Auchan, Carrefour i Netto pobierają opłaty za tak zwane zrywki, gdy są używane niezgodnie z przeznaczeniem. Chodzi o bardzo cienkie torby oferowane do pakowania między innymi pieczywa, warzyw i owoców. "Kasjerzy są przeszkoleni w jakich wypadkach powinni pobrać opłatę recyklingową od klienta za tzw. zrywkę, a w jakich nie" - czytamy w jednej z przesłanych nam odpowiedzi.
UOKiK przypominał przedsiębiorcom w niedawnym wpisie w mediach społecznościowych, że muszą oni pobierać od klientów opłatę recyklingową za torby z tworzywa sztucznego. "Wyjątkiem są bardzo cienkie torby, tzw. zrywki, używane zgodnie z przeznaczeniem (ze względów higienicznych i do pakowania żywności sprzedawanej luzem)" - mogliśmy przeczytać we wpisie na Twitterze.
"Rzeczpospolita" poinformowała, że w niektórych sieciach handlowych przy stoiskach, na których dostępne są tzw. zrywki, pojawiają się informacje o opłatach za nie.
Opłaty za tak zwane zrywki
Opłata za tzw. zrywki została wprowadzona w sklepach Auchan. "Auchan Retail Polska zgodnie z wytycznymi UOKiK, od 5 lipca 2023r. wprowadziło opłatę recyklingową za reklamówką z tworzywa sztucznego poniżej 15 mikronów" - poinformowało Auchan w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes.
Opłata za jedną torbę wynosi 0,25 zł. Jest ona pobierana, jeśli tzw. zrywka "nie została użyta zgodnie z jej przeznaczeniem do pakowania żywności sprzedawanej luzem, tj. warzywa, owoce, pieczywo, mrożonki luz".
Podobnie jest w sklepach Carrefour. Biuro prasowe sieci poinformowało nas, że "opłata za zrywki została wprowadzona zgodnie z ustawą z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. "W konsekwencji za każdą torbę na zakupy z tworzywa sztucznego od użytkownika końcowego, czyli klienta, musi zostać pobrana opłata recyklingowa w wysokości 25 groszy. Pobrana od klientów opłata recyklingowa zostaje następnie w całości przekazana do właściwego urzędu w celu jej dystrybucji na cele związane z przetwarzaniem odpadów opakowaniowych" - wyjaśniono.
"Reklamówki o grubości poniżej 15 mikrometrów (tzw. zrywki) są zwolnione przez prawo z obowiązku pobrania opłaty recyklingowej, wyłącznie pod warunkiem, że są one wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności" - podkreśliło biuro prasowe Carrefour.
Przedstawiciele sieci wskazali, że jeśli klient używa zrywek do pakowania produktów innych niż żywność (np. długopisy, skarpetki) lub w przypadku, gdy artykuły spożywcze posiadają już swoje opakowania (np. groszek w puszce, mrożone warzywa w paczkach), "zgodnie z obowiązującym prawem sprzedawca jest zobligowany do pobrania od klienta opłaty recyklingowej - co ma miejsce w sklepach naszej sieci".
Biuro prasowe przekazało, że w miejscach dostępności tzw. zrywek w sklepach należących do sieci "zamieszczone są komunikaty dla klientów informujące o obowiązku pobrania opłaty recyklingowej w przypadku wykorzystania tych toreb do celów innych niż pakowanie żywności oferowanej luzem lub ze względów higienicznych".
Dodatkowo zapewniono, że "kasjerzy są przeszkoleni w jakich wypadkach powinni pobrać opłatę recyklingową od klienta za tzw. zrywkę, a w jakich nie". Taka opłata powinna zostać uiszczona także, kiedy korzystamy z kas samoobsługowych.
"W strefach kas samoobsługowych klient, w przypadku wykorzystania zrywki do celów innych niż pakowanie żywności oferowanej luzem lub ze względów higienicznych, nalicza opłatę recyklingową wybierając odpowiednią pozycję z listy towarów. W obszarze kas samoobsługowych do dyspozycji klienta są nasi doradcy, którzy chętnie pomogą także w tym zakresie" - czytamy w przesłanej nam odpowiedz.
Patrycja Kamińska z Netto zwróciła uwagę, że "zgodnie z ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, zrywki (bardzo lekkie torby z tworzyw sztucznych o grubości materiału poniżej 15 mikronów) dostępne są bezpłatnie gdy pakowane są do nich artykuły sprzedawane w luzie, nie posiadające podstawowego opakowania (warzywa i owoce w luzie, pieczywo) lub produkty, w przypadku których opakowanie podstawowe uległo uszkodzeniu podczas zakupów, co wymaga zastosowania higienicznego zabezpieczenia produktu (np. naderwane w trakcie zakupów opakowanie mąki umożliwia skorzystanie ze zrywki w celu zabezpieczenia produktu)".
"W każdym innym przypadku ustawodawca obliguje nas do pobierania opłaty recyklingowej. Jej wysokość wynika z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie stawki opłaty recyklingowej i wynosi 25 groszy za zrywkę (w tym 5 groszy stanowi podatek). Płatność za zrywkę pobierana jest przy kasie. W przypadku kas samoobsługowych, opłata również może zostać naliczona przez pracownika sklepu" - wyjaśniła przedstawicielka sieci Netto.
"Zachęcamy klientów do ograniczania zużycia plastiku"
Jan Kołodyński, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w sieci Biedronka, poinformował, że torebki foliowe poniżej 15 mikronów do pakowania warzyw i owoców pozostają bezpłatne dla klientów sieci. Dodał, że sieć zachęca klientów do korzystania z materiałowych i bardziej ekologicznych torebek wielokrotnego użytku.
Tzw. zrywki są też bezpłatne w sklepach Lidl Polska. "Obecnie korzystanie z jednorazowych toreb jest w naszych sklepach bezpłatne dla klientów. Niemniej jednak zachęcamy klientów do ograniczania zużycia plastiku – w naszej ofercie znajdują się także woreczki wielokrotnego użytku na owoce i warzywa" - wskazała Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska.
Jak dodała, sieć Lidl Polska rok do roku obserwuje systematyczny spadek sprzedaży reklamówek, "co wynika między innymi z rosnącej świadomości ekologicznej klientów". "Zabieranie własnych toreb na zakupy również staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem" - zauważyła Robaszkiewicz.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock