La Poste S.A. Mimo prostestów

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Francja robi krok ku liberalizacji poczty

Od 1 marca francuska poczta będzie spółką akcyjną - zdecydował tamtejszy parlament. Reforma, którą przygotowywano od wielu miesięcy, wywołała ostry sprzeciw związkowców, lewicowej opozycji oraz wielu władz samorządowych.

Nowa ustawa o zmianie statusu Poczty zakłada, że od 1 marca 2010 roku będzie ona przekształcona w spółkę akcyjną o kapitale państwowym. Jednocześnie kapitał nowej spółki ma wzrosnąć o 2,7 miliarda euro w celu jej modernizacji.

Zmiana jest nieunikniona

Rządząca centroprawica prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego tłumaczy, że reforma ta jest konieczna ze względu na przygotowanie francuskiej Poczty do pełnej liberalizacji usług pocztowych w Unii Europejskich od 1 stycznia 2011 roku.

Francuski rząd nie ukrywa, że niedługo po wejściu w życie reformy zamierza odstąpić część akcji spółki La Poste - do 30 proc. jej kapitału - prywatnym przedsiębiorstwom.

Protestujący przeciw reformie obawiają się, że przyjęte właśnie zmiany grożą w dalszej kolejności całkowitą prywatyzacją poczty, zamknięciem mniejszych oddziałów na prowincji i utratą pracy przez tysiące osób. Według danych związkowców, już w ubiegłym roku zlikwidowano blisko 11,5 tysięcy pocztowych etatów na około 300 tysięcy zatrudnionych w tej instytucji osób.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24