We wtorek Rada Ministrów zajmie się projektami dotyczącymi ujawnienia oświadczeń majątkowych między innymi małżonków osób publicznych, a także prezesów spółek Skarbu Państwa. Nowe przepisy miałyby objąć między innymi posłów, senatorów, prezydentów, burmistrzów, a także wójtów.
Chodzi o projekty KO i PiS nowelizacji ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz niektórych innych ustaw – druki sejmowe 155 i 156.
KO chce ujawnienia dochodów
Projekt KO ma na celu wprowadzenie zasady, zgodnie z którą majątki odrębne małżonków najważniejszych osób pełniących funkcje publiczne - prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, premiera, wicemarszałków Sejmu i Senatu, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra, wójta, burmistrza, prezydenta miasta, członków zarządu powiatu i województwa, jak również posłów i senatorów będą podlegać ujawnieniu w oświadczeniu majątkowym.
KO zwraca uwagę, że w obliczu pojawiających się informacji o budzących wątpliwości dochodach osób zarządzających spółkami z udziałem skarbu państwa, przepisami ustawy, a w szczególności obowiązkiem składania oświadczeń majątkowych objąć należy wszystkich prezesów, wiceprezesów i członków zarządu spółek z udziałem Skarbu Państwa bez względu na jego wielkość.
Projekt PiS ws. ujawnienia majątków
Również autorzy projektu PiS podnoszą w uzasadnieniu, że w kontekście pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji medialnych o budzących wątpliwości dochodach osób zarządzających spółkami z udziałem Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego, obowiązkiem składania oświadczeń majątkowych objąć należy wszystkich prezesów, wiceprezesów i członków zarządu spółek z udziałem Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego bez względu na ich wielkość.
"Projekt utrudni budowanie nieformalnych układów zależności pomiędzy władzą publiczną a biznesem. Takie rozwiązanie wpłynie pozytywnie na jakość życia publicznego w Polsce" – podkreślają parlamentarzyści PiS.
Projekt posłów KO wpłynął do Sejmu 21 listopada 2023 r., a drugi - posłów PiS - 29 grudnia 2023 r. Oba skierowano 15 stycznia do pierwszego czytania w sejmowych komisjach: regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. W marcu tego roku komisje powołały nadzwyczajną podkomisję do prac nad zmianami.
Projekt stanowiska rządu przygotował minister – członek Rady Ministrów, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak.
Źródło: PAP