PGNiG wycofuje się z poszukiwań ropy w Egipcie - pisze "Rzeczpospolita". Niewykluczone, że polski koncern zrezygnuje także z inwestycji w Libii.
Decyzją zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, spółka nie przedłuży koncesji i zlikwiduje oddział w Egipcie - pisze "Rz". Powodem jest trwający tam kryzys polityczny oraz niskie szanse na odkrycie dużych złóż.
"Prowadzone analizy ekonomiczne wykazały, że ewentualne możliwe do odkrycia zasoby ropy nie gwarantują dodatniego wyniku finansowego" – brzmi komunikat biura prasowego PGNiG cytowany przez "Rz". Od 2009 r. polska firma zainwestowała w Egipcie ok. 22 mln dol. (ponad 67 mln zł).
Podobny los może spotkać oddział w Libii. PGNiG jest tam obecne od 2008 r. i zainwestowało już 420 mln zł. Koncesja na poszukiwania jest ważna do września 2014 r. O tym, czy ją przedłużyć zadecyduje zarząd spółki.
Nieznane nowe złoże
Dobre wiadomości płyną za to z Pakistanu, gdzie firma z powodzeniem sprzedaje gaz wydobywany od końca czerwca 2013 r. Jak pisze"Rz", za kilka miesięcy nastąpi ocena złoża. Wtedy też zapadnie decyzja o jego ewentualnym pełnym zagospodarowaniu. Planowane są także nowe odwierty. Od ich powodzenia zależeć będzie czy PGNiG zostanie w tym kraju.
Zdaniem ekspertów, paliwowy gigant powinien skupić się na poszukiwaniach ropy i gazu w Norwegii i Polsce. "To w tych krajach spółka osiąga największe sukcesy, które przekładają się na realne wydobycie węglowodorów" - powiedział w wywiadzie dla "Rz" Tomasz Kasowicz, analityk DM BZ WBK.
Autor: rf / Źródło: Rzeczpospolita