W najbliższą środę Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. We wrześniu RPP obniżyła stopy procentowe w nieoczekiwanej skali 75 punktów bazowych. Większość ekonomistów spodziewa się dalszego łagodzenia polityki pieniężnej.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się we wrześniu obniżyć stopy procentowe NBP o 75 punktów bazowych. Oznacza to, że stopa referencyjna wynosi teraz 6,00 procent. Większość ekonomistów największych banków w Polsce spodziewała się obniżki stóp procentowych, jednak w mniejszej skali - o 25 punktów bazowych.
Po zaskakującej dla rynku skali obniżki złoty znacząco się osłabił. W kolejnych dniach w przestrzeni publicznej pojawiło się kilka wypowiedzi przedstawicieli rządu i banku centralnego, po których polska waluta umocniła się.
Kolejne decyzyjne posiedzenie RPP ma się odbyć w dniach 3-4 października. Decyzję w sprawie stóp procentowych poznamy w środę. Nastąpi ona po wstępnym odczycie inflacji CPI za wrzesień, który był niższy od oczekiwań rynku. Z danych GUS wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2023 r. wzrosły w Polsce o 8,2 proc. rdr wobec wzrostu o 10,1 proc. rdr w sierpniu. Rynek oczekiwał we wrześniu odczytu na poziomie 8,5 proc. rdr.
W ubiegłym tygodniu w wywiadzie dla PAP Biznes głos zabrał prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński. Prezes NBP poinformował, że po dostosowaniu stóp proc. we wrześniu przestrzeń do ich dalszych obniżek znacząco zawęziła się, choć nadal będzie się pojawiać wraz z napływającymi danymi.
Prognozy ekonomistów
W komentarzach po danych ekonomiści wskazywali, że mocniejszy od oczekiwań spadek inflacji, w tym inflacji bazowej, wspiera scenariusz obniżek stóp procentowych na październikowym posiedzeniu RPP.
"Odczyt wskaźnika CPI - niższy nie tylko od średnich oczekiwań rynkowych, ale także od wskazań prezesa NBP z początku tego miesiąca - najprawdopodobniej skłoni większość w RPP do kolejnej obniżki stóp procentowych. Należy oczekiwać - w mojej ocenie - cięcia stóp rzędu 25-50 pb" - napisała w nocie po danych ekonomistka Banku Pocztowego, Monika Kurtek.
"Biorąc pod uwagę, że spadek inflacji we wrześniu był silniejszy, w tym również inflacji bazowej, a w październiku wskaźnik CPI ma szansę zejść poniżej 7 proc., zakładam, że to mocne argumenty dla zwolenników łagodzenia polityki pieniężnej. Wzmacnia to oczekiwania na obniżkę stóp w październiku, choć w mniejszej skali niż we wrześniu, o 50 pb." - powiedział PAP Biznes główny ekonomista Banku Millennium, Grzegorz Maliszewski.
W ocenie ekonomistów Santander BP, biorąc pod uwagę niedawne wypowiedzi przedstawicieli rządu, a później również banku centralnego, wskazujące na obawy związane z ewentualną deprecjacją złotego, najbardziej prawdopodobna jest obniżka o 25 pb.
"Większa skala redukcji byłaby naszym zdaniem negatywna dla waluty i trudno byłoby liczyć na zneutralizowanie tego jastrzębim tonem komunikacji: po dwóch z rzędu decyzjach rozmijających się z wcześniejszą sygnalizacją, słuchanie kolejnych sugestii miałoby niewielki sens" - napisano w raporcie banku.
Ekonomiści mBanku napisali, choć konsensus optuje za obniżką o 25 pb, to obstawiają "śmielszy ruch w skali 50 pb".
"Swoją prognozę podpieramy większym spadkiem inflacji w porównaniu z konsensusem rynkowym we wrześniu oraz relatywnie stabilną sytuacją złotego. Zgodnie z wypowiedziami, kurs złotego jest istotny dla RPP w kontekście podejmowania decyzji o dalszych obniżkach stóp. Poza tym trzeba brać pod uwagę, że rynkowa wycena plasuje się gdzieś w pobliżu 50pb (bliżej do 50pb niż 25pb), tym samym zaskoczenie nie powinno być tak wysokie jak miesiąc temu" - dodali.
Analitycy PKO BP wskazali z kolei, że "silny spadek inflacji, w tym inflacji bazowej, zapewne utwierdzi RPP w przekonaniu o przestrzeni dla dalszych obniżek stóp". "Zakładamy ruch o 25 pb, A.Glapiński w niedawnym wywiadzie sugerował, że przestrzeń do obniżek zawęziła się w porównaniu z wrześniowym ruchem o 75 pb" - napisali w raporcie.
Ekonomiści z Credit Agricole uważają, że stopy procentowe zostaną obniżone o 50 pb. "Głównym argumentem na rzecz dalszego łagodzenia polityki pieniężnej jest silny spadek inflacji odnotowany we wrześniu. Niemniej jednak dostrzegamy ryzyko, że stopy procentowe mogą zostać obniżone w tym tygodniu w mniejszej skali niż zakładamy, co byłoby spójne z wypowiedziami prezesa NBP dwa tygodnie temu. Zaznaczył on wówczas, że po dostosowaniu polityki pieniężnej we wrześniu przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych znacząco zawęziła się, choć nadal będzie się pojawiać wraz z napływającymi danymi" -przypomnieli.
"Zgodnie z konsensusem stopy procentowe zostaną obniżone o 25 pb w tym tygodniu. Tym samym materializacja oczekiwanej przez nas obniżki w wysokości 50 pb oddziaływałaby w kierunku osłabienia kursu złotego i spadku rentowności polskich obligacji. W tym tygodniu zapewne odbędzie się również zwyczajowa konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP, która rzuci więcej światła na perspektywy krajowej polityki pieniężnej. Uważamy, że będzie ona oddziaływała w kierunku podwyższonej zmienności kursu złotego i cen długu" - dodali.
Źródło: PAP Biznes, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock