EBIT, EBITA i EBITDA to często spotykane kategorie służące opisywaniu zysków lub strat osiąganych przez przedsiębiorstwa. Pomagają one porównywać wyniki poszczególnych firm, są również wykorzystywane przy dokonywaniu ich wycen. Czym są EBIT, EBITA i EBITDA? Jak oblicza się te wskaźniki?
● Wyniki finansowe przedsiębiorstw mogą być przedstawiane różnymi miarami. ● EBIT, EBITA i EBITDA to kategorie księgowe służące wyliczaniu i porównywaniu rentowności przedsiębiorstw. ● Kategorie te uwzględniają zarówno działalność operacyjną, jak i pozaoperacyjną. ● EBIT, EBITA i EBITDA różnią się uwzględnianiem lub nie kosztów amortyzacji.
Zysk operacyjny i zysk netto - czym się różnią?
Podstawowym celem działalności przedsiębiorstwa jest przynoszenie zysków. Zyski te mogą być jednak różnie definiowane. Jednym z podstawowych pojęć jest w tym przypadku zysk operacyjny, czyli osiągnięte przychody z działalności operacyjnej pomniejszone o poniesione koszty. Pojęcie wyniku (zysku lub straty) z działalności operacyjnej przedsiębiorstw zdefiniowane zostało w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
Zysk operacyjny nie uwzględnia jednak kosztów finansowych, np. kosztu odsetek od zaciągniętych kredytów, ani kosztów podatkowych, np. należnego do zapłacenia podatku dochodowego. Po uwzględnieniu tych kosztów mielibyśmy już do czynienia z zyskiem netto.
Zysk operacyjny obrazuje rezultaty działalności operacyjnej danego przedsiębiorstwa. Nieuwzględnianie w nim kosztów finansowych oraz podatkowych ułatwia porównywanie wyników z działalności osiąganych przez różne przedsiębiorstwa, które posiadać mogą odmienne źródła finansowania czy rozwiązania w zakresie podatków.
Zysk operacyjny nie jest jednak miarą uniwersalną, dlatego może być wyrażany w trzech dodatkowych miarach księgowych: EBIT, EBITA oraz EBITDA.
EBIT - co to jest?
EBIT to zysk z działalności przed odliczeniem kosztów finansowych (odsetek) i podatków (Earnings Before Interest and Taxes). Kategoria ta nie jest tożsama z zyskiem operacyjnym, ponieważ zysk operacyjny uwzględnia przychody i koszty generowane jedynie przez działalność podstawową przedsiębiorstwa.
EBIT uwzględnia natomiast przychody i koszty generowane zarówno przez działalność podstawową, jak też pozostałą działalność nieoperacyjną, np. jednorazowy, nieregularny przychód ze sprzedaży nieruchomości czy urządzeń.
EBIT - wzór
EBIT można zapisać za pomocą prostego wzoru w oparciu o zysk netto, czyli zysk pozostały do dyspozycji po odliczeniu wszystkich kosztów, łącznie z finansowymi oraz podatkowymi. EBIT to zysk netto, do którego dodać należy poniesione koszty finansowe (odsetki) oraz koszty podatkowe.
EBIT można również wyliczyć w oparciu o zysk operacyjny. W takim przypadku EBIT to zysk operacyjny, do którego należy dodać wynik finansowy z działalności nieoperacyjnej.
EBITA - co to jest
Kategorią podobną do EBIT jest EBITA (Earnings Before Interest, Taxes and Amortization). W tym przypadku nieuwzględniane są jednak nie tylko koszty finansowe i podatkowe, ale również koszt amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych.
EBITA - wzór
EBITA można przedstawić za pomocą wzoru, w którym EBITA to zysk netto, do którego dodano koszty finansowe, koszty podatkowe oraz koszty odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych. W EBITA nie są natomiast wciąż brane pod uwagę koszty amortyzacji aktywów rzeczowych trwałych.
EBITDA - co to jest?
Trzecią obok EBIT i EBITA kategorią jest EBITDA (Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization). EBITDA to EBITA, ale uwzględniająca dodatkowo koszty amortyzacji aktywów rzeczowych trwałych.
EBITDA wykorzystywana jest najczęściej podczas dokonywania wyceny przedsiębiorstw oraz w analizie ryzyka kredytowego. Dzięki niej możliwe jest porównywanie wyników finansowych przedsiębiorstw rozliczających się z podatków w odmienny sposób i mających inne koszty finansowe lub amortyzacyjne.
Dzięki EBITDA wykazać można rzeczywistą rentowność działalności operacyjnej przedsiębiorstwa. EBITDA sprawdza się np. w sytuacji, w której działalność przedsiębiorstwa przynosi zyski, ale z powodu np. wysokich kosztów zaciągniętych kredytów wykazywana jest wciąż strata netto.
EBITDA - wzór
EBITDA można więc przedstawić w formie wzoru, w którym EBITDA to zysk netto do którego dodano koszty finansowe, koszty podatkowe oraz koszty amortyzacji zarówno wartości niematerialnych i prawnych jak też środków trwałych.
NOPAT
Wskaźnikiem podobnym do EBIT, EBITA i EBITDA jest również NOPAT (Net Operating Profit After Tax), czyli zysk operacyjny netto po opodatkowaniu. NOPAT jest najbardziej zbliżoną kategorią do EBIT z tą jednak różnicą, że w osiągniętym zysku uwzględnione są już koszty podatkowe.
NOPAT można więc przedstawić jako zysk netto, do którego dodane zostały koszty finansowe. Ponadto NOPAT, tak samo jak zysk operacyjny, uwzględnia jedynie zyski i straty z działalności operacyjnej przedsiębiorstwa. Różni się tym od EBIT, w której uwzględniane są także wyniki pozaoperacyjne.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock