Więcej płatnych dróg od 1 listopada

Źródło:
PAP
Nowe odcinkowe pomiary prędkości mają ukrócić rajdy na autostradach i drogach ekspresowych
Nowe odcinkowe pomiary prędkości mają ukrócić rajdy na autostradach i drogach ekspresowychTVN24
wideo 2/2
Nowe odcinkowe pomiary prędkości mają ukrócić rajdy na autostradach i drogach ekspresowychTVN24

Na 1 listopada tego roku zaplanowano rozszerzenie sieci dróg, na których pobierana jest opłata za przejazd - poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Infrastruktury Anna Szumańska. Nie dotyczy to jednak wszystkich pojazdów.

- Sieć dróg płatnych nie była rozszerzana od 2017 r. Od tego czasu w Polsce oddano do użytku wiele nowych odcinków dróg krajowych klasy A oraz dróg krajowych klasy S. Długość nowych odcinków dróg do objęcia opłatą to ok. 1,6 tys. km. Obecnie opłaty są pobierane na ok. 3,6 tys. km dróg krajowych wszystkich kategorii - przekazała rzeczniczka.

Rozszerzenie sieci dróg płatnych zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Rząd ma się zająć tym projektem 22 października.

"Stawki za przejazd są uzależnione od masy pojazdów oraz od normy emisji spalin"

Rzeczniczka podkreśliła, że resort nie planuje wprowadzenia opłat od samochodów osobowych i motocykli za przejazd odcinkami dróg zarządzanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Obecnie opłaty są pobierane na ok. 3,6 tys. km dróg krajowych wszystkich kategorii.

- Rozszerzenie sieci dróg płatnych jest kontynuacją polityki obejmowania od 2011 r. nowo wybudowanych dróg opłatą, a także jednym z działań, które Polska zobowiązała się podjąć w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Opłata elektroniczna jest oparta na zasadach 'korzystający płaci' oraz 'zanieczyszczający płaci', co oznacza, że stawki za przejazd są uzależnione od masy pojazdów oraz od normy emisji spalin. Co istotne, wpływy z opłat za przejazd pojazdów ciężkich i autobusów trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansowana jest budowa nowych dróg i remonty istniejącej sieci" - zaznaczyła Szumańska.

W Polsce pobór opłat realizowany jest przez e-TOLL i odbywa się za pomocą systemu satelitarnego. Oznacza to, że nie ma konieczności montowania urządzeń do tego służących na drogach.

Autorka/Autor:Pkarp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W czwartek po południu złoty traci w stosunku do głównych walut. Dolar jest najdroższy od trzech miesięcy. Amerykańska waluta zyskuje między innymi dzięki publikacji lepszych od oczekiwań danych z rynku pracy w USA. Więcej trzeba zapłacić także za euro, funta brytyjskiego czy franka szwajcarskiego.

Złoty słabnie. Dolar najdroższy od trzech miesięcy

Złoty słabnie. Dolar najdroższy od trzech miesięcy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sąd okręgowy ustalił karę 506 milionów złotych dla Jeronimo Martins za uzyskiwanie od dostawców produktów spożywczych nieumówionych wcześniej rabatów, tym samym zgadzając się z ustaleniami UOKiK wskazującymi, że spółka nie miała prawa do takich zachowań - napisał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na platformie X.

Ponad pół miliarda złotych kary dla właściciela Biedronki

Ponad pół miliarda złotych kary dla właściciela Biedronki

Źródło:
PAP

Obniżenie minimalnej granicy wieku do uzyskania prawa jazdy kategorii B to jedna z propozycji resortu infrastruktury. Prawo jazdy mógłby uzyskać 17-latek korzystający z uprawnień wyłącznie pod okiem doświadczonego kierowcy.

Prawo jazdy dla 17-latków? Jest propozycja ministerstwa

Prawo jazdy dla 17-latków? Jest propozycja ministerstwa

Źródło:
PAP

Klient banku, który spłacił kredyt na mieszkanie przed czasem, może odzyskać część prowizji za udzielenie tego kredytu, jeżeli nie został poinformowany, iż prowizja ta nie zależy od okresu obowiązywania umowy - orzekł w wydanym w czwartek wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE.

Ważny wyrok dla kredytobiorców. Można odzyskać część prowizji 

Ważny wyrok dla kredytobiorców. Można odzyskać część prowizji 

Źródło:
PAP

We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz - podał Narodowy Bank Polski. Pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP

Wpis w CV i zdobyte doświadczenie mogły być zachętą do przyjęcia oferty pracy w należącym do brytyjskiej rodziny królewskiej Zamku w Windsorze. Bo przecież nie wynagrodzenie. To, według zamieszczonego ogłoszenia, początkowo wynosiło zaledwie 22 tysiące funtów rocznie (około 113 tysięcy złotych), czyli poniżej płacy minimalnej. Gdy media nagłośniły tę sprawę, okazało się, że kwotę podano przez pomyłkę i wysokość wynagrodzenia podniesiono do 24 188 funtów rocznie.

Rodzina królewska szuka pracownika. Wynagrodzenie budzi kontrowersje 

Rodzina królewska szuka pracownika. Wynagrodzenie budzi kontrowersje 

Źródło:
PAP

Kilkadziesiąt zatrudnionych w biurze Meta w Los Angeles osób zostało zwolnionych z powodu nadużywania bonów żywnościowych. Zamiast wykorzystywać vouchery do opłacania posiłków, byli już pracownicy Marka Zuckerberga mieli kupować za nie detergenty, kosmetyki czy kieliszki.  

Gigant zwalnia kilkudziesięciu pracowników. Nadużywali bonów żywnościowych  

Gigant zwalnia kilkudziesięciu pracowników. Nadużywali bonów żywnościowych  

Źródło:
Telegraph

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego obniżyła główne stopy procentowe o 25 punktów bazowych - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC podał, że proces dezinflacji wyraźnie postępuje.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
tvn24.pl

Powstająca w Koninie fabryka materiałów katodowych została wykupiona przez chińską spółkę Ningbo Ronbay New Energy Technology - wynika z informacji zawartych w raporcie półrocznym firmy. Pierwsza faza budowy obiektu, zgodnie z przewidywaniami, zakończy się pod koniec 2025 roku. Produkowane tam materiały będą wykorzystywane między innymi w bateriach samochodów elektrycznych.

Chińczycy przejmują fabrykę w Koninie

Chińczycy przejmują fabrykę w Koninie

Źródło:
PAP

Rząd na pomoc powodzianom przekazał już ponad 970 milionów złotych - przekazał w czwartek pełnomocnik rządu do spraw odbudowy zalanych terenów Marcin Kierwiński. Podkreślił, że na wypłatę zasiłków z budżetu centralnego do wojewodów przekazano ponad 350 milionów złotych, natomiast bezpośrednio do ludzi - 250 milionów złotych.

Wsparcie dla powodzian. Kierwiński podał liczby

Wsparcie dla powodzian. Kierwiński podał liczby

Źródło:
PAP

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski do 3,2 procent w tym roku i do 3,7 procent w 2025 roku.

Polska gospodarka z lepszymi prognozami. Jest korekta Banku Światowego

Polska gospodarka z lepszymi prognozami. Jest korekta Banku Światowego

Źródło:
PAP

Finanse, bankowość, handel - wszystkie te branże liczą straty związane z brexitem. Teraz do grona ofiar wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej dołączył niespodziewanie zadeklarowany eurosceptyk, były premier Boris Johnson. Portal Politico wskazuje, że jego najnowsza książka mogłaby osiągnąć znacznie lepsze wyniki sprzedaży, gdyby nie opóźniona data premiery. W wyniku dodatkowych kontroli na granicy brytyjskie książki docierają bowiem na unijny rynek o mniej więcej tydzień później. 

"Ironia losu". Boris Johnson padł ofiarą brexitu

"Ironia losu". Boris Johnson padł ofiarą brexitu

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Finansów jest już "bardzo blisko" decyzji o nowelizacji tegorocznego budżetu, natomiast decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Szef resortu zwrócił uwagę na niższą od planów realizację wpływów z VAT, CIT, czy praw do emisji CO2.

Decyzja o nowelizacji budżetu "bardzo blisko". Zapowiedź ministra

Decyzja o nowelizacji budżetu "bardzo blisko". Zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Wszystkie pomieszczenia w budynkach mieszkalnych przeznaczone do przechowywania pojazdów mają być opodatkowane jak mieszkania - wynika z projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Projektowana nowela zakłada także doprecyzowanie definicji "budowli i budynku" na potrzeby podatkowe.

Garaże traktowane jak mieszkania. Rząd za zmianami w opodatkowaniu

Garaże traktowane jak mieszkania. Rząd za zmianami w opodatkowaniu

Źródło:
PAP

W czwartek Grupa Żabka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych. To szósty tegoroczny debiutant, przy uwzględnieniu też firm przenoszących się z NewConnect. Oferta publiczna sieci jest czwartą, największą w historii. - Po okresie trudnym, znów mamy wielki wspaniały debiut na giełdzie - mówił podczas otwarcia Tomasz Bardziłowski, prezes zarządu GPW w Warszawie.

Żabka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych

Żabka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Airbus, europejski producent samolotów, ma zlikwidować 2,5 tysiąca miejsc pracy w dziale produkcji obronnej i kosmicznej (Defense and Space). Koncernu tłumaczy swoją decyzję trudnymi uwarunkowaniami biznesowymi, w szczególności - w kosztownej branży satelitów.

Europejski gigant szykuje potężne zwolnienia

Europejski gigant szykuje potężne zwolnienia

Źródło:
PAP

Zwolnienia grupowe nabierają tempa. Liczby rosną nie tylko miesiąc do miesiąca, lecz także rok do roku. Eksperci mówią o korekcie na rynku pracy, która może się nie skończyć szybko - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". Według eksperta BCC Grzegorza Kulisia, powodem jest pogrążanie się w recesji Niemiec, które są naszym głównym partnerem handlowym.

Coraz więcej zwolnień grupowych. "To najgorszy wynik od 2022 roku"

Coraz więcej zwolnień grupowych. "To najgorszy wynik od 2022 roku"

Źródło:
PAP

W czwartek 17 października Grupa Żabka zadebiutuje na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W swoim prospekcie sieć podkreśla rolę sztucznej inteligencji, dzięki której "jest w stanie obsłużyć około 17 milionów Polaków, którzy mają Żabkę w odległości do 500 metrów od ich domów". Nad jakimi rozwiązaniami technologicznymi pracuje obecnie spółka?

Debiut Żabki na giełdzie. Jakie plany ma spółka?

Debiut Żabki na giełdzie. Jakie plany ma spółka?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wnioski o zezwolenie na pracę dla obcokrajowców będą odrzucane obligatoryjnie, jeśli okaże się, że zostały złożone jedynie w celu otrzymania polskiej wizy - wynika z projektu nowelizacji o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym.

Zmiany dla obcokrajowców. Koniec z wnioskami o pracę "dla pozoru"

Zmiany dla obcokrajowców. Koniec z wnioskami o pracę "dla pozoru"

Źródło:
PAP