Milionowe zarobki w TVP. Doradca prezydenta i poseł PiS zgodnie: za wysokie

Źródło:
tvn24.pl
Poboży (PiS) o zarobkach poprzednich władz TVP
Poboży (PiS) o zarobkach poprzednich władz TVPTVN24
wideo 2/11
Poboży (PiS) o zarobkach poprzednich władz TVPTVN24

Wysokość zarobków poprzednich władz Telewizji Polskiej budzi emocje. W ostatnich dniach pojawiły się informacje o milionowych pensjach. - Z punktu widzenia nauczyciela akademickiego, którym ciągle jestem, to są wynagrodzenia bardzo duże - komentował w "Kawie na ławie" w TVN24 Błażej Poboży, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. O tym, że "to są za wysokie zarobki" mówił też poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki. Sławomir Mentzen, poseł Konfederacji, oceniał, że nie były to wynagrodzenia rynkowe.

Telewizja Polska przekazała, że przelała na konto Joanny Kurskiej, żony Jacka Kurskiego, ponad 1,5 miliona złotych. Kurska przepracowała w TVP 13 miesięcy. Jackowi Kurskiemu w trakcie jego prezesury wypłacono w sumie 4,5 miliona złotych. Oznacza to, że małżeństwo Kurskich w latach 2016-2023 zarobiło w Telewizji Polskiej ponad 6 milionów złotych.

Stanisław Bortkiewicz, były doradca zarządu Telewizji Polskiej i bliski współpracownik Kurskiego, w latach 2022-2023 zarobił ponad milion złotych. Z kolei Paweł Gajewski, prawa ręka Jacka Kurskiego i były szef młodzieżówki Solidarnej Polski, zarobił ponad trzy miliony złotych w trzy lata w TVP.

O wysokie zarobki u publicznego nadawcy byli pytani goście programu "Kawa na ławę" w TVN24.

Politycy PiS krytyczni

- To jest pytanie, które powinno być skierowane do rady nadzorczej. Jestem przekonany, że Rada Mediów Narodowych, ani Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie odpowiada za kształtowanie siatki wynagrodzeń w mediach publicznych. Odpowiada za to rada nadzorcza i tam należałoby te pytania skierować - mówił Błażej Poboży, doradca prezydenta Andrzeja Dudy, który jest także warszawskim radnym z ramienia klubu PiS.

- Wydaję mi się, że to są zbyt duże wynagrodzenia, podobnie jak jestem - na razie ta informacja jest wyłącznie informacją medialną - jako obywatel bardzo zdziwiony, że według tego, co czytamy w internecie, także aktualne, nowe gwiazdy telewizji publicznej również otrzymują bardzo wysokie wynagrodzenia, co bardziej jeszcze też wątpliwe i dyskusyjne, w sytuacji gdy zmiany, które zostały zapoczątkowane w telewizji, jeżeli chodzi o strukturę właścicielską i zarządy nie są nawet wpisane do KRS-u, a słyszymy o kwotach niebotycznych - dodał warszawski radny.

- Z punktu widzenia nauczyciela akademickiego, którym ciągle jestem, to są wynagrodzenia bardzo duże - podsumował Poboży.

Wtórował mu poseł PiS Krzysztof Szczucki. - Zgadzam się ze zdaniem ministra Pobożego. Z mojego punktu widzenia, to są za wysokie zarobki, ale żeby ocenić, czy takie one powinny być, czy zawsze takie były, trzeba patrzeć szerszą perspektywą - zastrzegł parlamentarzysta.

Mentzen: nie są to wynagrodzenia rynkowe

Sławomir Mentzen, poseł Konfederacji, był pytany, czy to są zarobki wolnorynkowe, czy są wyciąganiem pieniędzy podatników. - To jest zupełnie oczywiste, że nie są to wynagrodzenia rynkowe. Wiadomo, że w telewizji mało się nie zarabia na niektórych stanowiskach, (...), natomiast mieliśmy przez te osiem lat zinstytucjonalizowaną kradzież - mówił.

Mentzen zwracał przy tym uwagę na niedawny raport Najwyższej Izby Kontroli. - Już pomijając te wynagrodzenia, spółki Skarbu Państwa przekazały ponad 800 milionów złotych do swoich fundacji, gdzie te pieniądze były wydawane zupełnie bez żadnej kontroli. To jest zupełnie oczywiste, że to ponad 800 milionów złotych było ukradzione - ocenił poseł Konfederacji.

- Spółki Skarbu Państwa i ministerstwa przez ostatnie osiem lat przekazywały pieniądze głównie zaprzyjaźnionym mediom, głównie mediom, które powtarzały narrację rządu. Problem jest taki, że wątpię, żeby ten mechanizm został wyłączony, tylko pieniądze zostaną przesterowane do innych mediów - powiedział Sławomir Mentzen.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP

Pozostałe wiadomości

Nabór wniosków w ramach rządowego programu "Moja elektrownia wiatrowa" ruszy w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dofinansowania na zakup przydomowego wiatraka wyniesie do 30 tysięcy złotych.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Źródło:
PAP

W tym tygodniu GUS opublikuje serię danych za kwiecień. Chodzi między innymi o płace czy sprzedaż detaliczną. Ministerstwo Finansów przeprowadzi jedyną w maju aukcję sprzedaży obligacji. Na GPW inwestorów czeka wysyp publikacji raportów kwartalnych, w tym Orlenu, PZU i PGE. W środę i czwartek obraduje Sejm.

Taki będzie tydzień w gospodarce

Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

Do budowy elektrowni jądrowej i infrastruktury towarzyszącej potrzebne będzie 1 milion metrów sześciennych betonu, a roczna produkcja w kraju to 20 milionów metrów sześciennych - podało Polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu. Przygotowanie dostaw cementu i betonu oraz logistyka będą dużym wyzwaniem - oceniło.

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Źródło:
PAP

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie wobec Meta, firmy-matki Facebooka i Instagrama, w związku z podejrzeniami, że wykorzystywane w nich systemy i algorytmy mogą prowadzić u dzieci do uzależnienia od tych platform. - To my jesteśmy produktem dla tych wielkich firm, posiadających serwisy społecznościowe. Oni nas sprzedają, naszą uwagę reklamodawcom i wszystkim zależy na tym, byśmy jak najdłużej patrzyli na reklamy - stwierdził na antenie TVN24 Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Źródło:
tvn24

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Transportu Drogowego wprowadził ograniczenia na niektóre pojazdy o masie całkowitej powyżej 12 ton - poinformowano w komunikacie w piątek. W sobotę oraz niedzielę ze względu na Zielone Świątki i spodziewany większy ruch na drogach pojazdy te będą objęte ograniczeniami.

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Źródło:
PAP

Chiny wyprzedziły Rosję pod względem obrotów handlowych z państwami postsowieckimi Azji Środkowej - wynika z analizy przygotowanej przez portal eurasia.net. Zdaniem ekspertów region ten zyskał znaczenie strategiczne dla Pekinu po inwazji na Ukrainę, a także kryzysie logistycznym na Morzu Czerwonym.

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Źródło:
PAP

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Ministerstwo infrastruktury nie zamierza przedłużać umowy z dotychczasowym zarządcą autostrady A4 na odcinku z Krakowa do Katowic - przekazała rzeczniczka prasowa resortu Anna Szumańska. Umowa koncesyjna na eksploatację drogi zawarta między Skarbem Państwa a spółką Stalexport wygasa w 2027 roku.

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie zaatakowali dronami obiekty infrastruktury energetycznej znajdujące się w regionach wschodniej i środkowej części Ukrainy - przekazała agencja Ukrinform. Na prośbę Kijowa prąd awaryjnie dostarczają trzy kraje sojusznicze, w tym Polska.

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Źródło:
PAP

Podaż pomidorów krajowych na rynku hurtowym w Broniszach stale rośnie, natomiast cena tych warzyw spada. Drogie pozostają natomiast pęczki "zieleniny", czyli pietruszka, szczypiorek oraz koperek - przekazał ekspert rynku Maciej Kmera.

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

Źródło:
PAP

W piątek pasażerowie metra w Buenos Aires zapłacili za bilet o 360 procent więcej w porównaniu do stawki z dnia poprzedniego. Tak drastyczna podwyżka to efekt polityki zaciskania pasa, realizowanej przez prezydenta Javiera Mileia. Jak zapowiadają władze, w najbliższych miesiącach podnoszenie cen będzie kontynuowane.

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Źródło:
PAP