Bruksela da na terminal w Świnoujściu

Najnowsze

TVN24Terminal gazowy ma powstać w sąsiedztwie świnoujskiego portu

Komisja Europejska przedstawiła listę projektów, które zamierza dofinansować w ramach swego programu pobudzania gospodarczego, na który przeznaczy łącznie 5 miliardów euro. 250 mln euro ma trafić do elektrowni w Bełchatowie, zaś 80 mln euro na terminal gazowy LNG w Świnoujściu.

Listę z propozycjami otwiera projekt gazociągu Nabucco, który KE chce zasilić w tym roku kwotą 350 mln euro. Ponadto jest projekt gazociągu Skanled z Norwegii do Danii, Szwecji i Polski (150 mln euro) oraz niemiecko-polski projekt elektrowni wiatrowej nowej generacji o nazwie Alpha Ventus/Bard (150 mln euro).

KE chce też przeznaczyć 150 mln euro na połączenia energetyczne bałtyckiej elektrowni wiatrowej Kriegers Flak z sieciami Polski, Danii, Szwecji i Niemiec.

- Unijny plan pobudzania gospodarki to 'inteligentne inwestycje', które po krótkoterminowym pobudzeniu, przyniosą długoterminowe cele. Chcemy zasilić kwotą 5 mld euro z niewydanych funduszy z budżetu UE specyficzne projekty, które wzmocnią Europę - oświadczył przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Barroso nie ukrywał, że na unijny plan pobudzania gospodarki, wstępnie przyjęty już w listopadzie ubiegłego roku, wpływ ma ostatni gazowy kryzys wywołany konfliktem pomiędzy Rosją a Ukrainą, z powodu którego ucierpieli europejscy odbiorcy. Stąd, na liście znalazło się wiele projektów, które mają wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne UE.

Ponad 15 procent dla Polski

Na 5 mld euro, aż 3,5 mld to inwestycje energetyczne, z czego 1,25 mld przeznaczone będzie na bardzo kosztowne instalacje wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. W ramach tej puli, 250 mln euro ma dostać Bełchatów, gdzie jest największa w Europie elektrownia na węgiel brunatny.

Na elektrownie wiatrowe na morzu KE w sumie chce przeznaczyć 520 mln euro, a 1,73 mld na interkonektory (połączenia) i gazociągi. W ramach tej puli, KE zaproponowała 80 mln euro dla gazoportu w Świnoujściu, który polski rząd chce zrealizować do 2013 roku. prawa

W sumie na projekty energetyczne w Polsce lub z polskim udziałem, KE chce przeznaczyć 780 mln euro, czyli ok. 15,5 proc. całej kwoty 5 mld euro.

Ponad 1 mld ma zostać wydane na rozwój szerokopasmowego internetu na obszarach wiejskich w UE, a pół mld euro na nowe wyzwania w europejskim rolnictwie (zmiany klimatyczne, energia odnawialna, gospodarka wodna, restrukturyzacja sektora mlecznego). - Oczekujemy, że kraje członkowskie przyjmą ten plan - zaapelował Barroso.

Ogólną propozycję w tej sprawie, KE przyjęła już w listopadzie, ale wówczas poinformowała jedynie, że z zaoszczędzonych w budżecie z lat 2008 i 2009 środków w wysokości 5 mld euro, chce sfinansować transeuropejskie projekty infrastrukturalne, w tym energetyczne (jak interkonektory) i szerokopasmowy internet. Ministrowie finansów postawili jednak warunek - a mianowicie odmówili zgody na wydanie owych 5 mld euro, dopóki nie zobaczą listy z konkretnymi projektami, które KE chciałaby sfinansować.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24