Według lipcowej projekcji inflacja z 50-procentowym prawdopodobieństwem znajdzie się w 2024 roku w przedziale 3,1-4,3 procent, a wzrost PKB - w przedziale 2,3-3,7 procent, podał Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
W środę zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), która zdecydowała o niezmienianiu stóp procentowych. Główna stopa NBP, stopa referencyjna, nadal więc wynosi 5,75 proc.
W komunikacie opublikowanym po posiedzeniu RPP bank centralny podał, że Rada zapoznała się z najnowszą, lipcową projekcją inflacji i PKB.
"Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 14 czerwca 2024 r. – roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,1–4,3 proc. w 2024 r. (wobec 2,8-4,3 proc. w projekcji z marca br.), 3,9-6,6 proc. w 2025 r. (wobec 2,2-5,0 proc.) oraz 1,3-4,1 proc. w 2026 r. (wobec 1,5-4,3 proc.)" - podano w komunikacie NBP.
Wzrost gospodarczy
W lipcowej projekcji zawarto także szacunki dotyczące przebiegu ścieżki PKB w kolejnych latach.
"Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,3–3,7 proc. w 2024 r. (wobec 2,7–4,3 proc. w projekcji z marca br.), 2,8–4,8 proc. w 2025 r. (wobec 3,2–5,3 proc.) oraz 1,9–4,3 proc. w 2026 r. (wobec 2,0–4,5 proc.)" - podał NBP.
W komunikacie RPP wskazała, że koniunktura w otoczeniu polskiej gospodarki - pomimo poprawy - wciąż jest osłabiona. W Polsce z kolei widać stopniowe ożywienie aktywności gospodarczej, na co "wskazuje wzrost sprzedaży detalicznej, przy wciąż osłabionej aktywności w przemyśle i budownictwie".
Rynek pracy
Rada wskazała, że na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących. Zauważyła także, że "dynamika wynagrodzeń nadal kształtuje się na wysokim poziomie". RPP przypomniała, że w czerwcu inflacja wyniosła 2,6 proc. według szybkiego szacunku GUS i dodała, iż "można szacować, że w czerwcu inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii była niższa niż przed miesiącem".
"W maju 2024 r. utrzymywał się wyraźny spadek cen produkcji sprzedanej przemysłu w ujęciu rocznym, potwierdzając wygasanie większości zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej. Wraz z relatywnie niską – mimo pewnego przyspieszenia - dynamiką aktywności gospodarczej ogranicza to dynamikę cen towarów i usług konsumpcyjnych" - czytamy w komunikacie.
Rada dodała, że obniżaniu inflacji sprzyja także "umocnienie kursu złotego, które jest spójne z fundamentami polskiej gospodarki".
"W najbliższych kwartałach dynamika cen konsumpcyjnych prawdopodobnie wzrośnie i będzie wyższa od celu inflacyjnego NBP, do czego przyczyni się podwyższenie cen energii. Po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP - inflacja powinna powrócić do średniookresowego celu NBP, choć czynnikiem niepewności jest wpływ wyższych cen energii na oczekiwania inflacyjne. Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej, tempo ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacja na rynku pracy" - czytamy w komunikacie po posiedzeniu RPP.
RPP oceniła, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego "presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają relatywnie niskie". Jej zdaniem, przy osłabionej koniunkturze i niższej presji inflacyjnej za granicą będzie to oddziaływać "w kierunku ograniczenia krajowej presji inflacyjnej".
"W kierunku wyższej presji popytowej w krajowej gospodarce oddziałuje natomiast wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym" - stwierdziła RPP.
W komunikacie czytamy, że "obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie" oraz że "dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock