WIBOR kontynuuje spadki. WIBOR trzymiesięczny (3M) zrównał się niemal z tym co było trzy miesiące temu - zwrócił uwagę ekonomista Rafał Mundry. Od WIBOR-u zależy wysokość oprocentowania kredytu, a tym samym wysokość płaconych rat. Jak zauważył Mundry, dalsze spadki wskaźników WIBOR, mogą oznaczać, że przy kolejnej aktualizacji oprocentowania, część kredytobiorców zobaczy "nieco niższe raty".
WIBOR 3M notuje serię spadków od 30 listopada br. i zakończył tydzień na poziomie 7,16 proc. Jego wartość jest o zaledwie 0,14 proc. wyższa niż trzy miesiące temu (7,15 proc.). Z kolei WIBOR 6M wynosi 7,30 proc., jest na poziomie z sierpnia br. Jego wartość jest o blisko 4 proc. wyższa niż w analogicznym okresie sześć miesięcy temu (7,02 proc.).
"Kolejny tydzień zjazdu. 3M zrównał się niemal z tym co było 3mce temu. W tym tempie 6M w styczniu będzie niżej niż 6mcy temu" - napisał na Twitterze ekonomista Rafał Mundry. Jak zauważył, w efekcie "kredytobiorców przy kolejnej aktualizacji oprocentowania powinny czekać nieco niższe raty. Acz dosłownie o kilka zł".
WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu. Część banków stosuje stawkę WIBOR 3M, co oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.
Stawki WIBOR są ustalane w każdy dzień roboczy. Mimo że wartości stawek WIBOR 3M i WIBOR 6M spadają w ostatnich dniach, to nie wpływają one od razu na wysokość płaconej raty. Zmiany zobaczymy dopiero w momencie, gdy będzie aktualizowane oprocentowanie naszego kredytu.
"RPP skora do podwyżek stóp już nie jest"
Analityk zwrócił uwagę, że "coraz częściej mówi się, że cykl podwyżek już za nami (na 95 proc.)". "To wciąż nie koniec wzrostu inflacji. Ale RPP skora do podwyżek stóp już nie jest" - napisał.
W jego ocenie możliwe są zatem dalsze spadki wskaźników WIBOR i może znaleźć się poniżej poziomu głównej, referencyjnej stopy NBP, która wynosi 6,75 proc. "Historycznie był poniżej stopy NBP. Możliwe i tym razem ale za kilka kwartałów. Zależy od uporczywości inflacji" - napisał Rafał Mundry.
Rada Polityki Pieniężnej w środę podczas trzeciego posiedzenia decyzyjnego z rzędu, utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Kolejne posiedzenie decyzyjne zaplanowano w dniach 3-4 stycznia 2023 roku.
WIRON zastąpi WIBOR
Trwają prace nad zastąpieniem wskaźnika WIBOR. Narodowa Grupa Robocza ds. reformy wskaźników referencyjnych (NGR), powołana przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, zdecydowała, że nowym wskaźnikiem do wyliczania wysokości oprocentowania kredytów będzie WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight).
Z opublikowanej pod koniec września br. mapy drogowej wynika, że wycofywanie produktów i instrumentów stosujących WIBOR ma nastąpić w 2024 roku. Cała reforma ma się zakończyć w 2025 roku.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock