Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. W projekcie proponuje się wprowadzenie nowych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach OC. Według resortu finansów będzie to miało "marginalny wpływ" na wysokość składek OC.
Chodzi o zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.
Przygotowany przez resort finansów projekt, jak wskazano w uzasadnieniu, ma na celu implementację przepisów unijnej dyrektywy dotyczącej ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych i egzekwowania obowiązku ubezpieczania od takiej odpowiedzialności. Poza tym proponowana nowelizacja ma na celu uwzględnienie w polskim prawie wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
"Dyrektywa wskazuje minimalne kwoty sum gwarancyjnych w euro, określając je na wyższym, wspólnym dla wszystkich państw członkowskich poziomie. Dotychczas, dzięki zastosowaniu okresów przejściowych, i różnych momentów, od których dokonywano okresowego przeglądu zgodnie ze zharmonizowanym wskaźnikiem cen konsumpcyjnych (HICP), w poszczególnych państwach członkowskich minimalne kwoty sum gwarancyjnych różniły się" - czytamy w uzasadnieniu. Dodano, że unijne przepisy nakazują przeliczyć kwoty w euro na walutę krajową według kursu z 22 grudnia 2021 r.
Wyższe sumy gwarancyjne
W projekcie proponuje się, aby sumy gwarancyjne – czyli maksymalnej wartości odszkodowania, jakie może być związane z wypadkiem – w ubezpieczeniach OC ustalić na nieco ponad 29,87 mln zł w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych oraz na 6,02 mln zł w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych − w przypadku szkód w mieniu. Projektowana ustawa zawiera także m.in. przepisy zakazujące dyskryminacji ubezpieczających ze względu na narodowość posiadacza pojazdu mechanicznego, jego poprzednie państwo miejsca zamieszkania lub siedziby. Inne nowe regulacje dotyczą umożliwienia poszkodowanym lub uprawnionym do odszkodowania dochodzenie odszkodowania z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w miejscu ich zamieszkania lub siedziby. Projektowana ustawa ma wejść w życie w 14 dni od jej ogłoszenia, z wyjątkiem części przepisów, które maja zacząć obowiązywać od 23 kwietnia br.
Czy wzrośnie stawka OC?
"Szacuje się, że podwyższenie minimalnych sum gwarancyjnych będzie miało marginalny wpływ na potencjalne koszty, jakie będą ponosili ubezpieczający (posiadacze pojazdów mechanicznych oraz posiadacze gospodarstw rolnych)" - napisał resort w ocenie skutków regulacji projektu ustawy.
MF dodało, że na wysokość składki decydujący wpływ ma ocena ryzyka ubezpieczeniowego, a także analizy i statystyki, na podstawie których tak kształtowane są taryfy, żeby wynik techniczny i wpływy uzyskane ze składek pozwalały na wypłaty odszkodowań z zachowaniem płynności finansowej zakładu ubezpieczeń.
"W związku z tym można oczekiwać, że ewentualny wzrost taryf może być zróżnicowany w odniesieniu do poszczególnych rodzajów klientów oraz portfeli ubezpieczeń, a także sytuacji samych zakładów ubezpieczeń, do których należy ustalanie wysokości składek ubezpieczeniowych zgodnie z art. 33 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej" - napisano.
MF powołało się też na ocenę polskiej Izby Ubezpieczeń, według której wpływ wyższych sum gwarancyjnych będzie marginalny.
"Także w ocenie Polskiej Izby Ubezpieczeń, będącej organizacją samorządu gospodarczego zakładów ubezpieczeń, podwyższenie minimalnych sum gwarancyjnych w obowiązkowym ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych będzie miało marginalny wpływ na wysokość składki w tym ubezpieczeniu" - napisano.
"Modele taryfikacyjne ubezpieczycieli obejmują bardzo dużą liczbę czynników ryzyka, przez co proces ustalenia składki to złożony algorytm oparty na bardzo wielu zmiennych dotyczących zarówno pojazdu, jak i kierowcy. Podwyższenie minimalnych sum gwarancyjnych jest tylko jednym z elementów tego procesu" - dodano.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock