Ile trwa założenie firmy? Własna działalność krok po kroku

Źródło:
biznes.gov.pl, prod.ceidg.gov.pl,
Abramowicz o Polskim Ładzie: przy podatku liniowym wszyscy przedsiębiorcy będą płacić więcej
Abramowicz o Polskim Ładzie: przy podatku liniowym wszyscy przedsiębiorcy będą płacić więcej
TVN24
Abramowicz o Polskim Ładzie: przy podatku liniowym wszyscy przedsiębiorcy będą płacić więcejTVN24

Decydując się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, konieczne jest dopełnienie określonych formalności. Jak wygląda proces zakładania firmy i jej rejestracji? Ile trwa w Polsce założenie działalności gospodarczej?

● Proces zakładania firm regulowany jest przede wszystkim Kodeksem spółek handlowych oraz ustawą Prawo przedsiębiorców. ● Czas potrzebny na założenie firmy zależy od wybranego rodzaju działalności. ● Jednoosobową działalność gospodarczą można założyć w ciągu jednego dnia. ● Założenie firmy wymagającej zgłoszenia do KRS trwa w Polsce średnio 37 dni.

W Polsce funkcjonują różne rodzaje działalności gospodarczej. Może to być np. jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółka akcyjna. Ich działanie reguluje przede wszystkim ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, a w przypadku działalności jednoosobowej ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.

To, jak wygląda proces zakładania własnej firmy i ile zajmuje czasu, zależy więc w dużym stopniu od wybranej formy prawnej. Jak duże są różnice?

Jak założyć firmę jednoosobową w 2021?

Zdecydowanie najprostsze i najszybsze jest w Polsce założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. To jednocześnie forma prawna najczęściej wybierana przez osoby rozpoczynające dopiero swoje doświadczenia z przedsiębiorczością.

Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą, należy przede wszystkim złożyć wniosek CEIDG-1 o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). CEIDG jest elektronicznym rejestrem przedsiębiorców działających w Polsce. 

Formularz CEIDG-1 możemy złożyć osobiście w dowolnym urzędzie gminy lub miasta, listownie po wydrukowaniu wniosku i opatrzeniu go podpisem potwierdzonym notarialnie, lub przez internet: na stronie biznes.gov.pl albo na stronie CEIDG. W przypadku składania wniosku przez internet konieczne będzie podpisanie go profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Wniosek online o rozpoczęcie działalności można także złożyć za pośrednictwem stron niektórych banków. 

We wniosku podać należy swoje dane osobowe, a także dane dotyczące zakładanej działalności: jej nazwę, numery PESEL i NIP przedsiębiorcy, adres, przedmiot działalności zgodnie z kodami PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności), wybraną formę opodatkowania i sugerowaną datę rozpoczęcia działalności.

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Złożenie wniosku CEIDG-1 jest jednocześnie zgłoszeniem nowej działalności do urzędu skarbowego, ZUS/KRUS, GUS oraz wnioskiem o nadanie numerów NIP i REGON. 

W dalszej kolejności należy w ciągu siedmiu dni od daty założenia działalności udać się osobiście do ZUS i zgłosić się do ubezpieczenia na drukach ZUS ZUA lub ZUS ZZA.  Ponadto przed rozpoczęciem działalności w przypadku części przedsiębiorców może być konieczne uzyskanie niezbędnych koncesji i pozwoleń, a osoby, które chcą być płatnikami VAT, muszą po nadaniu numeru NIP zarejestrować się w urzędzie skarbowym jako podatnik VAT.

W sumie rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest bezpłatna i jeżeli unikniemy błędów w dokumentach, zajmuje jeden dzień. Wpis naszej działalności do CEIDG dokonywany jest nie później niż następnego dnia roboczego po złożeniu wniosku, zaś swoją działalność możemy rozpocząć od razu po złożeniu tego wniosku.

Proces zakładania firmy

Tak jak wszyscy przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi podlegają obowiązkowi wpisu do CEIDG, tak wszystkie pozostałe rodzaje działalności podlegają obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). 

Proces zakładania firmy różni się jednak w zależności od jej wybranej formy prawnej. Jako przykład posłużyć może proces zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Główne etapy tego procesu to: - Założenie spółki poprzez zawarcie umowy założycielskiej w formie aktu notarialnego. - Wpłacenie kapitału zakładowego spółki. - Powołanie zarządu i ustanowienie rady nadzorczej nowej spółki. - Rejestracja nowej spółki w KRS. - Zgłoszenie danych uzupełniających w urzędzie skarbowym (dane trafią też do ZUS i GUS). - Rejestracja nowej spółki jako płatnika VAT.

Ile wszystkie te formalności łącznie trwają? Wiele zależy od aktualnego obciążenia pracą urzędów, które będą nas obsługiwać. Czas zakładania firmy wymagającej wpisu do KRS jest jednak znacznie dłuższy niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.

Według raportu „Doing Business” z 2019 roku autorstwa Banku Światowego, czas zakładania firmy w Polsce jest jednym z najdłuższych w Europie i wynosi średnio 37 dni. Dla porównania w Czechach założenie firmy trwa średnio 24,5 dnia, w Niemczech 10,5 dnia, na Węgrzech 7 dni, a we Francji czy Estonii zaledwie 3,5 dnia.

Czas potrzebny w Polsce na założenie firmy najbardziej wydłuża okres jej rejestracji w KRS, co średnio trwa aż cztery tygodnie. Czas ten można obecnie jednak skrócić rejestrując swoją firmę internetowo za pośrednictwem portalu S24.

Odpowiednie ustawy: Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy

Autorka/Autor:red.

Źródło: biznes.gov.pl, prod.ceidg.gov.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych drugiego stopnia oraz siedem trzeciego stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Pod koniec lipca ceny paliw mogą być najniższe w tym roku - przewidują eksperci portalu e-petrol.pl. Kierowcom sprzyja zahamowanie wzrostu notowań ropy na światowych rynkach, a także umacniający się złoty.

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami o cenach energii" - pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodając, że nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. "To kolejna fala ataków, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy" - ostrzega resort klimatu.

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl

Z 5,6 tysiąca firm, które dotychczas dostały żądanie zwrotu covidowej pomocy, część już to zrobiła, ale sporo spraw jest w sądzie. Wezwania otrzyma jeszcze około tysiąc firm - pisze w piątek "Puls Biznesu".

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2024 roku liczba firm sprzedających na targowiskach spadła o cztery tysiące. To efekt między innymi ekspansji dyskontów i oferty internetu - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Źródło:
PAP

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza PKO BP zmieniła zdanie w sprawie udzielenia absolutorium za ubiegły rok dwóm byłym członkom zarządu. W trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia pozytywnie oceniono pracę Piotra Mazura oraz Andrzeja Kopyrskiego. 

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu spółki z wykonania ich obowiązków w roku obrotowym 2023 - przekazało w czwartek biuro prasowe PZU. Wcześniej rada nadzorcza rekomendowała tę decyzję, tłumacząc to informacjami, wskazującymi na szereg nieprawidłowości w spółce w ubiegłym roku.

Były zarząd PZU bez absolutorium

Były zarząd PZU bez absolutorium

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Koniec samochodów spalinowych w Europie za 11 lat, w 2035 roku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała w czwartek, że zamierza utrzymać cele neutralności klimatycznej samochodów. Jednym z nich jest zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. "Ten cel zostanie utrzymany" - zapewniła szefowa KE.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl