Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Źródło:
TVN24 Biznes
Strefy Czystego Transportu w Krakowie i Warszawie pod znakiem zapytania (materiał z 4.12.2023)
Strefy Czystego Transportu w Krakowie i Warszawie pod znakiem zapytania (materiał z 4.12.2023)TVN24
wideo 2/6
Strefy Czystego Transportu w Krakowie i Warszawie pod znakiem zapytaniaTVN24

Coraz głośniej wybrzmiewają apele przeciwników zakazu wjazdu do miast najstarszych samochodów. Planowanym wprowadzeniem ekostrefy od 1 lipca w Krakowie zajmie się sąd, po skardze między innymi wojewody. W czwartek przeciwnicy wyrzucania trujących aut ze stolicy protestować chcą na sesji rady miasta. Radni zdecydują czy i kto za nieco pół roku nie wjedzie do centralnych dzielnic Warszawy. Materiał Łukasza Wieczorka.

Pan Janusz rozdaje mandaty, nie są prawdziwe ale symbolizują prawdziwy problem.

Jest to ulotka, która przypomina prawdziwy mandat, więc budzi emocje. Jest to mandat karny za wjazd do strefy czystego transportu - mówi Janusz Kunowski, autor strony niedlasct.pl.

W ten sposób pan Janusz namawia mieszkańców Warszawy, by razem z nim zaprotestowali przeciwko powstaniu ekostrefy. Zgodnie z planem miasta od 1 lipca nie wjadą do niej najstarsze samochody. Ostateczną decyzję podejmą radni w najbliższy czwartek.

Strefy mają najmocniej uderzyć w biedniejszych

- Na przykład odezwała się do mnie osoba, która utrzymuje rodzinę, pracuje jako kurier i ponieważ mieszka poza strefą czystego transportu 500 metrów nie będzie mogła od przyszłego roku wykonywać swojej pracy - mówi pan Janusz.

Przeciwnicy strefy chcą przekonać radnych, że zakaz wjazdu do centralnych dzielnic dla części samochodów jest dyskryminujący, a poprawa jakości powietrza będzie nieznacząca.

- Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta, no umówmy się, że to na kilometr pachnie jakimś powiedziałbym mocnym lobbingiem. Nawet jeśli przez wiele osób jest to robione nieświadomie, to najbardziej ucierpią najubożsi mieszkańcy miasta - przekonuje dr hab. Tomasz Rostkowski, aktywista ruchu STOP KORKOM.

Podobne głosy słychać we wszystkich miastach, gdzie ma powstać ekostrefa.

Jakie auta obejmują zakazy?

- No tak, chcecie wykosić hydraulików, którzy jeżdżą starymi samochodami, taksówkarzy, którzy mają stare autra... Tak, tak! Tak, chcemy! Nie chcemy we Wrocławiu samochodów starszych niż 25 lat diesle i 20 lat samochody benzynowe, bo one po prostu nas trują - powiedział Tomasz Sikora, Urząd Miejski Wrocławia.

Zgodnie z planem Warszawy dla mieszkańców strefy przez najbliższe cztery lata nic się nie zmieni. Mieszkający poza strefą, czyli część Warszawiaków i wszyscy spoza stolicy, muszą liczyć się, że od 1 lipca nie dojadą wszędzie samochodem. Chodzi o auta z silnikiem diesla starsze niż 18 lat i auta na benzynę starsze niż 27 lat. W kolejnych latach przepisy mają być zaostrzone.

- Jestem przekonany, że radni zdecydują się na akceptację jakiejś formuły w strefie czystego transportu. Mnie osobiście najbardziej zależy na tym, żeby to obszar został utrzymany, jako ten element najważniejszy z mojego punktu widzenia, jeśli chodzi o skuteczność strefy - stwierdził Bartosz Piłat, ekspert Polskiego Alarmu Smogowego.

To u nas ta strefa, która została zaprojektowana jest absurdalnie duża - uważa Rostkowski.

Cały Kraków ekostrefą?

Nie mniejsze emocje budzi też strefa czystego transportu w Krakowie. Pod koniec listopada odbył się protest przeciwko wyrzucaniu najstarszych samochodów z miasta, bo radni zdecydowali, że od 1 lipca w ekostrefę zamieni się cały Kraków. Klamka jednak nie zapadła, uchwałę radnych zaskarżył między innymi wojewoda.

- Organ nadzoru zarzucił radzie miasta Krakowa zbyt daleką ingerencję w sfery konstytucyjnych praw i wolności, takich jak wolność człowieka, wolność poruszania się, równość wobec prawa czy własność - informuje Rafał Czeladzki, dyrektor wydziału prawnego i nadzoru, Małopolski Urząd Wojewódzki.

Lista zarzutów jest dłuższa. W styczniu sprawą zajmie się sąd. To od niego będzie zależało czy i na jakich warunkach ruszy krakowska strefa. - Jeśli coś mogłoby się stać, to według mnie nie uchylenie całej uchwały, ale raczej wskazanie, że jakiś konkretny jej punkt może być niezgodny z obecnymi przepisami - powiedział Piłat.

- Do tego, że naukowcy mówią, że te zanieczyszczenia wpływają na różnego rodzaju choroby, to myślę, że nikt nie ma wątpliwości, tych chorób możemy wymieniać - stwierdził Dariusz Nowak, Urząd Miasta Krakowa.

Ekostrefy powstają w całej Europie

Najbardziej trujące samochody mają zniknąć też z centrum Wrocławia. Chodzi o 6 procent powierzchni miasta. Obszar nie jest olbrzymi, ale emocje wokół tematu gigantyczne. Dlatego urzędnicy stworzyli specjalny film, by obalić mity.

"Strefa czystego transportu to wymysł i samowola urzędników wrocławskiego magistratu!" - głosi jeden z nich. Na filmie Tomasz Stefanicki, zastępca dyrektora Biura Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia, odpowiada, że "strefy czystego transportu opisane zostały w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych przyjętej przez polski Sejm". Kiedy ta strefa powstanie?

W 2025 roku, to jest to, do czego zobowiązuje nas prawo - stwierdził Sikora.

Wjazdu starych samochodów do wyznaczonej strefy zakazało już 320 miast w Europie, według danych na 2022 rok. W Polsce na razie można odnieść wrażenie, że obowiązuje zakaz powstawania takich stref.

Autorka/Autor:Łukasz Wieczorek, JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: PhotoRK / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Fundusze unijne były wydatkowane nieprawidłowo, powstały poważne podejrzenia korupcji - tak Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej, mówi o funkcjonowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl odnosi się też do kwestii programu "Laptop dla ucznia", polskiego auta elektrycznego, a także do działania Krajowego Zasobu Nieruchomości. - Bałagan zarządczy był ogromny - stwierdza.

Izera, laptopy i odwołane zarządy. Ministra: bałagan był ogromny

Izera, laptopy i odwołane zarządy. Ministra: bałagan był ogromny

Źródło:
tvn24.pl

Ukraina proponuje Polsce składający się z pięciu kroków plan, którego celem ma być odblokowanie granicy. "Plan wzajemnego zrozumienia" ogłosił w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal.

Ukraina proponuje Polsce "Plan wzajemnego zrozumienia"

Ukraina proponuje Polsce "Plan wzajemnego zrozumienia"

Źródło:
PAP

Poseł Konfederacji zapytał, czy rząd planuje zrównać wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. Jest odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany? Ministerstwo odpowiada

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany? Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Bezpieczny kredyt 2 procent" cieszył się dużą popularnością również wśród obcokrajowców. Banki podpisały ponad 3 tysiące umów z obywatelami innych krajów. Na tej liście dominują obywatele Ukrainy oraz Białorusi. Informacje w tej sprawie przekazał minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

Obcokrajowcy skusili się na kredyty z programu PiS. Dominuje jeden kraj

Obcokrajowcy skusili się na kredyty z programu PiS. Dominuje jeden kraj

Źródło:
tvn24.pl

Biuro podróży Itaka zrezygnowało z jednej z wycieczek oferowanych z wylotem z lotniska w Radomiu. Wkrótce wykonywanie lotów do Egiptu zakończy również biuro Anex Tour. Do końca sezonu zimowego w ofercie portu na południu Mazowsza pozostaną dwa połączenia regularne - do Rzymu i do Larnaki na Cyprze. Mimo zmian w siatce lotów spółka Polskie Porty Lotnicze, która zarządza lotniskiem Warszawa-Radom, nie ma obaw o realizację prognoz na ten rok.

Cięcie tras z Radomia

Cięcie tras z Radomia

Źródło:
tvn24.pl

W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich dla Polski, które uwolnią do 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy - poinformowała w piątek w Warszawie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Pieniądze wcześniej były zablokowane ze względu na obawy Brukseli związane z praworządnością w Polsce.

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO Bank Polski, Bank Pekao, ING Bank Śląski, Alior Bank oraz Citi Handlowy - to część banków, które zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W związku z tym klienci muszą przygotować się na utrudnienia. Mogą wystąpić między innymi przerwy w dostępie do bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej.

Utrudnienia w największych bankach. "Operacje zaplanuj wcześniej"

Utrudnienia w największych bankach. "Operacje zaplanuj wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

Nieco ponad rok temu w Wielkiej Brytanii zakończył się największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Okazuje się, że obecnie większość firm, które brały udział w eksperymencie, wciąż pozwala zatrudnionym pracować krócej, a ponad połowa formalnie wprowadziła tę zmianę na stałe.

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza Polska Press w piątek odwołała zarząd spółki - poinformowała Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródła zbliżone do spółki. Z funkcji prezesa odwołano Stanisława Bortkiewicza. Z zarządem żegnają się też Dorota Kania, Łukasz Greszta i Miłosz Szulc.

Media: zarząd Polska Press odwołany

Media: zarząd Polska Press odwołany

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Grzegorz Kinelski będzie nowym prezesem Enei. Uchwałę w tej sprawie podjęła w piątek rada nadzorcza spółki energetycznej. Kinelski obejmie stanowisko 1 marca 2024 roku. Zastąpi Pawła Majewskiego, który został odwołany na początku miesiąca.

Zmiany w dużej firmie energetycznej. Wybrano nowego prezesa

Zmiany w dużej firmie energetycznej. Wybrano nowego prezesa

Źródło:
tvn24.pl

Dotychczasowy prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) Tomasz Cudny został odwołany przez radę nadzorczą - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie giełdowym.

Prezes górniczej spółki odwołany

Prezes górniczej spółki odwołany

Źródło:
PAP

Na ten moment został wystosowany wniosek o zaopiniowanie przez radę nadzorczą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do kandydatury Doroty Bieniasz na stanowisko szefowej ZUS. - To jest niezbędny krok. Ta opinia jest konieczna - podkreśliła ministra.

To ma być nowa szefowa ZUS

To ma być nowa szefowa ZUS

Źródło:
PAP

Na przełomie lutego i marca paliwa będą dalej drożeć, choć skala wzrostów powinna być niewielka - przewidują analitycy portalu E-petrol. Zwrócili jednak uwagę na niepokojący trend, jeśli chodzi o ropę, między innymi w kontekście Bliskiego Wschodu.

"Maleje ryzyko, że taki czarny scenariusz zrealizuje się w najbliższych dniach"

"Maleje ryzyko, że taki czarny scenariusz zrealizuje się w najbliższych dniach"

Źródło:
PAP

Zielony Ład i handel z Ukrainą to tylko jedne z przyczyn problemów rolników - powiedział na antenie TVN24 Wawrzyniec Czubak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zwrócił uwagę, że na spadek opłacalności działalności gospodarstw rolnych wpływają przede wszystkim wysokie ceny środków ochrony roślin, nawozów czy energii, które nie wróciły do poziomów sprzed rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Fala rolniczych protestów. "To jest tak jak z ciężką zimą"

Fala rolniczych protestów. "To jest tak jak z ciężką zimą"

Źródło:
TVN24

O ponad tysiąc procent wzrósł w ubiegłym roku przemyt papierosów z Białorusi. Po krótkim zastoju główny "towar eksportowy" reżimu Łukaszenki znowu na topie - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Główny "towar eksportowy" reżimu Łukaszenki. Wzrost o 1000 procent

Główny "towar eksportowy" reżimu Łukaszenki. Wzrost o 1000 procent

Źródło:
PAP

87-letni mieszkaniec Rzymu, po sprawdzeniu wyników gry liczbowej w gazecie, myślał, że wygrał 64 miliony euro (w przeliczeniu 276 milionów złotych). Niestety okazało się później, że opublikowane liczby były błędne. - O mało co nie dostałem zawału - stwierdził mężczyzna, który teraz chce podać dziennik do sądu.

Od euforii niemal do zawału. "Pobiegłem do kolektury i tam zaczął się mój dramat"

Od euforii niemal do zawału. "Pobiegłem do kolektury i tam zaczął się mój dramat"

Źródło:
PAP

Około ośmiu miliardów złotych brakuje na realizację całego Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030 - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz. Zapewnił, że nie ma planów zarzucenia programu.

Dziura w sztandarowym programie PiS. "Środki są niewystarczające"

Dziura w sztandarowym programie PiS. "Środki są niewystarczające"

Źródło:
PAP

Orange Polska kontynuuje proces wyłączania sieci 3G w Polsce. W maju przyjdzie czas na okolice Słupska i Koszalina - poinformował operator. Zwrócono przy tym uwagę, że dla niektórych użytkowników będzie to oznaczało konieczność wymiany karty SIM lub telefonu. Zmiany już wcześniej wprowadziło T-Mobile Polska.

Duży operator zapowiada kolejne zmiany. Konieczna może być wymiana karty SIM lub telefonu

Duży operator zapowiada kolejne zmiany. Konieczna może być wymiana karty SIM lub telefonu

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad wprowadzeniem opłaty rejestracyjnej i nowego podatku od pojazdów spalinowych. To rozwiązania, które zapowiedziano w przygotowanym przez poprzedni rząd Krajowym Planie Odbudowy. Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta chciałby, żeby przy wyliczaniu wysokości opłaty i podatku była brana pod uwagę waga pojazdu. Zwraca przy tym uwagę na narastający problem z SUV-ami. - Jeśli będzie można zmusić właścicieli SUV-ów do wzięcia, przynajmniej finansowo, większej odpowiedzialności za zajmowanie większej przestrzeni, skłaniałbym się, by to zrobić - mówi Krzysztof Bolesta w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Nowy podatek od aut spalinowych. "Pracujemy nad tym"

Nowy podatek od aut spalinowych. "Pracujemy nad tym"

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

Do końca marca powinniśmy mieć wstępne odpowiedzi, jakie działania są możliwe w obrębie spółki, aby ceny paliw były niższe niż w tej chwili - powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Szef rządu był także dopytywany o swoje dawne zapowiedzi, że gdy przejmie władzę, paliwo będzie po 5,19 zł. - Rozumiem niecierpliwość, ja też na to czekam - odparł.

Donald Tusk o cenach paliw. "Ja też na to czekam"

Donald Tusk o cenach paliw. "Ja też na to czekam"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad zmianami w tak zwanym podatku Belki. Wstępna koncepcja ma być ogłoszona jeszcze w lutym - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman. Obietnica w sprawie podatku Belki pojawiła się w trakcie kampanii wyborczej ze strony Koalicji Obywatelskiej i była jednym ze "100 konkretów".

Podatek Belki do zmiany. Ważna zapowiedź

Podatek Belki do zmiany. Ważna zapowiedź

Źródło:
PAP

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał Radę Polskiej Fundacji Narodowej. Jak poinformował resort, "decyzja została podjęta ze względu na brak transparentności w działaniach realizowanych przez PFN".

"Współpracownicy Kaczyńskiego i działacze PiS". Rada odwołana

"Współpracownicy Kaczyńskiego i działacze PiS". Rada odwołana

Źródło:
tvn24.pl

Grupa Orlen poinformowała, że wypracowała w 2023 roku zysk netto w wysokości ponad 27,5 miliarda złotych. W czwartym kwartale zysk netto sięgnął blisko 7,3 miliarda złotych. Tak poinformował płocki koncern w raporcie finansowym opublikowanym w czwartek.

Orlen podał wyniki finansowe. Zysk mniejszy niż rok wcześniej

Orlen podał wyniki finansowe. Zysk mniejszy niż rok wcześniej

Źródło:
PAP, tvn24.pl