Senat opowiedział się w piątek za ustawą, która ma przedłużyć do połowy 2024 roku zamrożenie cen energii. Do przepisów nie wprowadzono żadnych poprawek. Ustawa została przygotowana przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej.
Chodzi o ustawę o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Za przyjęciem ustawy bez poprawek, co rekomendowała senacka komisja, za było 58 senatorów, a 25 wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw. W efekcie nie były głosowane wnioski mniejszości, w których zaproponowano poprawki do ustawy.
Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.
Zamrożenie cen energii w 2024 roku
Przepisy mają obowiązywać przez pół roku. Dlatego w ustawie zapisano limity zużycia dla odbiorców uprawnionych na pięćdziesiąt procent dotychczas obowiązujących limitów, a "więc maksymalnie 1,5 MWh albo 2 MWh dla prowadzących w dniu wejścia w życie ustawy gospodarstwo rolne (...), Kartę Dużej Rodziny, 1,8 MWh w przypadku odbiorcy uprawnionego posiadającego orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (...) a także dedykowanej ceny dla rodzinnych ogródków działkowych".
Dodatkowo przepisy przewidują ograniczenia cen energii elektrycznej dla odbiorców uprawnionych, którzy zawarli umowy z gwarancją stałej ceny.
Ustawa zakłada, że w ramach limitów cena maksymalna to 412 zł/MWh.
Z kolei w odniesieniu do odbiorców w gospodarstwie domowym przekraczających w okresie od 1 stycznia 2024 roku do 30 czerwca 2024 roku powyższe limity oraz jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów użyteczności publicznej (niezależnie od zużycia) przewiduje się utrzymanie na dotychczasowym poziomie ceny maksymalnej 693 zł/MWh. Taką samą cenę maksymalną mają płacić samorządy, podmioty użyteczności publicznej, mali i średni przedsiębiorcy oraz rolnicy. Dodatkowo tym rozwiązaniem będą objęte spółki komunalne prowadzące obiekty sportowe, jak hale sportowe czy baseny.
Ustawa utrzymuje też przez pierwszą połowę roku 2024 obecne rozwiązania dotyczące ograniczenia cen gazu i ciepła. Przewidziane inną ustawą dodatki osłonowe w 2024 roku wyniosą 50 proc. obecnych kwot, ponieważ rozwiązania te mają obowiązywać pół roku. Dodatkowo kwoty dodatku osłonowego w 2024 roku będą zwaloryzowane wskaźnikiem inflacji za 2022 rok.
Koszt mrożenia cen energii oszacowano na 16,5 mld zł. Jako źródło finansowania wskazano Fundusz COVID-19. "Środki przeznaczone na finansowanie wsparcia odbiorców uprawnionych wynikającego ze wskazanych wyżej przepisów będą pochodziły z Funduszu COVID-19, który będzie zasilany z gazowej składki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny za 2022 r. oraz innymi środkami w sposób przewidziany stosownymi przepisami" - wskazali autorzy przepisów.
Ustawa nie zawiera zmian dotyczących inwestycji w zakresie elektrowni wiatrowych. Pierwotny projekt miał m.in. umożliwić budowę cichych wiatraków w odległości od 300 metrów od zabudowań. Projekt spotkał się z krytyką m.in. polityków PiS. Ostatecznie do Sejmu trafiła autopoprawka, która ograniczyła zakres ustawy do zamrożenia cen energii.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl