Zbierają nasiona, które potem mają zostać zasiane w Ukrainie. "To może być bezcenne źródło żywności"

shutterstock_2094350710
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zbiera nasiona warzyw dla Ukrainy
Źródło: TVN24

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zbiera nasiona warzyw, które mają trafić do mieszkańców ogarniętej wojną Ukrainy. Obdarowane mają być przede wszystkim osoby starsze, które mimo rosyjskiej inwazji pozostały w domach. - Wegetacja roślin na terenach Ukrainy jest opóźniona, warzywa zdążą więc jeszcze urosnąć i mogą być głównym źródłem żywności dla tych osób w najbliższych miesiącach - podkreśla Arkadiusz Pawełek, wolontariusz i pomysłodawca zbiórki.

Nasiona ogórków gruntowych, pietruszki, buraków, marchewki czy fasoli zbierane są na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

- Chodzi o zbiórkę warzyw, które jeszcze mogą zostać zasadzone w tym roku i być źródłem żywności dla mieszkańców Ukrainy, którzy pozostali w kraju pomimo wojny - relacjonuje Olga Mildyn, reporterka TVN24.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Walka z głodem

Założenie jest takie, że zebrane nasiona trafią do przydomowych ogródków, zwłaszcza osób starszych. Jest to niezbędne, bo - jak podkreśla Arkadiusz Pawełek, wolontariusz i pomysłodawca zbiórki - wiele osób mierzy się z wizją głodu. 

- W ogródkach są pokopane okopy. Nawet jeżeli ktoś miał zapasy, to i tak już je stracił - podkreśla wolontariusz.

Wskazuje, że transport warzyw do potrzebujących jest - w wojennych warunkach - bardzo skomplikowany. Przewiezienie nasion jest nie tylko łatwiejsze, ale też pozwoli potrzebującym dłużej korzystać z żywności. Pomysłodawca podkreśla, że chociaż jest już późno, to wegetacja roślin na terenie Ukrainy jest opóźniona, dlatego zasadzone nasiona zdążą dać w tym roku plon.

Czytaj też: Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych

***

Nasiona można zostawiać w pojemnikach w portierniach, do których nadal zbierana jest żywność dla uchodźców pod opieką Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, jak również w pokoju 4.18 Katedry Architektury Krajobrazu (3. piętro, budynek Geo-Info-Hydro).

Zbiórka trwa do 19 maja 2022 roku, dzień później zebrane nasiona wyruszą do Ukrainy.

Czytaj także: