak zwanego strażnika dostępu, czyli przedsiębiorstwo dominujące na rynku. W związku z tym właściciel aplikacji nadal podlegać będzie surowszym przepisom o rynkach cyfrowych (DMA).

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Źródło:
PAP

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS, czy tylko do ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą o tym zdecydować osoby, które urodziły się po 1968 roku. Oświadczenie o zmianie można złożyć w trzech formach: elektronicznie, osobiście, bądź pocztą.

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat sytuacji firm. Wynika z niego, że sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w I kwartale 2024 roku. Jak stwierdzono wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Źródło:
PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 procent akcji spółki.

Comarch chce wycofać się z giełdy

Comarch chce wycofać się z giełdy

Źródło:
PAP

Kilkanaście chińskich firm miało prosić kandydatki do pracy o wykonanie testów ciążowych - pisze CNN. Sprawa trafiła do sądu. Choć władze chcą zapobiec demograficznej zapaści, to w biznesie kobiety planujące założenie rodziny wciąż są dyskryminowane.

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
CNN

Chiński biznesmen Guo Wengui został skazany przez amerykański sąd za oszukanie swoich internetowych fanów poprzez scam wart na ponad miliard dolarów. Uznano go za winnego dziewięciu z 12 postawionych mu zarzutów, w tym ściągania haraczy, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Źródło:
BBC

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Polski rząd szykuje szereg działań, które mają zmusić chińskie platformy internetowe, takie jak Temu, AliExpress, czy Shein do przestrzegania prawa - donosi środowa "Rzeczpospolita" - Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii cytowany przez dziennik.

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP