Jeśli pracowałeś legalnie za granicą po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, to możesz ubiegać się zarówno w kraju, jak i za granicą o różnego rodzaju świadczenia - pisze "Gazeta Prawna". Wśród nich - zasiłek dla bezrobotnych i unijną emeryturę.
Warunkiem są odpowiednie dowody zatrudnienia, takie jak świadectwa pracy, paski wynagrodzeń czy też inne dowody opłacania składek. Dobra rada: należy takie dowody gromadzić.
Emerytura i z Polski, i z zagranicy
Przy ustalaniu prawa do zasiłku czy emerytury, ZUS oraz jego zagraniczne odpowiedniki biorą pod uwagę przede wszystkim okres pracy i ubezpieczenia za granicą. Przy wyliczaniu emerytury okresy te są sumowane.
Jak wyjaśnia "Gazeta Prawna", zasada sumowania okresów pracy i ubezpieczenia jest związana z unijnym wymogiem koordynacji, której podlegają wszystkie państwa unijne oraz Islandia, Norwegia, Liechtenstein i Szwajcaria.
Gdyby nie unijne prawo, osoba pracująca za granicą nie otrzymałaby emerytury z ZUS z powodu zbyt krótkiego okresu ubezpieczenia w Polsce. Podobnie byłoby za granicą. Tymczasem ta sama osoba może liczyć zarówno na emeryturę z Polski, jak i np. z Irlandii - wyjaśnia gazeta.
Źródło: Gazeta Prawna
Źródło zdjęcia głównego: TVN24