Nieruchomości

Nieruchomości

Deszczówkę wykorzysta w myjni, a energię kinetyczną samochodów do oświetlenia dystrybutorów. Taka innowacyjna, trzypoziomowa stacja paliwowa stanie w przyszłym roku w Warszawie, a potem w nieco zmodyfikowanej formie w innych europejskich miastach. Stworzony przez Polaków projekt został nominowany do jednej z najbardziej prestiżowych nagród na świecie. Jury World Architecture Festival umieściło go w gronie finalistów konkursu na "Najlepszy budynek świata 2016 roku" i to w dwóch kategoriach.

Podwyżka stóp procentowych może sporo kosztować posiadaczy kredytów hipotecznych. Może to być nawet 47 mln zł miesięcznie - wynika z szacunków Lion’s Bank. Według prognoz kredyty mogą zacząć drożeć już w 2017 roku. Warto o tym pamiętać, bo oznacza to, że eldorado na rynku mieszkaniowym nie będzie trwało wiecznie.

Londyn, Hongkong, Sydney, Vancouver, San Francisco i Sztokholm - to sześć miast najbardziej zagrożonych pęknięciem bańki na rynku nieruchomości, ostrzega UBS Group. Z raportu wynika, że w najbardziej narażonych metropoliach ceny mieszkań i domów wzrosły nawet o 50 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat.

Zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawa stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej to główne cele Narodowego Programu Mieszkaniowego, który przyjął we wtorek rząd.

Za tym projektem zdaje się stać idea, by zaktywizować spółdzielnie i TBS-y jako podmioty sektora budownictwa społecznego; to modyfikacja istniejących już mechanizmów polityki mieszkaniowej - mówi urbanista, dr Adam Radzimski o projekcie zmian w prawie dot. budownictwa mieszkaniowego.

- Ważne jest dobre skonstruowanie ogłoszenia - mówił w "Bilansie" Marcin Krasoń z Home Broker, przytaczając typowe błędy dotyczące zdjęć sprzedawanej nieruchomości. Z kolei Agnieszka Grotkowska z FreeDom Nieruchomości wyjaśniała, jak duże znaczenie ma dobra wycena. - Mieszkanie jest towarem i tak, jak każdy inny towar starzeje się, traci swoją atrakcyjność, „opatruje się” i po pewnym czasie trudno je sprzedać - mówił gość TVN24BiS - jeśli wystawimy zbyt wysoką cenę, blokujemy swoją pozycję na rynku - dodała i zdradziła, co oznacza popularne wśród pośredników nieruchomości powiedzenie: „Droższe mieszkania sprzedają tańsze mieszkania”.

Hossa na rynku deweloperskim trwa w najlepsze - wynika z analizy Lion's Bank. Sierpień przyniósł poprawę we wszystkich obszarach badanych przez urząd statystyczny. Więcej niż przed rokiem oddano kluczy do nowych mieszkań i rozpoczęto nowych budów. W przypadku pozwoleń na budowę zanotowano natomiast najwyższy sierpniowy wynik od 2008 roku.

Chcesz mieszkać jak młody Harry Potter? Teraz możesz… o ile masz 620 tys. dolarów. Dom, w którym czarodziej żył w szafie pod schodami, trafił właśnie na sprzedaż.

- Dzisiaj mamy XXI wiek, każdy ma zupełnie inne aspiracje. Wtedy ten głód mieszkań. Nie korespondowało to z jakością czy estetyką - mówił w TVN24 BiS Arkadiusz Krężel, inżynier oraz ekspert ds. budownictwa. Z kolei Grzegorz Stiasny, architekt oraz krytyk architektury zwracał uwagę na duże liczby oddawanych do użytku mieszkań. - Teraz nie osiągamy takich wyników, a problem mieszkaniowy w Polsce dalej jest. Mieszkania są dalej potrzebne, ale czy wielka płyta, to mam wątpliwości - mówił.

BGK chce przeznaczyć na dofinansowanie mieszkalnictwa ponad 600 mln zł w ramach nowego programu budownictwa czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego - poinformował w czwartek Bank Gospodarstwa Krajowego.

Pierwsze mieszkania w ramach programu Mieszkanie plus zostaną oddane na wynajem pod koniec przyszłego roku - powiedział na antenie TVN24 BiS Włodzimierz Stasiak, członek zarządu BGK Nieruchomości, spółki zarządzającej programem. Jak dodał mieszkania będą wybudowane jak najniższym kosztem przy zachowaniu nowoczesnych standardów, także ochrony środowiska i energooszczędności.

Nowe inwestycje mieszkaniowe rosną jak grzyby po deszczu. Nie przeszkadzają im trudniejszy dostęp do kredytów czy topniejące środki na budżetowe dopłaty dla nabywców. Boom trwa już od ponad 3 lat, czego efekty są coraz bardziej namacalne. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania jest najwyższa od 7 lat.

Polacy zadłużają się obecnie najmniej chętnie od 7 lat - wnika z danych NBP. Tymczasem deweloperzy wciąż ustanawiają kolejne rekordy sprzedaży mieszkań. Mieszkania kupowane są za gotówkę jako rodzaj bezpiecznej inwestycji. Nie będzie jednak trwać wiecznie - oceniają eksperci.

Mieszkanie w Polsce jest relatywnie tanie, ale pracujemy na nie dłużej, niż większość Europejczyków - wynika z piątej edycji raportu „Property Index. Overview of European Residential Markets”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Wynika z niego również, że w 2015 roku w Polsce odnotowano rekordową sprzedaż nowych mieszkań, najwyższą od 2008 roku.

Dzięki rekordowo niskim stopom procentowym raty kredytów hipotecznych nie są nadmiernie wysokie. Niech to jednak nikogo nie zwiedzie. Kredyty nie są wcale tak tanie i łatwo dostępne jak rok czy dwa lata temu - wynika z szacunków Lion’s Bank i portalu nieruchomości Morizon.