Palący problem z węglem. "Społeczeństwu trzeba powiedzieć, że to będzie kosztowna operacja"

Źródło:
TVN24 Biznes
Zuber o wzroście cen węgla
Zuber o wzroście cen węglaTVN24
wideo 2/5
Zuber o wzroście cen węglaTVN24

Decyzja o embargu na rosyjski węgiel spowodowała, że mamy wzrosty cen. Będziemy płacić więcej niż dwa, trzy lata temu. Pytanie tylko, o ile więcej - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber, ekspert Akademii WSB. Z kolei były wicepremier i były minister gospodarki Janusz Steinhoff powiedział, iż "musi być świadomość, że nośniki energii trzeba będzie znaleźć na rynkach światowych".

15 kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach w przeciwdziałaniu agresji na Ukrainę. Nakłada ona między innymi zakaz importu węgla z Rosji. Pod koniec maja wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin stwierdził, że wprowadzenie embarga na węgiel z Rosji oznacza na polskim rynku niedobór tego surowca rzędu 8 mln ton, co może dotknąć głównie ciepłownictwo i indywidualnych odbiorców.

Zuber: z całą pewnością za węgiel będziemy płacić więcej

- Ta decyzja (o embargu - red.) spowodowała, że mamy kolejne wzrosty cen - mówił w "Faktach po Faktach" Marek Zuber. Jak dodał, zaczęło się w połowie zeszłego roku, gdy (prezydent Rosji Władimir) Putin przykręcił gaz Europie, co spowodowało "potężny wzrost cen gazu"

W związku z tym, zdaniem ekonomisty, "teraz następuje zwrot w kierunku węgla". - Tego węgla można użyć tam, gdzie się używa bardzo drogiego gazu. (…) Tam, gdzie się da, znowu kupuje się węgiel i w zeszłym roku po raz drugi w historii cena węgla przekroczyła na najważniejszym rynku Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA) 200 dolarów za tonę. Potem początek wojny - przekraczamy 400 dolarów za tonę. Mieliśmy korektę w kolejnych tygodniach, a teraz znowu wzrost wynikający z embarga, z tego, że nie chcemy węgla z Rosji - podkreślił.

Dodał też: - Da się tę dziurę zasypać, ale nie w ciągu jednego czy dwóch dni. To będzie trwało. Nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Może kilka miesięcy – to jest optymistyczna wersja. Pytanie, które sobie stawiamy, to jak to się skończy, jeśli chodzi o cenę. Trzeba pamiętać, że węgiel rosyjski jest relatywnie tani.

Wyjaśnił, że średni koszt wydobycia na Syberii "to rząd wielkości między 6,5 a 9,5 dolara za tonę", a "dla porównania na Śląsku wydobywamy tonę węgla przy koszcie powyżej 50 dolarów". - Z całą pewnością będziemy płacić więcej niż 2-3 lata temu. Pytanie tylko, o ile więcej. Na to pytanie nie jesteśmy dziś w stanie odpowiedzieć - stwierdził gość TVN24.

Steinhoff: polskie wydobycie nie wystarcza, by pokryć zapotrzebowanie na węgiel

Z kolei Janusz Steinhoff zwrócił uwagę, że "Polska importowała z Federacji Rosyjskiej większość węgla". - Nasz import w roku ubiegłym to było 12,5 miliona ton. Trzeba mieć świadomość, że polskie wydobycie, w polskich kopalniach, nie wystarcza, by pokryć zapotrzebowanie na węgiel. W związku z tym jesteśmy od kilku już lat importerem - zaznaczył.

Były wicepremier dodał, że "premier Mateusz Morawiecki słusznie zabiegał o embargo na nośniki energii z Rosji".

- Z punktu widzenia etyczno-moralnego, politycznego taką decyzję należało podjąć. Musi być jednak świadomość, że te nośniki energii trzeba będzie znaleźć na rynkach światowych - tłumaczył.

- Cena węgla ARA to jest teraz ponad 300 dolarów za tonę. Nie pamiętam takiej ceny z przeszłości. To jest bardzo wysoka cena. Zobaczymy, jak zakończą się negocjacje pomiędzy energetyką a górnictwem, jeśli chodzi o ceny węgla - mówił Steinhoff.

Były minister gospodarki zauważył, że problemem może być transport węgla. - Przepustowość naszych portów to jest mniej więcej 8 milionów ton rocznie. Minęło już pół roku, nam będzie brakowało około 8-9 milionów ton, w tej chwili do przeładowania w portach mamy 4 miliony ton, także nad tym problemem trzeba się zastanowić - powiedział.

Dodał, że "jest jeszcze jeden istotny czynnik". - Zupełnie innego węgla potrzebują odbiorcy komunalni, zupełnie innego węgla potrzebuje energetyka czy ciepłownictwo. Dlatego też rząd musi podejmować decyzje poważne, oparte o dane, istotne uwarunkowania, z którymi mamy do czynienia. (…) Społeczeństwu trzeba powiedzieć, że to będzie operacja (…) kosztowna dla każdego Polaka. Te zapewnienia, że gaz nie podrożeje, że węgiel będzie w cenie, w jakiej był dwa lata czy rok temu, nie mają żadnego uzasadnienia w ekonomii i faktach - podkreślił.

Wyjaśnił, że można kupić węgiel w Kolumbii czy Australii, "ale nie zapominajmy o tym, jakie są ceny frachtu, jakie są koszty przeładunku". - Ten węgiel będzie znacząco droższy od węgla, którym dysponowaliśmy do tej pory - stwierdził.

Kłopoty z węglem

Przez embargo na rosyjski węgiel zapasy się strasznie skurczyły - tak o kłopotach klientów w zakupie surowca na opał mówią przedstawiciele składów węgla. Na dodatek za to, co jest, trzeba zapłacić nawet dwa, trzy razy więcej niż rok wcześniej.

Rząd zapowiada, że ratunkiem jest import węgla z innych kierunków.

Jednocześnie Polska Grupa Górnicza za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedaje węgiel opałowy luzem z odbiorem własnym w kopalniach, w cenie nawet trzykrotnie niższej niż u pośredników (900-1000 złotych za tonę). Jednocześnie popyt jest olbrzymi - większy od dostępności węgla. Często zdarza się, że strona e-sklepu jest niedostępna lub węgla w danym momencie nie da się kupić.

Dla przykładu 31 maja ponad 103 tys. klientów próbowało w szczytowym momencie kupić węgiel w sklepie internetowym PGG. Skierowane do sprzedaży ok. 25 tys. ton tego surowca starczyło na ponad sześć godzin, a zakupu dokonało 5,8 tys. osób.

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Nic nie wskazuje na to, by w 2024 roku ceny nieruchomości gruntowych zaczęły spadać. Najbardziej poszukiwane przez inwestorów nadal będą grunty w Warszawie, Krakowie i Trójmieście, a znaczącym rynkiem ma szansę stać się również Poznań - ocenia firma doradcza JLL.

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Źródło:
PAP

Samsung wrócił na pierwsze miejsce zestawienia największych producentów telefonów na świecie - wynika z raportu opublikowanego przez firmę IDC. Tym samym koncern z Korei Południowej wyprzedził amerykańskiego giganta - firmę Apple.

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Źródło:
"The Guardian"

W notatce skierowanej do pracowników Tesli Elon Musk napisał, że nie ma niczego, czego bardziej nienawidzi, "ale to musi zostać zrobione". W ten sposób zapowiedział zwolnienie ponad 10 procent pracowników firmy motoryzacyjnej.

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Źródło:
BBC

Komisja Europejska wypłaciła Polsce 6,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała w poniedziałek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. To równowartość około 27 miliardów złotych. Środki mają popłynąć między innymi na program Czyste Powietrze oraz likwidację białych plam w obszarze szerokopasmowego internetu w Polsce. - To dopiero początek - skomentowała rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. ekonomicznych Veerle Nuyts.

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa". Miliardy z KPO na koncie

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa". Miliardy z KPO na koncie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy wpłyną pozytywnie na złotego oraz będą wspierały wzrost gospodarczy - ocenił główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. Zwrócił uwagę, że jeszcze w tym roku Unia Europejska przekaże Polsce 24 miliardy euro, z czego 16-17 miliardów będzie pochodziło z KPO.

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Źródło:
PAP

Inflacja w marcu wyniosła dwa procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 procent. W marcu największy wpływ na wzrost cen miały wyższe ceny odzieży i obuwia - podał GUS.

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Źródło:
PAP

W marcu na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się 262,6 tysiąca nowych ofert pracy, czyli 19 procent mniej niż przed rokiem - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Grant Thornton. Z badania wynika, że w marcu największy spadek liczby ofert pracy w ujęciu rocznym zanotowano w branży informatycznej – pracodawcy opublikowali tu aż o 50 proc. mniej ofert niż rok temu.

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Źródło:
PAP

CVC, właściciel sieci Żabka Polska, ogłosił zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej na giełdzie w Amsterdamie - poinformowała spółka w komunikacie.

Właściciel dużej sieci w Polsce chce wejść na giełdę

Właściciel dużej sieci w Polsce chce wejść na giełdę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Finansów planuje, że Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że MF koncentruje się obecnie na emisjach obligacji w złotych.

Mają oceniać wydatki z państwowej kasy. Minister podaje termin

Mają oceniać wydatki z państwowej kasy. Minister podaje termin

Źródło:
PAP

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził aprobatę dla eksportu chińskich aut na rynek europejski. Jednak stawia warunek "uczciwej konkurencji". - Nie ma dumpingu, że nie ma nadprodukcji, że prawa autorskie nie są naruszane - wymieniał niemiecki przywódca. Oczekuje jednocześnie wyjaśnień od Chin w kwestii wsparcia rosyjskich działań w konflikcie z Ukrainą.

"Bez dumpingu i bez nadprodukcji". Niemiecki kanclerz stawia warunki chińskiej motoryzacji

"Bez dumpingu i bez nadprodukcji". Niemiecki kanclerz stawia warunki chińskiej motoryzacji

Źródło:
PAP

Choć budowa Centralnego Portu Lotniczego się nie zaczęła, to za czasów PiS rządowa spółka wydała miliony na polityczne pokazówki, posady dla partyjnych towarzyszy, ołtarze, walki MMA i skórzane torebki - wylicza w poniedziałkowym wydaniu tygodnik "Newsweek". Tylko w 2023 r. spółka miała wydać na marketing i PR prawie 14 mln zł.

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Źródło:
PAP

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Węgierski deficyt dusi gospodarkę, a środki z KPO nie uratują Budapesztu od razu. W połowie grudnia Komisja Europejska odblokowała Węgrom 10,2 mld euro zamrożonych funduszy z polityki spójności z przewidzianych na lata 2021-2027 dla Węgier 22 mld euro. - Dostępne ponad 10 miliardów euro powinno wystarczyć rządowi na najbliższe lata na wsparcie krajowej gospodarki – powiedział Peter Virovacz, główny ekonomista banku ING Hungary odnosząc się do unijnych środków dla Węgier. - Nie zmieni to jednak z dnia na dzień jej stanu – zastrzegł analityk.

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Źródło:
PAP