Inflacja w Polsce. Są nowe dane

Źródło:
PAP
Dudek o banerze inflacyjnym na budynku NBP: inflacja wynika z wielu przyczyn
Dudek o banerze inflacyjnym na budynku NBP: inflacja wynika z wielu przyczynTVN24
wideo 2/6
Dudek o banerze inflacyjnym na budynku NBP: inflacja wynika z wielu przyczynTVN24

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2023 roku wzrosły w ujęciu rocznym o 13 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny nie zmieniły się - podał Główny Urząd Statystyczny.

Jak czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego, "w maju br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 0,5 proc.) i zdrowia (o 1,9 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,13 p. proc. i 0,11 p. proc.". "Niższe ceny w zakresie transportu (o 4,3 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 0,5 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,40 p. proc. i 0,03 p. proc" - napisano.

"W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie żywności (o 18,9 proc.) i mieszkania (o 15,3 proc.) podniosły wskaźnik odpowiednio o 4,64 p. proc. i 3,79 p. proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 3,2 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,33 p. proc." - podkreślono.

Inflacja w PolscePAP

Komentarze ekonomistów

"GUS potwierdził spadek inflacji z 14,7 do 13,0 proc. Od szczytu w lutym obniżyła się o 5,4 pkt. proc. Spadek inflacji spowodowały niższe ceny paliw, wolniejszy wzrost cen żywności i dość zauważalne wyhamowanie inflacji bazowej. Szacujemy, że spadła ona z 12,2 do 11,3-11,4 proc." - komentują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Eksperci PIE wskazują, że "ceny paliw w ujęciu miesięcznym spadają już od marca". "GUS wskazuje, że w maju ceny paliw były o 4,8 proc. niższe niż w kwietniu, co przekłada się na spadek o 9,5 proc. r/r. Najmocniej spadły ceny diesla – o 15,3 proc. r/r. Stabilizacja lub spadek cen paliw są powszechne w naszej części Europy" - zwracają uwagę.

"Wzrost cen żywności stopniowo hamuje. Dynamika cen w maju obniżyła się z 19,7 do 18,9 proc. Następne miesiące przyniosą dalszy spadek inflacji żywności wspierany globalnymi spadkami cen. Indeks FAO wskazuje, że światowe ceny żywności są o 21 proc. niższe niż rok temu" - podkreślają analitycy.

Zdaniem ekonomistów ING Banku Śląskiego "krótkoterminowe perspektywy spadku inflacji są korzystne". Podkreślają jednak, że nadal widzą "ryzyko wyhamowania tempa tego spadku w średnim terminie i długie utrzymywanie wzrostu cen konsumpcyjnych powyżej celu inflacyjnego". Według analityków główne ryzyka dla inflacji w średnim terminie to: oczekiwana poprawa koniunktury i odbicie konsumpcji, poluzowanie polityki fiskalnej (nowelizacja budżetu, 800+), wzrost płacy minimalnej w 2024 o ponad 20 proc. i utrzymywanie się dwucyfrowego tempa wzrostu wynagrodzeń.

"Naszym zdaniem, aby sprowadzić inflację do celu potrzeba spadku tempa płac ponizej 5 proc. r/r oraz zmiany paradygmatu w polityce gospodarczej, tj. mniej konsumpcji, więcej inwestycji. Ostatnie poluzowanie fiskalne budzi obawy, czy korzystna struktura PKB z 1kw23 się utrzyma" - twierdzą eksperci.

"Inflacja w maju potwierdzona na 13 proc. Szacunki inflacji bazowej trzeba jednak obniżyć do 11,5 proc." - prognozują ekonomiści mBanku. "Silniejszy niż myśleliśmy spadek inflacji bazowej to kwestia wolniejszych wzrostów cen odzieży i obuwia, rekreacji i kultury (tu nawet obniżki cen), mieszkania (tu tematy głównie spięte meblami i AGD - usługi mocno). Silne hamowanie PPI - oczywiście, że niektóre towary tanieją" - czytamy.

"Gdyby nie wzrosty w zdrowiu oraz ubezpieczeniach, urwalibyśmy jeszcze 0,1pp na bazowej. Można wnioskować, że to jednorazowe zmiany, można wnioskować, że co raz coś wyskakuje (do tego nam bliżej, reżim jest wciąż inflacyjny)" - komentują eksperci. Według analityków "ruch inflacji w kierunku 10-11 proc. w miesiącach letnich jest niemal pewny". "Schody zaczną się w dalej części roku, gdy pierwsze dostosowania cen towarów będą za nami, żywność przestanie zaskakiwać w dół, a gospodarka znów będzie rosła z płacami >10 proc." - twierdzą eksperci. Zdaniem ekonomistów mBanku stopy procentowe nie zmienią się w 2023 roku.

"GUS potwierdził majową inflację na poziomie 13 proc. r/r. Co ważniejsze, dowiedzieliśmy się że wyraźny spadek inflacji bazowej (do ok. 11,5 proc.) to zasługa niższej presji w wielu kategoriach, a nie jednorazowy strzał. To dobry prognostyk dla prognoz przyszłej dezinflacji" - oceniają z kolei analitycy Banku Pekao. Dodają, że "dobrze to widać na inflacji usług, gdzie wreszcie mocniej drgnęło w dół".

"Inflacja CPI w maju potwierdzona na 13,0 proc. r/r, wobec 14,7 proc. r/r w kwietniu. Obniża się zarówno inflacja towarów (w większym stopniu) jak i usług (w mniejszym). W maju drugi miesiąc z rzędu spadła inflacja bazowa. Obniżył się też jej impet" - piszą eksperci banku PKO BP. "Spadek impetu inflacji bazowej wystąpiłby już w kwietniu, ale zaburzyły go ceny usług transportowych. W kwietniu wzrosły o 24,8 proc. m/m, a w maju spadły o 16,5 proc. m/m. Historycznie nie jest to nowe zjawisko, wahliwość w tej kategorii występowała wielokrotnie" - czytamy.

Krystian Jaworski z Credit Agricole zwrócił z kolei uwagę, że inflacja CPI zmniejszyła się w maju do 13,0 proc. rdr wobec 14,7 proc. w kwietniu, kształtując się zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS, poniżej konsensusu rynkowego (13,4 proc.) - Tym samym inflacja od 26 miesięcy pozostaje powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP (3,5 proc. rdr) - dodał.

Ekonomista zaznaczył, że spadek inflacji miał szeroki zakres i został odnotowany we wszystkich głównych kategoriach koszyka inflacyjnego. - Najważniejszym źródłem obniżenia inflacji był silny spadek dynamiki cen w kategorii paliwa (-9,5 proc. rdr w maju wobec -0,1 proc. w kwietniu), czego źródłem są obniżające się światowe ceny ropy naftowej, a także obserwowane w ostatnich miesiącach umocnienie złotego względem dolara oraz efekty wysokiej bazy sprzed roku (wzrost cen paliw o 5 proc. mdm w maju 2022 r.) - wskazał.

Dodał, że w kierunku zmniejszenia inflacji oddziaływała też niższa dynamika cen nośników energii (20,4 proc. rdr w maju wobec 23,5 proc. w kwietniu), co wynikało przede wszystkim z coraz niższego tempa wzrostu cen opału. - Do spadku inflacji przyczyniło się również niższe tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych (18,9 proc. rdr w maju wobec 19,7 proc. w kwietniu) - zauważył. Wyjaśnił, że źródłem wolniejszego wzrostu cen żywności były głównie niższe dynamiki cen produktów mlecznych oraz olejów i tłuszczów.

Według Jaworskiego e kierunku obniżenia inflacji w maju oddziaływała również niższa inflacja bazowa. - Zgodnie z naszymi szacunkami zmniejszyła się w maju do 11,5 proc. rdr wobec 12,2 proc. w kwietniu - stwierdził. Ekonomista zauważył, że spadek inflacji bazowej nie miał szerokiego zakresu. - Za jej obniżenie pomiędzy kwietniem i maju odpowiadały prawie całkowicie trzy kategorie: usługi transportowe, turystyka zorganizowana oraz restauracje i hotele - wyjaśnił. Według niego duża koncentracja źródeł spadku inflacji bazowej oznacza, że presja inflacyjna w gospodarce utrzymuje się nadal na podwyższonym poziomie i wykazuje ograniczoną tendencję do spadku.

- Inflacja będzie się stopniowo obniżać w kolejnych miesiącach do poziomu 7,1 proc. rdr w grudniu, a w całym 2023 r. spadnie do 11,8 proc. wobec 14,3 proc. w 2022 r. - ocenił Jaworski.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Orlen rozważa, co dalej z rozbudową kompleksu Olefiny III w głównym zakładzie Orlenu w Płocku. Możliwe warianty tej inwestycji to: optymalizacja projektu albo zatrzymanie lub czasowe wstrzymanie inwestycji.

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Japoński koncern Nissan Motor zapowiedział wprowadzenie działań oszczędnościowych, w tym redukcję zatrudnienia o 9 tysięcy osób. Po raz kolejny obniżył też swoje prognozy na ten rok - poinformował Reuters.

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Źródło:
Reuters

W czwartek złoty odrabia część strat ze środy. Jednak w najbliższym czasie dolar nadal może się umacniać, a euro osłabiać. Nie będzie to sprzyjać polskiej walucie - uważają ekonomiści. Giełdy w Europie przeważnie rosną. Uwaga inwestorów przenosi się z wygranej Donalda Trumpa na decyzje banków centralnych, w tym amerykańskiej Rezerwy Federalnej. 

"Mocne otwarcie złotego"

"Mocne otwarcie złotego"

Źródło:
PAP

Firmy liczą na interwencję rządu w sprawie napływających na rynek nawozów z Rosji i Białorusi - pisze "Puls Biznesu". Wjeżdżające do Unii Europejskiej, a zwłaszcza do Polski, produkty zatapiają europejskich producentów. Najboleśniejsze jest to dla rodzimych przedsiębiorców - zwraca uwagę "PB".

Luka w sankcjach. Cios w polskich producentów

Luka w sankcjach. Cios w polskich producentów

Źródło:
PAP

Bez zatrudnienia dodatkowych pracowników skrócenie czasu pracy musiałoby przełożyć się na niższą produkcję i niższe łączne dochody, a co za tym idzie, na niższe płace - oceniają analitycy Instytutu Badań Strukturalnych (IBS). W ich opinii przyjęcie takiego rozwiązania prowadziłoby do "poważnych problemów państwa z dostarczaniem usług publicznych".

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Źródło:
PAP

Sinsay poinformował o wycofaniu ze sprzedaży pięciu produktów. Jak tłumaczy sieć, decyzja ma związek z "niespełnieniem standardów jakości". "Osoby posiadające produkty proszone są o zaprzestanie korzystania" - zaapelowano.

Znana sieć wycofuje ze sprzedaży pięć produktów

Znana sieć wycofuje ze sprzedaży pięć produktów

Źródło:
tvn24.pl

Trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących podatku od nieruchomości. Projekt ustawy w tej sprawie został w środę skierowany do dalszych prac w komisji finansów publicznych. Jak mówił w Sejmie wiceszef resortu finansów Jarosław Neneman, jest to mała nowelizacja i "pierwszy krok", a "opodatkowanie budynków mieszkalnych, szczególnie w dużych miastach, wymaga gruntownych zmian".

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się sporymi wzrostami głównych indeksów, a Dow Jones pobił swój historyczny rekord. Na szczytach wszech czasów są też S&P 500 i Nasdaq. Z pojedynczych spółek wyróżniała się Tesla. Wcześniej jej szef Elon Musk poparł Trumpa w kampanii wyborczej.

Wall Street w górę. Inwestorzy rzucili się na akcje Tesli

Wall Street w górę. Inwestorzy rzucili się na akcje Tesli

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące partii mąki żytniej razowej. "Może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów" - napisano w komunikacie.

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski dopuścił się "bezczynności w zakresie przekazywania środków z opłat abonamentowych na realizację misji publicznej". Sąd zobowiązał szefa KRRiT do przekazania środków na rzecz Polskiego Radia i Radia Lublin. Oba wyroki są nieprawomocne.

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Źródło:
PAP

Polska podpisze z Japonią porozumienie dotyczące szeroko rozumianej współpracy w zakresie energetyki jądrowej - poinformowało Ministerstwo Przemysłu. "Nie oznacza ono zawarcia umów związanych z budową drugiej elektrowni jądrowej" - dodano.

Ministerstwo zabiera głos w sprawie umowy z Japonią

Ministerstwo zabiera głos w sprawie umowy z Japonią

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Jednak, jak wynika z danych zebranych przez Jarosława Sadowskiego z serwisu Rankomat, oprocentowanie stałe dla nowych kredytów hipotecznych znacząco wzrosło.

Stopy bez zmian, kredyty drożeją

Stopy bez zmian, kredyty drożeją

Źródło:
tvn24.pl/ rankomat

Rada Polityki Pieniężnej jeszcze przez kilka miesięcy nie zmieni stóp procentowych - ocenili na swoim koncie na portalu X analitycy Pekao. "Pierwsze obniżki będą dopiero w drugim kwartale 2025 roku, wraz ze spadkiem inflacji" - dodali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Z kolei Mariusz Zielonka z Lewiatana ocenił, że "wybory w USA nie powinny przejść bez echa w Radzie".

Kiedy zmiana stóp procentowych? Komentarze

Kiedy zmiana stóp procentowych? Komentarze

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie kampanii prezydenckiej Donald Trump przedstawiał się jako zwolennik kryptowalut. CNBC przypomina, że były prezydent złożył wiele obietnic wobec inwestorów i firm zarabiających na handlu bitcoinem czy etherem. Nic dziwnego, że ponowne zwycięstwoTrumpa wywołało entuzjazm na rynku.

Trump i rekord bitcoina. Oto powody

Trump i rekord bitcoina. Oto powody

Źródło:
CNBC

W maju mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej wyniosła 6480,52 zł - przekazał Główny Urząd Statystyczny w nowym badaniu. To o 19 procent procent mniej w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia brutto.

Tyle naprawdę zarabiają Polacy. Raport GUS

Tyle naprawdę zarabiają Polacy. Raport GUS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Potwierdzamy otrzymanie od firmy Leapmotor informacji o wstrzymaniu ich inwestycji w naszym kraju - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Chiński producent elektryków tłumaczy, że ta informacja wynika z decyzji chińskiego Ministerstwa Gospodarki. Od 30 października obowiązuje unijne rozporządzenie dotyczące ceł na samochody elektryczne z Państwa Środka.

Chiński producent aut wstrzymuje inwestycje w Polsce

Chiński producent aut wstrzymuje inwestycje w Polsce

Źródło:
PAIH, tvn24.pl, PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w najbliższy poniedziałek (11 listopada) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Przelewy, które zlecimy w piątek, 8 listopada, o godzinie 16, trafią na konta odbiorców w kolejnym dniu roboczym, czyli we wtorek (12 listopada) - wyjaśniono.

Na przelew trzeba będzie poczekać dłużej

Na przelew trzeba będzie poczekać dłużej

Źródło:
tvn24.pl

W Katowicach odnotowano w październiku 50 procentowy spadek sprzedaży mieszkań w ujęciu rocznym, największy spośród siedmiu głównych ośrodków - wynika z danych Otodom Analytics. Najmniej sprzedaż spadła w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, gdzie nabywców znalazło o 20-25 procent mniej lokali.

Duże spadki na rynku mieszkaniowym

Duże spadki na rynku mieszkaniowym

Źródło:
PAP