Pogróżki, protesty i duże kontrowersje. "Politycy zaprosili kupujących do gry w ruletkę"

Źródło:
Bloomberg
Gawkowski o przyszłości programu Mieszkanie na start
Gawkowski o przyszłości programu Mieszkanie na startRadio ZET
wideo 2/7
Gawkowski o przyszłości programu Mieszkanie na startRadio ZET

Polska coraz mocniej zastanawia się, czy ingerencja w dynamicznie rozwijający się rynek mieszkaniowy, jest rzeczywiście dobrym pomysłem - zauważa Bloomberg, odnosząc się do przyszłości programu Mieszkanie na start.

Jak zwrócił uwagę Bloomberg, 6 maja przed siedzibą Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Warszawie odbył się protest przeciwko polityce mieszkaniowej państwa, w tym planowanemu programowi Mieszkanie na start. Agencja zwraca uwagę, że wcześniej minister Krzysztof Hetman twierdził, że reakcja społeczna była intensywna, a do resortu dzwoniono z pogróżkami i obraźliwymi słowami.

Czytaj także: "Hejt" i "obelgi" na urzędników po ogłoszeniu nowego programu. Ministerstwo komentuje

Jednocześnie przypomniano wypowiedź wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, który w piątek powiedział w radiowym wywiadzie, że "może być tak, że nie będzie kredytu zero procent, a zostanie zastąpiony on innym rozwiązaniem".

Wzrost cen nieruchomości w Polsce

Bloomberg zauważa, że o ile część reakcji na program mieszkaniowy rządu ma charakter polityczny, to sprzeciw występuje "również na rynku docelowym, mimo że średnie oprocentowanie nowych kredytów hipotecznych przekracza 7 proc.".

Wielu młodych Polaków obawia się o konsekwencje takiej taniej pożyczki - zamiast pomóc kupującym, to w rzeczywistości może sprawić, że ze względu na związany z tym potencjalny wzrost cen nieruchomości staną się poza zasięgiem kupujących.

Bloomberg przytacza dane Eurostatu, z których wynika, że w ciągu ostatniej dekady ceny mieszkań się podwoiły. Na tym nie koniec. Z danych najnowszych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w ostatnim czasie zauważalne było przyspieszenie w tym zakresie. Efekt jest taki, że średnia cena 70-metrowego mieszkania w Warszawie wzrosła do ponad 1,1 mln zł z 671 tys. zł pięć lat temu.

Czytaj także: Wzrosty o niemal 30 procent. Na tym rynku ceny mieszkań wystrzeliły.

Program z kampanii wyborczej

Nowy program Mieszkanie na start jest pokłosiem ubiegłorocznej kampanii wyborczej. "Po tym, jak rządzące wcześniej Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program niskooprocentowanych kredytów na poziomie 2 proc., to Platforma Obywatelska Donalda Tuska poszła krok dalej i zaproponowała kredyt 0 proc." - zauważono.

Bloomberg przypomina, że "w odróżnieniu od poprzedniego nowy program nie ma ograniczeń co do ceny zakupu, ale ustala progi dostępności na podstawie dochodów. Ma zostać uruchomiony jesienią".

- Nie ma wątpliwości, że nowy program może stworzyć dodatkowy popyt na rynku mieszkaniowym – powiedział Kazimierz Kirejczyk, starszy doradca w firmie doradczej JLL. - Inwestorzy, którzy dysponują gotówką, mogą przyspieszyć zakupy, obawiając się, że brak limitów cenowych może namieszać na rynku nieruchomości mieszkaniowych we wszystkich jego segmentach - stwierdził.

Mieszkanie na start już ma wpływ na rynek

Bloomberg stwierdza, że obawy dotyczące wzrostu cen nie są przesadzone. Przypomniano, że "kiedy w 2023 r. wprowadzono program 2 proc., to kupujący rzucili się, aby skorzystać z dopłat. Popyt na kredyty hipoteczne osiągnął rekordowy poziom, państwowe fundusze wyczerpały się w ciągu kilku miesięcy, a ceny wzrosły najbardziej ze wszystkich krajów europejskich".

Chociaż tym razem wprowadzono kwartalne ograniczenia w programie, aby zapobiec nagłym skokom, to i tak już odnotowano wpływ nowego programu na rynek nieruchomości. Bloomberg wskazuje, że już po samym ukazaniu się projektu programu Mieszkanie na start ceny ofertowe znacząco wzrosły.

Część deweloperów oferowało klientom rezerwacje przed dopłatami do kredytów, a liczba takich umów rośnie – wynika z danych firmy badawczej OtoDom Analytics.

Czytaj także: Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ważą się losy programu

Jednak sytuacja "może zostać odwrócona", jeśli rząd zmieni kurs. Według Kirejczyka dalsze losy programu to kwestia decyzji politycznej, a partie koalicji rządzącej różnią się w podejściu do kwestii mieszkaniowych, co stwarza niepewność na rynku. Do tego minister Krzysztof Hetman, odpowiedzialny za projekt, odszedł z rządu, aby w czerwcowych wyborach kandydować do Parlamentu Europejskiego.

- Politycy zaprosili deweloperów i kupujących do pewnego rodzaju gry w ruletkę w miastach, w których oferta jest wciąż ograniczona. Czy przyspieszyć budowę i zakupy w obliczu kolejnej podwyżki cen, czy też poczekać, aż plan zostanie wyrzucony do kosza lub znacznie zmieniony, co powinno ochłodzić rozgrzany rynek - powiedział Kirejczyk, cytowany przez Bloomberga.

"Podczas protestu w Warszawie większość ostro skrytykowała polityków za pomaganie bankom, deweloperom i właścicielom nieruchomości, a także wezwała do wprowadzenia inicjatyw w zakresie mieszkalnictwa socjalnego i większej regulacji rynku najmu. Niektórzy po prostu chcą mniejszej ingerencji państwa" - zauważa agencja.

- Nie pomaga fakt, że rząd znowu wtrąca się w rynek mieszkaniowy – stwierdził w rozmowie z reporterem serwisu Piotr, lat 30, który wraz z małżonką wziął udział w proteście. - Chcemy wziąć kredyt i kupić własne mieszkanie, więc teoretycznie powinniśmy być wdzięczni, ale ceny na rynku znów rosną - dodał.

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: marekusz/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Darczyńcy przekazali komitetowi Super PAC, który wspiera Joe Bidena w wyścigu prezydenckim, że zamrozili wsparcie w wysokości około 90 milionów dolarów. To jeden z najbardziej wyrazistych przykładów negatywnych skutków słabego występu prezydenta Bidena w debacie pod koniec czerwca - podał "New York Times".

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Źródło:
"New York Times"

Posłowie zdecydowali się przyjąć bez poprawek Prawo komunikacji elektronicznej oraz ustawę wprowadzającą jego przepisy. Ustawy trafią teraz do Senatu. - To ważny dzień, rynek telekomunikacyjny dostał dziś swoją konstytucję. To dobra wiadomość dla każdego obywatela, wprowadzamy bowiem wiele ważnych zmian, które pozytywnie wpłyną na nasze życie w kontekście wykorzystywania technologii - powiedział wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

Rewolucyjne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Jest decyzja Sejmu

Rewolucyjne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Piątkowe problemy z dostępem do strony internetowej Sejmu były skutkiem ataku DDoS. Miał on doprowadzić do tego, żeby nie było łączności ze stroną Sejmu przez urządzenia korzystające z karty SIM - przekazał marszałek izby Szymon Hołownia.

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Źródło:
PAP

W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą oczekiwać obniżek cen paliw na stacjach - wynika z prognoz analityków portalu e-petrol.pl. Benzyna i olej napędowy oraz opałowy mogą potanieć w hurcie o kilka złotych na metrze sześciennym. Według analityków benzyna powinna kosztować 6,35-6,46 zł/l, a diesel 6,38-6,49 zł/l.

Dobre prognozy dla kierowców

Dobre prognozy dla kierowców

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że według jej wstępnej oceny platforma X naruszyła unijny akt o usługach cyfrowych w obszarach związanych między innymi z weryfikacją kont na platformie, przejrzystością reklam i dostępem naukowców do danych.

Bruksela kontra platforma X. "Naruszyła unijny akt"

Bruksela kontra platforma X. "Naruszyła unijny akt"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 70 milionów złotych. W Polsce odnotowano cztery wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 12 lipca 2024 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

W drugim kwartale 2024 roku ceny mieszkań na rynku wtórnym w pięciu miastach - Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu - wzrosły od 10 do 31 procent rok do roku - dowiadujemy się z raportu Barometr Metrohouse i Credipass. Wskazano przy tym, że liczba dostępnych lokali wzrosła, a zainteresowanie kupców spadło.

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Źródło:
PAP

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie narażenia firmy na szkodę w wysokości 84 milionów złotych oraz wyrządzenia szkody w kwocie 2,6 miliona złotych - poinformowały w piątek Lasy Państwowe. Jak podano, chodzi o zakup i okoliczności produkcji nowych mundurów dla pracowników.

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING, mBank, Raiffeisen - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi w najbliższy weekend. W niektórych przypadkach lepiej wyposażyć się w zapas gotówki.

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Źródło:
tvn24.pl

Z podberlińskiej fabryki Tesli zniknęło kilkadziesiąt tysięcy kubków - podają niemieckie media, powołując się na nagranie ze spotkania dyrektora zakładu z jego pracownikami. Portal tygodnika "Spiegel" odnotował, że słowa dyrektora André Thieriga, który sugerował, że pracownicy dopuszczają się kradzieży, wywołały "mieszane reakcje" wśród załogi.

"Burzliwe zebranie" w wielkiej fabryce. Zniknęło 65 tysięcy kubków do kawy

"Burzliwe zebranie" w wielkiej fabryce. Zniknęło 65 tysięcy kubków do kawy

Źródło:
Deutsche Welle, Spiegel, tvn24.pl

Pod koniec XXI wieku liczba ludności w Polsce spadnie do poziomu około 19,4 milionów osób - wynika z raportu ONZ "World Population Prospects 2024". Pierwsze oznaki rozpoczynającej się depopulacji będą widoczne już w 2030 roku. Ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w tym kontekście we wpisie na platformie X zacytowała słowa hymnu Polski i przestrzegła, by "traktować te mądre słowa naszego Hymnu z najwyższą powagą".

Populacja Polski spadnie prawie o połowę. Niepokojące prognozy ONZ

Populacja Polski spadnie prawie o połowę. Niepokojące prognozy ONZ

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez byłego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka - poinformował w piątek prokurator Mariusz Marciniak. Jak przekazał w rozmowie z TVN24 wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka, politykowi grozi utrata immunitetu.

Minister Gróbarczyk wiedział, ale nie powiedział. Prokuratura wszczyna śledztwo

Minister Gróbarczyk wiedział, ale nie powiedział. Prokuratura wszczyna śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Nowa podaż mieszkań zaczęła przewyższać popyt, przez co spółki coraz częściej oferują klientom bonusy oraz rabaty. Na promocje można liczyć także na rynku wtórnym - wynika z doniesień "Pulsu biznesu". W siedmiu największych miastach oferta lokali deweloperskich urosła ostatnio aż o 30 procent.

Rabaty i bonusy przy zakupie mieszkania. Deweloperzy walczą o klientów

Rabaty i bonusy przy zakupie mieszkania. Deweloperzy walczą o klientów

Źródło:
PAP

W popularnych tureckich kurortach jest w tym sezonie "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach" - donoszą lokalne media. "Branża turystyczna w regionie Morza Egejskiego zmaga się z trudnym sezonem" - pisze Türkiye Today. W rozmowie z portalem tureccy hotelarze wskazują powody, dla których klienci wybierają inny kierunek.

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

Źródło:
euromonitor.com, Gazete Oksijen, Euronews, Türkiye Today, tvn24.pl

Po spadkach w latach 2020 i 2021 spowodowanych pandemią COVID-19 populacja Unii Europejskiej wzrosła drugi rok z rzędu, ale nie w przypadku Polski - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Odnotowaliśmy bowiem największy spadek ludności spośród wszystkich państw członkowskich. 

Ubywa nas. To najgorszy wynik spośród krajów UE

Ubywa nas. To najgorszy wynik spośród krajów UE

Źródło:
tvn24.pl