Lipiec rozpoczniemy w kraju istotną decyzją Rady Polityki Pieniężnej dla kredytobiorców w sprawie wysokości stóp procentowych. Po niej odbędzie się konferencja Adama Glapińskiego, prezesa NBP. W tym tygodniu między innymi zostanie podany także odczyt indeksu PMI z polskiego przemysłu za czerwiec. Przed nami również debiut spółki Sławomira Menzena na New Connect.
Zgodnie z oczekiwaniami i wcześniejszą komunikacją Rada Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej pozostawi w środę stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa NBP wynosi od 10 miesięcy 5,75 proc.
Decyzja RPP
Według najnowszego konsensusu PAP Biznes RPP zacznie obniżki stóp w II kw. 2025 r., a do końca tego okresu zetnie je łącznie o 100 pb., czyli do 4,75 proc. na koniec przyszłego roku.
RPP zapozna się w lipcu z najnowszą projekcją inflacji i PKB, która będzie istotnym punktem odniesienia dla Rady względem perspektyw i możliwości wznowienia obniżek stóp procentowych. Główne parametry projekcji - przedziały prawdopodobieństw dla ścieżki inflacji i PKB - podane zostaną w komunikacie po posiedzeniu RPP. Oficjalna ścieżka centralna obu zmiennych być może zostanie zaprezentowana na slajdach w trakcie konferencji prezesa NBP. Pełną projekcję NBP publikuje zwyczajowo na początku tygodnia, następującym po decyzji RPP. W czerwcu prezes NBP powiedział, że bardzo by chciał, żeby w połowie 2025 r. pojawiły się przesłanki do obniżki stóp.
"Chociaż spodziewamy się umiarkowanego wzrostu inflacji zasadniczej w drugiej połowie tego roku, napędzanego przez ceny energii dla gospodarstw domowych, uważamy to za tymczasowe i utrzymujemy gołębi pogląd na polską inflację w średnim okresie. Ostatecznie przewidujemy, że NBP obniży stopy procentowe pod koniec tego roku, choć dostrzegamy wyraźne ryzyko, że kolejna obniżka stóp zostanie opóźniona do I poł. 2025 r." - uważają ekonomiści Goldman Sachs, którzy w bazowym scenariuszu prognozują obniżkę stóp proc. w Polsce o 50 pb. w IV kw. br.
Odczyt indeksu PMI z polskiego przemysłu za czerwiec
"Według najnowszych danych PMI opublikowanych przez S&P Global, na półmetku 2024 roku polski sektor przemysłowy pozostawał w fazie spowolnienia. Sektor ten skurczył się dwudziesty szósty miesiąc z rzędu, co stanowi najdłuższą sekwencję od rozpoczęcia badania w 1998 roku. Odnotowano dalsze ostre spadki wielkości produkcji, liczby nowych zamówień, eksportu i zatrudnienia, zaś aktywność zakupowa zmalała rekordowy dwudziesty piąty miesiąc z rzędu" - napisano w komentarzu do badania.
Autorzy badania podają, że słabemu popytowi towarzyszył brak presji inflacyjnej – zarówno ceny zakupu środków produkcji, jak i ceny produktów nieznacznie spadły od maja.
Z badania wynika, że szybszy spadek wielkości produkcji zrekompensowały wolniejsze spadki liczby nowych zamówień, zatrudnienia i zapasów środków produkcji, a także mniej zauważalne skrócenie czasu realizacji zamówień przez dostawców.
"Popyt na polskie wyroby przemysłowe w czerwcu nadal słabł. Liczba nowych zamówień zmniejszyła się dwudziesty ósmy miesiąc z rzędu, co stanowi najdłuższy spadek w historii, a tempo spadku – choć wolniejsze niż w maju – pozostało szybkie. Sprzedaż eksportowa również zmalała rekordowy dwudziesty ósmy miesiąc z rzędu, przy czym kluczowym źródłem słabości były w tym przypadku Niemcy" - napisano.
Debiut spółki Sławomira Mentzena na NewConnect
We wtorek 2 lipca zadebiutuje na NewConnect Mentzen SA, spółka z sektora usług doradztwa podatkowego i prawnego oraz księgowych. Głównym akcjonariuszem jest znany polityk, lider Konfederacji, Sławomir Mentzen.
O planach wejścia na giełdę lider Konfederacji już pod koniec lutego. W miniony czwartek GPW podjęła uchwałę o wprowadzeniu akcji spółki do obrotu.
Grupa Mentzen świadczy usługi dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Do końca 2023 roku działalność operacyjna była prowadzona przez Kancelarią Mentzen sp. z o.o. (wcześniej S.K.A.). Organizacja działalności operacyjnej w ramach Grupy Kapitałowej rozpoczęła się w 2024 roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock