Coraz trudniejsza staje się sytuacja Jacka Sutryka. Walczący o reelekcję prezydent stracił poparcie swojego poprzednika Rafała Dutkiewicza i wciąż nie jest pewny poparcia KO. Do wyborów samorządowych został miesiąc, a lista kandydatów dopiero zaczęła się rozrastać. Do wyścigu o urząd prezydenta Wrocławia stanęło dotąd oficjalnie sześciu kandydatów, zarejestrowanych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Mówi się również o siódmym, nieoficjalnym.
Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia. Polacy będą wybierać przedstawicieli do rad gmin, miast, powiatów, sejmików województw, również prezydentów, burmistrzów i wójtów. Oto kandydaci na prezydenta Wrocławia w kolejności alfabetycznej.
Izabela Bodnar (Trzecia Droga)
W środę, 28 lutego, Trzecia Droga ogłosiła, że Izabela Bodnar została ich oficjalną kandydatką w wyborach na prezydenta Wrocławia.
"Mamy przyjemność ogłosić, że Izabela Bodnar - Posłanka na Sejm RP została poparta przez Radę Regionu Polska 2050 Dolnośląskie jako nasza kandydatka na Prezydentkę Wrocławia! Zatem wraz z Polskim Stronnictwem Ludowym rozpoczynamy wyścig po fotel prezydencki" - czytamy w komunikacie dolnośląskiego oddziału Polski 2050.
"Przez 20 lat swojej pracy zawodowej jako ekonomistka pracowałam na kluczowych stanowiskach w polskich i zagranicznych firmach, głównie w sektorze finansowym. Zajmowałam się kreowaniem strategii biznesowych, zarządzałam projektami, negocjowałam wielomilionowe kontrakty" - pisze o sobie kandydatka.
W swoim programie wyborczym Bodnar zapowiada wsparcie przedsiębiorców, troskę o zieleń i stan wód oraz skuteczne programy społeczne, "aby każdy obywatel miał równe szanse na rozwój i sukces".
Robert Grzechnik (Konfederacja)
W czwartek, 29 lutego, wrocławski radny Robert Grzechnik ogłosił, że startuje w wyborach prezydenckich z ramienia Konfederacji. Ma on także poparcie wrocławskich struktur partii Polska Jest Jedna. W 2018 roku Grzechnik startował z list Prawa i Sprawiedliwości i aż do lipca ubiegłego roku należał do klubu tej partii.
"Naszym celem jest dynamicznie rozwijający się, przejezdny, bezpieczny Wrocław, z transparentną i sprawną administracją oraz z inwestycjami, usługami i cenami szytymi na miarę wrocławian!" - pisze na Twitterze Robert Grzechnik.
Kandydat zapowiada po wygranej w ciągu miesiąca odkorkować Wrocław. Kolejnym punktem w programie wyborczym Konfederacji jest transparentność w spółkach miejskich. - Będziemy walczyć o transparentność, o uczciwe konkursy na etaty w spółkach miejskich czy w urzędzie. Nie będzie żadnego zatrudniania krzyżowego czy rad programowych. Z tym trzeba skończyć, bo to jest marnotrawienie publicznych pieniędzy - dodał Grzechnik podczas konferencji prasowej.
Kandydat zapowiada stworzenie zrównoważonego budżetu miasta, który umożliwić miałby młodym ludziom między innymi zakup tańszych mieszkań we Wrocławiu.
Łukasz Kasztelowicz (Prawo i Sprawiedliwość)
W piątek, 1 marca, w trakcie konferencji prasowej działacze Prawa i Sprawiedliwości ogłosili Łukasza Kasztelowicza swoim kandydatem na prezydenta Wrocławia. Obecnie Kasztelowicz jest prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Kandydat proponuje, między innymi, darmową komunikację miejską, by móc odkorkować Wrocław.
Wcześniej w wyborach o stanowisko prezydenta Wrocławia w 2014 i 2018 roku startowała Mirosława Stachowiak-Różecka, posłanka Prawa i Sprawidliwości, liderka wrocławskich struktur PiS. Wtedy za pierwszym razem przegrała w drugiej turze z Rafałem Dutkiewiczem, a ostatnio już w pierwszej została pokonana przez Jacka Sutryka. Za trzecim razem już nie chciała startować.
Jerzy Michalak (Bezpartyjni Samorządowcy)
Bezpartyjni Samorządowcy pod koniec stycznia postawili na Jerzego Michalaka jako kandydata na prezydenta Wrocławia. W wyborach w 2018 roku również brał udział w wyścigu o fotel prezydencki z ramienia własnego komitetu Bezpartyjny Ruch Obywatelski. Wtedy Michalak zajął 4. miejsce spośród 10 kandydatów.
Pod koniec stycznia kandydat zapowiedział "zakończenie pięcioletniego okresu słabości". "Skupimy się na ambitnych, długoterminowych projektach. Otwartość i dialog będą naszym priorytetem - skończą się praktyki blokowania mieszkańców w mediach społecznościowych. Spółki miejskie zostaną oddane pod zarządzanie doświadczonym menedżerom, a maszynki do robienia pieniędzy, takie jak Rady Programowe zostaną zlikwidowane" - pisze Jerzy Michalak w swoich mediach społecznościowych.
Grzegorz Prigan (KWW Wrocławianie dla Wrocławian)
We wtorek, 12 marca Grzegorz Prigan oficjalnie został kandydatem na stanowisko prezydenta z komitetu Wrocławianie dla Wrocławian. Został on zarejestrowany przez Miejską Komisję Wyborczą jako piąty kandydat.
"Jako adwokat i przedsiębiorca z zacięciem społecznym wyrażonym w prowadzeniu fundacji i działalności w różnych projektach społecznych, nie godzę się na marnotrawienie potencjału Wrocławia i pragnę widzieć to miasto rozwijające się tylko w pozytywnym kierunku" — pisze o sobie Grzegorz Prigan.
W swoim programie wyborczym kandydat zapowiada odkorkowanie miasta i zbudowanie nowoczesnej sieć komunikacji miejskiej. Kolejnym punktem jest zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska we Wrocławiu oraz zwiększę poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Prigan zamierza wprowadzić szereg programów profilaktycznych, które wpłyną pozytywnie na stan zdrowia mieszkańców. - Sprawię, że Wrocław stanie się gospodarczą i technologiczną stolicą Polski — dodaje w swoim programie Grzegorz Prigan.
Jacek Sutryk (KWW Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy)
Urzędujący prezydent Wrocławia Jacek Sutryk swój start w wyborach samorządowych oficjalnie ogłosił 14 listopada 2023 roku w programie TVN24 "Fakty po Faktach". Ma oficjalne poparcie Nowej Lewicy, ale wciąż czeka na poparcie Koalicji Obywatelskiej. W wyborach w 2018 roku obecny prezydent stolicy Dolnego Śląska startował z list KO, mając wsparcie, między innymi, SLD. Poparł go wtedy również były prezydent miasta Rafał Dutkiewicz.
W sobotę, 24 lutego, odbyła się konferencja inaugurująca start kampanii wyborczej. Prezydent Jacek Sutryk podsumował ostatnie pięć lat: mówił o inwestycjach w nowe trasy tramwajowe, infrastrukturę, parki i walkę ze smogiem, a także o sporcie. Podczas konferencji pokazano wideo ze słowami wsparcia od innych kandydatów - Rafała Trzaskowskiego i Aleksandry Dulkiewicz.
W czwartek, 29 lutego, w rozmowie z reporterem TVN24 Tomaszem Kanikiem obecny prezydent Wrocławia Jacek Sutryk powiedział, że "dzisiaj razem budujemy mądrą i dobrą koalicję dla Wrocławia z Niezależnymi Samorządowcami, z koleżankami i kolegami z Lewicy, ale także z Platformy Obywatelskiej". Odpowiadając na pytanie reportera, czy PO go poprze, powiedział: "Rozmawiamy o tym, słyszę, że takie poparcie jest, z czego się bardzo cieszę. Dzisiaj pracujemy nad pewnymi szczegółami programowymi". Jednak do tej pory obecny prezydent miasta nie otrzymał poparcia Platformy Obywatelskiej.
Gdyby PO jednak nie zdecydowała się ostatecznie na poparcie Sutryka, jej najbardziej prawdopodobnym kandydatem jest Michał Jaros, czyli szef dolnośląskich struktur PO.
Wrocław dla przedstawicieli PO jest bardzo ważnym miejscem ze względu na wybory 15 października, kiedy to na wrocławskiej dzielnicy Jagodno wyborcy chcieli oddać głos do późnej nocy. Na KO zagłosowało ponad 43 proc. mieszkańców, na PiS tylko 6 proc.
Sytuację Sutryka komplikuje dodatkowo fakt, że na początku marca o wycofanie się z wyborów zaapelował Rafał Dutkiewicz, były wieloletni prezydent Wrocławia. "Liczba afer z Jackiem Sutrykiem przekroczyła wszelkie dobre obyczaje i standardy. Uważam, że Jacek Sutryk nie powinien startować w tych wyborach samorządowych" - powiedział w rozmowie z money.pl Rafał Dutkiewicz.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Sova Olena / Shutterstock