W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 11 maja 2023 roku dotyczące zmian w świadectwie pracy. Ma to związek z nowelizacją Kodeksu pracy.
Nowe informacje na świadectwie pracy
Za sprawą rozporządzenia na świadectwach pracy znajdą się informacje dotyczące wykorzystania przez pracownika nowych instytucji wprowadzonych do Kodeksu pracy.
Zgodnie obowiązującymi regulacjami pracownik może skorzystać z bezpłatnego urlopu opiekuńczego w wymiarze pięciu dni w roku kalendarzowym, aby zapewnić osobistą opiekę lub wsparcie krewnemu (syn, córka, matka, ojciec lub małżonek) albo osobie pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, wymagającej opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła także możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy "z powodu działania siły wyższej" do wykorzystania w pilnych sprawach rodzinnych w wymiarze dwóch dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym z zachowaniem prawa do połowy wynagrodzenia.
"W związku z tym informacje w świadectwie pracy o wykorzystaniu przez pracownika tych uprawnień będą niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy przez kolejnego pracodawcę, który będzie zatrudniał pracownika w tym samym roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy u poprzedniego pracodawcy" - tłumaczyło wcześniej Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Praca zdalna
Resort rodziny zwracał też uwagę, że dostosowanie treści świadectwa pracy jest niezbędne ze względu na nowelizację Kodeksu pracy z grudnia 2022 roku, która od 7 kwietnia br. wprowadziła do przepisów możliwość wykonywania pracy zdalnej, w tym okazjonalnej pracy zdalnej.
"Z inicjatywą wykonywania takiej pracy będzie mógł wystąpić wyłącznie pracownik, zaś wymiar takiej pracy został ograniczony do 24 dni w roku kalendarzowym. W konsekwencji niezbędne jest, aby pracodawca zamieszczał w świadectwie pracy także informację o liczbie dni wykonywania takiej pracy, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Umożliwi to kolejnemu pracodawcy, zatrudniającemu pracownika w tym samym roku kalendarzowym, prawidłowe ustalenie pozostałego do wykorzystania wymiaru okazjonalnej pracy zdalnej" - tłumaczył resort rodziny.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od ogłoszenia.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock