Crowdfunding – co to jest? Jak pozyskać pieniądze na projekt przez zbiórkę publiczną?

Źródło:
TVN24 Biznes
Jak bez wychodzenia z domu zostać akcjonariuszem innowacyjnej spółki akcyjnej?
Jak bez wychodzenia z domu zostać akcjonariuszem innowacyjnej spółki akcyjnej?TVN24 BiS
wideo 2/4
Jak bez wychodzenia z domu zostać akcjonariuszem innowacyjnej spółki akcyjnej?TVN24 BiS

Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, to sposób na pozyskiwanie środków finansowych na projekty przez zbiórki publiczne. Organizowane są one na wyspecjalizowanych serwisach internetowych, tzw. platformach crowdfundingowych. Wyróżnić można kilka typów finansowania oraz rodzajów crowdfundingu.

Crowdfunding to finansowanie społecznościowe.Crowdfunding to sposób na pozyskanie środków finansowych na określone projekty poprzez zbiórki publiczne, które organizowane są przez platformy crowdfundingowe.Wyróżnia się crowdfunding udziałowy i pożyczkowy.Crowdfunding nieruchomości to finansowanie społecznościowe na rynku nieruchomości.

Co to jest crowdfunding?

Crowdunding, który wywodzi się od słów crowd (czyli tłum) oraz funding (czyli finansowanie), to finansowanie społecznościowe, będące sposobem na pozyskanie środków finansowych na określone projekty. Środki te pozyskiwane są przez zbiórki publiczne od społeczności za pośrednictwem platform crowdundingowych, czyli wyspecjalizowanych serwisów internetowych. 

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że z uwagi na wzrost zainteresowania crowdfundingiem na świecie 5 października 2020 roku przyjęto Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych. Tam unormowano wiele zasad dotyczących crowdfundingu.

Rozporządzenie definiuje crowdfunding jako rodzaj gromadzenia i alokacji kapitału, który przekazywany jest na rzecz określonego przedsięwzięcia w zamian za określone świadczenia zwrotne. 

Crowdfunding – dla kogo?

Crowdfunding jest formą finansowania szczególnie polecaną małym spółkom, które rozwijają produkty lub usługi o charakterze innowacyjnym, czyli tzw. start-upom. Z uwagi na trudność w pozyskaniu tradycyjnych źródeł finansowania, crowdfunding jest dla nich często jedyną szansą zaistnienia na rynku. Coraz chętniej korzystają z niego jednak także firmy o ugruntowanej pozycji, traktując go jako sposób dotarcia do swojej grupy docelowej i zweryfikowania swojej wyceny.

Crowdfunding to także sposób na finansowanie inwestycji z zakresu nieruchomości.

Czytaj także: Pożyczki społecznościowe – czym są i jak w nie inwestować?

Rodzaje crowdfundingu

Pojęcie crowdfundingu jest niezwykle szerokie. Rozporządzenie precyzuje dwa rodzaje finansowania społecznościowego, które zgodnie z założeniami są najbardziej istotne z punktu widzenia przedsiębiorców. Są to:

– crowdfunding udziałowy, – crowdfunding pożyczkowy.

Crowdfunding udziałowy, nazywany też crowdinvestingiem, equity crowdfundingiem i crowdfundingiem inwestycyjnym, polega na pozyskiwaniu środków na finansowanie od wielu inwestorów w zamian za prawa udziałowe w kapitale zakładowym. Crowdfunding pożyczkowy polega zaś na pozyskiwaniu kapitału od inwestorów, ale ze zobowiązaniem zwrotu. 

Ponadto wyróżnia się także takie typy finansowania, jak:

– crowdfunding dotacyjny, do którego zaliczane są zbiórki charytatywne, – crowdfunding oparty na przedsprzedaży, – crowdfunding oparty na nagrodach.

Crowdfunding nieruchomości

Crowdfunding nieruchomości, nazywany także real estate crowdfunding, to finansowanie społecznościowe nieruchomości. Jest to zatem crowdfunding, który związany jest z rynkiem nieruchomości. Opiera się na założeniu, że projektem, na który zbierane są środki finansowe od inwestorów, jest nieruchomość. Przedmiotem inwestycji są na ogół budynki mieszkalne na wynajem, lokale komercyjne, remonty zabytkowych budynków i kamienic, niewielkie galerie handlowe. 

Na rynku znaleźć można platformy crowdfundingowe, które dedykowane są wyłącznie crowdfundingowi nieruchomości.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady a zasady crowdfundingu

Rozporządzanie Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadza szereg jednolitych rozwiązań dotyczących crowdfundingu. Jedną z nich jest zasada, zgodnie z którą dostawcą usług finansowania społecznego może być tylko osoba prawna, która posiada siedzibę na terytorium Unii Europejskiej. Co więcej, musi ona uzyskać zezwolenie na prowadzenie takiej działalności przez organ nadzoru powołany do tego przez państwo, w którym firma ma swoją siedzibę. Ujednolicone są także zasady udzielania zezwoleń i prowadzenia działalności. Utworzony ma zostać także publiczny rejestr dostawców usług finansowania społecznościowego.

Rozporządzenie zapewnia także ochronę inwestorom, którzy inwestują środki finansowe w crowdfundingu. Dzieląc ich na inwestorów doświadczonych i niedoświadczonych uzależnia jednocześnie zakres ochrony od doświadczenia, jednocześnie zapewnia wszystkim prawo do otrzymania od dostawcy usług tzw. arkusza kluczowych informacji inwestycyjnych.

Dostawcy usług finansowania społecznościowego, czyli platformy crowfundingowe, zostały zaś obwarowane szeregiem obowiązków, które mają zapewnić uczciwe, rzetelne i profesjonalne działanie. Dotyczą one m.in.:

– posiadania polityk, procedur i mechanizmów zapewniających zarządzanie, – posiadania przejrzystych procedur rozpatrywania skarg i reklamacji, – dysponowania środkami ochrony w postaci środków własnych lub polisy ubezpieczeniowej.

Crowdfunding w Polsce

Platformy crowdfundingowe w Polsce oraz finansowanie społecznościowe jako sposób pozyskiwania środków na finansowanie projektów stają się coraz bardziej popularne. Na polskim rynku działa szereg platform finansowania społecznościowego, w tym także część dedykowana wyłącznie crowdfundingowi nieruchomości. 

Czytaj także: Dywersyfikacja – czym jest? Jakie są rodzaje dywersyfikacji?

Akt prawny: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych oraz zmieniające rozporządzenie UE 2017/1129 i dyrektywę UE 2019/1937.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: bis

Pozostałe wiadomości

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP