Dziennikarki "Faktów" TVN i TVN24 - Adrianna Otręba i Anna Wilczyńska zostały wyróżnione nagrodami Fundacji "Twarze Depresji". Przyznano je za wspieranie, poprzez materiały dziennikarskie, prowadzonych przez Fundację działań.
W niedzielę odbyła się gala 10-lecia Fundacji "Twarze Depresji" i start 20. edycji kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję". W ramach akcji, znane osoby otwarcie mówią o swojej chorobie, lub o tym, jak wspierają osoby z depresją. Podczas uroczystości wyróżniono również dziennikarzy, za ich pracę na rzecz uświadamiania o tym, czym jest depresja.
"Twarze Depresji". Dziennikarki TVN i TVN24 nagrodzone
Wśród dziennikarzy wyróżnionych w kategorii "media" znalazła się Anna Wilczyńska, dziennikarka magazynu "Polska i Świat" w TVN24, która jest autorką cyklu materiałów "Depresja systemu" w TVN24 GO. Poruszała w nim m.in. tematy systemu ochrony zdrowia psychicznego, zaburzeń psychicznych wśród dzieci i młodzieży oraz depresji poporodowej.
"Depresja Systemu" to całościowe spojrzenie na system psychiatrii dziecięcej w Polsce. Jego problemy i stojące przed nim wyzwania. Lekarze, eksperci i - przede wszystkim - nastolatki i dzieci, które mają za sobą doświadczenia kryzysu psychicznego, opowiadają o swoich codziennych zmaganiach z systemem, który wciąż działa tylko teoretycznie. Anna Wilczyńska za ten cykl została nagrodzona również przez Stowarzyszenie Dziennikarze Dla Zdrowia w konkursie Dziennikarza Medycznego Roku 2022.
Również w kategorii "media" nagrodzona została także dziennikarka Faktów TVN Adrianna Otręba. "Z dumą trzymam w ręku tę statuetkę. To dowód na to, że to, co robimy ma sens" - podkreśliła na Instagramie. Dziennikarka zauważyła, że to dzięki ciężkiej pracy wielu osób - psychologów, psychiatrów, mediów i różnych organizacji - mówienie o depresji przestaje być tematem tabu.
- Bardzo się cieszę, że w Faktach TVN i w TVN24 tak często mówimy o depresji, ponieważ jest to choroba, którą się leczy i - co ważne - można z niej wyjść, ale trzeba przede wszystkim dać sobie pomóc - podkreśla Adrianna Otręba. - Bardzo konsekwentnie powtarzamy w swoich materiałach, gdzie szukać pomocy, jakie są numery telefonów zaufania, jakie są objawy, które mogą zaniepokoić otoczenie. To, co jest dla mnie szczególnie ważne, to prewencja, czyli taka pierwsza pomoc emocjonalna, którą każdy może nieść - dodaje dziennikarka.
Źródło: tvn24.pl