New Jersey to jedyny stan w USA, w którym kierowcy nie mogą samodzielnie tankować. Oregon w zeszłym tygodniu zniósł 72-letni zakaz i zezwolił na samoobsługę na stacjach benzynowych - podał portal stacji CNN.
Wyjaśnił, że prawo w Oregonie zostało uchwalone mimo sprzeciwu związku zawodowego reprezentującego 800 pracowników stacji. Zmiana w Oregonie sprawia, że New Jersey jest ostatnim stanem, w którym kierowcy nie mogą samodzielnie tankować. Właściciele stacji benzynowych w New Jersey mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 250 dol. za pierwsze wykroczenie, jeśli kierowcy zostaną przyłapani na tankowaniu i do 500 dol. za kolejne takie naruszenia.
Stan, w którym nie można samodzielnie tankować
Trudności w zatrudnianiu pracowników doprowadziły do ponownych prób zniesienia zakazu przez branżę stacji benzynowych w New Jersey. Za każdym razem, gdy ceny paliwa rosną, pojawiają się ustawy mające na celu zakończenie zakazu samoobsługi - napisał CNN.
Portal dodał, że zakaz samoobsługi w New Jersey, wraz z reputacją stanu jako mającego niższe ceny paliw, jest częścią jego kultury. "Dziewczyny z Jersey nie tankują" - to popularna naklejka na zderzak. Stanowy zakaz samoobsługi sięga 1949 roku i wydaje się mało prawdopodobne, aby w najbliższym czasie uległ zmianie.
W okresie gdy ustanawiano to prawo, stacje benzynowe zarabiały pieniądze nie tylko na paliwie, ale oferowały także szereg usług, takich jak kontrola oleju i akumulatora, wycieranie przedniej szyby i naprawy pojazdów. Według historyków, właściciele stacji benzynowych z pełną obsługą uważali, że tańsze, samoobsługowe stacje benzynowe - które zaczęły się rozprzestrzeniać - podcinałyby ich ceny i próbowali przeforsować zakaz samoobsługi - wyjaśnił amerykański portal.
Do 1968 roku tankowanie paliwa do własnego samochodu zostało zakazane w 23 stanach. Jednak właściciele stacji benzynowych zaczęli zmieniać swoje stanowisko w sprawie samoobsługi w latach 70. i 80., gdy stracili kontrolę nad rynkiem usług i napraw samochodowych. Stacje benzynowe musiały szukać nowych sposobów na zwiększenie zysków i wierzyły, że samoobsługa może obniżyć koszty pracy i zwiększyć ilość sprzedawanego paliwa. Wprowadzili do oferty również sprzedaż żywności, tytoniu, kawy, przekąsek i innych produktów o wyższych marżach zysku - wyjaśnił CNN.
Podał także, że operatorzy zaczęli naciskać na stany, aby uchyliły swoje zakazy samoobsługi i już w 1992 r. około 80 proc. wszystkich stacji benzynowych w całym kraju było samoobsługowych, w porównaniu do zaledwie 8 proc. dwie dekady wcześniej.
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: rocharibeiro / Shutterstock.com