Eksperci Europejskiego Banku Centralnego, Mi臋dzynarodowego Funduszu Walutowego i Komisji Europejskiej wr贸c膮 do Aten na pocz膮tku wrze艣nia, by ostatecznie oceni膰 stan realizacji reform - poinformowa艂 rzecznik KE. Oznacza to, 偶e decyzja o wyp艂acie kolejnej transzy pomocy dla Aten mo偶e zapa艣膰 dopiero w pa藕dzierniku.
- Trojka wr贸ci do Aten na pocz膮tku wrze艣nia, by wypracowa膰 ostateczn膮 ocen臋 wdra偶ania drugiego programu reform przez Grecj臋. Na podstawie tej oceny eurogrupa podejmie decyzj臋 o uruchomieniu kolejnej transzy pomocy - powiedzia艂 konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE ds. walutowych Simon O'Connor.
Tzw. trojka to eksperci Mi臋dzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i Komisji Europejskiej (KE). Ich okresowe raporty z realizacji obiecanych za pomoc od MFW i eurolandu reform s膮 podstaw膮 do wyp艂aty kolejnych transz po偶yczki dla Grecji. W zwi膮zku z powt贸rzonymi dwukrotnie wyborami parlamentarnymi w Grecji i okresem politycznej niepewno艣ci realizacja reform przez Ateny jest op贸藕niona o kilka miesi臋cy.
Pa藕dziernik realnym terminem
殴r贸d艂a unijne poinformowa艂y dziennikarzy, 偶e poniewa偶 Grecja unikn臋艂a "kr贸tkoterminowej niewyp艂acalno艣ci" w zwi膮zku z zapadni臋ciem terminu wykupu jej obligacji od EBC, "wyp艂ata transzy nie musi koniecznie nast膮pi膰 przed ko艅cem wrze艣nia". Formalne posiedzenie eurogrupy, czyli ministr贸w finans贸w kraj贸w strefy euro, ma odby膰 si臋 w pa藕dzierniku.
Nie b臋dzie problemu ze sp艂at膮
W poniedzia艂ek AFP, powo艂uj膮c si臋 na greckie ministerstwo finans贸w, napisa艂a, 偶e Grecja nie b臋dzie "mia艂a problemu" ze sp艂at膮 3,2 mld euro za zapadaj膮ce 20 sierpnia obligacje, poniewa偶 uzyska艂a ponad 4 mld euro ze sprzeda偶y kr贸tkoterminowych bon贸w skarbowych, tzw. T-bills. EBC zaakceptowa艂 wi臋ksz膮 liczb臋 tych bon贸w jako zabezpieczenie ratunkowych po偶yczek dla greckich bank贸w. Ateny staraj膮 si臋 uzyska膰 przed艂u偶enie o dwa lata realizacji celu fiskalnego za艂o偶onego w programie pomocowym, o co formalnie poprosz膮 prawdopodobnie na szczycie UE w pa藕dzierniku. Premier Antonis Samaras poruszy zapewne ten temat ju偶 w przysz艂ym tygodniu podczas zaplanowanych spotka艅 z kanclerz Niemiec Angel膮 Merkel i prezydentem Francji Francois Hollande'em.
Najwa偶niejszy deficyt...
Zgodnie z obecnym programem Grecja musi obni偶y膰 deficyt bud偶etowy do 3 proc. PKB do ko艅ca 2014 r., podczas gdy w ubieg艂ym roku odnotowa艂a deficyt na poziomie 9,3 proc. Greckie ministerstwo finans贸w argumentuje, 偶e dodatkowe dwa lata na spe艂nienie tego celu pozwoli艂yby si臋 odbi膰 od dna greckiej gospodarce, kt贸ra od 5 lat znajduje si臋 w recesji. Jak poinformowa艂o w poniedzia艂ek unijne 藕r贸d艂o, na realizacj臋 reform przez Grecj臋 trzeba spojrze膰 "z szerszej perspektywy", bo warunki gospodarcze zmieni艂y si臋 od marca, kiedy to uzgadniano drugi program pomocowy dla Grecji, m.in. spowolni艂a 艣wiatowa gospodarka. Mo偶e to oznacza膰 z艂agodzenie warunk贸w dla Grecji.
...ale oszcz臋dza膰 te偶 trzeba
Ponadto program pomocowy zak艂ada oszcz臋dno艣ci bud偶etowe w wysoko艣ci 11,5 mld euro w ci膮gu najbli偶szych dw贸ch lat. Grecki rz膮d pracuje nad planem oszcz臋dno艣ciowym na lata 2013 i 2014, by przedstawi膰 go we wrze艣niu ekspertom trojki. Ateny maj膮 nadziej臋, 偶e gdy zaproponuj膮 konkretne oszcz臋dno艣ci we wrze艣niu, 艂atwiej im b臋dzie p贸藕niej zabiega膰 o ust臋pstwa ze strony po偶yczkodawc贸w. Drugi program pomocy strefy euro i MFW dla Grecji opiewa na 130 mld euro; pierwszy wynosi艂 ok. 110 mld euro. Pierwsza wstrzymana rata drugiego programu, kt贸rej wyp艂ata ma by膰 rozbita na kilka jeszcze mniejszych transz, wynosi 31,5 mld euro.
Autor: km//bgr / 殴r贸d艂o: PAP
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽TVN 24