"Lelek" zatrzymany przez CBŚP. Jego gang miał wyprać 37 milionów złotych

TVN24

CBŚP - policja.plFunkcjonariusze CBŚP zatrzymali trzy osoby podejrzane o udział w gangu. Wśród nich jest "Lelek"

Jacek B., pseudonim Lelek miał - według śledczych - kierować gangiem, który prał pieniądze i wyłudzał podatek VAT. W sumie mogło chodzić o ponad 37 milionów złotych. Wśród zatrzymanych są także dwie inne osoby.

- Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, w ramach rozpracowywania zorganizowanej grupy przestępczej zatrzymali trzy osoby, które zajmowały się oszustwami, praniem pieniędzy i wyłudzaniem podatku VAT - informuje kom. Iwona Jurkiewicz, rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji. Członkowie grupy mogli wyprać ponad 37 milionów złotych.

"Głowa zarządu" wśród zatrzymanych

Jak działała grupa? - Jej członkowie łamali prawo w zakresie wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku od towarów i usług poprzez organizowanie fikcyjnego łańcucha transakcji w obrocie śrutą sojową - przekazuje Jurkiewicz.

Wśród zatrzymanych jest Jacek B., znany pod pseudonimem Lelek. Mężczyzna - zdaniem śledczych - kierował gangiem i nadzorował przestępczy biznes. - Był "głową zarządu" grupy oraz osobą, która prawdopodobnie finansowała cały proceder - opisuje Jurkiewicz.

"Lelek" jest dobrze znany stróżom prawa. Kilkanaście lat temu został zatrzymany, a później skazany za kierowanie grupą przestępczą o charakterze zbrojnym. Z więzienia wyszedł w 2016 roku.

Kolejny z zatrzymanych to Kamil B. - Miał czuwać nad sprawną działalnością grupy - mówi Jurkiewicz. I dodaje, że trzeci z zatrzymanych teraz mężczyzn to Tomasz D., który miał zapewniać bezpieczeństwo pozostałym członkom grupy.

Kilkunastu zatrzymanych, 64 zarzuty

Podczas przeszukań mieszkań zatrzymanych zabezpieczono w sumie 160 tysięcy złotych. Prokurator przedstawił mężczyznom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i przestępstw o charakterze karnoskarbowym. Decyzją sądu zostali aresztowani na trzy miesiące.

Wcześniej, w tej samej sprawie, zatrzymano kilkanaście innych osób. W sumie zatrzymanym przedstawiono 64 zarzuty.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty we Wrocławiu:

Mapa Targeo

Autor: tam / Źródło: CBŚP - policja.pl

0