"To wcale nie znaczy, że inflacja nam spada, tylko znaczy, że ona rośnie mniej"

Źródło:
TVN24
Gołębicka o inflacji w październiku 2023
Gołębicka o inflacji w październiku 2023TVN24
wideo 2/9
Gołębicka o inflacji w październiku 2023TVN24

Inflacja w październiku wyniosła 6,5 procent rok do roku. To mniej niż odczyt za wrzesień, który wyniósł 8,2 procent, a także zdecydowanie mniej niż za październik 2022 roku, gdy mieliśmy odczyt na poziomie 17,9 procent. - Mówimy tak, jakbyśmy się trochę okłamywali, mówimy tak, jakby ona nie rosła, a ona rośnie, ale trochę mniej. Cel inflacyjny to 2,5 punktów procentowych i jak tyle będziemy mieli, to możemy mówić, że inflacja nie rośnie - powiedziała na antenie TVN24 Anna Gołębicka ekonomistka z Centrum imienia Adama Smitha.

Inflacja w październiku, według szybkiego szacunkowego odczytu, wyniosła 6,5 proc. Rok temu było to 17,9 proc. Z kolei odczyt danych w porównaniu miesiąc do miesiąca mówi o wzroście na poziomie 0,2 proc. Co to oznacza?

- Żeby rozumieć zjawiska inflacyjne i zjawiska ekonomiczne to przede wszystkim trzeba patrzeć na te wykresy w szerszej perspektywie - powiedziała Anna Gołębicka, ekonomistka z Centrum im. Adama Smitha, podczas rozmowy na antenie TVN24. - Czyli tak, jak widzicie państwo tutaj wykres, który jest od 8,2 procenta do 6,5 punktów procentowych, to wcale nie znaczy, że inflacja nam spada, tylko znaczy, że ona rośnie mniej. Rośnie mniej rok do roku, bo my odbijamy się tutaj od bardzo wysokiej bazy - tłumaczyła.

Odczyt inflacji za październikTVN24

- Porównując dane rok do roku odnotowujemy mniejszy wzrost inflacji. Natomiast nie możemy patrzeć na ten wykres, bez tej linii, która mówi nam jak dzieje się to miesiąc do miesiąca. Czyli my się teoretycznie cieszymy. W tamtym miesiącu było 8,2, teraz jest 6,5, ale jak zobaczymy miesiąc do miesiąca, to my widzimy, że my mamy wręcz tendencję zwyżkową - zaznacza ekonomistka podkreślając przy tym, że trzeba pamiętać o perspektywie. - Zawsze gdy oceniamy inflację rok do roku, to powinniśmy wrócić się do bazy sprzed roku, albo nawet do bazy sprzed dwóch lat, żeby ją lepiej rozumieć właśnie w szerszej perspektywie.

Paliwowa anomalia roku wyborczego

W odczycie o danych na temat wysokości inflacji za październik 2023 roku wyróżniają się 3 części składowe:

żywność i napoje bezalkoholowe - wzrost o 7,9 proc. rok do roku i o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca, nośniki energii - 8,3 proc. rok do roku i o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca, paliwa do prywatnych samochodów - spadek o 14, 4 proc. rok do roku i o 4,2 proc. miesiąc do miesiąca.

- Tutaj mamy wielką anomalię i też niespodziankę na przyszłe miesiące. Ten wskaźnik paliw w Polsce jest absolutnie wskaźnikiem sztucznym. On jest wygenerowany dlatego, że mamy rok wyborczy i dlatego, że chcieliśmy robić jakiś wynik, dlatego, że chcieliśmy pokazać obywatelom, że jest dobrze. W momencie kiedy mielibyśmy podobną sytuację z paliwami, jak z żywnością i energią, które rosły do góry, to ten wzrost inflacyjny byłby na dużo wyższym poziomie. Zarówno miesiąc do miesiąca, jak i rok do roku - podkreśla ekonomistka.

Części składowe: żywność, energia i paliwaTVN24

Anna Gołębika zauważa, że sztucznie zagrano jednym czynnikiem inflacyjnym w postaci paliw, który jest obecny we wszystkich elementach naszego życia. Dlaczego? - Bo jest on trochę w żywności, którą trzeba zebrać z pól przy pomocy maszyn i dowieźć do sklepów, jest on w usługach, w potrzebie dojechania do pracy. Paliwo jest elementem kosztowym wszystkiego - tłumaczyła.

Co przed nami na horyzoncie?

Już widać, że będzie miesiąc do miesiąca wyższa inflacja w listopadzie. Po drugie jest niepewna przyszłoroczna sytuacja, gdy prawdopodobnie tracimy zerowy podatek VAT na żywność i prawdopodobnie będą jakieś zmiany w tarczach.

- Właśnie, trzeba pamiętać, że te dwie dane (żywność i napoje bezalkoholowe oraz nośniki energii - przyp. red.), to też są dane trochę sztuczne. Bo w momencie kiedy wybuchła wojna na Ukrainie myśmy już wchodzili z inflacją, myśmy wtedy już zakładali tarcze antyinflacyjne, by ta inflacja nie rosła. My z tymi tarczami, z VAT-em na żywność, który jest znacząco obniżony, jesteśmy od wielu miesięcy. Jeżeli od przyszłego roku zniesiemy tarcze, to te ceny znowu nam znacząco poszybują do góry. Jeśli ceny paliw będą cenami rynkowymi, a nie wyborczymi, to też te ceny mogą poszybować nam do góry - podkreśla problem ekonomistka.

Inflacja rośnie cały czas

Na pytanie o to, czy nie ma wątpliwości, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie znowu rosła Anna Gołębicka zauważa, że ona nigdy rosnąć nie przestała.

- Ale ona ciągle rośnie. Mówimy tak, jakbyśmy się trochę okłamywali, mówimy tak, jakby ona nie rosła, a ona rośnie, ale trochę mniej. Cel inflacyjny to 2,5 punktów procentowych i jak tyle będziemy mieli, to możemy mówić, że inlacja nie rośnie - podkreśliłai.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Urzędy skarbowe już wkrótce zyskają narzędzie do monitorowania handlu na platformach takich jak OLX, Allegro czy Vinted. - Mówimy o podmiotach, które mają powyżej 30 transakcji sprzedaży w trakcie roku - wyjaśnił w Radiu ZET minister finansów Andrzej Domański. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2024 roku.

Nowa broń fiskusa. "Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył"

Nowa broń fiskusa. "Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył"

To nie są pieniądze, które jesteśmy w stanie odzyskać - stwierdziła w TVN24 Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego, pytana o wpłacone przez spółkę należącą do Orlenu zaliczki na dostawy ropy. - Runął mit wielkiego Orlenu, który jest potężnym graczem międzynarodowym. Dla niektórych to też jest duży szok - dodała.

"Runął mit wielkiego Orlenu"

"Runął mit wielkiego Orlenu"

Źródło:
tvn24.pl

Proces wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR zostanie poddany ponownej analizie. Mapa drogowa, opisująca poszczególne etapy, może ulec zmianie - zapowiada Ministerstwo Finansów.

Kłopot z rewolucją w kredytach. Komunikat ministerstwa

Kłopot z rewolucją w kredytach. Komunikat ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Po marcu tego roku deficyt budżetu państwa wyniósł 24 miliardy złotych, czyli 13 procent planu na cały rok - powiedział w piątek minister finansów Andrzej Domański. Stwierdził, że budżet po pierwszych trzech miesiącach wygląda dobrze.

Deficyt budżetu państwa. Minister finansów poinformował o jego stanie

Deficyt budżetu państwa. Minister finansów poinformował o jego stanie

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto padły dwie główne wygrane o wartości ponad 6,8 miliona złotych każda. Jeden ze szczęśliwych kuponów wysłano w Piasecznie, a drugi w Ostrowi Mazowieckiej.

Wielka kumulacja rozbita. Podano, gdzie padły szóstki

Wielka kumulacja rozbita. Podano, gdzie padły szóstki

Źródło:
tvn24.pl

Większość eurodeputowanych chce unieważnienia nominacji Markusa Piepera z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) na stanowisko pełnomocnika Komisji Europejskiej do spraw małych i średnich przedsiębiorstw i powtórzenia procesu rekrutacji. Komisja Europejska mówi "nie".

Duże kontrowersje w sprawie rekrutacji na unijne stanowisko. "Wzywamy do naprawienia sytuacji"

Duże kontrowersje w sprawie rekrutacji na unijne stanowisko. "Wzywamy do naprawienia sytuacji"

Źródło:
tvn24.pl

Stworzona przez polskie studio CD Projekt Red gra "Cyberpunk 2077" otrzymała jedną z nagród - za najlepsze ciągłe wsparcie twórców - podczas czwartkowej ceremonii rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w dziedzinie gier komputerowych.

Polska gra z nagrodą

Polska gra z nagrodą

Źródło:
PAP

Koszty związane ze studiowaniem przerosły oczekiwania ponad 60 procent przyjezdnych i niemal 40 procent miejscowych studentów, którzy wzięli udział w badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. - Studenci nie żyją tylko czytaniem książek, muszą też gdzieś mieszkać i coś zjeść - przyznaje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. I zapowiada dofinansowanie akademików.

Koszty życia ich zaskoczyły. "Większość mojej wypłaty idzie na wynajem mieszkania"

Koszty życia ich zaskoczyły. "Większość mojej wypłaty idzie na wynajem mieszkania"

Źródło:
tvn24.pl

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt programu dopłat do kredytów hipotecznych, określanego jako Mieszkanie na start. Wyjaśniamy, kto będzie mógł z niego skorzystać oraz ile wyniesie dofinansowanie.

Mieszkanie na start. Co warto wiedzieć

Mieszkanie na start. Co warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z końcem kwietnia mija czas na rozliczenie PIT za 2023 rok. "O takim rozliczeniu muszą również pamiętać polscy podatnicy pracujący za granicą, nawet jeśli w kraju nie zarabiają" - przypomniał Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFakt.

Dochody z zagranicy a PIT. Dwie metody rozliczenia

Dochody z zagranicy a PIT. Dwie metody rozliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Orlen Trading Switzerland, spółka zależna z grupy Orlen, wypłaciła około 1,6 miliarda złotych zaliczek bez zastosowania zabezpieczeń. Pieniądze trafiły do podmiotów, z którymi Orlen nigdy wcześniej nie współpracował - poinformowało biuro prasowe płockiego koncernu.

"Zaliczki wypłacone bez zastosowania zabezpieczeń". Orlen zabiera głos

"Zaliczki wypłacone bez zastosowania zabezpieczeń". Orlen zabiera głos

Źródło:
PAP

Inflacja w sklepach w marcu 2024 roku wyniosła 2,1 procent, licząc rok do roku - wynika z raportu UCE Research i uniwersytetów WSB Merito. Wzrost cen najbardziej napędzały dodatki spożywcze. Produkty należące do tej kategorii jako jedyne zaliczyły dwucyfrową podwyżkę. Z drugiej strony wyraźnie wzrosła liczba kategorii, których artykuły potaniały.

Tyle wyniosła inflacja w sklepach

Tyle wyniosła inflacja w sklepach

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w strefie euro bez zmian. Tak zdecydowała w czwartek Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku. EBC podał, że może złagodzić nastawienie, jeżeli utwierdzi się w przekonaniu, że inflacja trwale obniża się do celu.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W 2023 roku kierowcy zapłacili 190 miliardów złotych za paliwa na stacjach, o 460 milionów złotych więcej niż w roku poprzednim - poinformował w czwartek dyrektor do spraw analiz rynku paliw Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) Krzysztof Romaniuk.

Tyle zapłaciliśmy za paliwa. Jest wzrost

Tyle zapłaciliśmy za paliwa. Jest wzrost

Źródło:
PAP

Minus 1,6 mld złotych - na tyle Orlen wyliczył straty z tytułu przekazanych zaliczek na dostawy ropy. Na antenie TVN24 autor reportaży o Orlenie Łukasz Frątczak pytał, jak mogło dojść do tak ogromnej straty. - Z kim zostały podpisane te umowy? Albo zostały podpisane z firmami krzakami, które już nie istnieją, dlatego się nie da odzyskać. Albo z firmami z krajów, z których się nie da odzyskać. I to rodzi już bardzo poważne pytania z kim żeśmy handlowali? - wskazywał na liczne wątpliwości reporter "Czarno na Białym".

Orlen spisuje na straty ogromne środki. "Jest absolutnie za dużym graczem, by płacić takie zaliczki"

Orlen spisuje na straty ogromne środki. "Jest absolutnie za dużym graczem, by płacić takie zaliczki"

Źródło:
TVN24

Mezopotamia Express, czyli kolej turystyczna z Ankary do Diyarbakir w Turcji, zacznie działać w kwietniu. Turyści będą mogli przemierzyć nią wschodnie i południowo-wschodnie regiony i zwiedzić najbardziej malownicze zakątki kraju. Bilet nie będzie jednak tani.

Nowa atrakcja Turcji. Bilet nie będzie tani

Nowa atrakcja Turcji. Bilet nie będzie tani

Źródło:
PAP

Blisko 40 milionów złotych - o tyle zgodnie z ustaleniami posłów Koalicji Obywatelskiej, przekroczono wydatki na wynagrodzenia w kontrolowanych spółkach Skarbu Państwa. Najwięcej poza ustalonym ustawą limitem wydano w Orlenie - 12 mln. - Zarabiali te pieniądze zgodnie z prawem, a tu się okazuje, że zarabiali te pieniądze, łamiąc ustawę kominową - mówił na konferencji wiceprzewodniczący komisji energii i skarbu państwa Tomasz Nowak.

Milionowe nadużycia w spółkach Skarbu Państwa. "Zarabiali te pieniądze, łamiąc ustawę kominową"

Milionowe nadużycia w spółkach Skarbu Państwa. "Zarabiali te pieniądze, łamiąc ustawę kominową"

Źródło:
tvn24.pl

Dosłownie wczoraj wieczorem otrzymałam zawiadomienie z prokuratury o wszczęciu śledztwa w związku z omijaniem ustawy kominowej, ustawy okołobudżetowej właśnie w Orlenie - powiedziała Agnieszka Pomaska posłanka Koalicji Obywatelskiej w "Jeden na Jeden". To skutkowało tym, że pan Obajtek zarobił w Orlenie o ponad milion złotych za dużo - wskazała Pomaska. Posłanka odniosła się do olbrzymiej straty Orlenu w związku z utraconymi przedpłatami za ropę. - Ten odpis 1,6 miliarda oznacza, że my za to wszystko płaciliśmy i płacimy na stacjach Orlenu - oceniła na na antenie TVN24.

Pomaska: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie

Pomaska: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponuje mechanizm zmieniający podstawy naliczania taryf prądu, tak aby można je było obniżyć. Resort zaproponuje też nową cenę maksymalną - poinformowała szefowa resortu Paulina Hennig-Kloska w TVP Info.

Ceny prądu w 2024 roku. Hening-Kloska zapowiada nowe taryfy i zaprzecza ogromnym podwyżkom

Ceny prądu w 2024 roku. Hening-Kloska zapowiada nowe taryfy i zaprzecza ogromnym podwyżkom

Źródło:
PAP Biznes

Parlament Europejski przyjął w czwartek projekt rozporządzenia, które może mocno zmienić losy polskiego przetwórstwa rybnego. Chodzi o gałąź gospodarski wartą 2,5 mld euro rocznie oraz kilkanaście tysięcy miejsc pracy w regionach zmagających się z bezrobociem. W większości krajów europejskich większość oferowanego łososia pochodzi z Polski. W Niemczech jest to 60 procent.

Biznes wart 2,5 mld euro zagrożony. "Gra toczy się o kilkanaście tysięcy miejsc pracy"

Biznes wart 2,5 mld euro zagrożony. "Gra toczy się o kilkanaście tysięcy miejsc pracy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB dla Polski do 3 proc. w 2024 r. z 2,6 proc. przewidywanych wcześniej. Prognoza na rok 2025 pozostała niezmieniona i wynosi 3,4 proc. – poinformował BŚ.

Bank Światowy zmienia prognozę dla Polski

Bank Światowy zmienia prognozę dla Polski

Źródło:
PAP

Eurostat, unijny urząd statystyczny, podsumował dane na temat wzrostu cen nieruchomości w Unii Europejskiej w ostatnim kwartale 2023 roku. Ze zgromadzonych informacji wynika, że w 18 krajach ceny wzrosły porównując rok do roku, a w 8 spadły. Niestety, wśród tych rynków, gdzie ceny poszły w górę, na pierwszym miejscu jest Polska. Z kolei rynkiem, na którym najbardziej potaniały nieruchomości jest Luksemburg.

Ceny nieruchomości w Unii Europejskiej. Polska niechlubnym liderem

Ceny nieruchomości w Unii Europejskiej. Polska niechlubnym liderem

Źródło:
tvn24.pl