Rewolucja dla pracowników "na niespotykaną wcześniej skalę"

Źródło:
tvn24.pl
Dość wolnej amerykanki z polską pracą zdalną
Dość wolnej amerykanki z polską pracą zdalnąTVN24
wideo 2/4
Dość wolnej amerykanki z polską pracą zdalnąTVN24

Praca zdalna upowszechniła się w marcu 2020 roku wraz z wprowadzeniem ogólnopolskich lockdownów. Teraz, pięć lat po wybuchu pandemii, część firm wycofuje się z możliwości pracowania z domu. Ale czy jest jeszcze powrót do sytuacji sprzed tej rewolucji?

Nie zawsze od razu wiemy, że dzieje się historia. Tak było w marcu 2017 r., kiedy Robert E. Kelly, amerykański analityk polityczny, udzielał wywiadu stacji BBC. Kelly miał za zadanie skomentować zmiany polityczne w Korei Południowej - prezydentkę Park Geun-hye właśnie usunięto z urzędu. Ponieważ na co dzień wykłada na Uniwersytecie w Busanie, z telewizją połączył się zdalnie, siedząc w gabinecie w swoim domu. I nikt dziś by o tym nie pamiętał, gdyby nie to, że w trakcie połączenia otworzyły się drzwi.

Najpierw do pokoju dziarskim krokiem weszła Marion, 4-letnia córka Kelly'ego. Za nią, w chodziku, wtoczył się James, 9-miesięczny syn. Analityk próbował kontynuować wypowiedź, ale nie był w stanie ukryć zaskoczenia. Ostatecznie do pokoju wparowała Jung-A Kim, żona naukowca, i błyskawicznie zabrała dwójkę dzieci, na koniec zamykając drzwi. Życie zawodowe i prywatne Roberta E. Kelly'ego zderzyły się ze sobą. Analityk wydał oświadczenie, w którym zapewniał, że podczas wywiadu miał na sobie spodnie; nie wstał od biurka, bo liczył, że uda się uratować wywiad.

Kelly i jego rodzina stali się bohaterami niezliczonych memów i przeróbek. Świat przez chwilę się pośmiał, a potem zapomniał. Do czasu. Jak napisał jeden z komentujących filmik z wywiadem: "2017: śmiejemy się z niego. 2020: wiemy, jak się czuł".

Praca zdalna po pandemii

Więcej czasu i pieniędzy

Przed marcem 2020 r. praca zdalna była rzadkością. Mało kto kwestionował podział, który wydawał się naturalny: dom jest od odpoczynku, a pracujemy w biurze (lub w innym miejscu, ale to właśnie zajęcia biurowe najlepiej sprawdziły się podczas przejścia na zdalne wykonywanie obowiązków).

W pierwszej chwili po wprowadzeniu lockdownu i związanej z nim pracą z domu, większość osób była zbyt zdenerwowana sytuacją na świecie, by móc realistycznie ocenić zmianę. Ale już kilka miesięcy później, gdy koronawirus nieco odpuścił, zaczęto zauważać plusy nowego układu.

- Pamiętam, jak w marcu 2020 roku moja poprzednia firma ogłosiła pracę z domu i nie mogłam ogarnąć, że to, co zajmowało mi pełne osiem godzin albo więcej, robiłam w sześć. Czułam, że kogoś oszukuję - opowiada Marzena, która pracuje w branży dóbr szybkozbywalnych (np. artykuły spożywcze).

Postrzeganie przez pracowników pracy zdalnej obrazują badania przeprowadzone przez Pracuj.pl w ostatnim kwartale 2021 r. Wynika z nich, że osoby zostające w domach szczególnie doceniały oszczędność czasu, który normalnie poświęcałyby na dojazdy (64 proc. ankietowanych). W związku z tym nie wydawały też pieniędzy np. na benzynę czy jedzenie w biurze (42 proc.). Ankietowani twierdzili, że w domu są bardziej efektywni, mogą skupić się na obowiązkach, cenili też możliwość bardziej elastycznego ułożenia pracy.

- Praca zdalna i hybrydowa to nie tylko prosty komfort pracy z domu. Każda grupa odbiorców odnajduje w niej inne atuty, charakterystyczne dla swoich potrzeb - komentowała Agnieszka Bieniak, dyrektor HR w Grupie Pracuj. - Dla osób żyjących w miastach liczących ponad 500 tysięcy mieszkańców, narażonych na korki czy pracujących w odległych dzielnicach, szczególnie ważna jest oszczędność czasu na dojazdach. Natomiast dla osób wychowujących dzieci dużym atutem może być większa elastyczność godzin pracy. Jak pokazują wyniki, każda z historii pracy zdalnej i hybrydowej może być nieco inna. Nie ma jednak wątpliwości, że okres pandemii pozwolił zapoznać się szerokiemu gronu pracowników z atutami tych modeli na niespotykaną wcześniej skalę - dodawała.

Powroty do biura czy praca z domowych biurowców

W mediach społecznościowych krążył wtedy list otwarty niewiadomego autorstwa, który zachęcał pracowników do buntu i forsowania wprowadzenia pracy zdalnej na stałe. Argumentem miałoby być ograniczanie emisji spalin w miastach, a także sprawienie, że mniejsze miejscowości i wsie przestałyby się wyludniać, bo ludzie nie musieliby z nich wyjeżdżać za pracą.

Już wtedy zwracano też jednak uwagę na wady takiego rozwiązania. Niemal połowa respondentów narzekała na zatarcie granicy między życiem zawodowym a prywatnym. Dla 37 proc. ankietowanych problemem były też rzadsze kontakty ze współpracownikami.

Praca zdalna a zdrowie

Długotrwała praca zdalna może mieć negatywny wpływ na zdrowie - twierdzą naukowcy. Wśród możliwych konsekwencji wymieniają m.in. zaburzenia snu, bóle mięśni i stawów. 

Naukowcy z Zakładu Środowiskowych i Zawodowych Zagrożeń Zdrowia z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi przeprowadzili badania na ponad 1300 osobach podzielonych na trzy grupy. Każda z nich pracowała w inny sposób - stacjonarnie, zdalnie oraz hybrydowo.

Na dolegliwości najbardziej narażone były osoby pracujące hybrydowo: częściowo z domu, częściowo z miejsca pracy. Z badań wynika, że zmieniał się ich rytm dobowy. Z kolei praca zdalna negatywnie wpływała na godziny zasypiania i wstawania. Problemem były też nieergonomiczne miejsca pracy, czyli mówiąc bardziej po ludzku: praca z kanapy, z fotela czy z innych miejsc, które sprzyjają nieprawidłowej postawie. Stąd objawy ze strony układu mięśniowo-szkieletowego.

A jak ze skutkami psychologicznymi?

- Chociaż obecne negatywne skutki pracy zdalnej mogą wydawać się dyskretne, to jeśli ten trend "życia online" utrzyma się, będą one nasilały się z biegiem czasu - uważa psycholożka Karolina Wincewicz-Cichecka. - Praca zdalna najbardziej będzie pogłębiała deficyty nawiązywania i podtrzymywania relacji u osób już przejawiających trudności w relacjach oraz u osób młodych, które świeżo wkraczają na rynek pracy, a które być może już od lat żyją w tzw. chmurze. Proszę pamiętać, że za budowanie relacji z ludźmi odpowiada posiadanie kompetencji społecznych, których można się nauczyć, tylko trzeba je ćwiczyć, wchodząc w interakcje społeczne. Praca zdalna ogranicza tę możliwość - tłumaczy.

Jakie jest więc zdrowe podejście? Takie, które zakłada pewną dyscyplinę. Wincewicz-Cichecka mówi tak: - Oczywiście są osoby, którym ta formuła służy, ale trzeba z niej korzystać naprawdę z rozwagą. Nadać dniu strukturę, pilnować godzin pracy, dbać o stałą godzinę wstawania, spać minimum 7 godzin, dbać o aktywność fizyczną, wydzielić ergonomiczną przestrzeń przeznaczoną tylko do pracy, wychodzić codziennie z domu chociaż na chwilę i przede wszystkim dbać o relacje, bo to właśnie one są gwarantem szczęścia i zdrowia psychicznego - podsumowuje psycholożka.

Wracajmy i pracujmy więcej

Ale nie wszyscy są fanami pracy zdalnej. Raz na jakiś czas prezesi dużych firm próbują zachęcić albo wręcz zmusić pracowników do powrotu do biur.

Niedawno na jaw wyszedł komunikat, który do pracowników Google'a wystosował Sergey Brin, współzałożyciel firmy. Nie tylko wzywał ich do powrotu do biura, ale zachęcał też do wydłużenia tygodnia pracy do 60 godzin. W lutym wyciekło nagranie, na którym Jamie Dimon, dyrektor zarządzający bankiem J.P. Morgan Chase, krytykował pracę zdalną, argumentując, że ten model nie sprzyja kreatywności i spowalnia podejmowanie decyzji. Tym samym dyrektor odrzucił petycję pracowników, którzy wystąpili z prośbą o zachowanie hybrydowego modelu pracy.

Według badań także w Polsce duże i średnie firmy w ciągu ostatniego roku ograniczyły możliwość pracy zdalnej. Z przeprowadzonej na zlecenie Grant Thornton ankiety wynika, że na początku 2024 r. zapewniało ją 71 proc. przedsiębiorstw, a pod koniec - już tylko 62 proc. Wzrósł - i to aż o 14 punktów procentowych - także odsetek firm, które nie zgadzały się na pracę z domu (do 37 proc.).

Przyczyny? Firmy, które nie oferowały pracy zdalnej, powoływały się na brak odpowiednich narzędzi, na przykład komputerów niestacjonarnych (38 proc.). Wśród odpowiedzi przewijały się obawy o spadek efektywności i jakości pracy (24 proc.).

- Znam konkretne przykłady firm, które stanowczo się z tej formuły wycofały - opowiada Karolina Wincewicz-Cichecka.

Jak dodaje, czasem pracodawcy stawiają na formułę hybrydową: pozwalają pracownikom na pracę zdalną np. raz w tygodniu. - Może to rodzić niezadowolenie wśród pracowników - stwierdza.

Warto pamiętać, że z zalet pracy zdalnej korzystają nie tylko oni. - Także po stronie pracodawcy jest wiele odczuwalnych plusów dla firmy, które powodują, że może być ciężko im zrezygnować z pracy zdalnej, tj.: mniejsze koszty najmu i jego utrzymania, dostęp do pracowników z całego świata oraz niższa absencja pracowników - wymienia Wincewicz-Cichecka.

- Pracodawcy, nawet jeżeli wiedzą, że wydajność pracy jest niższa, to i tak oszczędność na powierzchniach biurowych im to wynagradza - mówi Natalia, właścicielka kilku biur na wynajem. - My oczywiście jesteśmy jakimś tam małym rynkiem, ale to, co wydarzyło się w Nowym Jorku czy San Francisco, to dopiero skala. Idąc wieczorem po Nowym Jorku po pandemii, zobaczyłam, jaka jest ogromna liczba pustych biur! W San Francisco tzw. city umarło całe. Zamknęły się wszystkie knajpy. Cała dzielnica widmo! - opowiada.

Sama prowadzi też kilka firm. I widzi, że poza plusami są też minusy. - Moje doświadczenia są takie, że do pracy zdalnej nie każdy się nadaje. Potrzeba dużej samodyscypliny, żeby wykonać pracę w domu, w którym jest masa rozpraszaczy. Nie mówiąc już o sytuacjach, gdzie orientowałam się, że moi pracownicy są w tym czasie na treningach, zakupach, zajmują się małymi dziećmi itd.

Nie ma zdalnej, nie ma mnie

Czy jest możliwa całkowita rezygnacja z pracy zdalnej? Zapytałam pracowników, którzy dziś korzystają z tej formy zatrudnienia, o to, co by zrobili, gdyby pracodawca nakazał im powrót do biura. Odpowiedzi można podzielić na kilka podgrup.

Grupa pragmatyczna: "Jakby wszędzie zlikwidowali, to pewnie trzeba by się było przestawić na nowo"; "Przestawiłabym się. Z bólem"; "Z czegoś trzeba żyć. Człowiek się umie adaptować na szczęście".

Grupa negocjująca: "Zgłosiłbym się po podwyżkę!"; "Myślałabym o zmniejszeniu liczby godzin pracy, np. 30 na tydzień"; "Negocjowałabym przywrócenie (pracy zdalnej) - dla siebie i innych".

Grupa zdeterminowana: "Szukałabym roboty, gdzie (praca zdalna) jest". "Postawiłabym wszystko na jedną kartę i otworzyła własny biznes". Czcze pogróżki? Na pewno nie dla wszystkich: "U mnie jak zlikwidowali w 100 proc. pracę zdalną, to odeszłam i zaczęłam pracować na swoim" - napisała Joanna. Zniechęciła ją przede wszystkim konieczność długich dojazdów.

Praca zdalna czy powrót do biur

Ci, dla których możliwość pracy zdalnej czy hybrydowej jest ważna, tłumaczą to w różny sposób. Część osób podkreśla wygodę tego rozwiązania, oszczędność czasu i pieniędzy. "Nie byłabym produktywna w pracy z powodu dwugodzinnych dojazdów w jedną stronę" - pisze jedna z czytelniczek. Pojawiły się też głosy o konieczności ponownej przeprowadzki do dużego miasta albo o zmianie pracy - na taką, która jest bliżej domu.

Ważnym wątkiem jest zdrowie. Część odpowiedzi dotyczyła problemów związanych z przewlekłymi chorobami (osłabiona odporność, trudności z chodzeniem), które utrudniają bądź uniemożliwiają pracę z biura.

I trzeci wątek, chyba najczęściej podnoszony - życie rodzinne. "Nie zdążyłabym odbierać dzieci ze żłobka"; "Musiałabym rzucić pracę ze względu na dzieci" - pisały kobiety. Jedna z nich, Agata, stwierdziła wręcz, że nie zdecydowałaby się na dziecko, gdyby nie praca zdalna jej męża. - Żadne z nas nie ma umowy o pracę. Na macierzyńskim byłam cztery miesiące - relacjonuje. - Pandemia zupełnie zmieniała charakter pracy mojego męża. On od ponad dwóch lat pracuje w pełni zdalnie. Dzięki temu odbiera młodą ze żłobka, siedzi z nią, jak jest chora.

Trzeba balansować

Możliwość pracowania zdalnie bądź hybrydowo wyrasta na jedno z najważniejszych pozapłacowych benefitów. - Przy nowych rekrutacjach to jest dosłownie pierwsze pytanie, jakie pada. Trudno w tej chwili o pracownika, który w 100 procent chce pracować w biurze - opowiada Natalia, właścicielka kilku firm.

Podobnie mówiła mi przed kilkoma miesiącami Monika Smulewicz z firmy HR na Szpilkach. - Pandemia nas rozochociła i rozluźniła. Okazało się, że te sztywne formuły pracy niekoniecznie są potrzebne, żeby wykonywać swoje obowiązki. Widać to chociażby po strojach w pracy, dresscode mocno się poluzował - tłumaczyła Smulewicz.

Pracodawcy kuszą więc pracowników na różne sposoby. Oferują darmowe przekąski, zachęcają do odwiedzania biur z psem. Czasem proponują elastyczne godziny pracy.

- To jest wyzwanie dla pracodawców. Już teraz biura projektowane są jako miejsca współpracy, spędzania razem czasu. Trzeba balansować, żeby nie zniechęcić ludzi siłowymi rozwiązaniami, ale żeby utrzymać ducha zespołu - dodaje Smulewicz.

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Roman Samborskyi/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Dom gotowy w kilka godzin - tak reklamują się firmy sprzedające budynki modułowe. Ale rozwiązania alternatywne mają też swoje wady: gorszą akustykę, mniejszą trwałość. To jednak nie zniechęca tych, którzy nie chcą poświęcać lat na budowę. - To jest najlepszy dom na świecie. Nic się nie sypie, nie cieknie - mówi nam Małgorzata z Dolnego Śląska. - Dom na pokolenia? Kto dzisiaj takiego potrzebuje? - pyta.

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zapowiedziała, że w najbliższym czasie z pracy odejdzie około 20 procent zatrudnionych - poinformowała agencja Reuters. Według przedstawicieli NASA, decyzja ma na celu usprawnienie funkcjonowania instytucji.

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Źródło:
PAP

Rosnące globalne zainteresowanie japońską herbatą matcha przekłada się na gwałtowny wzrost cen. Eksperci wskazują, że boom na ten produkt, połączony z ograniczoną podażą i barierami handlowymi, powoduje trudności w zaopatrzeniu.

Globalny szał. "Proszą nawet o kilogram dziennie"

Globalny szał. "Proszą nawet o kilogram dziennie"

Źródło:
BBC

Na obecnym etapie nie da się jednoznacznie ocenić jakości gazu ziemnego w złożu odkrytym w pobliżu Świnoujścia - ocenił profesor Christian Holden z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego (NTNU) w Trondheim. Jego zdaniem nie są również znane potencjalne koszty inwestycji ani wydobycia.

Złoża na Bałtyku. Ekspert studzi entuzjazm

Złoża na Bałtyku. Ekspert studzi entuzjazm

Źródło:
PAP

Sektor lotniczy mierzy się obecnie z wyjątkowo trudną sytuacją - oceniają ekonomiści Allianz Research w najnowszym raporcie. Z jednej strony rośnie globalny popyt na podróże lotnicze, z drugiej - zakłócenia w łańcuchach dostaw ograniczają dostępność nowych maszyn.

Branża w krytycznym momencie. "Poważne wąskie gardło"

Branża w krytycznym momencie. "Poważne wąskie gardło"

Źródło:
PAP

Średnia kwota podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), płaconego przez Polaków, wyniosła w 2025 roku pięć tysięcy złotych - wynika z raportu firmy PITax. To wzrost o czterdzieści dwa procent w porównaniu z rokiem 2023.

Rekordzista otrzymał 193 tysiące złotych

Rekordzista otrzymał 193 tysiące złotych

Źródło:
PAP

Już wkrótce podróżowanie po krajach Bliskiego Wschodu stanie się łatwiejsze pod względem formalnym. Wszystko za sprawą nowej wizy turystycznej - The GCC Grand Tours Visa - która umożliwi swobodne odwiedzanie Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Kataru, Kuwejtu, Omanu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jedna wiza do sześciu krajów

Jedna wiza do sześciu krajów

Źródło:
PAP

Elektryki, hybrydy, auta o napędzie wodorowym i alternatywnym - o takie pojazdy ma się wydłużyć lista samochodów, którym przysługiwałby zwrot kosztów użytkowania - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury dla tvn24.pl. Stawki za tak zwane kilometrówki mają być obliczane na podstawie mocy silnika, a nie pojemności, jak było do tej pory.

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Źródło:
tvn24.pl

- Jesteśmy w tej chwili dwudziestą największą gospodarką na świecie, ale oczywiście chcemy więcej. Musimy wzmocnić kluczowe branże polskiego przemysłu, chociażby przemysł kosmiczny, który ma potencjał do tego, aby w polskiej gospodarce mieć rosnące znaczenie - powiedział w "Faktach po Faktach" minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Pytany o plany podniesienia kwoty wolnej od podatku minister nie podał konkretnej daty.

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

Źródło:
TVN24

W piątek w Eurojackpot została rozbita olbrzymia kumulacja. W Polsce padła duża wygrana drugiego stopnia w wysokości prawie 3,5 miliona złotych. Oto wyniki losowania z 25 lipca 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysoka wygrana w Polsce

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysoka wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Bezpieczna podróż to nie tylko przestrzeganie przepisów, ale także świadome decyzje, które pozwolą uratować życie - przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w drogowym dekalogu bezpiecznego kierowcy. Jak podkreślono, kluczowe znaczenie mają między innymi odpowiednie przygotowanie pojazdu, zabezpieczenie bagażu i pełna koncentracja za kierownicą.

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ceny na stacjach paliw pozostaną względnie stabilne - przewidują analitycy e-petrol. Z kolei według Biura Maklerskiego Reflex, możliwe są delikatne spadki. Za litr benzyny Pb95 kierowcy płacą obecnie o 52 gr mniej niż przed rokiem. Diesel w skali roku staniał o 37 gr na litrze - wskazali analitycy Refleksu.

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Źródło:
PAP

Meta, właściciel Facebooka i Instagrama, poinformowała, że z początkiem października przestanie wyświetlać reklamy związane z polityką, wyborami i kwestiami społecznymi dla użytkowników w Unii Europejskiej. Decyzja amerykańskiego koncernu wynika "z powodu niepewności prawnej wynikającej z przepisów Unii Europejskiej dotyczących reklam politycznych".

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Źródło:
Reuters

Właściciel koncernu LVMH Bernard Arnault powiedział w czwartek "Wall Street Journal", że naciska na europejskich przywódców, by zawarli porozumienie handlowe z USA. Według gazety najbogatszy Europejczyk zachęca do przyjęcia warunków podobnych do tych, które USA zawarły z Japonią.

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzegł w piątek przed talerzami z Chin, dystrybuowanymi przez Woolworth Polska. Powodem jest stwierdzona wysoka migracja ołowiu, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - poinformowano w komunikacie.

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
PAP

Komornicy będą mogli pracować do 70. roku życia. Tak wynika z nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Wcześniejsze regulacje pozwalały na pracę do 65. roku życia. Ta sama nowela znosi także maksymalny okres asesury komorniczej, wynoszący obecnie 6 lat.

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Źródło:
PAP

Spółka Pepco Germany planuje przeorganizować swoją sieć sklepów w Niemczech w ramach postępowania restrukturyzacyjnego i w związku z tym złożyła wniosek o upadłość - poinformowano w komunikacie prasowym.

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP

PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank BPH, Bank Pocztowy - w tych instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w nadchodzących dniach. Klienci niektórych z nich powinni zaopatrzyć się na wszelki wypadek w gotówkę. Sprawdziliśmy, jakie prace planują banki.

Prace serwisowe w bankach. Lepiej wypłacić gotówkę

Prace serwisowe w bankach. Lepiej wypłacić gotówkę

Źródło:
tvn24.pl

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wydała koncernowi Chevron nową licencję na wydobycie ropy w Wenezueli – podał w czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na anonimowe źródła. Oznacza to zwrot w polityce Waszyngtonu wobec reżimu w Caracas.

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykańska firma technologiczna Intel poinformowała w czwartek, że rezygnuje z realizacji zapowiadanych inwestycji w Polsce i w Niemczech. Intel planował otworzyć fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem.

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Źródło:
PAP

Nie chciałbym, by nie tylko takie decyzje jak mrożenie cen energii, ale też decyzje strategiczne dla polskiej energetyki były wetowane - powiedział w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 minister energii Miłosz Motyka. Zapowiedział, że złożenie ustawy mrożącej ceny energii, bez elementów dotyczących farm wiatrowych, "jest absolutnie na stole". Szef ME zabrał także głos w sprawie zmian w rozliczaniu fotowoltaiki.

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Źródło:
TVN24

Tablice alimentacyjne zniknęły ze stron Ministerstwa Sprawiedliwości. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje. Ponownie je przeanalizujemy" – napisała na platformie X wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Znikające tablice. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje"

Znikające tablice. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje"

Źródło:
tvn24.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny wstrzymał decyzję środowiskową Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) dla terminala kontenerowego w Świnoujściu. Stało się tak na wniosek stowarzyszenia Zielone Wyspy Świnoujście oraz organizacji Lebensraum Vorpommern z wyspy Uznam. Wiceminister infrastruktury zapewnia, że inwestycja zostanie zrealizowana.

Wielka inwestycja w Polsce wstrzymana

Wielka inwestycja w Polsce wstrzymana

Źródło:
PAP

Errol Musk chce utworzyć instytut badawczy zajmujący się grawitacją, czasoprzestrzenią i długowiecznością. Ojciec najbogatszego człowieka na świecie spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami Izby Handlowej Federacji Bośni i Hercegowiny.

Zaskakujący pomysł ojca Elona Muska

Zaskakujący pomysł ojca Elona Muska

Źródło:
PAP

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał w piątek umowę o udzieleniu Polsce gwarancji kredytowej w wysokości 4 miliardów dolarów na modernizację polskiej armii. - Potwierdziliśmy sojusz polsko-amerykański. Jesteśmy przykładem dla Europy w sprawie wydatkowania pieniędzy na bezpieczeństwo - powiedział szef MON.

Umowa z USA podpisana. "Jesteśmy gotowi zagospodarować te pieniądze jak najlepiej"

Umowa z USA podpisana. "Jesteśmy gotowi zagospodarować te pieniądze jak najlepiej"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump spotkał się z szefem banku centralnego Jerome'em Powellem w siedzibie Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie. Trump powtórzył, że chciałby, aby Powell obniżył stopy procentowe.

Trump spotkał się z szefem Fed. "Wierzę, że zrobi coś dobrego"

Trump spotkał się z szefem Fed. "Wierzę, że zrobi coś dobrego"

Źródło:
PAP

Reżim Baszara al-Asada w Syrii został obalony, jednak jak podaje Agencja Reutera wygląda na to, że "oligarchia zastępowana jest przez oligarchię". Nowa władza ma potajemnie przekształcać gospodarkę i przejmować aktywa kontrolowane poprzednio przez dyktatora i jego otoczenie.

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

Źródło:
PAP

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przestrzegła Chiny, że ich podejście do rosyjskiej agresji na Ukrainę zaważy na przyszłości stosunków z Unią Europejską. W trakcie 25. szczytu UE-Chiny uzgodniono "ulepszony mechanizm" eksportu strategicznych surowców.

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Źródło:
PAP

Grupa reprezentująca Wielką Trójkę amerykańskich producentów samochodów wyraziła sprzeciw wobec umowy handlowej USA z Japonią - podał portal stacji CNN. Zdaniem branży porozumienie uderza w krajowych producentów oraz dostawców części.

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Źródło:
CNN

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko 18 krajom członkowskim, w tym Polsce. Chodzi o niewdrożenie dyrektywy uznającej omijanie unijnych sankcji za przestępstwo. Celem przepisów jest skuteczniejsze egzekwowanie ograniczeń nałożonych na Rosję.

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła stopy procentowe bez zmian - podano w komunikacie po posiedzeniu. Stopa depozytowa została utrzymana na poziomie 2,00 procent.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wiceprezeska NBP Marta Kightley przekazała, że inflacja w lipcu powinna obniżyć się do około trzech procent, czyli poziomu zgodnego z celem Narodowego Banku Polskiego. Dodała, że czynniki jakie wpłyną na wskaźnik w średnim okresie to polityka fiskalna, sytuacja na rynku pracy, ceny energii i kształtowanie się koniunktury.

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Źródło:
PAP

Resort finansów dostrzega rosnącą liczbę wypłat z PPK, co zdaniem MF nie jest do końca zgodne z celem programu. PFR Portal PPK, który zarządza środkami, podkreśla, że "możliwość wypłaty przez uczestniczka PPK zgromadzonych środków w dowolnym momencie buduje zaufanie do programu".

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Źródło:
PAP