Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek zapowiedział wprowadzenie programu "Przyjazne Osiedle". - Trzeba doprowadzić do poprawy jakości życia na osiedlach z wielkiej płyty - podkreślił. Celem programu ma być modernizacja i rewitalizacja blokowisk. Mają powstać między innymi nowe parki, miejsca parkingowe czy windy. Termomodernizacja nie jest nową zapowiedzią, bo od lat jest realizowana. Jest też jednym z unijnych wymogów.
Program "Przyjazne Osiedle" to jeden z punktów programu Prawa i Sprawiedliwości. Szef rządu o jego szczegółach mówił podczas konferencji prasowej zorganizowanej na jednym z osiedli w Tomaszowie Mazowieckim (woj. łódzkie).
Szacuje się, że w naszym kraju jest około 60 tys. budynków z wielkiej płyty (około 4 mln mieszkań).
Morawiecki: chcemy zapewnić godną jakość życia wszystkim Polakom
- Te problemy czasami, jak powiedziała mi dziś jedna z pań, można określić, jak mieszkanie w Polsce B. No nie, to nie może być Polska A, Polska B, Polska C - mówił premier.
- Dlatego chcemy, aby pierwszym punktem w ramach tego programu podnoszenia jakości życia mieszkańców (bloków) z wielkiej płyty było dobudowywanie wind. Dzisiejsze technologie pozwalają już na to, żeby dobudowywać windy zewnętrzne - mówił.
Kolejnym punktem ma być stworzenie garaży i miejsc parkingowych dla samochodów, ponieważ - jak wyjaśnił szef rządu - na osiedlach jest gigantyczny problem z zaparkowaniem auta. - Dlatego punktem numer dwa naszego programu będzie budowa miejsc garażowych, tam, gdzie współfinansowanie pozwoli na to, budowa podziemnych garaży, ale także budowa w taki sposób, aby nie zabierać zieleni i nie zmniejszać terenów zielonych - tłumaczył premier.
Termomodernizacja i architektura zieleni
Wśród następnych elementów programu ogłoszonego w poniedziałek są: termomodernizacja bloków, co ma wpłynąć na obniżenie rachunków za ogrzewanie, oraz remont instalacji wewnętrznych: elektrycznych, gazowych, wodno-kanalizacyjnych, instalacja ogniw fotowoltaicznych na dachach bloków i wieżowców, co z kolei ma obniżyć opłaty za energię, a także poprawa akustyki mieszkań. Z tym że program termomodernizacji już funkcjonuje.
Termomodernizacja to zadanie, którego realizacja dzieje się od lat. Zgodnie z nowelizacją z 23 stycznia 2020 r. ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów można starać się o częściowe finansowanie remontów. Pieniędzmi na ten cel dysponuje Bank Gospodarstwa Krajowego.
Przepisy przewidują środki na ocieplanie zewnętrznych ścian trójwarstwowych, a także dodatkowe połączenie warstw fakturowej i nośnej. Wartość premii na ten cel wyniesie 50 proc. kosztów zaprojektowania, zakupu i montażu tzw. kotew.
W Polsce na początku 2022 roku Rada Ministrów przyjęła Długoterminową Strategię Renowacji Budynków (DSRB), która określa działania niezbędne do tego, by osiągnąć wysoką efektywność energetyczną i niskoemisyjność budynków w Polsce w perspektywie do 2050 roku.
W ramach DSRB w latach 2020–2030 zaplanowano termomodernizację 236 tys. budynków rocznie, w kolejnej dekadzie ok. 271 tys. budynków, a w latach 2040–2050 ok. 244 tys. budynków.
W sumie do 2050 roku w Polsce planowane jest przeprowadzenie 7,5 mln termomodernizacji, z czego 4,7 mln głębokich, a strategia zakłada średnie roczne tempo termomodernizacji na poziomie ok. 3,8 proc.
Zielone osiedla
- Ostatni punkt to architektura zieleni, place zabaw, skwery. (…) Znam wiele osiedli, gdzie nie ma boisk, placów zabaw, plenerowych siłowni. Gdzie są wertepy, kamienie. Będziemy dbali o zieleń, aby każdy starszy człowiek, mama z dzieckiem, całe rodziny mogły wyjść do okolicznego parku - mówił Morawiecki.
Jak poinformował szef rządu, w pierwszym roku działania programu nakłady miałyby wynieść co najmniej 5 mld zł, ale - jak zastrzegł - projekt ma być rozwijany. Morawiecki wyjaśnił, że program miałby trwać co najmniej 10 lat. Zaznaczył, że przedsięwzięcie będzie finansowane ze środków rządowych, budżetowych. Operatorem ma być Bank Gospodarstwa Krajowego, który - jak przypomniał Morawiecki - prowadził już programy inwestycji strategicznych.
- Chcemy skończyć z dziadostwem i z drzwiami przyklejanymi taśmą samoprzylepną. Tak działają niektórzy włodarze, zostawiają ludzi samym sobie, niektórzy spółdzielcy również za mało dbają o mieszkańców. Teraz, poprzez wsparcie ze strony państwa, poprzez montaż linii finansowo-kredytowych, budżetowych, unijnych i naszych krajowych, wraz ze wsparciem ze strony środków samorządowych i spółdzielczych, będziemy realizować te programy - zaznaczył premier.
PiS zapowiada program "Przyjazne Osiedle"
Szef rządu zapowiedział wcześniej, że program "Przyjazne Osiedle" ma być przełomem dla mieszkańców osiedli z "wielkiej płyty". Przekazał, że program obejmuje rewitalizację tysięcy bloków, nową termoizolację, nowoczesne windy, nowe parki i miejsca odpoczynku dla rodzin.
Rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller zaznaczył w swoim wpisie w serwisie X (dawniej Twitter), że program "Przyjazne Osiedle" "PiS pisze wspólnie z Polkami i Polakami". "W rozmowach często słyszeliśmy obawy, które dotyczyły stanu i przyszłości osiedli oraz bloków z tzw. wielkiej płyty. Wychodzimy naprzeciw tym trudnościom. Zobowiązujemy się do stworzenia programu 'Przyjazne osiedle'" - dodał.
Wyjaśnił, że zakłada on inwestycje rządowe w osiedla z "wielkiej płyty", które powstały wiele lat temu. "Zależy nam, aby mieszkańcy żyli tam w odpowiednich warunkach dostosowanych do aktualnych potrzeb" - podkreślił Mueller.
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock