Nowa opłata w niektórych sklepach. Duże sieci wyjaśniają

Źródło:
TVN24 Biznes
NBP o projekcji inflacji na lata 2023-2025 (wypowiedź z lipca 2023)
NBP o projekcji inflacji na lata 2023-2025 (wypowiedź z lipca 2023)TVN24
wideo 2/10
NBP o projekcji inflacji na lata 2023-2025TVN24

Auchan, Carrefour i Netto pobierają opłaty za tak zwane zrywki, gdy są używane niezgodnie z przeznaczeniem. Chodzi o bardzo cienkie torby oferowane do pakowania między innymi pieczywa, warzyw i owoców. "Kasjerzy są przeszkoleni w jakich wypadkach powinni pobrać opłatę recyklingową od klienta za tzw. zrywkę, a w jakich nie" - czytamy w jednej z przesłanych nam odpowiedzi.

UOKiK przypominał przedsiębiorcom w niedawnym wpisie w mediach społecznościowych, że muszą oni pobierać od klientów opłatę recyklingową za torby z tworzywa sztucznego. "Wyjątkiem są bardzo cienkie torby, tzw. zrywki, używane zgodnie z przeznaczeniem (ze względów higienicznych i do pakowania żywności sprzedawanej luzem)" - mogliśmy przeczytać we wpisie na Twitterze.

"Rzeczpospolita" poinformowała, że w niektórych sieciach handlowych przy stoiskach, na których dostępne są tzw. zrywki, pojawiają się informacje o opłatach za nie.

Opłaty za tak zwane zrywki

Opłata za tzw. zrywki została wprowadzona w sklepach Auchan. "Auchan Retail Polska zgodnie z wytycznymi UOKiK, od 5 lipca 2023r. wprowadziło opłatę recyklingową za reklamówką z tworzywa sztucznego poniżej 15 mikronów" - poinformowało Auchan w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes.

Opłata za jedną torbę wynosi 0,25 zł. Jest ona pobierana, jeśli tzw. zrywka "nie została użyta zgodnie z jej przeznaczeniem do pakowania żywności sprzedawanej luzem, tj. warzywa, owoce, pieczywo, mrożonki luz".

Podobnie jest w sklepach Carrefour. Biuro prasowe sieci poinformowało nas, że "opłata za zrywki została wprowadzona zgodnie z ustawą z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. "W konsekwencji za każdą torbę na zakupy z tworzywa sztucznego od użytkownika końcowego, czyli klienta, musi zostać pobrana opłata recyklingowa w wysokości 25 groszy. Pobrana od klientów opłata recyklingowa zostaje następnie w całości przekazana do właściwego urzędu w celu jej dystrybucji na cele związane z przetwarzaniem odpadów opakowaniowych" - wyjaśniono.

"Reklamówki o grubości poniżej 15 mikrometrów (tzw. zrywki) są zwolnione przez prawo z obowiązku pobrania opłaty recyklingowej, wyłącznie pod warunkiem, że są one wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności" - podkreśliło biuro prasowe Carrefour.

Przedstawiciele sieci wskazali, że jeśli klient używa zrywek do pakowania produktów innych niż żywność (np. długopisy, skarpetki) lub w przypadku, gdy artykuły spożywcze posiadają już swoje opakowania (np. groszek w puszce, mrożone warzywa w paczkach), "zgodnie z obowiązującym prawem sprzedawca jest zobligowany do pobrania od klienta opłaty recyklingowej - co ma miejsce w sklepach naszej sieci".

Biuro prasowe przekazało, że w miejscach dostępności tzw. zrywek w sklepach należących do sieci "zamieszczone są komunikaty dla klientów informujące o obowiązku pobrania opłaty recyklingowej w przypadku wykorzystania tych toreb do celów innych niż pakowanie żywności oferowanej luzem lub ze względów higienicznych".

Dodatkowo zapewniono, że "kasjerzy są przeszkoleni w jakich wypadkach powinni pobrać opłatę recyklingową od klienta za tzw. zrywkę, a w jakich nie". Taka opłata powinna zostać uiszczona także, kiedy korzystamy z kas samoobsługowych.

"W strefach kas samoobsługowych klient, w przypadku wykorzystania zrywki do celów innych niż pakowanie żywności oferowanej luzem lub ze względów higienicznych, nalicza opłatę recyklingową wybierając odpowiednią pozycję z listy towarów. W obszarze kas samoobsługowych do dyspozycji klienta są nasi doradcy, którzy chętnie pomogą także w tym zakresie" - czytamy w przesłanej nam odpowiedz.

Patrycja Kamińska z Netto zwróciła uwagę, że "zgodnie z ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, zrywki (bardzo lekkie torby z tworzyw sztucznych o grubości materiału poniżej 15 mikronów) dostępne są bezpłatnie gdy pakowane są do nich artykuły sprzedawane w luzie, nie posiadające podstawowego opakowania (warzywa i owoce w luzie, pieczywo) lub produkty, w przypadku których opakowanie podstawowe uległo uszkodzeniu podczas zakupów, co wymaga zastosowania higienicznego zabezpieczenia produktu (np. naderwane w trakcie zakupów opakowanie mąki umożliwia skorzystanie ze zrywki w celu zabezpieczenia produktu)".

"W każdym innym przypadku ustawodawca obliguje nas do pobierania opłaty recyklingowej. Jej wysokość wynika z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie stawki opłaty recyklingowej i wynosi 25 groszy za zrywkę (w tym 5 groszy stanowi podatek). Płatność za zrywkę pobierana jest przy kasie. W przypadku kas samoobsługowych, opłata również może zostać naliczona przez pracownika sklepu" - wyjaśniła przedstawicielka sieci Netto.

"Zachęcamy klientów do ograniczania zużycia plastiku"

Jan Kołodyński, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w sieci Biedronka, poinformował, że torebki foliowe poniżej 15 mikronów do pakowania warzyw i owoców pozostają bezpłatne dla klientów sieci. Dodał, że sieć zachęca klientów do korzystania z materiałowych i bardziej ekologicznych torebek wielokrotnego użytku.

Tzw. zrywki są też bezpłatne w sklepach Lidl Polska. "Obecnie korzystanie z jednorazowych toreb jest w naszych sklepach bezpłatne dla klientów. Niemniej jednak zachęcamy klientów do ograniczania zużycia plastiku – w naszej ofercie znajdują się także woreczki wielokrotnego użytku na owoce i warzywa" - wskazała Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska.

Jak dodała, sieć Lidl Polska rok do roku obserwuje systematyczny spadek sprzedaży reklamówek, "co wynika między innymi z rosnącej świadomości ekologicznej klientów". "Zabieranie własnych toreb na zakupy również staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem" - zauważyła Robaszkiewicz.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Orlen Trading Switzerland przekazał około 400 milionów dolarów na dostawy ropy z Wenezueli - poinformował we wtorek zarząd spółki. Pieniądze zapłacone pośrednikom przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. Najwięcej środków trafiło do 25-latka z Hongkongu, który kilka lat wcześniej założył własną firmę w Dubaju.

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

Źródło:
PAP

PKO Bank Polski poinformował, że wprowadzi dodatkowe zabezpieczenie logowania do bankowości internetowej iPKO. Nowe rozwiązanie ma chronić konta klientów przed cyberprzestępcami. Aby skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia, będzie trzeba je włączyć.

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

Źródło:
tvn24.pl

Konwersja WIBOR-u na WIRON stanęła pod znakiem zapytania. Trwa ponowna analiza wskaźników referencyjnych. Ostateczna decyzja ma zapaść w czerwcu. Niezależnie od niej WIBOR ma przestać być kwotowany z końcem 2027 roku. WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu.

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

We wtorek Rada Ministrów zajmie się projektami dotyczącymi ujawnienia oświadczeń majątkowych między innymi małżonków osób publicznych, a także prezesów spółek Skarbu Państwa. Nowe przepisy miałyby objąć między innymi posłów, senatorów, prezydentów, burmistrzów, a także wójtów.

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

Źródło:
PAP

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Źródło:
Onet

Rada nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - przekazał we wtorek przewodniczący rady Liwiusz Laska.

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Źródło:
PAP

Wielka fuzja na rynku modowym może zostać zablokowana. Takie konsekwencje może przynieść wniosek Amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu, która domaga się zaniechania połączenia spółek Tapestry z Capri, właścicielem marki Michael Kors. Zdaniem regulatorów stworzenie nowego potentata modowego mogłoby negatywnie wpłynąć na konkurencję na rynku.

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Źródło:
Reuters

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o stworzenie ram prawnych dla działalności kantorów internetowych. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów zapowiada przekazanie do Sejmu projektu w tej sprawie w czwartym kwartale tego roku.

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2024 roku wzrosła o 6,1 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Największy wzrost odnotowano w kategorii pojazdy mechaniczne (+13,5 proc. ), paliw (+11,2 proc. ) i żywności (+6,6 proc.).

Najnowsze dane ze sklepów

Najnowsze dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Enea to kolejna polska firma zainteresowana budową małych reaktorów jądrowych. - Uznajemy SMR-y za bardzo interesującą i przyszłościową linię biznesową w grupie, szczególnie w perspektywie odchodzenia od miksu z dominującym udziałem węgla - przekazał dyrektor departamentu rozwoju projektów innowacyjnych Łukasz Nowakowski. Pierwszy reaktor jądrowy ma powstać w 2035 roku.

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej przekazało, że firmy pożyczkowe w marcu bieżącego roku udzieliły łącznie ponad milion nowych pożyczek o łącznej wartości 1,722 miliarda złotych. - Marcowy wynik sprzedaży był najwyższy w historii - ocenił Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz Biura Informacji Kredytowej.

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Źródło:
tvn24.pl

W tym roku wyjazd na majówkę (1-5 maja) zadeklarowało 43 proc. Polaków, czyli o 10 proc. więcej niż w ubiegłym roku - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej. Największym powodzeniem będą cieszyć się krótkie wyjazdy po kraju, najczęściej w góry. Jak spędzimy tegoroczną majówkę i ile na nią wydamy?

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Źródło:
PAP, POT

Już niedługo czekają nas zmiany w rachunkach za prąd. Rząd planuje wprowadzić nową cenę maksymalną, a także bon energetyczny. Rozwiązanie ma jednak określony termin przydatności i pod koniec roku znów wrócimy do dyskusji o odmrożeniu cen prądu. Materiał Aleksandry Kąkol z magazynu "Polska i świat".

Nowe stawki i nowe kwoty na rachunkach za prąd. Rząd decyduje o zmianach

Nowe stawki i nowe kwoty na rachunkach za prąd. Rząd decyduje o zmianach

Źródło:
TVN24

Prezydent Argentyny Javier Milei przekonywał w poniedziałek, że jego polityka cięć wydatków publicznych przynosi rezultaty. W orędziu do narodu oświadczył, że kraj osiągnął nadwyżkę budżetową, co określił jako "cud gospodarczy". Reformy mające poprawić sytuację budżetową boleśnie uderzyły w portfele wielu argentyńskich rodzin. Według niektórych szacunków odsetek ubóstwa przekroczył 50 procent.

Terapia szokowa w Argentynie. Prezydent zachwala swój program cięć "metodą piły łańcuchowej"

Terapia szokowa w Argentynie. Prezydent zachwala swój program cięć "metodą piły łańcuchowej"

Źródło:
PAP

Rodzice uczniów, którzy w ubiegłym roku otrzymali laptopy, mogą odetchnąć z ulgą. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów, które zwalnia z obowiązku zapłaty PIT od tego sprzętu. To istotny dokument, bo czas rozliczeń z fiskusem za 2023 mija wraz z końcem kwietnia.

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dosypać pieniędzy do budżetów powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Chodzi o kwotę 50 milionów złotych. "Chcemy dmuchać na zimne" - poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Źródło:
PAP

Szwajcarski bank UBS rozpoczął program cięcia kosztów, którego wynikiem jest ogromna redukcja etatów. Wkrótce pracę ma stracić ponad 30 tysięcy osób, zatrudnionych na całym świecie.

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Źródło:
Reuters

Poczta Polska w 2023 roku odnotowała "historyczną stratę" i w związku z tym opracowywany jest plan kompleksowej transformacji - przekazała spółka, odnosząc się do zapowiedzi związkowców w sprawie strajku ostrzegawczego. Dodano, że plan ma być w nadchodzących tygodniach przedłożony radzie nadzorczej.

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej widzi kilka ryzyk związanych z proponowanym przez resort klimatu wprowadzeniem bonu energetycznego dla najuboższych odbiorców energii. Chodzi między innymi o zagrożenie płynności przyznawania przez gminy świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. MRPiPS widzi też zagrożenie dla swojego programu Aktywny Rodzic.

Ministerstwo o "poważnym ryzyku". Chodzi o przyznawanie świadczeń

Ministerstwo o "poważnym ryzyku". Chodzi o przyznawanie świadczeń

Źródło:
PAP Biznes

Grupa Ciech poinformowała, że w czerwcu zmieni nazwę na Qemetica. Spółka przekazała także, że jej nowa strategia, na kolejne sześć lat, zakłada między innymi systematyczny wzrost wyników finansowych.

Spółka Sebastiana Kulczyka zmienia nazwę

Spółka Sebastiana Kulczyka zmienia nazwę

Źródło:
PAP Biznes

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) opublikował ostrzeżenie dotyczące 13 partii mąki migdałowej marki Fivio. Powodem jest przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn w surowcu wykorzystanym do produkcji - czytamy w komunikacie.

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Ibuprofen Dr. Max. Powodem jest stwierdzenie nieprawidłowości w zakresie jednego z parametrów.

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Trwa globalna wojna solarna. Zainteresowanie energią słoneczną przyspieszyło w wyniku kryzysu energetycznego - wskazał Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku. Imponującą skalą ekspansji w 2023 roku mogą się pochwalić Chiny, które daleko w tyle pozostawiają USA i Europę. Zdaniem eksperta, jeżeli Unia Europejska nie odrobi lekcji z obecnej sytuacji, to w skrajnym scenariuszu może nam grozić "powtórka z uzależnienia się od rosyjskiego gazu".

Wojna solarna. "Kryzys wywrócił stół do góry nogami"

Wojna solarna. "Kryzys wywrócił stół do góry nogami"

Źródło:
tvn24.pl

Zakład produkcyjny Levi Strauss w Płocku ma zostać zlikwidowany do końca listopada. Pracę straci 650 osób. W poniedziałek podpisano porozumienie dotyczące odpraw dla zwalnianych pracowników. Szczegóły wypracowanych rozwiązań nie zostały ujawnione.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Źródło:
PAP