Najstarszy bank świata Monte dei Paschi di Siena złożył ofertę przejęcia większego rywala Mediobanca za 13,3 miliarda euro - podała Agencja Reutera. Dodała, że propozycja została pozytywnie przyjęta przez władze, ale wywołała spore zaskoczenie na rynku.
Reuters wskazał, że wspierany przez państwo Monte dei Paschi di Siena dołączył do fali konsolidacji ogarniającej włoski system bankowy, zaskakując ofertą zakupu banku inwestycyjnego Mediobanca za 13,3 mld euro.
Również agencja Bloomberg napisała, że jest to "zaskakująca oferta", a AP zaznaczyła, że ten "zaskakujący ruch może ukształtować system bankowy" we Włoszech.
Monte dei Paschi chce przejąć Mediobanca
- Każda inicjatywa rynkowa mająca na celu wzmocnienie naszego systemu bankowego jest mile widziana - stwierdził cytowany przez Reutersa wicepremier Włoch Antonio Tajani.
Agencja zauważyła, że nowe doniesienia ze znacznie mniejszym entuzjazmem, a wręcz z zaskoczeniem, zostały przyjęte przez analityków i inwestorów. Będące kilka lat temu w kryzysie Monte dei Paschi (MPS) miało zostać sprywatyzowane.
Jak przypomniał Reuters, włoski rząd po wydaniu 5,4 mld euro na ratowanie MPS liczył, że reprywatyzacja pomoże w stworzeniu trzeciego, silnego gracza we włoskim sektorze bankowym.
Dyrektor generalny MPS Luigi Lovaglio, który w przeszłości zarządzał również bankiem Pekao, oświadczył, że złożona oferta jest "przyjazna", gdyż skupia się na zachowaniu nazwy Mediobanca dla bankowości inwestycyjnej.
- Nie mamy planów, by Mediobanca zniknęła. Nie mam nawet umiejętności, by być dyrektorem generalnym firmy zajmującej się bankowością inwestycyjną - zapewnił Lovaglio.
Osoba zaznajomiona ze sprawą przekazała Reutersowi, że Mediobanca uznała ofertę za wcześniej nieuzgodnioną, ale nie nieoczekiwaną.
Przejęcie większego rywala
Wartość rynkowa Mediobanca szacowana jest na 12,7 mld euro, czyli o niemal 4 mld więcej w porównaniu do Monte dei Paschi, którego kapitalizacja wynosi 9 mld euro - podała AP.
Po ogłoszeniu propozycji przejęcia banku Mediobanca spadek akcji MPS wyniósł 7 procent.
Portal stacji CNBC wyjaśnił, że Monte dei Paschi szacuje korzyści przed opodatkowaniem w wysokości 700 milionów euro rocznie z tej transakcji, pomogłoby to wykorzystać ulgi podatkowe z poprzednich trwałych strat, co przełożyłoby się na uzyskanie 500 milionów rocznie przez następne sześć lat.
Reuters podał, że transakcja może zostać sfinalizowana do końca września.
Akcje MPS zyskały ponad trzykrotnie na wartości od listopada 2022 roku, kiedy to Lovaglio wykonał decydującą emisję akcji, sfinansował zwolnienia tysięcy pracowników oraz zwiększyć zyski poprzez cięcia kosztów - podał Reuters.
Bank Monte dei Paschi di Siena został założony w 1472 roku i jest najstarszym nieprzerwanie działającym bankiem na świecie.
Źródło: Reuters, AP, Bloomberg, CNBC
Źródło zdjęcia głównego: ColorMaker/Shutterstock