Rząd przyjął projekt zakazujący wyprzedzania się ciężarówek na drogach szybkiego ruchu - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w Programie 1 Polskiego Radia. Dodał, że przyjęto także propozycję przepisów, zgodnie z którą auta rajdowe będą mogły jeździć między odcinkami rajdu po drogach publicznych.
Jak mówił, w środę rząd przyjął projekt ustawy, która zmienia zasady poruszania się samochodów ciężarowych na drogach szybkiego ruchu. - Celem jest to, aby zakazać wyprzedzania samochodów ciężarowych przez samochody ciężarowe na drogach szybkiego ruchu - powiedział w czwartek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak dodał, chodzi o to, aby upłynnić ruch na drogach szybkiego ruchu i zmniejszyć zagrożenie wynikające z wyprzedzania się wzajemnego ciężarówek.
Samochody rajdowe poza rajdami
Adamczyk poinformował, że rząd przyjął również przepisy, zgodnie z którymi samochody rajdowe będą mogły poruszać się między odcinkami rajdu po drogach publicznych. Będą wyposażone w specjalne tablice rejestracyjne i prowadzone przez licencjonowanego pilota.
Likwidacja opłat za państwowe autostrady
Minister odniósł się również do przyjętych w środę przez rząd rozwiązań w sprawie bezpłatnych państwowych autostrad. Jak mówił, projekt przyjętej ustawy w tej sprawie przewiduje zniesienie opłaty za przejazd dla samochodów osobowych i motocykli po autostradach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Rząd chce, by od 1 lipca br. przejazd po autostradzie A2 Konin - Stryków oraz A4 Wrocław - Sośnica był bezpłatny dla pojazdów o masie do 3,5 tony. Dotyczyć to ma także przyszłych odcinków autostrad.
Adamczyk był pytany także o autostrady zarządzane przez prywatne podmioty. - Koncesjonowane odcinki, czyli te, które są dzisiaj zarządzane przez podmioty prywatne, będą objęte zmianą ustawy wówczas, kiedy zakończą się negocjacje z koncesjonariuszami - zapowiedział.
Jak mówił, "negocjacje będą szły w kierunku zniesienia opłat za przejazd autostradami". Przypomniał, że A2, zarządzana przez podmiot prywatny, "dzisiaj jest jedną z najdroższych autostrad w Europie w przeliczeniu na kilometr; podobnie jak A4 między Krakowem a Katowicami".
Obecnie kierowcy mają w Polsce do dyspozycji 1800 km autostrad w Polsce. Opłaty są pobierane na odcinkach A2 Stryków – Konin i A4 Wrocław – Sośnica zarządzanych przez GDDKiA o łącznej długości 261 km.
Odcinki płatnych autostrad zarządzanych przez koncesjonariuszy: A1 Gdańsk – Toruń, A2 Konin – Nowy Tomyśl – Świecko oraz A4 Katowice – Kraków mają łącznie 469 km długości.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock