Nowa opłata w niektórych sklepach. Duże sieci wyjaśniają

Źródło:
TVN24 Biznes
NBP o projekcji inflacji na lata 2023-2025 (wypowiedź z lipca 2023)
NBP o projekcji inflacji na lata 2023-2025 (wypowiedź z lipca 2023)TVN24
wideo 2/10
NBP o projekcji inflacji na lata 2023-2025TVN24

Auchan, Carrefour i Netto pobierają opłaty za tak zwane zrywki, gdy są używane niezgodnie z przeznaczeniem. Chodzi o bardzo cienkie torby oferowane do pakowania między innymi pieczywa, warzyw i owoców. "Kasjerzy są przeszkoleni w jakich wypadkach powinni pobrać opłatę recyklingową od klienta za tzw. zrywkę, a w jakich nie" - czytamy w jednej z przesłanych nam odpowiedzi.

UOKiK przypominał przedsiębiorcom w niedawnym wpisie w mediach społecznościowych, że muszą oni pobierać od klientów opłatę recyklingową za torby z tworzywa sztucznego. "Wyjątkiem są bardzo cienkie torby, tzw. zrywki, używane zgodnie z przeznaczeniem (ze względów higienicznych i do pakowania żywności sprzedawanej luzem)" - mogliśmy przeczytać we wpisie na Twitterze.

"Rzeczpospolita" poinformowała, że w niektórych sieciach handlowych przy stoiskach, na których dostępne są tzw. zrywki, pojawiają się informacje o opłatach za nie.

Opłaty za tak zwane zrywki

Opłata za tzw. zrywki została wprowadzona w sklepach Auchan. "Auchan Retail Polska zgodnie z wytycznymi UOKiK, od 5 lipca 2023r. wprowadziło opłatę recyklingową za reklamówką z tworzywa sztucznego poniżej 15 mikronów" - poinformowało Auchan w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes.

Opłata za jedną torbę wynosi 0,25 zł. Jest ona pobierana, jeśli tzw. zrywka "nie została użyta zgodnie z jej przeznaczeniem do pakowania żywności sprzedawanej luzem, tj. warzywa, owoce, pieczywo, mrożonki luz".

Podobnie jest w sklepach Carrefour. Biuro prasowe sieci poinformowało nas, że "opłata za zrywki została wprowadzona zgodnie z ustawą z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. "W konsekwencji za każdą torbę na zakupy z tworzywa sztucznego od użytkownika końcowego, czyli klienta, musi zostać pobrana opłata recyklingowa w wysokości 25 groszy. Pobrana od klientów opłata recyklingowa zostaje następnie w całości przekazana do właściwego urzędu w celu jej dystrybucji na cele związane z przetwarzaniem odpadów opakowaniowych" - wyjaśniono.

"Reklamówki o grubości poniżej 15 mikrometrów (tzw. zrywki) są zwolnione przez prawo z obowiązku pobrania opłaty recyklingowej, wyłącznie pod warunkiem, że są one wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności" - podkreśliło biuro prasowe Carrefour.

Przedstawiciele sieci wskazali, że jeśli klient używa zrywek do pakowania produktów innych niż żywność (np. długopisy, skarpetki) lub w przypadku, gdy artykuły spożywcze posiadają już swoje opakowania (np. groszek w puszce, mrożone warzywa w paczkach), "zgodnie z obowiązującym prawem sprzedawca jest zobligowany do pobrania od klienta opłaty recyklingowej - co ma miejsce w sklepach naszej sieci".

Biuro prasowe przekazało, że w miejscach dostępności tzw. zrywek w sklepach należących do sieci "zamieszczone są komunikaty dla klientów informujące o obowiązku pobrania opłaty recyklingowej w przypadku wykorzystania tych toreb do celów innych niż pakowanie żywności oferowanej luzem lub ze względów higienicznych".

Dodatkowo zapewniono, że "kasjerzy są przeszkoleni w jakich wypadkach powinni pobrać opłatę recyklingową od klienta za tzw. zrywkę, a w jakich nie". Taka opłata powinna zostać uiszczona także, kiedy korzystamy z kas samoobsługowych.

"W strefach kas samoobsługowych klient, w przypadku wykorzystania zrywki do celów innych niż pakowanie żywności oferowanej luzem lub ze względów higienicznych, nalicza opłatę recyklingową wybierając odpowiednią pozycję z listy towarów. W obszarze kas samoobsługowych do dyspozycji klienta są nasi doradcy, którzy chętnie pomogą także w tym zakresie" - czytamy w przesłanej nam odpowiedz.

Patrycja Kamińska z Netto zwróciła uwagę, że "zgodnie z ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, zrywki (bardzo lekkie torby z tworzyw sztucznych o grubości materiału poniżej 15 mikronów) dostępne są bezpłatnie gdy pakowane są do nich artykuły sprzedawane w luzie, nie posiadające podstawowego opakowania (warzywa i owoce w luzie, pieczywo) lub produkty, w przypadku których opakowanie podstawowe uległo uszkodzeniu podczas zakupów, co wymaga zastosowania higienicznego zabezpieczenia produktu (np. naderwane w trakcie zakupów opakowanie mąki umożliwia skorzystanie ze zrywki w celu zabezpieczenia produktu)".

"W każdym innym przypadku ustawodawca obliguje nas do pobierania opłaty recyklingowej. Jej wysokość wynika z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie stawki opłaty recyklingowej i wynosi 25 groszy za zrywkę (w tym 5 groszy stanowi podatek). Płatność za zrywkę pobierana jest przy kasie. W przypadku kas samoobsługowych, opłata również może zostać naliczona przez pracownika sklepu" - wyjaśniła przedstawicielka sieci Netto.

"Zachęcamy klientów do ograniczania zużycia plastiku"

Jan Kołodyński, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w sieci Biedronka, poinformował, że torebki foliowe poniżej 15 mikronów do pakowania warzyw i owoców pozostają bezpłatne dla klientów sieci. Dodał, że sieć zachęca klientów do korzystania z materiałowych i bardziej ekologicznych torebek wielokrotnego użytku.

Tzw. zrywki są też bezpłatne w sklepach Lidl Polska. "Obecnie korzystanie z jednorazowych toreb jest w naszych sklepach bezpłatne dla klientów. Niemniej jednak zachęcamy klientów do ograniczania zużycia plastiku – w naszej ofercie znajdują się także woreczki wielokrotnego użytku na owoce i warzywa" - wskazała Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska.

Jak dodała, sieć Lidl Polska rok do roku obserwuje systematyczny spadek sprzedaży reklamówek, "co wynika między innymi z rosnącej świadomości ekologicznej klientów". "Zabieranie własnych toreb na zakupy również staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem" - zauważyła Robaszkiewicz.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Część klientów może już korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, które wprowadzają obecnie banki w Polsce - poinformował na konferencji doradca Narodowego Banku Polskiego. Jest nim analiza behawioralna, która bada i zapamiętuje nasz sposób posługiwania się urządzeniem elektronicznym. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia.

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Źródło:
PAP

- Osoby poszkodowane w wyniku pożaru Marywilskiej 44 otrzymają doraźną pomoc finansową - zapowiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. O wsparcie mogą zgłaszać się od najbliższego czwartku, 23 maja.

Premier o pożarze na Marywilskiej. Ważna zapowiedź

Premier o pożarze na Marywilskiej. Ważna zapowiedź

Źródło:
PAP

Jeszcze w tym roku mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tak zwanych wakacji składkowych. Warto jednak zaznaczyć, że na wysokość zaoszczędzonej kwoty wpłynie kilka czynników. Wyjaśniamy, kto najbardziej skorzysta na wakacjach od ZUS.

Wakacje od ZUS już wkrótce. Kto i ile na nich zaoszczędzi?

Wakacje od ZUS już wkrótce. Kto i ile na nich zaoszczędzi?

Źródło:
tvn24.pl

Znamy stawki abonamentu rtv w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na swojej stronie internetowej podała we wtorek wysokość opłat. Poinformowano również o wysokości zniżek za uiszczenie abonamentu z góry.

Abonament rtv. Ogłoszono stawki

Abonament rtv. Ogłoszono stawki

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów zapowiedziało utworzenie nowej instytucji, Rady Fiskalnej, mającej przyczynić się do poprawy działania systemu finansów publicznych, w tym zwiększenia ich przejrzystości.

Finanse państwa pod lupą. Powstanie nowa instytucja

Finanse państwa pod lupą. Powstanie nowa instytucja

Źródło:
PAP

Microsoft w poniedziałek zaprezentował nową kategorię komputerów osobistych, które zostały wyposażone w funkcje sztucznej inteligencji. Jak zauważa Reuters firma chce wykorzystać potencjał nowej technologii w całej swojej działalności i konkurować z Apple i Alphabetem, spółką-matką Google'a.

Microsoft zaprezentował nowe komputery. Z AI na pokładzie

Microsoft zaprezentował nowe komputery. Z AI na pokładzie

Źródło:
Reuters

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie otrzymał dokumenty do wniosku o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Zanim zostanie wydana decyzja, konieczne jest sprawdzenie dokumentów, czy wszystkie braki zostały już uzupełnione - przekazał urząd w komunikacie.

"Do sprawdzenia jest 2339 działek". CPK stara się o decyzję lokalizacyjną

"Do sprawdzenia jest 2339 działek". CPK stara się o decyzję lokalizacyjną

Źródło:
tvn24.pl, PAP

O prawo do dodatkowego urlopu rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie i tych, które musiały być hospitalizowane po porodzie walczyli od dawna. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt, który zakłada wydłużenie urlopu macierzyńskiego, dla obydwojga rodziców, na prostych zasadach - ma zostać zaprezentowany w piątek 24 maja.

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Aktualizacja:
Źródło:
Business Insider

Na Ukrainę trafiła już ponad połowa z około 100 samochodów przekazanych przez mieszkańców Londynu w związku z tym, że nie spełniają norm emisji spalin pozwalających na jazdę po mieście bez dodatkowych opłat - poinformowała organizacja charytatywna British-Ukrainian Aid.

Po Londynie jeździć nie mogą, więc trafią na Ukrainę

Po Londynie jeździć nie mogą, więc trafią na Ukrainę

Źródło:
PAP

Niemcy są gotowe poprzeć nowy plan USA dotyczący wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów - podała agencja Bloomberg. Dodała, że topniejące rezerwy gotówki w Unii Europejskiej i niepewny wynik amerykańskich wyborów przybliżają porozumienie w tej sprawie.

Unia Europejska coraz bliżej sięgnięcia po zamrożone rosyjskie aktywa

Unia Europejska coraz bliżej sięgnięcia po zamrożone rosyjskie aktywa

Źródło:
PAP

Prezes Trakcji Arkadiusz Arciszewski nie jest aktualnie zatrzymany, jak również nie został tymczasowo aresztowany, ani oskarżony - przekazała spółka. W komunikacie dodano, że Trakcja nie posiada dalszych informacji o przebiegu czynności procesowych. Spółka działa w sektorze budownictwa infrastruktury kolejowej, tramwajowej i drogowej.

Zatrzymanie prezesa spółki kolejowej Trakcja. Najnowsze informacje

Zatrzymanie prezesa spółki kolejowej Trakcja. Najnowsze informacje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cyberprzestępcy mają na celowniku klientów Biedronki i wysyłają fałszywe wiadomości, że dyskont rozdaje szczoteczki. To oszustwo - ostrzega firma CyberRescue.

"Biedronka rozdaje szczoteczki? To kolejne oszustwo"

"Biedronka rozdaje szczoteczki? To kolejne oszustwo"

Źródło:
tvn24.pl

Wnuczka Elvisa Presleya składa pozew o wstrzymanie sprzedaży historycznego domu piosenkarza w Memphis - Graceland - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił, że wnuczka "Króla" zarzuca oszustwo i jej zdaniem rzekoma firma stojąca za sprzedażą nie istnieje i nie ma praw do nieruchomości.

Wnuczka Elvisa walczy o słynną posiadłość Graceland i zarzuca oszustwo

Wnuczka Elvisa walczy o słynną posiadłość Graceland i zarzuca oszustwo

Źródło:
CNN

Najpóźniej we wrześniu ma ruszyć zbieranie wniosków na zakup przydomowego wiatraka. Będzie można dostać do 30 tysięcy złotych dotacji. Nie wszędzie wieje tak samo, więc nie wszędzie będzie się to tak samo opłacać. Ci co mają już turbiny, liczą zyski. Materiał Łukasza Wieczorka z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Spore pieniądze i wielkie nadzieje na energię z wiatru

Spore pieniądze i wielkie nadzieje na energię z wiatru

Źródło:
TVN24

W swojej najnowszej odsłonie chatbot ChatGPT dostał głos kobiety nazwany "Sky". Dostał i po tygodniu go stracił z powodu kontrowersji i uderzającego podobieństwa do głosu Scarlett Johansson. Sam Altman, prezes OpenAI firmy odpowiedzialnej za chatbota, broni się, że to przypadek i wykorzystano głos innej profesjonalnej aktorki. Jednak oświadczenie przedstawione przez Johansson stawia sprawę w innym świetle.

Scarlett Johansson "zszokowana i zła", po tym, jak usłyszała głos ChatGPT OpenAI. Brzmiał jak ona

Scarlett Johansson "zszokowana i zła", po tym, jak usłyszała głos ChatGPT OpenAI. Brzmiał jak ona

Źródło:
Reuters

W pierwszym kwartale 2024 roku było aż o 22 procent mniej sklepowych przestępstw kradzieży niż rok wcześniej - pisze "Rzeczpospolita". Dodaje, że wykroczeń tego typu było o 5 procent mniej rok do roku. Najwięcej wykroczeń tego typu przypada na sklepy duże, w I kwartale tego typu zdarzeń było niemal pięć razy więcej niż w mniejszych sklepach.

Duży spadek liczby kradzieży w sklepach

Duży spadek liczby kradzieży w sklepach

Źródło:
PAP

Ivan Boesky nie żyje. Zmarł w wieku 87 lat - podał Reuters, powołując się na dziennik "New York Times". Boesky był finansistą, któremu przypisywane jest powstanie mantry "chciwość jest dobra", a który następnie trafił do więzienia w związku z jednym z największych skandali Wall Street w latach 80. 

Ukuł "chciwość jest dobra". Ivan Boesky nie żyje

Ukuł "chciwość jest dobra". Ivan Boesky nie żyje

Źródło:
Reuters

Osiemnaście truskawek Kotoka, Awayukis i Pearl White za 3 tysiące złotych czy ananasy Rubyglow za 400 dolarów, to ceny owoców luksusowych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem - donosi CNN. Rekord jednak osiągnęła cena dwóch melonów gatunku Yubari King. Nabywca zapłacił za nie na licytacji blisko 176 tysięcy złotych.

Kategoria premium wśród owoców. Za niektóre trzeba słono zapłacić

Kategoria premium wśród owoców. Za niektóre trzeba słono zapłacić

Źródło:
PAP

Niemcy, Czechy, Szwecja czy Norwegia to cztery kraje, do których Polacy najczęściej wyjeżdżają na sezonowe prace - wynika z raportu Personnel Service. Stawki oferowane dla pracowników sezonowych są zróżnicowane, jednak zwykle kilkukrotnie przewyższają te oferowane w Polsce - oceniają eksperci.

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Źródło:
PAP

Jeden z najważniejszych dla obywateli systemów informatycznych, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, od 10 lat pozostaje w budowie. Z kilkuletniej kontroli Najwyższej Izby Kontroli wynika, że system wymaga modernizacji, bo wciąż korzystanie z niego jest czasochłonne, a informacje w nim zawarte są nie zawsze aktualne. Do tego, jak podaje NIK w raporcie, środki z Funduszu CEPiK były wydawane na różnego rodzaju zadania, ale nie te dotyczące jego samego.

Ważny system pod lupą NIK. "Kosztowny i od 10 lat w budowie"

Ważny system pod lupą NIK. "Kosztowny i od 10 lat w budowie"

Źródło:
PAP, nik.gov.pl

Linie lotnicze Ryanair odnotowały silny wzrost rocznych zysków po podniesieniu cen biletów o ponad jedną piątą - podał portal stacji BBC. Dodał, że przewoźnik zasugerował, iż wzrost cen będzie się zmniejszał, a ceny w szczycie tego lata będą tylko "nieznacznie wyższe" niż w 2023 roku.

Zyski linii Ryanair rosną po podniesieniu cen o 20 procent

Zyski linii Ryanair rosną po podniesieniu cen o 20 procent

Źródło:
BBC

Rząd zajmie się na wtorkowym posiedzeniu nowymi przepisami, mającymi ułatwić wytaczanie pozwów zbiorowych firmom, które dopuszczają się nieuczciwych praktyk względem konsumentów. Rozwiązanie to ma funkcjonować równolegle z tym obecnie działającym. Postępowania będą mogły wszczynać, poza prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, również upoważnione do tego podmioty.

Konsumenci zyskają nową broń przeciwko nieuczciwym firmom

Konsumenci zyskają nową broń przeciwko nieuczciwym firmom

Źródło:
PAP

Zagęszczony sok jabłkowy z Ukrainy został zatrzymany na granicy i zakazano wprowadzenia go do obrotu na terenie Polski - taką decyzję podjął Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie. Jako powód wskazano "zawyżone parametry".

Sok jabłkowy z Ukrainy zatrzymany na granicy. "Zawyżone parametry"

Sok jabłkowy z Ukrainy zatrzymany na granicy. "Zawyżone parametry"

Źródło:
tvn24.pl