Polska skończyła budowę bariery ochronnej na granicy z Białorusią - przekazał w sobotę Stanisław Żaryn, sekretarz stanu w KPRM, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych i pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP. Dodał później, że rozpoczął się kolejny etap inwestycji - montowanie perymetrii, czyli między innymi kamer i czujników.
Informację o zakończeniu budowy Stanisław Żaryn przekazał w sobotę w mediach społecznościowych. "Polska skończyła budowę bariery ochronnej na granicy z Białorusią. Nielegalne przedostanie się do Polski jest obecnie niemożliwe. Polska granica jest dziś najlepiej chroniona w Europie" – ocenił we wpisie na Twitterze.
Kilka godzin później dodał, że rozpoczął się "kolejny etap inwestycji".
"Na granicy z Białorusią trwa obecnie montowanie perymetrii. To kolejny etap inwestycji w nowoczesne zabezpieczenia, którymi RP wzmacnia ochronę naszej granicy" - napisał.
"Fizyczna bariera i patrole Straży Granicznej już obecnie udaremniają nielegalne przekraczanie granicy z Białorusi do Polski" - dodał Żaryn odnosząc się do wcześniejszego tweeta o tym, że "Polska skończyła budowę bariery ochronnej na granicy z Białorusią".
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej
Granicę polsko-białoruską na 186 km zabezpiecza już bariera fizyczna, czyli pięciometrowy płot ze stalowych przęseł zwieńczony drutem żyletkowym. Trwa natomiast budowa bariery elektronicznej. Obecnie instalowane są słupy pod kamery, kable zasilające i transmisyjne. Jak zapowiada Straż Graniczna, odcinki bariery elektronicznej będą sukcesywnie oddawane i uruchamiane.
Czytaj także: Rok kryzysu na granicy z Białorusią. Prowokacje reżimu Łukaszenki, koszmar migrantów i zapora graniczna
Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej, której łączny koszt to ok. 1,6 mld zł, to - jak tłumaczą polskie władze - reakcja na presję migracyjną, która przybierała na sile od wiosny 2021 roku. Od tamtego czasu gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów.
Źródło: PAP/TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24