To często jedyna szansa na mieszkanie. Niektórzy czekają nawet kilkanaście lat

Źródło:
TVN24
Mniej mieszkań komunalnych
Mniej mieszkań komunalnychTVN24
wideo 2/3
Mniej mieszkań komunalnychTVN24

Ubywa mieszkań komunalnych. Pokazuje to raport, z którego wynika, że są samorządy, które w ciągu ostatnich lat sprzedały prawie dwukrotnie więcej mieszkań niż wybudowały. Średni czas oczekiwania na takie mieszkanie to trzy lata, nie jest o nie łatwo, ale patrząc na ceny i rzeczywistość, to często jedyna szansa dla tych, których nie stać na własne cztery kąty kupione na wolnym rynku. Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i świat".

To nie są optymistyczne dane. - Szacuje się, że w Polsce brakuje od 1,5 miliona do dwóch milionów mieszkań - mówi Mateusz Orczechowski z Nowej Lewicy.

Ubywa mieszkań komunalnych

Politycy z młodzieżówki Lewicy przygotowali raport o mieszkaniach komunalnych. Zdobyli dane z ponad 2250 gmin - to 90 procent wszystkich samorządów w Polsce. - W ciągu ostatnich pięciu lat gminy w Polsce łącznie pozyskały około 30 tysięcy mieszkań, ale pozbyły się 60 tysięcy. To dwa razy więcej - zwraca uwagę Mateusz Orzechowski.

Najwięcej lokali komunalnych jest na Śląsku i Mazowszu. Brakuje ich na całej ścianie wschodniej, to prawdziwa przepaść. Nowych lokali nie przybywa w ogóle albo przybywa bardzo powoli.

- Zasób mieszkaniowy Chorzowa to około 11,5 tysiąca mieszkań. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat oddaliśmy do zasobu 77 mieszkań - mówi Marcin Ciszewski z Urzędu Miasta Chorzów.

Dopytywana o nowe mieszkania komunalne w Warszawie, wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra podaje, że w tym roku oddano 75 takich mieszkań.

Czytaj więcej: Klitki z balkonami pod ziemią. "Deweloper przeszedł samego siebie" >>>

Mieszkania na końcu listy

Samorządy przez poprzednią ekipę, mówiąc delikatnie, były traktowane po macoszemu. Gminy straciły miliony przez Polski Ład. Pieniędzy brakowało na wszystko.

- To zadanie własne gminy w postaci budowy mieszkań komunalnych spada na sam koniec listy - podkreśla Piotr Krochmal, analityk rynku nieruchomości.

Poza tym w dużych miastach, jak na przykład w Krakowie, za bardzo nie ma gdzie budować. Brakuje działek, a inwestycje nie mają szans się zwrócić.

- Jeżeli chodzi o ostatni okres, a mówię o latach 2018 do 2024, to wybudowanych zostało 568 lokali komunalnych. Z tym, że ostatnia inwestycja została zakończona w roku 2022 - informuje Edward Siatka z wydziału mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa.

Nawet 15 lat czekania

A to ile jest dostępnych mieszkań komunalnych łączy się z tym, jak długo trzeba na nie czekać. Ponad pięć lat wynosi czas oczekiwania w województwie kujawsko-pomorskim.

- Ten średni czas oczekiwania wynosi 3 lata, natomiast niektóre gminy docierają nawet do 10, bądź nawet 15 lat - powiedział Mateusz Orzechowski.

W Warszawie, w której 80 tysięcy mieszkań należy do miasta, kolejka jest znacznie krótsza niż średnia w kraju. - Osoba, której dawałam klucze, w kwietniu złożyła papiery, a w sierpniu, we wrześniu już dostała klucze. Więc to czasami jest naprawdę bardzo szybko. Czasami jest to rok - mówiła wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska - Góra.

Ale nie każdy na takie mieszkanie może liczyć. Oprócz uzbrojenia się w cierpliwość, trzeba spełnić określone kryteria dochodowe.

- Jednoosobowe gospodarstwo, czyli jedna osoba, jeżeli zarabia miesięcznie nie więcej niż 5,350 na rękę netto, czyli tyle, ile dostaje przelewu na konto, to ma prawo do pomocy mieszkaniowej - wyjaśniła wiceprezydentka.

Na Zachodzie jest inaczej

W stolicy, w mieszkaniach wynajmowanych od miasta, mieszka mniej niż 10 proc. warszawiaków.

- W takich miastach jak Berlin czy Paryż, nie mówiąc o Wiedniu, to jest często od 30 proc. do 50 proc. czy nawet 70 proc., jak w Wiedniu, w którym 2/3 mieszkańców mieszka w mieszkaniach wybudowanych z udziałem miasta, gdzie miasto wspiera ich po prostu w tej trudnej sytuacji mieszkaniowej - zwraca uwagę warszawski rady, członek stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jan Mencwel.

W Berlinie mieszkania komunalne cieszą się ogromnym zainteresowaniem, przede wszystkim wśród młodych Niemców, którzy w przeciwieństwie do Polaków nie chcą brać kredytów na kilka dekad.

- Na 3,8 mln mieszkańców, a za kilkanaście lat Berlin będzie miastem czteromilionowym, w tej chwili jest 360 tysięcy lokali komunalnych - mówi Wojciech Szymański, dziennikarz Deutsche Welle.

W Berlinie też są problemy

Wiele lat temu władze Berlina pozbyły się setek tysięcy mieszkań, co teraz skutkuje astronomicznym wzrostem cen na rynku komercyjnym. - Na przykład jeden z koncernów w Berlinie posiada ponad 100 tysięcy mieszkań i w Berlinie jest opór przeciwko takiej sytuacji - dodaje Szymański.

Są samorządy w Polsce, które wyprzedają swoje lokale, a jak pokazuje przykład Berlina, lepiej uczyć się na cudzych błędach.

Autorka/Autor:Łukasz Łubian

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Walka z drożyzną czasów PiS przynosi efekty. Najwyższy czas na obniżenie stóp procentowych - napisał w środę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Apel skierował do prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska sieć Marks & Spencer padła ofiarą ataku hakerskiego. Wstrzymano wszelkie zamówienia internetowe, a pracownicy głównego magazynu w Wielkiej Brytanii zostali odesłani do domów.

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat popiera obniżenie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Z kolei kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia uważa, że takie rozwiązanie skutkowałoby niższymi świadczeniami; proponuje więc nagradzać tych, którzy zdecydują się pracować dłużej.

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obwinił swojego poprzednika Joe Bidena o spadek PKB w pierwszym kwartale 2025 roku. Według Trumpa gorsze wyniki nie są efektem wprowadzenia ceł, a na obiecany przez niego gospodarczy "boom" trzeba będzie jeszcze poczekać.

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Źródło:
PAP, CNBC

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Akcje spółek Rafako i Rafamet kontynuują w środę gwałtowne wzrosty. Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek udzielenie firmom ponad 700 milionów złotych wsparcia poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl