WIRON już niedługo ma zastąpić WIBOR. Kredyty z oprocentowaniem zmiennym udzielane klientom indywidualnym powinny bazować na wskaźniku WIRON jednomiesięczny (1M) Stopa Składana - wynika z projektu rekomendacji Narodowej Grupy Roboczej do spraw reformy wskaźników referencyjnych (NGR).
We wtorek na stronach Komisji Nadzoru Finansowego opublikowano projekt rekomendacji w zakresie zasad i sposobów stosowania wskaźnika stopy procentowej WIRON (lub wskaźników z Rodziny Indeksów Składanych WIRON) przy zawieraniu nowych umów dla produktów w złotych bazujących na wskaźniku referencyjnym oferowanych przez podmioty rynku finansowego. Propozycja została przygotowana przez Narodową Grupę Roboczą ds. reformy wskaźników referencyjnych.
Jak wyjaśniono, konsultacje potrwają do 7 lutego 2023 roku. Do tego czasu można przesyłać uwagi do projektu rekomendacji.
WIRON zastąpi WIBOR
Jak podano w projekcie, NGR rekomenduje dla klientów indywidualnych, aby dla kredytów z oprocentowaniem zmiennym obowiązywało oprocentowanie bazujące na wskaźniku WIRON 1M Stopa Składana. Oznaczałoby to aktualizację wysokości oprocentowania kredytu, a tym samym wysokości rat, co miesiąc.
Dla kredytów z oprocentowaniem okresowo stałym, po zakończeniu okresu obowiązywania tego oprocentowania, również rekomendowane jest oprocentowanie zmienne bazujące na wskaźniku WIRON 1M Stopa Składana.
"Zasady opisane w Zaleceniu 1 i 2 zostały uznane przez Strumień Produkty Bankowe Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych jako najlepszy kompromis pomiędzy częstotliwością zmiany stopy procentowej, która powinna następować w okresach najbardziej zbliżonych do okresów zmiany stóp procentowych występujących na rynku (a więc okresów dziennych - overnight), a uwzględnieniem słusznych interesów konsumenta" - wyjaśniono.
Czytaj także: Duże zmiany dla kredytobiorców coraz bliżej. Wyjaśniamy
Podkreślono przy tym, że WIRON 1M Stopa Składana jest wskaźnikiem, który daje możliwość informowania o wysokości oprocentowania przed rozpoczęciem okresu odsetkowego, dzięki czemu konsument ma zapewnioną z odpowiednim wyprzedzeniem informację o wysokości należnego oprocentowania i czas na zgromadzenie należnych środków.
Będzie to duża zmiana dla kredytobiorców, ponieważ obecnie kredyty hipoteczne są w większości oparte o wskaźniki WIBOR 3M i WIBOR 6M, co oznacza, że ich oprocentowanie jest aktualizowane odpowiednio co trzy lub sześć miesięcy.
Polska w unijnej czołówce
Na polskim rynku dominują kredyty z oprocentowaniem zmiennym. Ekonomiści PKO BP w jednej ze swoich analiz przytaczali dane Europejskiego Banku Centralnego, z których wynikało, że w sierpniu 2021 roku udział nowych kredytów dla gospodarstw domowych opartych o zmienną stopę procentową w Polsce był piątym najwyższym w UE i przekraczał 90 proc. Dla porównania na Węgrzech i we Francji było to około 30 proc.
Przedstawiciele PKO BP zwracali też uwagę, że okres rekordowo niskich stóp w Polsce jeszcze zwiększył popularność kredytów opartych o zmienną stopę, a ich udział zbliżył się do 95 proc. Podobny poziom notowano podczas boomu kredytowego lat 2006-2008.
Termin zakończenia reformy
Indeks WIRON już niedługo ma zastąpić wskaźnik WIBOR. Wycofywanie produktów i instrumentów stosujących WIBOR ma nastąpić w 2024 roku Z mapy drogowej opublikowanej pod koniec września ubiegłego roku na stronach Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że cała reforma ma się zakończyć w 2025 roku.
W ostatnich tygodniach Bank BNP Paribas i ING Bank Śląski poinformowały o tym, że zawieszają udzielanie kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym o WIBOR.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock