Kto zostanie pierwszą damą lub dżentelmenem? Oto małżonkowie kandydatów na prezydenta

Źródło:
tvn24.pl
Sondaż prezydencki pracowni Opinia24
Sondaż prezydencki pracowni Opinia24TVN24
wideo 2/7
Sondaż prezydencki pracowni Opinia24TVN24

W wyborach prezydenckich w praktyce wybierane są dwie osoby: prezydent oraz pierwsza dama lub pierwszy dżentelmen. O ile kandydatów na prezydenta mieliśmy okazję dobrze poznać, to nie wszyscy z ich partnerek i partnerów udzielają się publicznie. Kto ma szansę już wkrótce wraz z nowym prezydentem przenieść się do Pałacu Prezydenckiego?

Najlepiej ocenianą osobą w roli pierwszej damy od lat pozostaje Jolanta Kwaśniewska. W niedawnym sondażu SW Research dla tygodnika "Wprost" jako najlepiej reprezentującą kraj wybrało ją aż 53,8 procent respondentów. Druga pod tym względem Agata Kornhauser-Duda zdobyła przeszło 5 razy mniej wskazań. Ocena pierwszej damy jest jednak o tyle trudna, że funkcja ta nie posiada ustrukturyzowanego charakteru - nie jest jasne, czego się od pierwszej damy wymaga. Sama Kwaśniewska przyznawała, że na początku nie miała pojęcia, jak miałaby wypełniać rolę prezydentowej. Poprosiła wówczas nawet o wskazówki swoje zagraniczne odpowiedniczki. Żadna z nich nie odpisała.

Finalnie Jolanta Kwaśniewska nie ograniczała się do udziału w oficjalnych wydarzeniach, ale angażowała się też w promocję profilaktyki zdrowotnej i działalność charytatywną. W drugim roku prezydentury męża założyła także Fundację Porozumienie bez Barier. - Nie wyobrażałam sobie życia w czterech ścianach, tym bardziej że zawsze byłam aktywna zawodowo - wspominała.

Jaka będzie kolejna pierwsza dama lub pierwszy dżentelmen? Tego dowiemy się po wyborach prezydenckich, tymczasem prezentujemy sylwetki małżonek i małżonków siedmiu najważniejszych kandydatów i kandydatek na najwyższy urząd w państwie. Pod uwagę wzięliśmy "drugie połówki" wszystkich, których poparcie w najnowszym sondażu prezydenckim CBOS przekracza próg 2 procent.

Oto sylwetki Małgorzaty Trzaskowskiej, Marty Nawrockiej, Agnieszki Mentzen, Barbary Audyckiej-Zandberg, Urszuli Brzezińskiej-Hołowni, Aleksandry Gruziel i Macieja Maryla.

Małgorzata Trzaskowska

Mężowi Małgorzaty Trzaskowskiej - Rafałowi Trzaskowskiemu - sondaże prognozują najlepszy wynik w pierwszej turze wyborów. Jeszcze do 2018 roku Trzaskowska unikała publicznego zabierania głosu. Tłumaczyła, że ceni sobie prywatność, ale ostatecznie zmieniła zdanie. Obecnie w kampanię małżonka angażuje się niezwykle aktywnie, realizuje nawet osobną trasę po Polsce.

Ma 47 lat i pochodzi z Rybnika. Z wykształcenia jest ekonomistką, studia kończyła na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Karierę zaczynała w agencji marketingowej, później przeniosła się do warszawskiego ratusza. Tam pracowała od 2007 do 2019 roku. Zajmowała się promocją miasta i jego rozwojem gospodarczym. Z posady zrezygnowała po tym, jak jej mąż po raz pierwszy został wybrany prezydentem Warszawy. Przeszła później do trzeciego sektora.

Rafał Trzaskowski z żoną Małgorzatą na wiecu w StarachowicachPAP/Piotr Polak

Rafała Trzaskowskiego poznała, kiedy ten, podobnie jak jej brat, uczył się w Kolegium Europejskim w warszawskim Natolinie. "To była miłość od pierwszego wejrzenia" - stwierdziła w rozmowie z magazynem "Vogue". Para pobrała się po pięciu latach, w 2002 roku. Dwa lata później Trzaskowska urodziła pierwsze dziecko, córkę Aleksandrę. Trzaskowski zaczynał wtedy pracę w Brukseli. W 2009, gdy starał się o pierwszy mandat europosła, Trzaskowska była w ciąży z synem Stanisławem.

W przeszłości Trzaskowska zabierała głos m.in. w sprawach takich jak prawa kobiet czy praworządność. Krytykowała też "otwarte powiązanie polskiego Kościoła z władzą". "(To) zaprzeczenie wartościom, których (Kościół) miał być wzorem: skromności, empatii, pomocy słabszym" - przekonywała w rozmowie z magazynem "Vogue". "Kościół nie zdał egzaminu, gdy PiS atakował sądy czy prawa kobiet, gdy protestowali niepełnosprawni czy mamy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi" - dodawała.

Marta Nawrocka

Marta Nawrocka w mediach zaczęła się pojawiać po tym, jak jej mąż został ogłoszony kandydatem na prezydenta. W najnowszym sondażu CBOS Karol Nawrocki zajmuje drugie miejsce i cieszy się poparciem na poziomie 25 procent. Żona aktywnie wspiera jego kampanię. Na jej czas zdecydowała się wziąć urlop w pracy. Pojawia się u boku męża na licznych wiecach i występuje w jego mediach społecznościowych. W niektórych wydarzeniach bierze też udział samodzielnie.

Pochodzi z Gdańska, ma 39 lat, a od 18 pracuje w Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Na co dzień zajmuje się kontrolą przemysłu naftowego, spirytusowego oraz nielegalnego hazardu. Równolegle z doświadczeniem w pracy Nawrocka zdobywała wykształcenie wyższe. Studia ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Karol Nawrocki z żoną Martą. Zdjęcie z 6 styczniaPAP/Adam Warżawa

Karola Nawrockiego poznała ponad 20 lat temu, była już wówczas mamą. Jak wskazuje dwutygodnik "Viva!", w wieku 16 lat urodziła syna Daniela. Karol Nawrocki zdecydował się później na jego usynowienie. Para ma jeszcze dwójkę innych dzieci: syna Antoniego i córkę Katarzynę. Najstarszy z rodzeństwa spróbował w zeszłym roku swoich sił w polityce. Wystartował z list PiS w wyborach samorządowych, nie zdobył jednak mandatu radnego.

W mediach społecznościowych Marta Nawrocka udostępnia treści niemal wyłącznie związane z kampanią męża. Dzieli się tam urywkami z spotkań wyborczych i udostępnia zdjęcia z samodzielnych wycieczek po Polsce. Ostatnie posty zawierają relacje m.in. z warsztatów robienia makramy zorganizowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w miejscowości Momajny na Mazurach, spotkania z płk. Leonardem Kapiszewskim, prezesem Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość RP, oraz warsztatów wielkanocnych w OSP Głogowiany.

Agnieszka Mentzen

O żonie Sławomira Mentzena wiadomo stosunkowo niewiele. Choć ten jest aktywny w polityce od lat, Agnieszka Mentzen trzymała się dotąd od niej z daleka. Sam lider Konfederacji przyznał ostatnio, że obiecał małżonce nie prosić ją o angażowanie się w kampanię, "jeżeli nie będzie szansy na wejście do drugiej tury". Po tym, jak kilka sondaży dało mu drugi najlepszy wynik, Agnieszka Mentzen zaczęła jednak pojawiać się na wybranych jego wiecach.

W mediach społecznościowych Agnieszka Mentzen chętnie publikuje zdjęcia z rodziną, mężem i trójką dzieci: Franciszkiem, Alicją i Heleną. Po ślubie para jest już od blisko 15 lat. "Mam bardzo dobrą i cierpliwą żonę" - pisał o niej przed kilkoma laty Sławomir Mentzen. W jeden z wypowiedzi wspomniał też, że jest ona "jeszcze bardziej antypisowska" niż on. Z reguły nie mówił jednak o żonie wiele. Ona sama przedstawia się jako "konserwatywka".

W 2018 roku Agnieszka Mentzen starała się o miejsce w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zdobyła 321 głosów, co nie przełożyło się na mandat.

Barbara Audycka-Zandberg

Barbara Audycka-Zandberg - żona Adriana Zandberga - nie angażuje się czynnie w jego kampanię, rzadko występuje też w mediach. Na co dzień pracuje w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie jest zatrudniona na stanowisku adiunkta. Przedmioty, które wykłada, skupiają się wokół mieszkalnictwa i polityki mieszkaniowej. Z nimi związana była też praca doktorska Audyckiej-Zandberg, którą obroniła na UW. Wcześniej studiowała też na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Audycka-Zandberg jest autorką kilku książek i licznych prac naukowych. Poza działalnością akademicką ma na koncie pracę w organizacjach pozarządowych. W 2018 roku startowała w wyborach do Rady Dzielnicy Mokotów M. St. Warszawy, ale mandatu nie uzyskała.

Adriana Zanberga poznała dwie dekady temu, w kręgu lewicowych aktywistów. Zbliżyły ich do siebie wspólne wartości i zaangażowanie społeczne - opisuje dwutygodnik "Viva!". Para wzięła ślub cywilny. Wychowuje razem dwójkę dzieci, córkę Olgę i syna Olafa.

Urszula Brzezińska-Hołownia

Urszula Brzezińska-Hołownia wspiera działalność polityczną Szymona Hołowni od 2020 roku, gdy po raz pierwszy ubiegał się on o prezydenturę. Wtedy głos oddało na niego blisko 14 proc. Polaków, był to trzeci najwyższy wynik. W obecnej kampanii marszałek Sejmu przedstawia żonę jako swoje "największe wsparcie". Ta bierze udział w części organizowanych przez jego sztab wydarzeń i pojawia się w jego mediach społecznościowych.

Brzezińska-Hołownia pozostaje zarazem aktywna zawodowo. Jest oficerem Sił Powietrznych RP i pilotką myśliwca MiG-29, jedną z niewielu w kraju. To absolwentka Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie, obecnie znanej jako Lotnicza Akademia Wojskowa. O karierze żołnierki miała marzyć już od dzieciństwa.

Męża poznała w 2014 roku, w trakcie zdjęć do programu "Mam Talent". W ich ramach prowadzący wówczas ten program Szymon Hołownia i Marcin Prokop wcielali się w pilotów z filmu "Top Gun" na terenie Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, gdzie stacjonowała Brzezińska. Dwa lata później para pobrała się podczas ceremonii w Rzymie. Małżeństwo ma dwie córki, Marię i Elżbietę Wandę.

Warszawa, 03.01.2025. Polska prezydencja w Radzie UE. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (P) z żoną Urszulą Brzezińską-Hołownią (L)Radek Pietruszka/PAP

Jeszcze w trakcie kampanii 2020 roku Urszula Brzezińska-Hołownia podkreślała, jak ważna jest dla niej niezależność. - Sama przechodziłam w życiu trudne momenty i musiałam burzyć stereotypy i szklane sufity - mówiła. Pytana o to, jak widziałaby siebie w roli pierwszej damy, zaznaczyła, że wolałaby być nazywana "pierwsza obywatelką".

Wyrażała też chęć kontynuowania w miarę możliwości swojej pracy. - Chciałabym na tyle, na ile będę mogła, pozostać sobą. Być nośnikiem tych, którzy potrzebują być wysłuchani i dostrzeżeni - mówiła w rozmowie z Onetem. Dodała tam też, że "na pewno nie będzie angażować się w politykę". - To rola prezydenta - zaznaczyła.

Aleksandra Gruziel

O Aleksandrze Gruziel, żonie Grzegorza Brauna, wiadomo niewiele. Zobaczyć można ją było podczas zorganizowanej w ubiegłym tygodniu konwencji polityka, na której pojawił się w otoczeniu całej rodziny. Na co dzień Gruziel stroni jednak raczej od mediów i oficjalnych wydarzeń.

Aleksandra Gruziel jest montażystką filmową. Z Grzegorzem Braunem współpracowała przy wielu produkcjach, w tym przy "Eugenika – w imię postępu", "TW Bolek" czy "Towarzysz generał". Para pobrała się w 2014 roku. Uroczystość odbyła się w formie rytu rzymskiego, była więc dłuższa od standardowej i poprowadzona po łacinie. W 2016 roku na świat przyszło pierwsze dziecko Brauna i Gruziel, syn Aleksander. Małżeństwo ma jeszcze dwoje innych dzieci, ale ich imiona nie są znane publicznie. Niewiele wiadomo też na temat poglądów samej Gruziel.

Maciej Maryl

Maciej Maryl, mąż Magdaleny Biejat, rzadko pojawia się z nią publicznie. Wiadomo, że kandydatka na prezydenta ma męża i dwójkę dzieci, ale bliscy zwykle nie są gośćmi wydarzeń politycznych z jej udziałem. Wicemarszałkini Senatu często mówi o tym, jak mocno zależy jej na prywatności syna i córki. Ostatnio podzieliła się jednak w mediach społecznościowych zdjęciem małżonka. "Oto mój mąż! Ma na imię Maciek, jest naukowcem, ale kiedy się poznaliśmy najbardziej mi imponował tym, że zimą jeździ po mieście na rowerze" - wyznała w opisie polityczka.

Para jest razem od 18 lat. Maciej Maryl z zawodu jest naukowcem, ma stopień doktora i specjalizuje się w tematyce humanistyki cyfrowej. Jak przyznawał w rozmowie z "Super Expressem", dzięki takiej formie kariery może dużo pracować z domu, lepiej zarządzać czasem i angażować się w życie rodzinne, co jest szczególnie ważne, gdy jego żona prowadzi kampanię.

Pytany przez "Super Express" o to, jak widziałby siebie w roli pierwszego dżentelmena, stwierdza, że od funkcji tej "słusznie" oczekuje się aktywności. - To świetna okazja, żeby (...) zrobić coś dobrego - stwierdził. Jako obszary, w które szczególnie chciałby się zaangażować, Maryl wskazuje na naukę i kulturę. - Mamy dużo utalentowanych młodych naukowców czy artystów, niekoniecznie w dużych miastach, którzy potrzebują wsparcia, by się rozwijać czy wypłynąć na szersze wody. Mam takie poczucie, że jako Polacy, mimo że robimy też świetne rzeczy w nauce, nie jesteśmy wystarczająco widoczni w Europie. W tych obszarach chciałbym coś zmienić - tłumaczy.

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Marek/PAP