Pod koniec wojny mały Georg pod dębem w Żarowie zakopał swój dziecięcy skarb. Do metalowej puszki włożył ulubione zabawki. Później miejscowość opuścił. Po 73 latach jego skarb został odnaleziony.
Georg Rathmann urodził się w 1934 roku. Mieszkał w Saarau, dzisiejszym Żarowie na Dolnym Śląsku. Jako 10-latek, w 1944 roku, godzinami włóczył się po okolicy. Pewnego dnia razem z kolegą wpadł na pomysł: zakopiemy skarb. Dla dzieci skarbem były zabawki: kilka ołowianych figurek. Do tego monety i miedziana obrączka. Chłopcy włożyli "precjoza" do metalowej puszki po kakao. Pod starym dębem wykopali dołek. Do środka włożyli skarb i zakopali. Później niemiecka miejscowość stała się polską. Georg opuścił Dolny Śląsk.
Opisywał dawny Żarów. Wspomniał też o osobistym skarbie
Minęły 73 lata. Mężczyzna odezwał się do Bogdana Muchy z Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. - Dostałem wiadomość mailową od pana Rathmanna. Wspominał i opisywał Żarów. Napisał też, że jako chłopiec wraz z kolegą zakopał dziecięcy skarb. Podał dokładne miejsce: dąb na skraju łąki po lewej stronie - opowiada Mucha. Mężczyzna zebrał grupę uczniów miejscowej szkoły podstawowej i wyruszyli na poszukiwania zakopanych pamiątek.
- Szukaliśmy takim szpikulcem. Wbijaliśmy go w ziemię. Obok środkowego drzewa usłyszeliśmy brzdęk, takie uderzenie o metal - opowiada Maciek, który brał udział w poszukiwaniach. Czy było łatwo? Chłopiec przyznaje, że nie do końca. - Mieliśmy wskazówki, ale tylko ten pan dokładnie wiedział, gdzie to jest - wyjaśnia Maciek.
Poszukiwacze wzięli się za kopanie. Około 40 centymetrów pod ziemią znaleźli to, czego szukali.
"Cząstka historii miasta i jego mieszkańców"
Gdy eksploratorzy wyciągnęli z ziemi metalową puszkę, zapanowała radość. Wszyscy byli ciekawi, co znajduje się w środku. I choć nie było tam nic wartościowego, to i tak duma ich rozpiera. - To rzeczy mające wartość sentymentalną, cząstka historii tego miasta i jego dawnych mieszkańców - podkreśla Mucha.
83-letni Georg Rathmann we wrześniu ma pojawić się w Żarowie, by obejrzeć zabawki swojego dzieciństwa. Te trafią na ekspozycję w Żarowskiej Izbie Pamięci.
Odkrycia dokonano w Żarowie:
Autor: tam/gp/jb / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław