Plany podatkowej rewolucji. Co nam szykują partie

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Tusk: brak podatku dochodowego od emerytur do 5 tysięcy złotych, dla pozostałych emerytów - "wyraźnie niższy" podatek
Tusk: brak podatku dochodowego od emerytur do 5 tysięcy złotych, dla pozostałych emerytów - "wyraźnie niższy" podatekTVN24
wideo 2/13
TVN24Tusk: brak podatku dochodowego od emerytur do 5 tysięcy złotych, dla pozostałych emerytów - "wyraźnie niższy" podatek

Skokowy wzrost kwoty wolnej od podatku, zmiany w stawkach PIT oraz VAT, a także nowe ulgi - proponują ugrupowania startujące w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Sprawdzamy, co proponują PiS, KO, Trzecia Droga, Lewica, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy.

Zmiany podatkowe przeprowadzone przez obecną władzę będziemy kojarzyć z gigantycznym zamieszaniem, jakie przyniósł Polski Ład. Niższe pensje na początku 2022 roku, pomimo wzrostu kwoty wolnej od podatku i podniesienia drugiego progu podatkowego. Kontrowersje w sprawie likwidacji odliczenia od podatku składki zdrowotnej i stosowania ulgi dla klasy średniej. Wreszcie poprawianie Polskiego Ładu w połowie roku podatkowego, połączone z wycofaniem się rządu z części rozwiązań obowiązujących od stycznia.

Jednocześnie PiS, deklarując powszechnie obniżki podatków, wprowadzał nowe. Oto lista najważniejszych zmian.

Temat zmian w podatkach pojawia się w każdym z programów głównych komitetów przed zaplanowanymi na 15 października wyborami do Sejmu i Senatu. Pomysły, co do zakresu i kierunku, są różne. Poniżej zabraliśmy najważniejsze.

PiS: preferencje podatkowe dla firm

W swoim obecnym programie PiS opisuje głównie zmiany, które udało się partii wprowadzić w ostatnich latach. Za rządów obecnej władzy dochody z podatków do budżetu państwa wzrosły o 75 proc., (nominalnie, czyli także dzięki inflacji) przy czym "udało się dokonać uszczelnienia systemu podatkowego, obniżając podatek PIT z 18 na 12 proc., podwyższając kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł, podnosząc koszty uzyskania przychodu do 3 tys. zł, obniżając CIT dla małych firm z 19 do 9 proc., wprowadzając tzw. estoński CIT, a także obniżając VAT na kilkaset produktów z 23 do 8 lub nawet 5 proc.".

Jeśli chodzi o nowe propozycje podatkowe, to w rozdziale programu partii o tytule "Perspektywa do 2031 roku" możemy przeczytać, że "nasze programy inwestycyjne i tarcze muszą stać się stałym elementem systemu".

"Wprowadzimy dotacje i preferencje podatkowe dla firm, które inwestują w małych miastach i na wsi – jeśli firma inwestuje na terenie oddalonym od wielkich miast, w tzw. Polsce lokalnej, będzie mogła liczyć na zwolnienia z podatków i wsparcie z systemu dotacyjnego" - proponuje partia rządząca.

"Stawiamy na nowoczesne technologie informatyczne i digitalizację także w obszarze podatków i finansów publicznych. W najbliższych latach planowane są kolejne działania na rzecz digitalizacji rozliczeń podatkowych. Rozwiniemy Krajowy System e-Faktur. Będziemy także rozwijać usługę e-PIT oraz e-Urząd Skarbowy" - napisano.

KO: kwota wolna od podatków w górę

"100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów" - tu znajdziemy propozycje programowe Koalicji Obywatelskiej. Jeśli chodzi o podatki, to już w punkcie nr 4 możemy przeczytać, że KO planuje obniżyć podatki. "Osoby zarabiające do 6000 zł brutto (także na działalności gospodarczej) i pobierające emeryturę do 5000 zł brutto nie będą płaciły podatku dochodowego. Podniesiemy kwotę wolną od podatku – z 30 tys. zł do 60 tys. zł., w przypadku podatników rozliczających się według skali podatkowej, w tym także przedsiębiorców i emerytów" - napisano.

"Przedsiębiorcy zapłacą podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury (kasowy PIT)" - to kolejna propozycja.

"Zaproponujemy zniesienie podatku od zysków kapitałowych (podatek Belki) dla oszczędności i inwestycji w tym także na GPW (do 100 tys. zł, powyżej 1 roku)" - pisze w programie KO. Partia zapowiada ponadto obniżenie VAT dla sektora "beauty" do 8 proc.

"Wprowadzimy 0 proc. VAT na transport publiczny, aby obniżyć ceny biletów dla Polaków" - obiecuje KO.

Zapowiada także ułatwienia dla organizacji pozarządowych w pozyskiwaniu środków prywatnych, "tworząc system zachęt podatkowych dla darczyńców i możliwość podpisywania umów sponsorskich bez prowadzenia działalności gospodarczej".

Trzecia Droga zapowiada "rodzinny PIT"

Trzecia Droga zapowiada uporządkowanie i uproszczenie sytemu podatkowego.

Chodzi między innymi o "jednolitą daninę". "Sprawimy, że wszystkie podatki i składki zapłacisz jednym przelewem. To państwo zajmie się podzieleniem tych środków na konkretne kategorie. Dopilnujemy, abyś wiedział, ile zapłacisz z wyprzedzeniem: wszystkie zmiany podatkowe będą musiały być wprowadzane najpóźniej do czerwca poprzedzającego kolejny rok rozliczeniowy" - obiecuje.

"Wprowadzimy również zasadę, że wszystkie zmiany podatkowe będą uchwalane z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem przed nowym rokiem podatkowym. Nie podwyższymy CIT, VAT ani PIT przez całą kadencję – to gwarancja stabilności dla przedsiębiorców i wszystkich podatników" - pisze Polska 2050.

Proponuje także "rodzinny PIT", który zakłada, że "im większa rodzina, tym mniejsze podatki". "Wprowadzenie tego prostego algorytmu, w którym podstawa opodatkowania będzie się zmniejszała wraz z większą ilością dzieci, doprowadzi do tego, że pracujący rodzice w rodzinach, w których jest przynajmniej trójka dzieci, będą płacili symboliczny podatek dochodowy" - zapowiada.

"Przedsiębiorcom zagwarantujemy stabilność prawno-podatkową i wsparcie w inwestowaniu w rozwój firm. Zaczniemy od regulacji składki zdrowotnej. Przez zmiany wprowadzone przez Polski Ład nie można odliczyć jej od podatku i de facto stała się ona nowym podatkiem. Cofniemy tę regulację" - proponuje Trzecia Droga.

Dodaje, że "przedsiębiorcy nierzadko zmagają się z nierzetelnymi kontrahentami, opóźnieniami w spłatach, a nawet ich brakiem" i dlatego chce wprowadzić "zasadę, zgodnie z którą VAT i PIT będzie płacony tylko od uregulowanych faktur".

Lewica chce progresywnej skali PIT

Program wyborczy KW Nowa Lewica zakłada m.in. walkę z drożyzną. Jednym z czterech filarów tej walki ma być ściąganie pieniędzy z rynku, "ale od tych którzy je mają, a nie od emerytów i pracowników (podatek od nadmiernych zysków spółek paliwowych i energetycznych)".

W części nazwanej "Uczciwe podatki" Lewica ma kilka propozycji. Jedną z nich jest "obniżenie stawki podatku VAT". Czytamy również o dwóch nowych ustawach: "o podatnikach PIT i podatnikach CIT, które uporządkują przepisy o podatku dochodowym".

"Wprowadzenie progresywnej skali PIT z preferencją dla gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach" oraz "zwiększenie kosztów uzyskania przychodu dla pracowników" - to kolejne zapowiedzi.

Lewica proponuje także "finansowy rozdział kościoła od państwa". "Zlikwidujemy finansowe i podatkowe przywileje kleru, w tym Fundusz Kościelny" - obiecuje.

Zapowiada także "regulację wysokości czynszów i jakości najmu". "Poprzez, między innymi, odpowiedzialną politykę podatkową poprawimy opłacalność najmu długoterminowego względem najmu krótkoterminowego" - wskazuje.

Konfederacja: likwidacja 15 podatków

"Po pierwsze proponujemy całkowitą rewolucję w ustawie o PIT" - pisze w swoim programie Konfederacja. Dodaje, że wraz z uproszczeniem przepisów proponowane są m.in: kwotę wolną od podatku w wysokości 12x minimalnego wynagrodzenia (od stycznia to byłoby ponad 50 tys. zł), likwidację drugiego progu podatkowego ustanawiając liniowy PIT 12 proc., rozszerzenie ulgi dla młodych (do 26. roku życia) o osoby prowadzące działalność gospodarczą, zwolnienie lokat i obligacji z podatku Belki, szeroki wachlarz uproszczeń podatkowych dla przedsiębiorców, ulgę kredytową (odsetki od kredytu na jedną nieruchomość mieszkalną będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania).

Konfederacja zapowiada także likwidację 15 podatków, między innymi chodzi o: podatek od czynności cywilnoprawnych od umów dot. nieruchomości, podatek cukrowy, opłatę zapasową, opłatę emisyjną i opłatę mocową (w cenie prądu).

"Tanie Paliwo, Tani Węgiel, Prąd bez VAT" - to kolejna propozycja. Jeśli chodzi o "obniżenie opodatkowania cen paliw", to partia chce to osiągnąć redukując podatek VAT, akcyzę i opłatę paliwową oraz całkowitą likwidację opłaty emisyjnej.

Konfederacja proponuje także" "VAT na energię do 0 proc.", "likwidację VAT i CIT dla kopalń oraz akcyzy" oraz "VAT na drewno opałowe do 0 proc.".

Bezpartyjni Samorządowcy proponują "zerowy PIT dla wszystkich"

Ruch społeczny postuluje "systemową zmianę poboru składki zdrowotnej przedsiębiorcy, polegającą na ścisłym powiązaniu podstawy składki zdrowotnej z jednym z parametrów podatkowych, uproszczenie sposobu ustalania wysokości składki zdrowotnej przedsiębiorcy, czyli naprawa reformy tzw. Polskiego Ładu", a także "w przypadku wykupu prywatnych usług leczniczych możliwość odliczenia w podatkach tzw. limitów kwot z jednoczesnym zachowaniem prawa do publicznej służby zdrowia".

Bezpartyjni Samorządowcy proponują też "rezygnację z subwencji na rzecz gwarancji finansowych dla samorządów przy zwiększeniu wpływów do samorządu z podatków celem finansowania szkół", przy czym "środki na ten cel powinny być przede wszystkim zabezpieczone poprzez stosowny udział wpływów z VAT, który pokrywałby koszty realizowanych przez samorządy zadań w sferze edukacji". Kolejną propozycją jest "wprowadzenie możliwości przekazania 1,5 proc. z podatku na edukację w postaci wsparcia konkretnej placówki".

Ruch chciałby zwiększyć liczbę żłobków i przedszkoli, a jednym ze sposobów miałoby być "przyznanie ulgi podatkowej dla pracodawców, którzy utworzą żłobki i przedszkola, również żłobki i przedszkola przy uczelniach z myślą o matkach, które mają status studentek lub pracowników uczelni".

Kolejnym punktem w programie BS jest "wspieranie polityki prorodzinnej" poprzez m.in. "wprowadzenie dodatkowych ulg podatkowych dla rodzin z dziećmi". "Zwolnienie z podatku umów opiekuńczych będzie korzystne dla rodziców, opiekunów oraz seniorów i zachęci do korzystania z takich usług" - to kolejna propozycja.

Ruch proponuje także "zerowy PIT dla wszystkich". "Dzięki temu umożliwimy wzrost wynagrodzeń pracowniczych i emerytur oraz spadną koszty ponoszone przez pracodawców" - napisano w programie.

Ważną zmianą ma być podatek przychodowy zamiast CIT. "Zastąpimy nieefektywny CIT niskim podatkiem przychodowym, który będą płacić wszyscy, w tym międzynarodowe korporacje" - postulują Bezpartyjni Samorządowcy.

Chcą także, by "inwestycje w polski rynek kapitałowy zostały zwolnione z podatku Belki do 100 tys. zł dochodu rocznie".

W programie znalazło się także "umożliwienie wyboru (dla tzw. rolników ryczałtowych) zerowego podatku VAT w produkcji żywności". Zapowiedziano też, że "ze względu na społeczny i proekologiczny charakter świadczonych usług transport zbiorowy powinien być objęty zerową stawką podatku VAT do czasu wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej i regionalnej".

Bezpartyjni Samorządowcy proponują też "wprowadzenie vacatio legis wynoszącego minimum 6 miesięcy przy zmianach przepisów prawa gospodarczego, wprowadzającego obowiązki dla przedsiębiorców".

Sondaż przedwyborczy

W najbliższych wyborach parlamentarnych na Prawo i Sprawiedliwość zagłosuje 31,6 procent badanych, a na Koalicję Obywatelską 27 procent - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", którego wyniki opublikowano w czwartek.

"Trzy najbardziej zbliżone do siebie programowo opozycyjne partie mogłyby liczyć w sumie na 46,9 proc. głosów - w tym na 27 proc. Koalicja Obywatelska, na 10,1 proc. Trzecia Droga (koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni) i na 9,8 proc. Lewica" - podało w czwartek RMF24.

Według sondaży, na dalszych pozycjach znalazła się Konfederacja (oddałoby na nią głos 9,3 proc. badanych), Bezpartyjni Samorządowcy (3,5 proc.) i Polska Jest Jedna, której nie wskazał żaden z respondentów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na stronach Sejmu opublikowano oświadczenia majątkowe posłów. Kilkoro parlamentarzystów nie wykazało w nich żadnych oszczędności. "Nie posiadam" - napisał w oświadczeniu majątkowym poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Dworczyk. Nie brakuje też przypadków, w których oszczędności nie przekraczają 1 tysiąca złotych.

Posłowie w "klubie zero". Ci parlamentarzyści nie wykazali żadnych oszczędności

Posłowie w "klubie zero". Ci parlamentarzyści nie wykazali żadnych oszczędności

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, ma ponad 311 tysięcy złotych oszczędności. Spłaca też pożyczkę. Lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro poinformował o sprzedanych udziałach w domu rodzinnym i posiadanej broni. Z kolei jeden z liderów Platformy Obywatelskiej Borys Budka jest właścicielem, wraz z żoną, domu i dwóch mieszkań. Włodzimierz Czarzasty z Lewicy ma między innymi jacht motorowy, obrazy i wyroby ze złota, których łączna wartość przekracza 200 tysięcy złotych. Przejrzeliśmy oświadczenia majątkowe liderów partii zasiadających w Sejmie.

Broń Ziobry, pożyczka Kaczyńskiego, kryptowaluty Bosaka. Majątki liderów partii

Broń Ziobry, pożyczka Kaczyńskiego, kryptowaluty Bosaka. Majątki liderów partii

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, ma ponad 529 tysięcy złotych oszczędności. Poseł Koalicji Obywatelskiej zarządza gospodarstwem rolnym o wartości 3,1 miliona złotych. Na stronach Sejmu opublikowano oświadczenie majątkowe Michała Kołodziejczaka.

Lider Agrounii w Sejmie. Michał Kołodziejczak pokazał majątek

Lider Agrounii w Sejmie. Michał Kołodziejczak pokazał majątek

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Agencja S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" - poinformowała agencja w komunikacie. Perspektywa ratingu pozostała stabilna.

Jest decyzja w sprawie ratingu Polski

Jest decyzja w sprawie ratingu Polski

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP

Aleksandra Karolina Wiśniewska, posłanka Koalicji Obywatelskiej ma oszczędności przekraczające 386 tysięcy złotych. Jak poinformowała w oświadczeniu majątkowym, jest też właścicielką mieszkania o wartości około 1,3 miliona złotych. Aleksandra Karolina Wiśniewska jest córką polskiego przedsiębiorcy Radosława Wiśniewskiego, założyciela Redan SA, twórcy marki odzieżowej Top Secret.

Oszczędności, dwa mieszkania i samochód. Majątek córki polskiego biznesmena

Oszczędności, dwa mieszkania i samochód. Majątek córki polskiego biznesmena

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Polska przyjęła w sobotę deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 roku. - Bez energii jądrowej nie uda się zrealizować ambitnych planów klimatycznych, które wszyscy sobie stawiamy. Ochronić naszej planety - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas w konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju.

Polska podpisała deklarację w sprawie atomu. "Ważne zobowiązania"

Polska podpisała deklarację w sprawie atomu. "Ważne zobowiązania"

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Z powodu intensywnych opadów śniegu lotnisko w Monachium wstrzymało w sobotę rano pracę. Przerwa w operacjach lotniczych potrwa prawdopodobnie do godziny 12.00 - poinformował agencję dpa rzecznik lotniska. Na liście odwołanych lotów znalazły się również rejsy z Polski.

Atak zimy sparaliżował niemieckie lotnisko. Odwołano loty z Polski

Atak zimy sparaliżował niemieckie lotnisko. Odwołano loty z Polski

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację solidnych wzrostów głównych indeksów. Dow i S&P500 są na najwyższych poziomach od początku 2023 roku. Inwestorzy z optymizmem przyjęli wystąpienie szefa Fed, chociaż zasygnalizował on, że oczekiwania na złagodzenie polityki monetarnej są przedwczesne.

Amerykańskie indeksy giełdowe najwyżej od początku roku

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP

Abonament RTV jest nie do uratowania - uważa członek Rady Mediów Narodowych Robert Kwiatkowski. Jego zdaniem oczekiwania i praktyka ostatnich lat spowodowały, że abonament nie powinien być podstawową formą finansowania mediów publicznych. 

Co dalej z abonamentem RTV? "Nie do uratowania"

Co dalej z abonamentem RTV? "Nie do uratowania"

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, RMF FM, tvn24.pl

Na stronie Sejmu opublikowane zostało oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Były premier i były szef Rady Europejskiej złożył je w związku z początkiem kadencji Sejmu. Tusk jest kandydatem na premiera ugrupowań, które mają większość w parlamencie.

Jest oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Jest oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Szymon Hołownia do oświadczenia majątkowego wpisał między innymi dom, mieszkanie, siedlisko wiejskie oraz dwa kredyty hipoteczne. Jako składniki mienia ruchomego marszałek Sejmu wymienił współczesną ikonę i obraz.

Dom, mieszkanie i kredyty marszałka Sejmu

Dom, mieszkanie i kredyty marszałka Sejmu

Autor:
/dap
Źródło:
tvn24.pl

3,3 miliona złotych oszczędności i nieruchomości warte około 63 milionów złotych znalazły się w oświadczeniu majątkowym posła PiS Andrzeja Guta-Mostowego. Dokument został opublikowany w piątek na stronie Sejmu.

To jeden z najbogatszych posłów

To jeden z najbogatszych posłów

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Bitcoiny warte niemal 5 milionów złotych, dwa domy, mieszkanie i dwa kredyty ujawnił w oświadczeniu majątkowym poseł Sławomir Mentzen, jeden z liderów Konfederacji. Dokument został opublikowany na stronie internetowej Sejmu.

Król bitcoinów w polskim Sejmie. Oto majątek Sławomira Mentzena

Król bitcoinów w polskim Sejmie. Oto majątek Sławomira Mentzena

Autor:
/dap
Źródło:
tvn24.pl

Na stronie Sejmu pojawiło się oświadczenie majątkowe posła Koalicji Obywatelskiej (KO) Andrzeja Domańskiego, który według nieoficjalnych informacji, do których dotarła Arleta Zalewska z "Faktów" TVN, ma zostać ministrem finansów w przyszłym rządzie Donalda Tuska.

To ma być przyszły minister finansów. Pokazał majątek, w tym akcje żony

To ma być przyszły minister finansów. Pokazał majątek, w tym akcje żony

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl

Program Bezpieczny kredyt 2 procent cieszy głównie deweloperów i aktywnych inwestorów, a odcina od rynku ogromną rzeszę potencjalnych nabywców, których na nowe mieszkania po wzroście cen po prostu nie stać - stwierdził Damian Kaźmierczak, członek zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB). W piątek rząd przyjął projekt zwiększający około dwukrotnie środki na program Bezpieczny kredyt 2 procent.

Nowa zapowiedź PiS. "Dlaczego pan premier nie wspomniał o totalnej destabilizacji rynku"

Nowa zapowiedź PiS. "Dlaczego pan premier nie wspomniał o totalnej destabilizacji rynku"

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

W październiku 2023 roku odnotowano 2081 upadłości konsumenckich - przekazał TVN24 Biznes Jarosław Nowrotek z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG). Jest to najwyższy miesięczny wynik w historii. Poprzedni rekord został ustanowiony w marcu 2023 roku.

Nowy rekord upadłości. "Najmłodsza osoba ma 13 lat, a najstarsza 93"

Nowy rekord upadłości. "Najmłodsza osoba ma 13 lat, a najstarsza 93"

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Jeśli zaakceptowana przez parlament ustawa zyska aprobatę prezydenta Andrzeja Dudy, zmieni się kalendarz handlowy w grudniu. Przygotowana przez posłów nowelizacja miała związek z faktem, że Wigilia w tym roku wypada w niedzielę i zgodnie z obecnymi przepisami mógłby być tego dnia prowadzony handel w większych sieciach.

Ważna zmiana w zakazie handlu. Tak ma wyglądać grudniowy kalendarz

Ważna zmiana w zakazie handlu. Tak ma wyglądać grudniowy kalendarz

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Telewizja TVN24 w listopadzie 2023 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym, osiągając 7,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. To drugi najwyższy wynik w historii. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN, a w kategorii portali stacji informacyjnych - tvn24.pl.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Nie zrobimy niczego, co podważyłoby zaufanie do państwa polskiego - zapowiedział lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, pytany o wniosek do Trybunału Stanu wobec prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Zaznaczył, że w tej sprawie będzie jeszcze podejmowana decyzja. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia dodał, że nad każdym takim wnioskiem trzeba się dobrze zastanowić.

Tusk zabiera głos w sprawie Glapińskiego. "Nerwowość ma swoje uzasadnienie"

Tusk zabiera głos w sprawie Glapińskiego. "Nerwowość ma swoje uzasadnienie"

Autor:
JW
Źródło:
PAP

Jak ustaliła Wirtualna Polska, tuż po wyborach w prawie wszystkich księgach wieczystych nieruchomości, których właścicielem lub współwłaścicielem jest Daniel Obajtek, pojawiły się wpisy o zmianie statusu własności. Według dziennikarzy WP, stało się to za pośrednictwem co najmniej sześciu sądów - w 20 księgach wieczystych pojawiły się wzmianki dotyczące zmian w dziale opisującym status własności nieruchomości. Część z nich, na podstawie darowizny, trafiło do jego syna. 

Media: Daniel Obajtek pozbywa się nieruchomości. Przekazuje je synowi

Media: Daniel Obajtek pozbywa się nieruchomości. Przekazuje je synowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
Wirtualna Polska

Klienci Banku Millennium mieli w piątek utrudniony dostęp do swoich pieniędzy. Przy otwieraniu aplikacji mobilnej pojawiał się komunikat o "chwilowych utrudnieniach". "Aplikacja już działa poprawnie" - poinformowali redakcję biznesową tvn24.pl przed 15.00 przedstawiciele banku.

Klienci mieli kłopot z dostępem do pieniędzy. "Aplikacja już działa poprawnie"

Klienci mieli kłopot z dostępem do pieniędzy. "Aplikacja już działa poprawnie"

Aktualizacja:
Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Grupa Neonet, do której należy sieć ponad 300 sklepów ze sprzętem AGD, RTV i IT, ma poważne kłopoty. W krajowym Rejestrze Zadłużonych 30 listopada zarejestrowano wniosek o wszczęcie postępowania o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy. To na wypadek, gdyby nie udało się dojść do porozumienia z kontrahentami. Spółka poinformowała, że zarząd złożył wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego.

Neonet z wnioskiem o upadłość i postępowanie sanacyjne. Co z zamówieniami?

Neonet z wnioskiem o upadłość i postępowanie sanacyjne. Co z zamówieniami?

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Być może zostaną zgłoszone autopoprawki dotyczące najbardziej spornych kwestii - powiedział w piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia na temat projektu ustawy o zamrożeniu cen energii, który zawiera także regulacje dotyczące farm wiatrowych. Donald Tusk zaapelował, by "nie budować atmosfery tajemniczości" w tej sprawie.

"Osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w tym projekcie nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji"

"Osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w tym projekcie nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji"

Autor:
ks/dap
Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Posłowie koalicji chcą nałożenia na Orlen podatku od nadmiarowych zysków. Ryszard Petru, w programie "Jeden na jeden", mówił, że spółka "złupiła Polaków". - Przypomnę, że Orlen był firmą chronioną przez PiS i w całej Europie firmy tego typu były opodatkowane, bo miały nadmiarowe zyski z tytułu podwyżek cen na świecie energii - powiedział. Według niego spółka ma "zwrócić to, co zabrała narodowi". Prezes Orlenu napisał do prezydenta prośbę o analizę projektu ustawy.

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Prawie wszystkie państwa świata zdecydowały w czwartek w Dubaju o utworzeniu funduszu pomocy krajom zmagającym się z powodziami, upałami i suszami spowodowanymi zmianami klimatycznymi, co uznano za ważny przełom pierwszego dnia konferencji klimatycznej ONZ, COP28 - informuje Associated Press.

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP

Zurych i Singapur zajęły ex aequo pierwsze miejsce w dorocznym zestawieniu najdroższych miast do życia, przygotowanym przez firmę Economist Intelligence Unit (EIU). W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się cztery europejskie metropolie. Najbardziej gwałtowny spadek w rankingu odnotowały dwa miasta w Rosji.

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN, TVN24.pl