Crowdfunding – co to jest? Jak pozyskać pieniądze na projekt przez zbiórkę publiczną?

Źródło:
TVN24 Biznes
Jak bez wychodzenia z domu zostać akcjonariuszem innowacyjnej spółki akcyjnej?
Jak bez wychodzenia z domu zostać akcjonariuszem innowacyjnej spółki akcyjnej?TVN24 BiS
wideo 2/4
Jak bez wychodzenia z domu zostać akcjonariuszem innowacyjnej spółki akcyjnej?TVN24 BiS

Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, to sposób na pozyskiwanie środków finansowych na projekty przez zbiórki publiczne. Organizowane są one na wyspecjalizowanych serwisach internetowych, tzw. platformach crowdfundingowych. Wyróżnić można kilka typów finansowania oraz rodzajów crowdfundingu.

Crowdfunding to finansowanie społecznościowe.Crowdfunding to sposób na pozyskanie środków finansowych na określone projekty poprzez zbiórki publiczne, które organizowane są przez platformy crowdfundingowe.Wyróżnia się crowdfunding udziałowy i pożyczkowy.Crowdfunding nieruchomości to finansowanie społecznościowe na rynku nieruchomości.

Co to jest crowdfunding?

Crowdunding, który wywodzi się od słów crowd (czyli tłum) oraz funding (czyli finansowanie), to finansowanie społecznościowe, będące sposobem na pozyskanie środków finansowych na określone projekty. Środki te pozyskiwane są przez zbiórki publiczne od społeczności za pośrednictwem platform crowdundingowych, czyli wyspecjalizowanych serwisów internetowych. 

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że z uwagi na wzrost zainteresowania crowdfundingiem na świecie 5 października 2020 roku przyjęto Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych. Tam unormowano wiele zasad dotyczących crowdfundingu.

Rozporządzenie definiuje crowdfunding jako rodzaj gromadzenia i alokacji kapitału, który przekazywany jest na rzecz określonego przedsięwzięcia w zamian za określone świadczenia zwrotne. 

Crowdfunding – dla kogo?

Crowdfunding jest formą finansowania szczególnie polecaną małym spółkom, które rozwijają produkty lub usługi o charakterze innowacyjnym, czyli tzw. start-upom. Z uwagi na trudność w pozyskaniu tradycyjnych źródeł finansowania, crowdfunding jest dla nich często jedyną szansą zaistnienia na rynku. Coraz chętniej korzystają z niego jednak także firmy o ugruntowanej pozycji, traktując go jako sposób dotarcia do swojej grupy docelowej i zweryfikowania swojej wyceny.

Crowdfunding to także sposób na finansowanie inwestycji z zakresu nieruchomości.

Czytaj także: Pożyczki społecznościowe – czym są i jak w nie inwestować?

Rodzaje crowdfundingu

Pojęcie crowdfundingu jest niezwykle szerokie. Rozporządzenie precyzuje dwa rodzaje finansowania społecznościowego, które zgodnie z założeniami są najbardziej istotne z punktu widzenia przedsiębiorców. Są to:

– crowdfunding udziałowy, – crowdfunding pożyczkowy.

Crowdfunding udziałowy, nazywany też crowdinvestingiem, equity crowdfundingiem i crowdfundingiem inwestycyjnym, polega na pozyskiwaniu środków na finansowanie od wielu inwestorów w zamian za prawa udziałowe w kapitale zakładowym. Crowdfunding pożyczkowy polega zaś na pozyskiwaniu kapitału od inwestorów, ale ze zobowiązaniem zwrotu. 

Ponadto wyróżnia się także takie typy finansowania, jak:

– crowdfunding dotacyjny, do którego zaliczane są zbiórki charytatywne, – crowdfunding oparty na przedsprzedaży, – crowdfunding oparty na nagrodach.

Crowdfunding nieruchomości

Crowdfunding nieruchomości, nazywany także real estate crowdfunding, to finansowanie społecznościowe nieruchomości. Jest to zatem crowdfunding, który związany jest z rynkiem nieruchomości. Opiera się na założeniu, że projektem, na który zbierane są środki finansowe od inwestorów, jest nieruchomość. Przedmiotem inwestycji są na ogół budynki mieszkalne na wynajem, lokale komercyjne, remonty zabytkowych budynków i kamienic, niewielkie galerie handlowe. 

Na rynku znaleźć można platformy crowdfundingowe, które dedykowane są wyłącznie crowdfundingowi nieruchomości.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady a zasady crowdfundingu

Rozporządzanie Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadza szereg jednolitych rozwiązań dotyczących crowdfundingu. Jedną z nich jest zasada, zgodnie z którą dostawcą usług finansowania społecznego może być tylko osoba prawna, która posiada siedzibę na terytorium Unii Europejskiej. Co więcej, musi ona uzyskać zezwolenie na prowadzenie takiej działalności przez organ nadzoru powołany do tego przez państwo, w którym firma ma swoją siedzibę. Ujednolicone są także zasady udzielania zezwoleń i prowadzenia działalności. Utworzony ma zostać także publiczny rejestr dostawców usług finansowania społecznościowego.

Rozporządzenie zapewnia także ochronę inwestorom, którzy inwestują środki finansowe w crowdfundingu. Dzieląc ich na inwestorów doświadczonych i niedoświadczonych uzależnia jednocześnie zakres ochrony od doświadczenia, jednocześnie zapewnia wszystkim prawo do otrzymania od dostawcy usług tzw. arkusza kluczowych informacji inwestycyjnych.

Dostawcy usług finansowania społecznościowego, czyli platformy crowfundingowe, zostały zaś obwarowane szeregiem obowiązków, które mają zapewnić uczciwe, rzetelne i profesjonalne działanie. Dotyczą one m.in.:

– posiadania polityk, procedur i mechanizmów zapewniających zarządzanie, – posiadania przejrzystych procedur rozpatrywania skarg i reklamacji, – dysponowania środkami ochrony w postaci środków własnych lub polisy ubezpieczeniowej.

Crowdfunding w Polsce

Platformy crowdfundingowe w Polsce oraz finansowanie społecznościowe jako sposób pozyskiwania środków na finansowanie projektów stają się coraz bardziej popularne. Na polskim rynku działa szereg platform finansowania społecznościowego, w tym także część dedykowana wyłącznie crowdfundingowi nieruchomości. 

Czytaj także: Dywersyfikacja – czym jest? Jakie są rodzaje dywersyfikacji?

Akt prawny: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych oraz zmieniające rozporządzenie UE 2017/1129 i dyrektywę UE 2019/1937.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: bis

Pozostałe wiadomości

Kanadyjskie sklepy rezygnują z zamawiania amerykańskich towarów, na popularności zyskuje jednocześnie akcja "Kupuj kanadyjskie" - informuje Reuters. Ma to związek z wcześniejszymi deklaracjami prezydenta Donalda Trumpa dotyczącymi przyłączenia północnego sąsiada do USA oraz cłami na produkty importowane z Kanady.

Efekt Trumpa na półkach. "Nigdy byśmy się nie spodziewali"

Efekt Trumpa na półkach. "Nigdy byśmy się nie spodziewali"

Źródło:
Reuters

Czy Wielkanoc 2025 będzie droższa niż ubiegłoroczna? Eksperci zwracają uwagę, że więcej - i to znacznie - trzeba będzie zapłacić za masło czy jaja. Podrożały także pieczywo i wędliny. Tańsze natomiast mogą być ziemniaki, mąka czy majonez.

Skok nawet o 30 procent. Co podrożało, co potaniało

Skok nawet o 30 procent. Co podrożało, co potaniało

Źródło:
tvn24.pl

Jens Stoltenberg, były szef NATO, ostrzegł, że cła zapowiadane przez Donalda Trumpa i wojna handlowa mogą doprowadzić do powtórki z Wielkiego Kryzysu. - Tego typu historyczne porównania przypominają nam, o co toczy się gra i że zmierzamy w kierunku zupełnie nowego porządku świata - stwierdził w wywiadzie dla norweskiego Aftenposten.

Były szef NATO: ta decyzja wywołała globalne załamanie

Były szef NATO: ta decyzja wywołała globalne załamanie

Źródło:
PAP

Siedemnaście samochodów marki Tesla spłonęło w salonie tej firmy w Rzymie w pożarze, który wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek - podała agencja Ansa. Śledczy nie wykluczają podpalenia.

Duży pożar w salonie Tesli

Duży pożar w salonie Tesli

Źródło:
PAP

Audyty i kontrole wykazały, że działania zarządcze prowadzone od stycznia 2016 do lutego 2024 roku miały wygenerować miliardowe straty - poinformował w poniedziałek Orlen. Koncern przekazał, że w związku z tym skierowano kolejne zawiadomienia do prokuratury.

"Straty liczone w dziesiątkach miliardów złotych". Gigant alarmuje

"Straty liczone w dziesiątkach miliardów złotych". Gigant alarmuje

Źródło:
PAP

Wynagrodzenie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego wzrosło w 2024 roku o 4,1 procent do poziomu niemal 1,4 miliona złotych - wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej banku centralnego.

Pensja Glapińskiego w górę. Tyle zarobił szef NBP

Pensja Glapińskiego w górę. Tyle zarobił szef NBP

Źródło:
PAP

Eksperci z Goldman Sachs zredukowali prognozę docelowego poziomu indeksu giełdowego S&P 500 na koniec roku do 5700 punktów z wcześniejszych 6200 punktów, wskazując na pogarszające się perspektywy wzrostu gospodarczego w USA oraz zwiększone ryzyko recesji.

Tąpnięcie w prognozach. Wielki bank zmienia zdanie

Tąpnięcie w prognozach. Wielki bank zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwego niedozwolonego ustalania cen sprzętu AGD marki Electrolux oraz AEG. Urzędnicy przeprowadzili przeszukania w siedzibach Electrolux Poland oraz właścicieli sklepów: RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert.

Przeszukania w znanych firmach. Podejrzenie zmowy cenowej

Przeszukania w znanych firmach. Podejrzenie zmowy cenowej

Źródło:
tvn24.pl

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 roku wzrosły o 4,9 procent rok do roku, a w porównaniu z ubiegłym miesiącem wzrosły o 0,1 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce

Tak rosną ceny w Polsce

Źródło:
PAP

Katarzyna Nowakowska, wiceszefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, powiedziała, że w resorcie powstał projekt zmieniający częstotliwość weryfikacji kryteriów dochodowych w pomocy społecznej. Ma być ona przeprowadzana każdego roku, a nie co trzy lata.

Zapowiedź zmian w pomocy społecznej. "Wysłaliśmy już wniosek"

Zapowiedź zmian w pomocy społecznej. "Wysłaliśmy już wniosek"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Kultury zaczerniło najbardziej bulwersujące fragmenty raportu z kontroli w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Chodzi o wielomilionowe pensje byłego prezesa Jacka Bromskiego i dyrektorki biura SFP. "Gazeta Wyborcza" dotarła do pełnej wersji kontroli w SFP. W ocenie Bromskiego dokument "zawiera szereg nieprawdziwych lub nieuprawnionych stwierdzeń".

Kolosalne zarobki w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich

Kolosalne zarobki w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich

Źródło:
PAP

Program Czyste Powietrze startuje w nowej odsłonie. W niej pojawia się między innymi obowiązkowy audyt energetyczny przed wykonaniem termomodernizacji. Wykreślono także dotacje dla pieców gazowych. Przewidziano także wprowadzenie "opiekunów" w procesie ocieplania domu.

Można uzyskać nawet 170 tysięcy. Nowa odsłona rządowego programu

Można uzyskać nawet 170 tysięcy. Nowa odsłona rządowego programu

Źródło:
PAP

Popularna japońska sieć restauracji Sukiya zamknęła w tym tygodniu niemal wszystkie swoje lokale w celu przeprowadzenia czyszczenia. Wcześniej w jedzeniu serwowanym w restauracjach sieci znaleziono szczura i robaka.

Szczur w misce zupy. Zamknęli prawie dwa tysiące lokali

Szczur w misce zupy. Zamknęli prawie dwa tysiące lokali

Źródło:
CNN

Banki zarabiają czterokrotnie więcej niż średnio w ciągu ostatnich 15 lat, głównie dzięki bardzo wysoko oprocentowanym kredytom - napisała ministra funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że w ten sposób nie wspierają, ale "duszą" polski rozwój.

"Zarabiają kuriozalnie dużo". Ministra pokazuje wykres

"Zarabiają kuriozalnie dużo". Ministra pokazuje wykres

Źródło:
PAP

W sprawie grupy HRE Investments w łódzkiej prokuraturze trwają przesłuchania kilku tysięcy osób, które nie otrzymały obiecanych mieszkań lub nie wypłacono im odsetek od zainwestowanych pieniędzy. - Nie neguję tego, że mamy opóźnienia. Za to przepraszam, jest mi bardzo przykro, ale też jestem zdeterminowany, żeby problemy płynnościowe rozwiązać - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Michał Sapota, szef firmy. Innego zdania jest Michał Cebula, wspólnik. - Po odebraniu władzy Michałowi Sapocie i przeprowadzeniu audytu pojawi się realny potencjał na postępowanie sanacyjne - stwierdza.

Kłopoty tysięcy klientów z całej Polski. "Nie mam pojęcia, czy odzyskam pieniądze" 

Kłopoty tysięcy klientów z całej Polski. "Nie mam pojęcia, czy odzyskam pieniądze" 

Źródło:
tvn24.pl

Musimy walczyć o dodatkowy dzień urlopu dla tych, którzy planują dziecko - powiedział w sobotę na spotkaniu w Płocku kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta Szymon Hołownia. Marszałek Sejmu proponuje, by taki dzień był wykorzystywany na szkolenie rodziców, na przykład z bezpieczeństwa cyfrowego.

Hołownia proponuje dodatkowy urlop "dla tych, którzy planują dziecko"

Hołownia proponuje dodatkowy urlop "dla tych, którzy planują dziecko"

Źródło:
PAP

Średnie wynagrodzenie studentów w Polsce wzrosło w ciągu roku o ponad 190 złotych. Wynosi około 3,6 tysiąca złotych netto - wynika z badania przygotowanego w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. Najwyższymi zarobkami w kraju mogą pochwalić się studenci z Wrocławia.

Tyle zarabiają studenci w Polsce

Tyle zarabiają studenci w Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Donald Trump stwierdził, że nie przejmuje się tym, czy ceny importowanych aut wzrosną z powodu ogłoszonych przez niego ceł. Jego zdaniem podwyżki mogą być nawet korzystne, gdyż zachęcą do kupowania samochodów produkowanych w USA.

Trump: nie obchodzi mnie, czy podniosą ceny

Trump: nie obchodzi mnie, czy podniosą ceny

Źródło:
CNN

Niemcy zyskały dodatkowy bilion euro praktycznie za darmo dzięki pozytywnej reakcji rynków obligacji na ich "historyczny" projekt dotyczący planowanych wydatków - stwierdził szef rady nadzorczej Deutsche Banku Alexander Wynaendts.

Największa gospodarka Europy i bilion euro "bez dodatkowych kosztów"

Największa gospodarka Europy i bilion euro "bez dodatkowych kosztów"

Źródło:
Bloomberg

W sobotę przeciwnicy Elona Muska ponownie zebrali się przed salonami Tesli w USA, by wyrazić sprzeciw wobec jego działań w amerykańskiej administracji. Celem akcji "Tesla Takedown" jest także dalsze osłabienie sprzedaży samochodów produkowanych przez firmę miliardera.

Tłumy przed salonami Tesli. "Musk musi odejść"

Tłumy przed salonami Tesli. "Musk musi odejść"

Źródło:
PAP

Mieszkanie jest prawem, a nie towarem. Ono jest po to, aby w nim żyć, a nie po to, aby było maszynką do robienia pieniędzy - stwierdziła w niedzielę kandydatka Nowej Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat. Zabrała głos także w sprawie dopłat do kredytów i podatku katastralnego.

Biejat: tak dla podatku katastralnego

Biejat: tak dla podatku katastralnego

Źródło:
PAP

W 2024 roku eksport high-tech, czyli towarów wysokich technologii, odnotował wzrost trzynasty rok z rzędu, osiągając rekordową wartość 37,25 miliarda euro - wynika z raportu Polskiego Funduszu Rozwoju. Coraz większą rolę w tym sukcesie odgrywa uzbrojenie.

Rekord w eksporcie technologii. "Najwyższy poziom w historii"

Rekord w eksporcie technologii. "Najwyższy poziom w historii"

Źródło:
PAP

Polska jest drugim największym rynkiem zbytu Thermomiksa, wielofunkcyjnego i kosztownego robota kuchennego. Ale to niejedyny sprzęt, który zdobywa polskie kuchnie. W kolejce są między innymi airfryery, czyli beztłuszczowe frytkownice. - Kupując robota kuchennego czy inne sprzęty, tak naprawdę kupujemy obietnicę: będziemy mieli więcej czasu, zjemy w domu dania jak w restauracji, bardziej sprawiedliwie podzielimy obowiązki domowe. Czy tak rzeczywiście jest? Nie zawsze - stwierdza Agata Bachórz z Uniwersytetu Gdańskiego.

Robot miesza w polskiej kuchni. "Jeszcze trochę i wyląduje w naszym godle"

Robot miesza w polskiej kuchni. "Jeszcze trochę i wyląduje w naszym godle"

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk ogłosił w nocy z piątku na sobotę, że właścicielem platformy X stał się jego start-up xAI, zajmujący się sztuczną inteligencją. 

X zmienia właściciela. Jest komunikat Muska

X zmienia właściciela. Jest komunikat Muska

Źródło:
PAP

Szeroka oferta dostępnych mieszkań oraz niewielki popyt sprawiają, że sprzedający są coraz częściej skłonni do negocjacji cen - przekazali autorzy raportu Metrohouse. W co dziesiątej transakcji na rynku wtórnym, przeprowadzonej w lutym i marcu bieżącego roku, odnotowano obniżki sięgające 20 procent.

Na to czekali kupujący, właściciele zaskoczeni

Na to czekali kupujący, właściciele zaskoczeni

Źródło:
PAP

Premier Robert Fico uważa, że amerykańskie cła mogą poważnie zaszkodzić słowackim zakładom Volkswagena czy Land Rovera. W piątkowym nagraniu ocenił również, że Unia Europejska powinna podjąć w tej sprawie środki odwetowe.

"Jesteśmy światową czołówką". Decyzja Trumpa uderzy w sąsiada Polski

"Jesteśmy światową czołówką". Decyzja Trumpa uderzy w sąsiada Polski

Źródło:
PAP

Spółka Stilo Energy, specjalizująca się w instalacji paneli fotowoltaicznych, złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Jednocześnie zarząd zapowiada nowy plan restrukturyzacyjny.

Firma od fotowoltaiki składa wniosek o upadłość

Firma od fotowoltaiki składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP, tvn24.pl