Ceny warzyw w Europie szaleją. "Staliśmy się niejako zakładnikami tych dwóch krajów"

Źródło:
TVN24 BiS
Paweł Myziak Zrzeszenie Producentów Papryki RP o produkcji warzyw w Polsce i Europie
Paweł Myziak Zrzeszenie Producentów Papryki RP o produkcji warzyw w Polsce i EuropieTVN24 BIS
wideo 2/6
Paweł Myziak Zrzeszenie Producentów Papryki RPTVN24 BIS

Ceny warzyw w całej Europie osiągają astronomiczne poziomy, w Wielkiej Brytanii ich brakuje, a w Polsce za paprykę trzeba płacić niemal 30 zł za kilogram. To ponad 100 procent więcej niż rok temu. Paweł Myziak ze Zrzeszenia Producentów Papryki RP ocenił w rozmowie na antenie TVN24 BiS, że Polska stała się "niejako zakładnikiem" Turcji i Hiszpanii, bo stamtąd pochodzą sprzedawane u nas warzywa ciepłolubne, w tym papryka.

Gościem anteny TVN24 BiS byli Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności oraz Paweł Myziak ze Zrzeszenia Producentów Papryki RP. Punktem wyjścia do rozmowy o obecnych trendach w rolnictwie były wysokie ceny papryki. Czy polscy producenci jakoś na nich zarabiają?

- Nas te ceny nie cieszą, tylko budzą nadzieję. Obecnie nie produkujemy warzyw ciepłolubnych w Polsce. Wyjątkiem są pomidory malinowe, które stały się takim znakiem rozpoznawczym polskiej produkcji. Natomiast wszystkie pozostałe warzywa ciepłolubne, bakłażany, cukinie czy papryka, są hiszpańskie lub tureckie. Wygląda to tak, że staliśmy się niejako zakładnikami tych dwóch krajów - powiedział Myziak.

Paweł Myziak Zrzeszenie Producentów Papryki RP o produkcji warzyw w Polsce i Europie
Paweł Myziak Zrzeszenie Producentów Papryki RPTVN24 BIS

Przedstawiciel producentów papryki powiedział, że z drugiej strony, gdyby nie Turcja, "to dzisiaj oglądalibyśmy półki w Polsce - tak jak ma je Wielka Brytania - z wydzielanymi warzywami".

Czy warzyw w Polsce zabraknie?

Andrzej Gartner zapytany o to, czy warzyw może w Polsce zabraknąć, zauważył, że mówimy teraz o warzywach ciepłolubnych, do produkcji których potrzeba dużo energii, światła i ciepła, by uprawiać je w naszym klimacie.

- W związku z tym tam, gdzie jest teraz cieplej, jest to tańsza uprawa. Do tej pory wspomagała ona rynek polski. Jednak teraz mamy taką sytuację, przed którą producenci - i pomidora, i papryki, i ogórka - ostrzegali jeszcze jesienią. Ze względu na potężne wzrosty kosztów te nasadzenia są nieco opóźnione. Wszyscy czekają, aż będzie trochę cieplej i trochę jaśniej - stwierdził.

Gantner zauważył, że wysokie ceny mają też związek z tym, że pogoda nie sprzyjała uprawom w Hiszpanii, która do tej pory była naturalnym rezerwuarem dla tego typu warzyw dla Europy.

W jego opinii polskie warzywa zobaczymy na sklepowych półkach dopiero w połowie kwietnia, ale nie powinno ich mimo wszystko zabraknąć.

Paweł Myziak zauważył, że nie rozmawialibyśmy o tym dziś, gdyby nie zmiana w diecie Polaków.

- Szereg sieci handlowych, które weszły do Polski bardzo szeroko, nauczyły nas te warzywa jeść. Nie rozmawialibyśmy o papryce, gdyby nie było jej na sklepowych półkach. Podobnie jak cukinii - stwierdził.

Złe nastroje wśród rolników

Zauważył jednocześnie, że "tak złych nastrojów w rolnictwie nie było w rolnictwie nigdy". W jego ocenie brak optymizmu, wiary rolników w produkcję i sprzedaż przełoży się na uprawy.

- Tak to wygląda dzisiaj, że koszty są niepewne. Nie wiemy też, czy klient będzie chciał ten droższy produkt kupić - powiedział Myziak. Ocenił, że ceny papryki powinny niedługo spaść, ale to nie koniec problemów. Ceny polskich warzyw gruntowych, jak cebula czy marchew, "mogą też podejść w górę".

Andrzej Gantner uspokajał, że nie boi się, iż w Polsce zabraknie pomidorów. - Prędzej, że po takich cenach konsumenci przestaną kupować. To może prowadzić do likwidacji upraw i w efekcie Polska, z czołowego producenta warzyw, może stać się ich importerem - podkreślił.

Obydwaj rozmówcy zauważają, że ceny w polskim sezonie nie powinny wystrzelić, jednak nie ma co się łudzić, że będą na podobnym poziomie, co rok temu. - Im bliżej lata, tym te ceny będą niższe, ale nie tak jak w zeszłym roku. Spodziewam się ich podwyżki na poziomie 30-40 procent - dodał Andrzej Gantner.

Zauważył, że nie pomoże projekt, który się właśnie pojawił, nakładający nowy podatek na całą polską produkcję rolną.

Andrzej Gantner o nowym podatku
Andrzej Gantner o nowym podatkuTVN24 BiS

- Natomiast na dokładkę tego wszystkiego można powiedzieć jedną rzecz. Właśnie się pojawił projekt ustawy, która nakłada podatek na wszystkie surowce rolne, które w Polsce produkujemy, w tym również owoce i warzywa. Co ciekawe, tylko dla tych, którzy kupią polskie owoce i warzywa, natomiast ci, którzy będą kupować za granicą, takiego podatku nie zapłacą. Także serdecznie gratuluję ministerstwu rolnictwa pomysłu - powiedział przedstawiciel Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Projektem, o którym mówi Andrzej Gantner, jest projekt ustawy powołującej Fundusz Ochrony Rolnictwa (FOR). W teorii ma on chronić rolników przed nieuczciwymi płatnikami - np. gdy ogłosi on upadłość i nie zapłaci za wcześniej dostarczone produkty. Do Funduszu mają trafiać składki od podmiotów skupujących, przechowujących lub przetwarzających produkty rolne. Ustalono je na poziomie 0,25 proc. ceny netto towarów. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi szacuje, że oznacza to wzrost cen żywności o 0,06 proc. Jednak zdaniem producentów podwyżka będzie znacznie wyższa, bo do tego dojdą koszty administracyjne.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wstępny wniosek w sprawie postawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu (TS) jest wadliwy z przyczyn ustrojowych, proceduralnych i konstrukcyjnych oraz łamie niezależność banku centralnego - ocenił w oświadczeniu Narodowy Bank Polski. Z kolei szef banku centralnego stwierdził, że wszczęta przeciw niemu procedura o postawienie go przed TS może sparaliżować prace banku oraz ustanowić niebezpieczny precedens w kraju i w skali międzynarodowej.

NBP odpowiada na zarzuty. Glapiński ostrzega przed "paraliżem"

NBP odpowiada na zarzuty. Glapiński ostrzega przed "paraliżem"

Źródło:
PAP

Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 złotych brutto od początku 2025 roku - napisał w liście otwartym do premiera Donalda Tuska prezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński.

Apel do premiera w sprawie najniższej krajowej

Apel do premiera w sprawie najniższej krajowej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) zdecydowała się obniżyć wysokość stopy depozytowej o 25 punktów bazowych - podano w komunikacie po posiedzeniu. Dodano, że stopa refinansowa ma zostać obniżona o 60 punktów bazowych.

Stopy procentowe w strefie euro. Jest decyzja

Stopy procentowe w strefie euro. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z kasowego PIT będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, których przychody z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej nie przekroczyły jednego miliona złotych, a nie jak było w pierwotnym projekcie, równowartości 250 tysięcy euro - wynika ze zmian zaakceptowanych w czwartek przez sejmową komisję finansów.

Nowa możliwość rozliczeń dla przedsiębiorców z poprawkami sejmowej komisji

Nowa możliwość rozliczeń dla przedsiębiorców z poprawkami sejmowej komisji

Źródło:
PAP

- Nie ma planów sprzedaży przez PZU ani Pekao, ani Alior Banku - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki. Po tej informacji rosną kursy akcji tych trzech spółek na warszawskiej giełdzie.

Wiceminister komentuje, kursy akcji w górę

Wiceminister komentuje, kursy akcji w górę

Źródło:
PAP

Komisja Europejska odrzuciła propozycje eksporterów samochodów elektrycznych z Chin wprowadzenia zobowiązań dotyczących cen tych pojazdów. Firmy z Państwa Środka złożyły je licząc, że przekona to Komisję Europejską do rezygnacji z ceł wyrównawczych nałożonych na ten chiński sektor.

Spór o elektryki. Bruksela odrzuciła propozycje Chińczyków

Spór o elektryki. Bruksela odrzuciła propozycje Chińczyków

Źródło:
PAP

Płaca minimalna w 2025 roku wzrośnie do 4666 złotych brutto wobec 4626 złotych proponowanych wcześniej na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego - podano w najnowszej wersji projektu rozporządzenia.

Rząd zmienia zdanie w sprawie pensji minimalnej

Rząd zmienia zdanie w sprawie pensji minimalnej

Źródło:
PAP

Władze Węgier złamały unijne prawo regulując dekretem rządowym ceny niektórych produktów żywnościowych - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dekret wydany w odpowiedzi na wysoką inflację pozostawał w mocy do lipca 2023 roku. W ocenie TSUE naruszał on wolną konkurencję.

Budapeszt złamał unijne prawo. Orzeczenie TSUE

Budapeszt złamał unijne prawo. Orzeczenie TSUE

Źródło:
PAP

Unijne organizacje konsumentów złożyły w czwartek skargę do Komisji Europejskiej i organów ochrony konsumentów UE na firmy z branży gier wideo, w tym producentów gier Fortnite i Minecraft. Zarzuty dotyczą manipulacji i zmuszania graczy do zakupów wirtualnych walut. KE poinformowała, że bada sprawę.

Skarga do Brukseli na producentów gier

Skarga do Brukseli na producentów gier

Źródło:
PAP

Pomiędzy resortami rozwoju i finansów trwa spór o przedawnienie podatków dla przedsiębiorców - zwraca uwagę czwartkowy "Puls Biznesu". Ministerstwo Finansów sprzeciwia się zmianie prawa, która ukróciłaby szkodliwe dla firm praktyki fiskusa. Resort rozwoju zapewnia, że nie odstąpi. Chce, by zmiana weszła w życie od przyszłego roku, razem z innymi deregulacjami.

Spór w rządzie o przedawnienie podatków

Spór w rządzie o przedawnienie podatków

Źródło:
PAP

Darmowe przejazdy na terenie Polski, także loty samolotem, diety, ryczałt na prowadzenie biur poselskich - to niektóre z przywilejów przysługujących posłom i senatorom. Chroni ich też immunitet - nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności za działalność w związku ze sprawowaniem mandatu.

Darmowe loty po Polsce, diety i ryczałty

Darmowe loty po Polsce, diety i ryczałty

Źródło:
PAP

Ceny masła rosną i są prawie rekordowe. Jest też coraz mniej kur niosek, co wpływa na ceny jaj. Przez słabe zbiory zboża w Europie rosną ceny pszenicy, co podniesie następnie koszt mąki i chleba - pisze "Rzeczpospolita".

Śniadanie drożeje. "Tanio już było"

Śniadanie drożeje. "Tanio już było"

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Polska branża turystyczna odnotowała trend "coolcation", czyli poszukiwania na wakacje chłodniejszych miejsc, gdzie latem temperatura to 23-27 stopnie Celsjusza - powiedziała prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Marta Chełkowska. - Tu widzimy dla nas szanse - wskazała. Podczas tegorocznego sezonu nad morzem dopisali turyści z Czech.

Nowy trend w turystyce. "Tu widzimy dla nas szanse"

Nowy trend w turystyce. "Tu widzimy dla nas szanse"

Źródło:
PAP

Linie lotnicze Ryanair muszą zwrócić jednej z pasażerek pobraną na lotnisku, dodatkową opłatę za bagaż podręczny wynoszącą 56,5 euro - orzekł sąd w mieście Braga, w północnej Portugalii. Pieniądze mają zostać oddane wraz z odsetkami i wyrównaniem kosztów procesu sądowego.

Bezprecedensowy wyrok w sprawie bagażu. Możliwa lawina pozwów

Bezprecedensowy wyrok w sprawie bagażu. Możliwa lawina pozwów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Ministerstwa Finansów wystąpienie, z którego wynika, że właściciele samochodów skarżą się na "nadmiarowe i niesprawiedliwe" kary za brak OC. Skargi dotyczą też odmów ich umorzenia lub udzielenia ulgi w spłacie, żalą się również, że "decyzji w tych sprawach nie można zaskarżyć". Resort odpowiedział na pismo RPO.

"Nadmiarowe i niesprawiedliwe opłaty". Jest odpowiedź

"Nadmiarowe i niesprawiedliwe opłaty". Jest odpowiedź

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wprowadza cyfryzację granic i systemu imigracyjnego, aby zwiększyć bezpieczeństwo i poprawić komfort obsługi dla podróżnych. Od kwietnia 2025 roku wszyscy podróżni, od których nie wymagana jest wiza, aby móc podróżować do Zjednoczonego Królestwa, będą musieli posiadać Elektroniczną Autoryzację Podróży. 

Nowe zasady podróżowania do Wielkiej Brytanii

Nowe zasady podróżowania do Wielkiej Brytanii

Źródło:
tvn24.pl

"W interesie publicznym składam petycję w celu ustanowienia Wigilii Bożego Narodzenia dniem ustawowo wolnym od pracy" - czytamy w piśmie skierowanym do Senatu. Jak pisze środowa "Rzeczpospolita", powołując się na wyjaśnienia Miłosza Motyki, wiceministra klimatu i rzecznika PSL, Polskie Stronnictwo Ludowe "przeanalizuje petycję i nie wyklucza, że będzie rozmawiał na jej temat z innymi koalicjantami". - Jestem otwarty na tego typu dyskusję - odpowiada poseł Lewicy Tomasz Trela.

Nowy dzień wolny od pracy? Jest apel

Nowy dzień wolny od pracy? Jest apel

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

Z ubezpieczeń szkolnych korzysta około 80 procent polskich uczniów - wynika z szacunków branży. Polisy grupowe są tańsze, ale też niższe są odszkodowania, dlatego niektórzy rodzice wolą poszukać indywidualnej ochrony. Czy ubezpieczenie szkolne jest obowiązkowe? Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie polisy? I czy można ubezpieczyć się podwójnie - i w szkole, i samodzielnie?

"Na jutro przynosimy pieniądze". Branża: popularność jest duża

"Na jutro przynosimy pieniądze". Branża: popularność jest duża

Źródło:
tvn24.pl

Zamykamy rozdział inflacji - oznajmiła w komunikacie główna doradczyni Białego Domu ds. gospodarki, Lael Brainard, po publikacji danych, według których wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w sierpniu 2,5 procent. Gospodarka, a w szczególności inflacja, są istotnymi tematami trwającej kampanii prezydenckiej w USA.

Biały Dom ogłasza "zamknięcie rozdziału inflacji"

Biały Dom ogłasza "zamknięcie rozdziału inflacji"

Źródło:
PAP

Koszt pogrzebu w 2024 roku z kremacją wahał się w przedziale 11,3-13,3 tysiąca złotych, a bez kremacji 12,1-14,3 tysiąca złotych - wynika z opracowania przygotowanego przez resort rodziny i pracy na potrzeby prac nad ustawą zwiększającą wielkość zasiłku pogrzebowego.

Tyle kosztuje pogrzeb w Polsce. Co z podwyżką zasiłku?

Tyle kosztuje pogrzeb w Polsce. Co z podwyżką zasiłku?

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał do tej pory prawie 4,3 miliona świadczeń na wyprawki szkolne w ramach programu Dobry start - przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Wnioski o przyznanie świadczenia można składać do 30 listopada.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. Trzeba złożyć wniosek

Dodatkowe pieniądze z ZUS. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Ponad 5,5 miliona pracowników w Polsce może zostać zastąpionych przez sztuczną inteligencję (AI) w najbliższych 5-10 latach - wskazał założyciel Personnel Service, Krzysztof Inglot, komentując najnowsze badania firmy. Jednocześnie tylko 3 procent Polaków ma obawy, że AI zabierze im pracę.

Tylko 40 procent pracowników może spać spokojnie

Tylko 40 procent pracowników może spać spokojnie

Źródło:
PAP

Ponad 100 tysięcy ton ropy naftowej wynoszą zasoby wydobywalne złoża Rzeczyca odkrytego przez Orlen w województwie lubuskim - poinformowała w środę spółka. W pobliżu tego odkrycia spółka zidentyfikowała kolejne struktury, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego kompleksu jest szacowana na ponad 500 tysięcy ton ropy.

Odkryto "duże złoże" ropy naftowej w Polsce

Odkryto "duże złoże" ropy naftowej w Polsce

Źródło:
PAP

We wtorek Sony oficjalnie zaprezentowało Playstation 5 Pro, czyli znacznie wydajniejszą, ale też droższą odsłonę piątej wersji konsoli. W przypadku nowego sprzętu zaskoczeniem może być wysoka cena, ale także brak napędu optycznego, który trzeba będzie dokupić oddzielnie.

Nowa konsola zaprezentowana. Są kontrowersje

Nowa konsola zaprezentowana. Są kontrowersje

Źródło:
BBC

Kierownictwo Campbell Soup Company planuje zmienić nazwę firmy na "The Campbell's Company". Zniknie więc z niej "zupa", która, sprzedawana w puszkach, stanowiła niegdyś główne źródło przychodów tego 155-letniego przedsiębiorstwa. Produkt był inspiracją dla jednego z najbardziej kultowych dzieł mistrza pop-artu, amerykańskiego artysty Andy'ego Warhola.

Zainspirowała jedno z najbardziej znanych dzieł XX wieku. Teraz kultowa marka zmienia nazwę

Zainspirowała jedno z najbardziej znanych dzieł XX wieku. Teraz kultowa marka zmienia nazwę

Źródło:
CNN, BBC

Żadnego kandydata nie wyłoniono w naborze na stanowisko Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) - wynika z dokumentu opublikowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (KPRM).

Nie wyłoniono żadnego kandydata na prezesa URE

Nie wyłoniono żadnego kandydata na prezesa URE

Źródło:
PAP

Zarówno na poziomie federalnym, jak i w niektórych prowincjach w Kanadzie istnieją rozwiązania dotyczące pustostanów lub "niewystarczająco używanych” nieruchomości. W Vancouver podatek od pustostanów obowiązuje od siedmiu lat, a liczba niezamieszkałych nieruchomości spadła o ponad połowę.

Tak zadziałał podatek od pustostanów

Tak zadziałał podatek od pustostanów

Źródło:
PAP