Minister finansów: Polsce nie grozi scenariusz turecki

Źródło:
TVN24 Biznes
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska o inflacji w Polsce
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska o inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/9
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska o inflacji w PolsceTVN24

Inflacja w Polsce jest najwyższa w XXI wieku. - Rząd walczy z inflacją i przeciwdziała skutkom inflacji już od dłuższego czasu. Nie zaczynamy tego w tym momencie - przekonywała w rozmowie z TVN24 minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Zapewniła, że Polsce nie grozi scenariusz turecki. W Turcji inflacja wynosi niemal 70 procent.

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 roku wzrosły rok do roku o 13,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny poszły w górę o 1,7 proc. - Rząd walczy z inflacją i przeciwdziała skutkom inflacji już od dłuższego czasu. Nie zaczynamy tego w tym momencie. Inflacja rośnie w całej Europie, a nawet na całym świecie - komentowała w rozmowie z TVN24 minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Szefowa MF podkreślała przy tym, że "przyczyny inflacji nie są przyczynami wewnętrznymi, są przede wszystkim przyczynami zewnętrznymi". Jak wskazywała, przyczyny wynikają jeszcze z pandemii COVID-19, przerwanych łańcuchów dostaw i wzrostu cen energii oraz rozpoczętej wojny w Ukrainie, która spowodowała dalszy wzrost cen.

Zdaniem Rzeczkowskiej pozytywny jest fakt, że "wzrost cen jest miesiąc do miesiąca niższy". Według wstępnych danych w maju był to wzrost o 1,7 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy w kwietniu br. inflacja wzrosła o 2,0 proc. w porównaniu do miesiąca wcześniej.

PAP

Działania NBP a polityka rządu

Minister finansów mówiła też o działaniach rządu w walce z inflacją. - Musimy ważyć dwie sprawy: bezpieczeństwo społeczne i gospodarcze. Rolą rządu jest wspieranie tych, których najmocniej inflacja dotyka. W tym zakresie to jest cały pakiet działań antyinflacyjnych - od obniżki podatku PIT z 17 na 12 procent, kwota wolna 30 tysięcy, próg 120 tysięcy, tarcze antyinflacyjne, czyli obniżki stawek podatkowych na energię, żywność, na nawozy. To jest kwestia wsparcia i pomocy kredytobiorcom - wymieniała Magdalena Rzeczkowska.

Minister była pytana, czy nie są to pieniądze, które rząd dosypuje na rynek, co w efekcie przyczynia się do wzrostu inflacji oraz jednocześnie kłóci się z polityką Narodowego Banku Polskiego, który zacieśnia politykę monetarną. - Narodowy Bank Polski jest niezależnym organem, jest odpowiedzialny za politykę monetarną - podkreśliła Rzeczkowska.

Podczas majowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podwyżce stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Cykl rozpoczął się w październiku 2021 roku. Stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc., to najwyższy poziom od listopada 2008 roku. Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP zaplanowano na 8 czerwca.

PAP/Maciej Zieliński

- Rząd oprócz działań, które są dedykowane do wsparcia tych, których inflacja najbardziej dotyka, którym jesteśmy zobowiązani też zapewnić pewną pomoc i ochronę w tym trudnym czasie, realizuje również swoją politykę fiskalną. Ta polityka fiskalna jest oglądaniem złotówki nie tylko z dwóch stron, ale z każdej strony - zapewniła. Szefowa MF wskazała przy tym na Aktualizację Programu Konwergencji, zgodnie z którą deficyt zaplanowany na 4,3 proc. "w kolejnych latach będzie stopniowo redukowany".

- Pomoc jest celowana i dostosowana do okoliczności, w których jesteśmy tu i teraz. Mechanizmy, które mogą doprowadzić do spadku inflacji są przede wszystkim po stronie Narodowego Banku Polskiego - stwierdziła Rzeczkowska.

W jej ocenie "wspólnie działania realizowane z jednej strony przez rząd, z drugiej strony przez Narodowy Bank Polski, pomagają w tej sytuacji, w której jest Polska". - One się uzupełniają w tym sensie, że rząd prowadzi dwa rodzaje działalności: z jednej strony to jest to wsparcie dedykowane i celowane, ale z drugiej strony - to jest zacieśnianie polityki wydatkowej, polityki fiskalnej - tłumaczyła minister finansów.

Inflacja w Polsce - prognozy

Szefowa MF nie chciała mówić o dokładnych prognozach dotyczących inflacji w najbliższych miesiącach. - Nad tym się głowią ekonomiści na całym świecie. W ramach naszych prognoz z ministerstwa, które są zgodne z prognozami Komisji Europejskiej, trzeci, czwarty kwartał inflacja powinna się stabilizować, w przyszłym roku być nieco niższa - powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

Minister była dopytywana, czy to oznacza, że inflacja pozostanie na poziomie 15 proc. - Myślę, że 1-1,5 procent więcej to jest maksymalnie to, co powinniśmy osiągnąć, ale to jest wróżenie trochę z kuli - stwierdziła. Jednocześnie szefowa MF zapewniła, że nie grozi nam scenariusz turecki. - Polska ma stabilne podstawy, fundamenty gospodarcze i nie grozi nam absolutnie taki scenariusz - powiedziała Rzeczkowska.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii, w tym tę o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także na drugie półrocze - cenę maksymalną za energię elektryczną.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Źródło:
PAP

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Liczba osób zarabiających powyżej 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie wzrosła w Polsce w 2022 roku do 1,5 miliona - wynika z raportu firmy KPMG. O jedną dziesiątą zmalała natomiast grupa dysponujących majątkiem powyżej 1 miliona dolarów netto.

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Prezydent Władimir Putin podpisał w czwartek dekret, na mocy którego możliwe będzie przejmowanie amerykańskiego majątku w Rosji w odwecie za zajmowanie przez władze USA zamrożonych rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych.

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię leku Corhydron 25. Jak poinformował GIF, seria "nie spełnia ustalonych dla niej wymagań jakościowych".

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Źródło:
GIF

Czeka nas wysoka waloryzacja kapitału emerytalnego. Ma wynieść 14,9 procent. Zebrane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych środki mają wpływ na wysokość przyszłych świadczeń.

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Źródło:
tvn24.pl

"W odpowiedzi na decyzję Aten, które ogłosiły wyznaczenie parków morskich na Morzu Egejskim, Turcja również wyznaczy swoje parki w regionie" - pisze w czwartek turecki portal Daily Sabah. Sprawa utworzenia parków morskich to jeden z najnowszych przykładów napięć między obu krajami.

Turcja i Grecja kłócą się o parki morskie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa Unii Europejskiej wobec Niemiec, Węgier, Polski i Rumunii za brak terminowej wymiany informacji o dochodach osiąganych przez osoby fizyczne i firmy poprzez korzystanie z platform internetowych.

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek w Sejmie, że kieruje do procedowania do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Źródło:
PAP

Komisja Europejska nałożyła na koncern spożywczy Mondelez International karę w wysokości 337,5 miliona euro. Właściciel popularnych marek takich jak Milka czy Oreo odpowie za utrudnianie handlu słodyczami, czego skutkiem było sztuczne zawyżanie cen na europejskim rynku. Według KE firma współpracowała w ramach dochodzenia i przyznała się do naruszenia unijnych reguł konkurencji.

Potężna kara dla spożywczego giganta

Potężna kara dla spożywczego giganta

Źródło:
PAP

15 tysięcy złotych netto miesięcznie, premia i zakwaterowanie. To skierowana do Polaków oferta pracy w fabryce Mercedesa, o której napisał "Fakt". Co więcej, nie jest to wcale górna granica stawek.

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Źródło:
Fakt

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się nowa usługa dla przedsiębiorców - "Firma". Umożliwia między innymi szybkie udostępnienie danych na temat działalności gospodarczej. Dla wszystkich użytkowników będzie dostępna 27 maja.

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej zostali wezwani do prokuratury na przesłuchanie w roli świadków. Wezwania dotyczą postępowania w sprawie naruszenia przepisów o ujawnieniu informacji w związku z wykonywaną funkcją.

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Źródło:
PAP

Popularna wśród polskich turystów wyspa Hvar zmaga się z katastrofą ekologiczną. Jak donoszą chorwackie media, wszystko za sprawą statków wycieczkowych, które "zamieniają najpiękniejsze na świecie plaże w szamba". Branża turystyczna wezwała chorwacki rząd do podjęcia interwencji w tej sprawie.

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Źródło:
PAP

Z Orlenu i spółek kontrolowanych przez paliwowego giganta w ostatnich miesiącach zwolniło się lub zostało zwolnionych ponad sto osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością - informuje Business Insider. Na liście są między innymi syn byłego szefa TVP i mąż byłej wicepremier.

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie koalicji rządzącej złożyli wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów.

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, RM FM

W najbliższych dwóch tygodniach możemy spodziewać się nasilonych cyberataków - ostrzega wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wskazał, że chodzi o dezinformację, ale też ataki na infrastrukturę krytyczną.

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Źródło:
PAP

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Samorządy mogą już teraz zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Muszą jednak zrobić to z głową - zwrócił uwagę w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Z takiej możliwości skorzystali radni z Torunia.

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Źródło:
PAP

Orlen mocno traci w czwartek na giełdzie. W środę wieczorem spółka opublikowała wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące był niższy o 6,7 miliarda złotych w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kurs Orlenu mocno w dół

Kurs Orlenu mocno w dół

Źródło:
PAP