Wzrost wciąż na piątkę, ale minister finansów studzi emocje. "Spadnie tempo wzrostu"

TVN24 Biznes

Ekspert o możliwych podwyżkach cen prąduTVN24 BiS
wideo 2/3

Tempo wzrostu w drugiej połowie bieżącego roku obniży się w okolice 4,5 procent, a w przyszłym roku spadnie już poniżej 4 procent - oceniła w komentarzu do wtorkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego minister finansów Teresa Czerwińska.

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek, że PKB niewyrównany sezonowo w drugim kwartale 2018 roku wzrósł realnie o 5,1 proc. rok do roku wobec wzrostu 5,2 proc. w pierwszym kwartale oraz wobec 4 proc. w analogicznym kwartale zeszłego roku. Natomiast PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się w drugim kwartale realnie o 0,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 5,0 proc.

Komentarz minister finansów

Według szefowej resortu finansów, najnowsze dane potwierdziły, że tempo wzrostu PKB w pierwszej połowie roku utrzymało się na wysokim poziomie, pomimo osłabienia dynamiki aktywności na polskich głównych rynkach eksportowych.

"Było to wynikiem wysokiej dynamiki dwóch głównych komponentów popytu krajowego: głównie konsumpcji prywatnej, której sprzyja wyjątkowo dobra sytuacja na rynku pracy i bardzo dobre nastroje konsumentów, ale i inwestycji, zwłaszcza sektora instytucji rządowych i samorządowych" - uważa Czerwińska.

"Zakładając, że w kolejnych kwartałach tempo wzrostu PKB utrzyma się na poziomie z drugiego kwartału 2018 roku – licząc na danych wyrównanych sezonowo – roczne tempo wzrostu w drugiej połowie bieżącego roku obniży się w okolice 4,5 proc., a w 2019 roku spadnie już poniżej 4 proc." - prognozuje minister.

Według niej to zaś oznacza, że możemy znajdować się obecnie na szczycie koniunktury, a kolejne odczyty mogą być już mniej optymistyczne. "Największym ryzykiem dla perspektyw polskiej gospodarki jest sytuacja w otoczeniu zewnętrznym, w szczególności w Niemczech, naszym głównym partnerze handlowym" - dodała.

Autor: sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Finansów